|
ҰМЖ тарауы: 2-бөлім. «Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Мұғалімнің аты- жөні: Тлекешева Сафура Аскарбековна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 5 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.Т/Ж.2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Аңыз кейіпкері туралы қосымша ақпаратпен танысады. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтап,өз пікірлерімен тұжырым жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Салыстыру арқылы шығарманың тақырыбы мен идеясына талдау жасайды 2. Шығарманың мазмұнын меңгеріп,тақырыбы мен идеясын ашады 3. Аңыздағы айтылған елді-мекендерге географиялық тұрғыдан сипаттама береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады. Оқылған көркем шығармадан тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын жайлы пікір білдіреді және сенімді , еркін түрде аңыздан мысал келтіреді ,өз ойларын жүйелі жеткізеді. Пәнге қатысты термин сөздер: Жерұйық,шүйгін,жез, ғаріп,желмая Талқылауға арналған сұрақтар 1.Асанқайғының Желмаяға мініп қоныс іздеуінің себебі неде? 2.Асанды неліктен Асанқайғы деп атаған? 3.«Жерұйық» сөзінің мағынасын қалай түсіндіресің? 4.«Ей,Аспара ,көршіңмен тату бол, шөбіңе суың жетер!» -деп неліктен айтқан? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясы негізінде оқушыларды ұлтжандылыққа,елін ,жерін сүюге , табиғатын қорғауға баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Казакстан тарихы, жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Асанқайғы аңыздары туралы білімдері алдыңғы сабақтарда қалыптасқан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық ахуал туғызу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыратын ойсергектер Оқушылардың бір затын мұғалімге тапсырады, мұғалім сол заттарды араластырып, әр партаға қояды. Оқушы заты тұрған партаға отыру керек. Қызығушылықты ояту
Таза мінсіз асыл
тас, |
Қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 минут 8 минут 10 минут 8 минут |
Мағынаны тану Ашық сұрақ: Асан қайғының өмірі туралы не білесіңдер? Неліктен Қайғы деген атақ берілді? https://www.youtube.com/watch?v=D9niknXQ4wg
Сөздікпен
жұмыс: Құладын – қаршыға тұқымд кішірек келген жыртқыш құс Ғаріп - жетім, мүсәпір Жаңа сабақ Асан қайғының өмірі мен шығармашылығы Асан Қайғы (Хасан Сәбитұлы) Өмір сүрген кезеңі: ХІҮ- ХҮ ғғ. (шамамен 1330 – 1450 жж.) Мекендеген жері: Арал өңірінің Сырдария жағасы Қаратау мен Сырдың арасына көз сала отырып, Асанқайғы бабамыз: «Басы байтақ, аяғы тайпақ қоныс екен. Қаратауды жайласам, Сырдың бойын қыстасам, қоныс болуға сонда ғана дұрыс екен», – деген екен. Қызметі: Асанның біраз өмірі Қазанда хандық құрған Алтын Орда әміршілерінің бірі – Ұлұғ Мұхамед тұсында өтеді, кейін қазақ ханы Жәнібек Жәнібектің ақылшысы болған. Толғаулары: Асан толғауларының тақырыптық ерекшеліктері: 1) дидактикалық сарындағы толғаулар (насихат, өнеге сөз, гибрат айтылуы): «Еділ бол да, Жайық бол». 2) Әз-Жәнібек ханға айтқан арнау толғаулары (арнау-толғауда ханға кеңес айта отырып, ел басқару ісіне де араласуы, сын айтуы): «Ай, хан, мен айтпасам, білмейсің» 3) Өз заманындағы тарихи өзгерістердің мәні түсіндіретін толғаулары: «Қырында киік жайлаған» 4) Болжалдық сарындағы толғаулар: «Қилы, қилы заман болмай ма». Күйлері: «Ел айрылған», «Асан қайғы», «Желмаяның жүрісі», «Зар», т.б. Арманы: Асан Қайғы елінің
сулы-нулы, шөбі шүйгін, құтты қоныс тауып, «адамы жүзге келмей
өлмейтін, қойы екі төлдейтін» мамыражай, еркін өмір сүруін
аңсады.. https://www.youtube.com/watch?v=Jx3qHUTPHhA бейнематериал арқылы жаңа тақырыппен таныстыру. Талқылауға арналған сұрақтар 1.Асанқайғының Желмаяға мініп қоныс іздеуінің себебі неде? 2.Асанды неліктен Асанқайғы деп атаған? 3.«Жерұйық» сөзінің мағынасын қалай түсіндіресің? 4.«Ей,Аспара ,көршіңмен тату бол, шөбіңе суың жетер!» -деп неліктен айтқан? 1-тапсырма ЖЖ «Болжам кестесі» Көркем шығарманы тануға арналған кесте Оқушылар өз қалаулары бойынша таңдап, орындайды.
Дескриптор: - Тақырыбы мен идеясын ашады - Асан қайғы туралы өздері білетін ақпаратпен бөліседі
Топтық жұмыс «Әдеби шеңбер» әдісі бойынша оқушыларға тапсырмалар беріледі. Талқылау «Асан қайғының жерге айтқан сыны» әңгімесі бойынша 2 сұрақ құрастырады. Белгілеу «Асан қайғының жерге айтқан сыны» тақырыбына және оның маңызына қатысты 2 фактор келтіреді. Байланыстыру 1.«Асан қайғының жерге айтқан сыны» мен шынайы өмір арасындағы байланыстарды табады. Қорытындылау 1.«Асан қайғының жерге айтқан сынын» аңыздың тәрбиелік мәнін болжайды Дескриптор -Әңгіме бойынша сұрақтар құрастырады; - Әңгіменің тақырыбына , оның маңыздылығына қатысты бөлігін белгілейді. - Әңгімемен шынайы өмір арасындағы байланысты табады, тобымен талқылайды Қ Б «Жұлдызша» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. |
бейнематериал
ақпарат
кесте
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут 2 минут |
Рефлексия
Үйге тапсырма: « Әркімнің туған жері -Жерұйық» эссе жазу |
«Күн көзі» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Топтық, жеке тапсырмалар орындау кезінде кейбір оқушыларға жеке қолдау, көмек көрсету арқылы саралау жүргізіледі; «Ашық микрафон» тапсырмасында оқушылардан толық жауап алу мақсатында диалог негізінде саралау жүргізіледі. |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тлекешева Сафура Аскарбековна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ Асан Қайғы "Жерге айтқан сыны" 5 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Берілген сабақ жоспары қазақ әдебиеті пәні бойынша оқу бағдарламасына сәйкес 5 -сыныпқа арналған.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||






















