Сабақ
басы
Білу
50-54
|
Амандасу.
Үй тапсырмасын
пысықтау
Оқытушы білім
алушылардан алдыңғы сабақтың тақырыбын еске түсіруді сұрап,
түсінбеген сұрақтары болса жауап беруге әзір екендігін
айтады.
-
Егер сұрақтарыңыз
болмаса «Қалам»
стратегиясымен «Бір сөйлеммен түйіндеу»
әдісін қолданып берілген сұрақтарға жауап
берулеріңіз сұралады.
-
Оқытушы
білімгерлерден қызыл немесе жасыл түсті қаламдарын жинап алады, қай
қалам көрсетілсе соның иесі сұраққа бір сөйлеммен жауап
береді.
-
Шоқан
Уалиханов
-
Кадет
корпусы
-
Жоңғарияға сапарының
мақсаты
-
Қазақ, мәдениетінің
көршілес елдер мәдениетімен
байланысы
-
Дәстүрдің озығы мен
тозығы
-
Төрт түлік
мал
-
Шоқан еңбектеріндегі
ғылыми көзқарас
Оқытушы балалардың
жауаптарын тыңдап, мадақтап, мақтап кері байланыс береді, сонымен
қатар тың дерек айтқан баланы ерекше атап
өтеді.
|
Студенттер өткен сабақтың
тақырыбына сәйкес білімдерін берілген тірек сөздер арқылы
білдіреді.
|
Негізгі әдебиеттер
:
Силлабус
«Этнопедагогика»
оқулығы авторлары: С.Қалиев
В.Кукушкин
|
Сабақ
ортасы
Ереже
Түсіну
55-59
60-64
65-69
|
«Кинометафора»
әдісі
Тақырыпты
табу
«Желсіз түнде жарық
ай» әні орындалады. бірге орындауды ұсынуға
болады.
Оқытушы сұрақтар
қояды:
Оқытушы осы сұрақтар
төңірегінде білімгерлермен пікір алмасады,
қорытады.
-
Керемет, балалар,
Сіздер дұрыс таптыңыздар, біз Абай Құнанбаевтың «Желсіз түнде жарық
ай» әнін тыңдадық. Бүгінгі сабағымызда қазақ халқының ұлы классик
ақыны, ағартушы демократы, ұлтымыздың мақтанышы – Абай Құнанбаев
және оның шығармаларындағы этнопедагогикалық көзқарас туралы
білетін боламыз.
Сабақтың мақсаты хабарланады:
-
Абай Құнанбаевтың шығармаларындағы этнопедагогикалық
көзқарастарды
түсіну.
-
Өлеңдер, аудармалар мен қара сөздерін талдау барысында
өзіндік ой тұжырым жасау мақсатын жүзеге
асырамыз.
«Сабақ барысында өз іс-әрекетімізді бағалап отырамыз, -деп
бағалау парағын таратып, өлшемшарттарымен таныстырып
өтеді.
- Сонымен қатар сабақ барысында «БББ» стратегиясын
қолданатын боламыз, слайдтағы үлгіге қарап дәптерге кесте сызып
алыңыздар. Сабақтың әр кезеңінде бағандарды толтырып отыруды
ұмытпаңыздар» деп
түсіндіреді.
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
Жеке жұмыс «БББ»
әдісі
«Мен
білемін»
Әр білім алушы Абай
Құнанбаев туралы білетін мәліметтерін жазады, оқып топтағы
білімгерлермен бөліседі.
Оқытушы жауаптарды
қорытып талдайды.
Ең көп мәлімет
айтқан білімгер - 5 бал
алады.
Видеоматериал
қарау және оқытушының қорытынды
түсіндірмесі
«Мен
білдім»
Видеоматериал
бойынша білгенін толықтырып
жазады
|
Әнді тыңдайды, атын,
авторын табады.
Оқытушыны
тыңдайды.
Бағалау парағын
алады.
Дәптерге кесте
сызады.
Өзі білетін
мәліметтерді жазады, бөліседі. Бағалау парағын
толтырады.
Видеоны
қарайды, «Инсерт» әдісінің көмегімен
қажет мәліметті «Мен білдім» бағанына
толтырады.
|
«Желсіз түнде жарық
ай» әнінің аудиожазбасы
|
Талдау
70-74
75-79
80-84
|
Топтастыру
Абай
шығармаларының стилі бойынша
топтастыру
1 топ. Қара
сөздер
2 топ.
Аудармалар
3. топ
Өлеңдер
Топтық
жұмыс
Сабағымыздың
мақсатында көрсетілгендей Абай шығармаларындағы адам
мінез-құлқындағы жақсы жаманды ажыратып
көреміз.
Топтық жұмысқа
талқылауға – 5, қорғауға – 2
минут (3 топ 6 мин)
беріледі.
1-топ.
«Өлеңдер»
Абайдың «Ғылым таппай мақтанба»
өлеңінде көрініс тапқан тәрбие
құндылықтарын анықтайды.
2 топ.
«Аударма»
Абайдың И.Крыловтан
аударған «Құмырсқа мен
шегіртке» шығармасында көтерілген ақын өмір сүрген қоғам шындығы
туралы ой-пікірлерін
бағалайды.
3 топ
«Қарасөздер»
24-інші қара сөзінде адам
мінез-құлқының жағымды және жағымсыз жақтарын
салыстырады, «Венн
диаграммасы
Б –
бірін-бірін
бағалау
1-2, 2-3,
3-1.
Топтық жұмысты бағалау парағы
таратылады,
түсіндіріледі.
Уақытты сақтау – 5
балл
Топ мүшелерінің толық қатысуы
– 10 балл
Тапсырманы дұрыс орындауы – 15
балл
|
Абай шығармаларынан
үлгілер жазылған қағаздарды таратып алады, 3 топқа
бірігеді.
Берілген
тапсырмаларды топ болып орындайды, талдайды, өз пікірлерін
білдіреді.
Білімгерлер топтарды
бағалайды.
|
Абай Құнанбаевтың
қара сөздер жинағы
Ұсынылатын
шығармалар: «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі, «Құмырсқа мен шегіртке»
аудармасы, 24-ші қара сөзі
|
Сабақтың
соңы
Бағалау
90-94
95-100
|
Бағалау:
Оқытушы тақырыпты
қорытындылайды, «Білім шырағы»: Оқытушы адам өмір бойы білім алуы
қажеттігін, ол арқылы дамитындығын айтып, БББ стратегиясының 3-ші Б
–білгім келеді бағанын толтыруды ұсынады. Студенттерге өздерінің
бастауыш сынып мұғалімі болғандықтан Абай туралы тағы қандай
мәліметтер алуы қажеттігі туралы ойларын жазуды сұрайды. 2-3
білімгерге оқытады.
Сабақ тақырыбы
бойынша 15сұрақтан тұратын тест алынады. Тестке 3 минут
беріледі. Тақтадағы дұрыс жауаптарға қарап жұптасып бір-бірінің
жауаптарын тексереді, өзара
бағалайды.
Үйге
тапсырма
-
«2-1» әдісімен Абайдың өзіне
ұнаған шығармасына жазбаша
талдау
|
БББ 3-баған, білгім
келеді толтырады.
Өзі таңдаған
шығармадан 2 жағымды, 1 жағымсыз мінез-құлық сапасын табады,
өзіндік пікір білдіреді.
|
|