Сынып:
|
Күні:
|
Пәні:
|
Пән
мұғалімі
|
9а
|
|
Алгебра
|
Тоқанова
С.Т
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Айналамыздағы
арифметикалық прогрессия
|
Жалпы
мақсаттары:
|
1) Арифметикалық прогрессия
анықтамасын білу; арифметикалық прогрессияның қасиеттерін және n-ші
мүшесі мен айырмасының формуласын білу; Арифметикалық прогрессияның
алғашқы n мүшесінің қосындысын табу формуласын
білу;
2) Арифметикалық прогрессияның
n-ші мүшесі формуласын есептер шешуде алгоритмін
білу;
3) Арифметикалық прогрессияның
n-ші мүшесінің формуласын есептер шығаруда қолдана білу дағдысын
қалыптастыру
|
Сілтеме:
|
Алгебра 9 сынып
оқулығы, әдістемелік нұсқаулығы, дидактикалық
материалдар
|
Әдіс - тәсілдер
|
Тәсілі : жеке, жұптық,
топтық
|
Әдісі: СТО, ТжД, ДО, ОқуүБ
және Оүб, АКТ
|
Оқыту нәтижесі:
|
Арифметикалық
прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын есеп
шығаруда қолдана білу. Оқушылар өз бетімен, екеуара, топта жұмыс
істейді. Есептердің шығарылу жолдарын бір – біріне түсіндіреді,
өзгенің қатесін түзейді. Оқушылар жеке,топпен жұмыс істей отырып өз
ойымен бөліседі, есепті талдайды, жинақтайды, қорытындылайды,
бағалайды.
|
Ресурстар
|
тапсырмалар, Блум таксономиясы
бойынша бағалау парақтары
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалімнің іс – әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
Ұйымдас-тыру кезеңі:
3
мин
|
Сәлемдеседі. Оқушылардың
сабаққа қатысын тексереді.
Біліп айтқан сөзге құн
жетпейді,
Тауып айтқан сөзге шын жетпейді.
Өзің білмесең, білгендерден үйрен,
Үйренгеннен ештеңең кетпейді. Төле би
|
Мұғаліммен тұрып сәлемдеседі.
Кезекші оқушылардың сабаққа қатысын
хабарлайды.
|
"Шаттық
шеңберде"
Тізбектелген
тілек ойыны. Әр оқушы тізбектелген
тілекті оң жағындағы көршісіне айтады, ол әрі қарай тілекті оң
жағындағы көршісіне айтып жалғастырады .
Топқа бөлу – "физика",
"экономика", "биология", «құрылыс» бойынша топтастыру, топ
ережелерін басшылыққа алып, топтық жұмыс жасайтындарын
айтады
|
Оқушылар бір-біріне тілек
тілейді. Өздерінің таңдаған стикерлері бойынша "Физика",
"Экономика", "биология", «Құрылыс» бойынша бірігіп 4 топ құрайды,
топ ережесін сақтайды. Топ басшысын, баяндаушысын, бағалаушысы мен
уақыт бақылаушысын сайлайды.
Сабақтың ұранымен
танысады
"Прогрессия-ілгері
қозғалыс, алға ұмтылыс!"
|
Қызығушы-лығын
ояту:
2
мин
|
Оқушыларға үй жұмысын екеуара
дәптерлерін тексерту.
№179,
180
АКТ-дан
көрсету
|
Топ мүшелері екеуара
дәптерлерін тексереді, бағалайды. Бағалаушы бағалау парағына топ
мүшелерін бағалайды.
|
Білу
5
мин
|
«Қайталау - оқу
айнасы»
СТО: "Фишбоун"
әдісі
Әр түрлі деңгейдегі сұрақтар
беріледі, топ оқушыларына кезекпен жауап беруі
сұралады
1) Арифметикалық прогрессия
дегеніміз не ?
2) Қандай санды арифметикалық
прогрессияның айырмасы дейміз ?
3) Арифметикалық прогрессияның
n-ші мүшесінің формуласы тұжырымдап бер.
4) Арифметикалық
прогрессияның
негізгі қасиеті
қандай?
5) 2000; 2005;2010; 2015;...
-тізбегі, арифметикалық прогрессия бола ма
?
|
Топтар сұрақтарға кезектесіп
жауап береді. Оқушылар арифметикалық прогрессияның формулалары мен
n – мүшесінің қосындысының формуласын еске түсіреді,
талдайды.
Есептер: 1 топ:
а1=7;
d=4;
a10=?
2-топ: a1=24;
d=-8;
a11=?
3-топ: a1=-32;
d=5;
a21=?
Әр топ өз есебін
шығарады.
Бағалаушы
бағалайды.
Формативті бағалау
: Барлығы өздерін "Қол
саусағымен" бағалайды.
|
Түсіну
|
Математикалық мозайка
ойынын ойнайды.
|
Үлестірме қағаздарын
сәйкестендіреді.
|
Сергіту
сәті
|
Көшбасшы және
басқару:
"Макарена" би қимылын
жасауды ұсыну
|
Оқушылар би қимылдарын жасап,
сергіп алады. Топ басшысы би қимылдарын бірдей жасағанды
қадағалайды
|
Қолдану,
талдау
|
Оқушыларға әр салада
кездездесетін арифметикалық прогрессияға байланысты тапсырмалар
беріледі.
"
Физика",
«Экономика»,
«Биология»,
«Құрылыс» топпен талдап
шығарады.
«Медицина»
Дәрігердің кеңесі бойынша
демалушы адам 5 минуттан күннің көзіңе шығып отырды. Ал келесі
күнде күннің көзіңе шығу уақытын 5 минутқа артып отырды. Неше
күннен кейін оның күннің көзіңе шығу уақыты 40 минутты құрайтын
болады?
|
Алған білімдерін қолдана
отырып, оқушылар тапсырмаларды топпен
орындайды.
Прогрессия
тұрмыста:
Жұмысшы кафель плиталарын
1-қатарға - 3 плитадан, екінші қатарға 5 плитадан т.с.с. әр қатарда
2 плитадан өсіре бергенде, 7-қатарда неше плитадан болады
?
Бағалаушы оқушылардың
жауаптарын тексереді және оны талдайды.
|
Жинақтау
|
Көшбасшылық және
басқару:
Топтық тест
тапсырмалары:
Алған білімдерін алдындағы
тақырыптар бойынша жинақталған білімдерімен салыстыра отырып,
тестілік жұмыс орындайды.Мұғалім бақылаушы
болады.
|
Әр топ мүшелері жеке тест
жұмысын орындайды. Орындап болған соң, қасындағы көршісімен
дәптерін алмасып, тестінің дұрыс жауаптарымен салыстырып тексереді,
жинаған ұпайын жазады. Бағалаушы жинаған ұпайларын бағалау парағына
түсіреді.
|
Бағалау
|
Оқыту үшін бағалай және
оқуды бағалау.
Оқушыларға бағаны бағалаушы
қойған бағалары арқылы талдап бағалау. Оқушылардың күнделіктеріне
бағаларын қою.
|
Бағалаушы топ мүшелерінің
сабақ барысында жинаған барлық ұпайларын қосып бағалау критерийлері
бойынша орташа бағасын анықтайды. Оқушылар алған бағаларын
күнделіктеріне қойдырады.
|
Рефлексия
|
Стикерлер таратып оған
оқушылардың көңіл күйін анықтау үшін "Нені білдік?" "Нені оқыдық?"
"Не үшін оқыдық?" "Қайда қолданамыз?"
пікірлерін
жаздыру
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан
алған білімдерін,алдына қойған мақсаттарына жеткен-жетпегендігін
анықтайды және бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен көңіл-күйлерін
стикерлерге жазады
|
Үйге тапсырма
|
ІІ тарау
§10,
№ 182,
183
|
Үй тапсырмасын күнделікке
жазады.
|