Материалдар / Ашық сабақ Әли Ысқабай "Қамқорлық " 2-сынып

Ашық сабақ Әли Ысқабай "Қамқорлық " 2-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтіндегі басты кейіпкерге талдау жасай отырып, мәтіннің тақырыбын,идеясын ашуға жағдай туғызу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
1489
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Күні:

Пәні : Әдебиеттік оқу

Класс

2 «а»

Мұғалім

Ғизатқызы .А

Тақырыбы

Қамқорлық. Әли Ысқабай.

Мақсаты

Мәтіндегі басты кейіпкерге талдау жасай отырып, мәтіннің тақырыбын,идеясын ашуға жағдай туғызу.

Күтілетін нәтиже

А.Мәтін мазмұнын түсінеді өз ойларын нақты айтады,қорытынды жасай білуге дағдыланады.

Ә.Шығармашылық жұмыс арқылы ойын сауатты,әдеби тілмен жеткізу дағдысы дамиды.

Б.Кітап оқуға қызығушылықтары арттырады.Қайырымдылыққа,үлкендерді сыйлауға,адал достыққа тәрбиеленеді,халқымыздың нақыл,ақыл сөздеріне мән беруге,жадында сақтауға үйренеді.білуге тәрбиелеу.

Түрі:

Жаңа ұғымды меңгерту

Қолданылатын модульдер

Сыни тұрғыдан ойлау, АКТ-ны қолдану, Оқыту үшін бағалау, Оқытудың жаңа тәсілдері ,Дарындылықты анықтау.

Оқыту әдістері

СТО, Көшбасшылық бағалау, Блум токсономиясын қолдану.

Сілтемелер:

Автор суреті Әли Ысқабай . Мәтін мазмұнына сай сюжетті суреттер


КЕЗЕҢДЕРІ

Жоспар мазмұны

МҰҒАЛІМНІҢ ІС- ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫНЫҢ ІС- ӘРЕКЕТІ

САРАЛАУ

(дефференциация)

БАҒАЛАУ

Ұйымдастыру кезеңі

(1 мин)



Амандасу, сабақты бастауға сыныптың даярлығын анықтау.

Сыныптың көңіл-күйлерін қарау

Амандасу, сабаққа дайындалу.


Айналаға алақанмен,
Жылулықты шашайық.
Сәттілік тілеп, күлімсіреп,
Біз сабақты бастайық.

Шаттық шеңберін құрады.Тілек айту



Ө здерінің бүгінгі көңіл күйлерін бейнелейді.


Формативті бағалау (Жарайсыңдар!)

Қызығушылықты ояту

(3 мин)



Психологиялық даярлық.

Өлең жолдарын хормен оқыту.





«Менің жақсы қасиетім» әдісімен

топқа сөздер арқылы бөліну


Құрметтеймін атамды,

Ардақтаймын апамды.

Көкемді жақсы көремін,

Үнемі көмек беремін:

Үлкенді сыйлау – кішілік,

Үлгілі мінез –кісілік.

I топ- «Әдепті » ІI топ –«Мерейлі»

III топ – «Ақылды»



«Үш шапалақ» әдісі


І. Білу.Мағынаны тану (5 мин)

Үй тапсырмасын тексеру, сұрақтар арқылы қорытындылау.

Ой қозғау”

Диалогтік оқыту әдісі бойынша сұрақтар қоямын.










ІІ. Түсіну. Топтық жұмыс

(10 мин)

Жаңа сабақты үйренуге дайындық.


 


















Мақсат қою кезеңі


ІІІ.Қолдану. (15мин)

Жаңа материалдармен жұмыс


Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс.














ІV. Талдау (3мин)


Шығармашылық жұмыстар








Үй тапсырмасын тексеру.


«Ыстық орындық» әдісі арқылы 1-2 оқушыдан мәтін мазмұнын сұраймын.



Үй тапсырмасын бекіту.

«Алты қалпақ » әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу.









Қызығушылықты ояту. «Балапан мен мысық» мәтінін оқу










«Тез тауып, бөгелмей айт» ойыны.

Асан не істеді?

1-топ. Құстарға ұя жасады.

2-топ. Балапанды құтқармақ болды.

3-топ. Балапанды ұясына салды.


Оның істегенін бір сөзбен қалай атауға болады?

«Қамқорлық» деген сөздің қандай мәндес сөздері бар.



Ендеше бүгінгі «Адам болам десеңіз»

тарауында жақсы қасиеттер жайында айтылмақ «Қамқорлық » мәтінімен танысамыз.


Авторға шолу.









Бөлім-бөлімге бөліп оқыту, жоспар құру.



Сөздікпен жұмыс. «Алтын қорға» саламыз.






Сергіту сәті.







«Түсін мені» ойыны.






















Ойын – жаттығу 

Өткен  сабаққа  байланысты  «Әдеп» әңгімесін  мазмұндау . Әдептілікке байланысты жазған эссе  сұралады.


Сұрақтар:

1) Әңгіме кімдер туралы?

2) Олардыі істерінде айырмашылық бар ма?

3) Арманның әдепсіз болуына кім кінәлі деп ойлайсың?

4) Арманға қандай ақыл-кеңес берер едің?

5) Неліктен Аян алманы опыра асап,төңірегіне жарқылдай қарайды?

6) Ал, Арман қолындағы алмасын бірер тістегені болмаса, тұтас жеп қоюға қысылып келеді. Неге? Мәтінді оқу.


Қамқорлық.

Наурыз айы келді.Балалар қараторғайға ұя жасады.Асан да құстарға ұя дайындады.Бір күні ұяда үш балапан пайда болды.Шешелері тамақ әкелуге кеткенде балапанның біреуі жерге құлап түсті.Оны көріп ала мысық балапанға жақындай түсті.Қараторғайлар балапанын айнала шырылдай ұшып,Асаннан көмек сұрағандай болды.Асан балапанды құтқармақ болып мысыққа ұмтылғанда, мысық қаша жөнелді.Асан жерде жатқан балапанды апарып ұясына салды.Қараторғайлар шат-шадыман әсем әуенге басты.

- -Қамқорлық.

Қамқорлық сөзіне «топтастыру» жазу

Қамқорлыққа мәндес сөздер. (көмектесу, қол ұшын беру, қол ұшын созу, қайырымдылық, жанашырлық, аяушылық , мейірімділік,жақсылық, көмек жасау)

Күннің жадын жазу.

«Қамқорлық» Әли Әпекұлы Ысқабаев.

Қамқорлық- забота -а саre


Әли Әпекұлы Ысқабаев 1939 жылы 6-мамырда Алматы облысы Балқаш ауданы,Күйген ауылында дүниеге келген.Балаларға арналған «Менің інім», «Еңбекқор құмырсқа», «777 жұмбақ» «Бесік жыры» атты өлеңдер жинағы бар.Қазақ халқының ақын- жазушыларының бірі.

Жоспар: I топ- «Әдепті»

1.Сабақ. 2 Шешесінің сөзі

II топ –«Мерейлі»

3. Көше қиылысы. 4. Жылаған бала.

 III топ – «Ақылды»

5.  Үйіне апару. 6.  Аналық алғыс.


Көкейінде-ойында.

Қамқорлық- мейірімділік, көмектесу 


Жақсы бала құлақ сап

Айтқаныңды ұғады.

Төсегінен тұра сап

Таза ауаға шығады.

Жақсы бала ол анық,

Істемейді шалалық.

Тап-таза боп жуынып,

Алады ол таранып.

Мәтіннен алған әсеріңді кестеге толтыр. 

Негізгі кейіпкер, ол туралы ойың 

Шығарманы оқығанда сені не қызықтырды 

Сен үшін шығарманың аянышты жері бар ма? 








I топ- «Әдепті» (іс-әрекеттің дұрыстығын дәлелде)

II топ –«Мерейлі» (қамқорлық туралы мақал-мәтел айт)

III топ – «Ақылды» (Сендер осындай жағдайға тап болсаңдар не істер едіңдер?)

Мақал-мәтелдер.

1.Әдепті бала-арлы бала,әдепсіз бала-сорлы бала.

2.жақсының ісі-береке, жаманның ісі-келеке.

3.Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі.

4.Талапты бала талпынған құстай,құмары қанбас аспанға ұшпай.


Жоғарыда айтылған ойды бекіте түсу мақсатында «Мейірімді жүрек» атты ойын ұйымдастыру.
Оқушыларға қатты қағаздан әдемі етіп жасалған түрлі кескіндердің ( гүлдің, жүрекшенің, көбелектің ) үлгісі таратылып беріледі. Әр оқушы қасындағы көршісінің жақсы қасиетін білдіретін сөздерді айтып, сыйға тартады

Мұғалім сұрақтарына жауап бере отырып, өз ойларын жеткізеді.


Жазған шығармаларын бағалаймын.


Оқушылар толық мазмұнды сөйлемдер құрып жауап береді.









Мәтінді оқып, талдайды.
















Пікірталас.






Таза, әдемі жазу

































Кесте бойынша жұмыс жасайды.







Үш шапалақ






Жүрекшелер арқылы









жүрекшелермен бағалау.









«Үш шапалақ» әдісі








Жетондармен бағалау.





Өзара бағалау

Бір-бірінің дәптерлерін алмастырып тексеру






Жетондармен бағалау.





«Үш шапалақ» әдісі






«Үш шапалақ» әдісі


V. Жинақтау (2 мин)

Сабақты қорытындылау


Қорытындылау. Екі мәтінді шығарма кестесіне салу.

1.      Шығарманың аты.

2.      Басты кейіпкерлер.

3.      Кімге көмек берді.

4.      Оқиға орны.

5.      Негізгі идеясы.

6.      Мәтіндегі түйінді сөз.


Сонымен,Бүгінгі сабақ бойынша:

1.Оқиға қай жерде болған?

2.Егер қалалы жерде сен осындай жағдй кездессе, не істер едің?

Алтынгүл нешінші сыныптың оқушысы деп ойлайсың?



DrawObject2 DrawObject1 Екі мәтінді салыстырып, Венн диаграммасы арқылы толықтыру.

Айырмашылықтарын біледі.Салыстырады ,ойын түйіндейді

.




Өзара бағалау

VІ. Бағалау( 6 мин)








Рефлексия










Кері байланыс:








Бағалау



Үйге тапсырма

Жаңылтпаш дегеніміз не?

Жаңылтпаш-өзі айтып тұрғандай, тілді дамыту үшін, жылдам, жаңылмай айтуға немесе оқуға берілген сөздер. Жаңылтпаштар ұйқасты, ұқсас сөздермен жазылады. Мысалы, «Сүт, май, балқаймақ.

Бұл қай сүт, май, балқаймақ?» 


1. Бүгінгі сабақтан алған әсерің?

2. Сен үшін пайдалы жағы?

3. Ұнамаған бөлімі болды ма?

Оферматор-3» әдісі

Оқушылар бүгінгі сабақтан алғанын айтып түсіндіреді

«Маған қажетті»- осы сабақтан көп мәлімет алдым, жаңа сабақты жақсы деңгейде түсіндім.

«Әлі де өткізуім керек»- маған осы тақырыпта әлі де көп мәлімет білу керек.

«Маған қажеті жоқ»- осы сабақты мен білемін.



Сабаққа көзге түскен жұмыстары бойынша қорытынды баға шығару


Жарайсыңдар, балалар! Енді сабағымызды қорытындылай келе «қамқорлық » ережесін құрайық 
Қамқорлық ережесі: 
1. Сәлемдесу ,жәрдем беру.
2. Үлкенді сыйлау, кішіге қамқор болу 
3. Үлкенгежол беру, қиын кезде қол ұшын беру.

4. Табиғатты аялау, қамқор болу. 

Сабақтың түйіні.
Күшті болсаң, әлсіздерге қамқор бол,
Үлкен болсаң, кішілерге қамқор бол.
Азамат боп атқа мінер шағыңда
Ата — анаңдай кісілерге қамқор бол!



(Жаңылтпаш айтқызу)

 

 Берілген сөздерді пайдаланып, жаңылтпаш құрастыр:ұшты, ұшшы,құшшы,ұшшы.

Құс та ……………………….

Сен де ………………………  .

Құсша …………………….. ,

Көкті  ……………………….  .



Маған қажетті

Әлі де өткізуім керек

Маған қажеті жоқ





Қолдарындаға алманы алма ағашына жапсыру арқылы бүгінгі өткен сабаққа өз ойларын білдіреді. Алманы өзі қалаған жерге жапсырады.








Үй тапсырмасын білу, түртіп алу

«Қолымнан келетін қамқорлық» атты эссе жазу

Бұл арада талантты және дарынды балалар анықталады, оларға өз топтарында орташа оқитын балаларға көмектеседі, тапсырмаларды түсіндіріп отырады.












Бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалау





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ