|
Сабақ тақырыбы: |
Алгоритмдер |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Калкеева Балжан Ермухамбетовна |
||||||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың оқу мақсаттары |
5.3.2.1 алгоритм анықтамасын тұжырымдау 5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Алгоритм анықтамасын және қасиеттерін білу. |
||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Алгоритмді сөз түрінде ұсыну. |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Математикалық есеп шығарудың алгоритмін құру. |
|||||||||
|
Бағалау критерий |
1. Алгоритм анықтамасын біледі 2. Алгоритмді сөз түрінде ұсынады 3. Алгоритм құрады |
||||||||
|
Тілдік мақсаты: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: алгоритм, алгоритм қасиеттері, блок сызба. Сұқбатқа/хатқа арналған пайдалы сөздер топтамасы Алгоритм – бұл… Алгоритмнің қасиеттері: … Алгоритм орындаушысы ... |
||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық қауіпсіздік құндылығын бағдарламалау арқылы жүзеге асыру, жауапкершілік, бірін-бірі құрметтеу |
||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Сызу, математика |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Нұсқау» сөзінің мағынасын біледі |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Басы 3 мин 2 мин |
Ширату жаттығулары Араласқан пазлдардан (қағаздан қию) оқушыларға қажетті нәтижеге әкелетін дұрыс нұсқауды жинау арқылы үш топқа бөлемін. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірлесе анықтау. |
Алгоритм жазылған пазлдар (Су алып келу, шай қайнату, т.с.с.) |
|||||||
|
Ортасы 5 мин 10 мин 10 мин 10 мин Саралау тапсырмасы 2 мин |
Ой-қозғау Оқушылардан өмірден пазлда жазылған мысалдарға ұқсас нұсқау мысалдарын (күн тәртібі, тамақ даярлау, т.с.с.) келтіруді және мына сұрақтарға жауап беруді сұраймын: - «Нұсқау» сөзін қандай сөзбен алмастыруға болады? Оқушылар алгоритм ұғымын өздері тұжырымдайды және жауаптарды топта талқылайды, басқа топ мүшелеріне таныстырады. 1-тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі арқылы оқулықтағы «Алгоритмнің қасиеттері», «Алгоритм орындаушысы», «Алгоритм жазу жолдары» теориялық материалмен танысады. Алдымен жеке танысады, жұбымен пікір алмасады, топта ақпараттарымен бөліседі және постерға түсіреді, қорғайды. Дескриптор:
Бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» 2-тапсырма. Жұптық жұмыс – Оқушыларға қандай-да бір үдеріс бейнеленген сурет ұсынамын. Сурет бойынша оқушылар алгоритм құрастырады, орындалатын барлық командаларды анықтайды
Дескриптор:
Бағалау. Бірін-бірі «Басбармақ» арқылы бағалайды. 3-тапсырма. Жеке жұмыс: «Тіктөртбұрыш периметрін есептеу», Өрнектің мәнін табу 25 – 8 • 3 : 2 + 4 • 4 =», «Санның ең үлкен бөлгішін табу» тақырыптары бойынша әр оқушы дәптерде (мүмкін компьютерде) алгоритмдерді сөз түрінде ұсынады.
Бағалау. Жұлдызша 4-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушыларға математикалық есеп беріледі. Осы есепті шығарудың алгоритмін құрастыру қажет. 3 жәшікте 90 кг шеге бар. 1- ші мен 2-ші жәшікте 66 кг. 2 және 3 жәшікте 54кг шеге бар. Әр жәшікте неше шеге бар? Дескриптор:
Бағалау. Смайлик Бекіту жаттығуы – бір-біріне доп лақтыру арқылы сабақ барысында өздеріне таныс болған «Алгоритм – бұл… , Алгоритмнің қасиеттері... , Алгоритм орындаушысы ...» анықтамаларын тізбектей айтып шығады. |
Постер, фломастерлер Оқулық, алгоритм қасиеттері, алгоритм атқарушысы слайд, компьютерлер, постер, фламастер. Суреттер (Футбол ойыны, асхана, автобус т.с.с.) Тапсырма жазылған карточкалар, компьютер Жұлдызшалар Есеп жазылған карточкалар Смайликтер Доп
|
|||||||
|
Соңы 3 мин |
Кері байланыс. Оқушыларға смайликтер беріп, сабақ ұнаса - күліп тұрған смайликке, ұнамаса –ренжіп тұрған смайликке жапсыруды ұсынамын. |
Стикерлер, смайликтер |
|||||||
|
Бағалау |
Бүгінгі сабаққа – «Басбармақ», «Смайлик», «Жұлдызша», «Екі жұлдыз, бір тілек» - қалыптастырушы бағалау тәсілдерін қолдануды жоспарладым. |
|
|||||||
|
Саралау |
4-тапсырма арқылы саралау жүргізуді жоспарладым. Бұл тапсырманы оқушылар жеке орындайды. Оқушыларға математикалық есеп беріледі. Осы есепті шығарудың алгоритмін құрастыру қажет |
Карточка |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: "Алгоритмдер" 5 сынып
Ашық сабақ: "Алгоритмдер" 5 сынып
|
Сабақ тақырыбы: |
Алгоритмдер |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Калкеева Балжан Ермухамбетовна |
||||||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың оқу мақсаттары |
5.3.2.1 алгоритм анықтамасын тұжырымдау 5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Алгоритм анықтамасын және қасиеттерін білу. |
||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Алгоритмді сөз түрінде ұсыну. |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Математикалық есеп шығарудың алгоритмін құру. |
|||||||||
|
Бағалау критерий |
1. Алгоритм анықтамасын біледі 2. Алгоритмді сөз түрінде ұсынады 3. Алгоритм құрады |
||||||||
|
Тілдік мақсаты: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: алгоритм, алгоритм қасиеттері, блок сызба. Сұқбатқа/хатқа арналған пайдалы сөздер топтамасы Алгоритм – бұл… Алгоритмнің қасиеттері: … Алгоритм орындаушысы ... |
||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық қауіпсіздік құндылығын бағдарламалау арқылы жүзеге асыру, жауапкершілік, бірін-бірі құрметтеу |
||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Сызу, математика |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Нұсқау» сөзінің мағынасын біледі |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Басы 3 мин 2 мин |
Ширату жаттығулары Араласқан пазлдардан (қағаздан қию) оқушыларға қажетті нәтижеге әкелетін дұрыс нұсқауды жинау арқылы үш топқа бөлемін. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірлесе анықтау. |
Алгоритм жазылған пазлдар (Су алып келу, шай қайнату, т.с.с.) |
|||||||
|
Ортасы 5 мин 10 мин 10 мин 10 мин Саралау тапсырмасы 2 мин |
Ой-қозғау Оқушылардан өмірден пазлда жазылған мысалдарға ұқсас нұсқау мысалдарын (күн тәртібі, тамақ даярлау, т.с.с.) келтіруді және мына сұрақтарға жауап беруді сұраймын: - «Нұсқау» сөзін қандай сөзбен алмастыруға болады? Оқушылар алгоритм ұғымын өздері тұжырымдайды және жауаптарды топта талқылайды, басқа топ мүшелеріне таныстырады. 1-тапсырма. «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі арқылы оқулықтағы «Алгоритмнің қасиеттері», «Алгоритм орындаушысы», «Алгоритм жазу жолдары» теориялық материалмен танысады. Алдымен жеке танысады, жұбымен пікір алмасады, топта ақпараттарымен бөліседі және постерға түсіреді, қорғайды. Дескриптор:
Бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» 2-тапсырма. Жұптық жұмыс – Оқушыларға қандай-да бір үдеріс бейнеленген сурет ұсынамын. Сурет бойынша оқушылар алгоритм құрастырады, орындалатын барлық командаларды анықтайды
Дескриптор:
Бағалау. Бірін-бірі «Басбармақ» арқылы бағалайды. 3-тапсырма. Жеке жұмыс: «Тіктөртбұрыш периметрін есептеу», Өрнектің мәнін табу 25 – 8 • 3 : 2 + 4 • 4 =», «Санның ең үлкен бөлгішін табу» тақырыптары бойынша әр оқушы дәптерде (мүмкін компьютерде) алгоритмдерді сөз түрінде ұсынады.
Бағалау. Жұлдызша 4-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушыларға математикалық есеп беріледі. Осы есепті шығарудың алгоритмін құрастыру қажет. 3 жәшікте 90 кг шеге бар. 1- ші мен 2-ші жәшікте 66 кг. 2 және 3 жәшікте 54кг шеге бар. Әр жәшікте неше шеге бар? Дескриптор:
Бағалау. Смайлик Бекіту жаттығуы – бір-біріне доп лақтыру арқылы сабақ барысында өздеріне таныс болған «Алгоритм – бұл… , Алгоритмнің қасиеттері... , Алгоритм орындаушысы ...» анықтамаларын тізбектей айтып шығады. |
Постер, фломастерлер Оқулық, алгоритм қасиеттері, алгоритм атқарушысы слайд, компьютерлер, постер, фламастер. Суреттер (Футбол ойыны, асхана, автобус т.с.с.) Тапсырма жазылған карточкалар, компьютер Жұлдызшалар Есеп жазылған карточкалар Смайликтер Доп
|
|||||||
|
Соңы 3 мин |
Кері байланыс. Оқушыларға смайликтер беріп, сабақ ұнаса - күліп тұрған смайликке, ұнамаса –ренжіп тұрған смайликке жапсыруды ұсынамын. |
Стикерлер, смайликтер |
|||||||
|
Бағалау |
Бүгінгі сабаққа – «Басбармақ», «Смайлик», «Жұлдызша», «Екі жұлдыз, бір тілек» - қалыптастырушы бағалау тәсілдерін қолдануды жоспарладым. |
|
|||||||
|
Саралау |
4-тапсырма арқылы саралау жүргізуді жоспарладым. Бұл тапсырманы оқушылар жеке орындайды. Оқушыларға математикалық есеп беріледі. Осы есепті шығарудың алгоритмін құрастыру қажет |
Карточка |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













