Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Асқар Сүлейменовтің «Бесатар» повесіндегі кейіпкерлер жүйесі
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлім: |
1-бөлім: Тарихтың шертіп пернесін |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Асқар Сүлейменовтің «Бесатар» повесіндегі кейіпкерлер жүйесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.3.1 – көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.2.2.1 – автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
- Тәуелсіздіктің маңыздылығын түсіну; - Отанға сүйіспеншілік; - Отанның мүддесі үшін әрекет ету; - Әлемдік сын-тегеуріндер жағдайында елді қорғау қабілеті: |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу. Түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа аударту. Үй тапсырмасын «Бес қадам» әдісі бойынша талдайды.
Мұғалім оқушыларға сұрақтар қою арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстырады. Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстырылады. Топқа біріктіру. Сынып оқушылары Random Group Generator арқылы 3 топқа бірігеді. |
Сәлемдеседі. Оқушылар назарын сабаққа аударады. Суреттер арқылы берілген сұрақтар арқылы үй тапсырмасын пысықтайды.
Оқушылар сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, сабақ мақсаттарымен танысады. 3 топқа бірігеді. |
Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Оқулық 11-сынып «Мектеп» баспасы 2019жыл
Сабақ барысында «Gynzy» платфор-масы қолданы-лады
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану 33 минут 10 мин |
ТЖ. «Блокбастер» әдісі Оқушыларға Yoytube порталы арқылы А.Сүлейменовтің «Бесатар» повесі туралы бейнеролик көрсетіледі. Оқушыларға тыңдалым сюжеті бойынша орындауға арнайы тапсырма беріледі. |
1-топ: Шығарманың менталды картасын дайындайды. 2-топ: Үзінді бойынша автор бейнесіне талдау жасайды, ұстанымын анықтайды. 3-топ: Кейіпкерлер мен олардың іс-әрекеттеріне талдау жасайды. |
ҚБ: «Үздік топ» төсбелгісі арқылы бағалау Әр топ берілген тапсырма бойынша бір-бірінің жұмысына талдау жасап, өзара үздік топты анықтайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=VwhLLnfrj8U Қазақ әдебиеті оқулығы 11-сынып «Мектеп» баспасы , 2019 жыл |
|||||||||||||||||||||
|
8 мин |
ЖЖ. Оқулықпен жұмыс Оқушылар топ ішінде жұптаса отырып кейіпкерлердің іс-әрекеті мен көркемдегіш құралдар арқылы шығарма идеясын автор қалай бергеніне талдау жасайды. |
1-жұп. Әкелi балалы Сәруар мен Төрехан қарым-қатынасы; 2-жұп. Крейгель мен Сәруар қарым-қатынасы; 3-жұп. Шығармада кездесетін мақал-мәтелдер, автордың қолдану мақсаты. |
ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар бірін-бірі бағалайды |
Слайд, оқулық, жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Ж. Повестен берілген үзінділер бойынша оқушыларға шығарма кейіпкерлері Сәруар, Крейгель, Иноземцев, Голоножкин, Төрехан, Мұқағали туралы үзінділер беріледі. Берілген үзінді бойынша кестемен жұмыс ұсынылады. |
Берілген үзінді бойынша шығарма кейіпкерлеріне баға береді, ойыңызды дәлелдеңіз.
|
ҚБ: Өзіндік бағалау -Шығарма кейіпкерін анықтайды; -автордың сипаттауын жазады; -кейіпкер арқылы өмір шындығын көрсетеді. |
Қима қағаздары, жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||||||||
|
Қорытынды-лау 5 мин |
Сабақты қорытындылау мақсатында «ПОПС» формуласы бойынша тапсырма ұсынылады: «Бесатар» повесіндегі бөлім атаулары неліктен кейіпкер есімдерімен аталғанын талдап, қорытынды жасаңдар. |
Автордың әр бөлімді кейіпкерлер есімімен атау себебін анықтап, автор бейнесін шығарманың негізгі идеясымен байланыстырады, кейіпкерлердің атқаратын рөлдеріне тоқталады. • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім. |
Мұғалім тарапынан жеке қолдау көрсетіледі. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия. Үйге тапсырма: Шығармадағы автор бейнесіне талдау жасайды. |
Кері байланыс жасайды.
Үйге тапсырма алады. |
Оқушыларға кері байланыс беріліп электронды журналға ФБ қойылады |
Стикер
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Асқар Сүлейменова "Бесатар" повесі. 11-сынып (қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
Ашық сабақ. Асқар Сүлейменова "Бесатар" повесі. 11-сынып (қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Асқар Сүлейменовтің «Бесатар» повесіндегі кейіпкерлер жүйесі
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлім: |
1-бөлім: Тарихтың шертіп пернесін |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Асқар Сүлейменовтің «Бесатар» повесіндегі кейіпкерлер жүйесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.3.1 – көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.2.2.1 – автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
- Тәуелсіздіктің маңыздылығын түсіну; - Отанға сүйіспеншілік; - Отанның мүддесі үшін әрекет ету; - Әлемдік сын-тегеуріндер жағдайында елді қорғау қабілеті: |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу. Түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа аударту. Үй тапсырмасын «Бес қадам» әдісі бойынша талдайды.
Мұғалім оқушыларға сұрақтар қою арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстырады. Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстырылады. Топқа біріктіру. Сынып оқушылары Random Group Generator арқылы 3 топқа бірігеді. |
Сәлемдеседі. Оқушылар назарын сабаққа аударады. Суреттер арқылы берілген сұрақтар арқылы үй тапсырмасын пысықтайды.
Оқушылар сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, сабақ мақсаттарымен танысады. 3 топқа бірігеді. |
Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Оқулық 11-сынып «Мектеп» баспасы 2019жыл
Сабақ барысында «Gynzy» платфор-масы қолданы-лады
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану 33 минут 10 мин |
ТЖ. «Блокбастер» әдісі Оқушыларға Yoytube порталы арқылы А.Сүлейменовтің «Бесатар» повесі туралы бейнеролик көрсетіледі. Оқушыларға тыңдалым сюжеті бойынша орындауға арнайы тапсырма беріледі. |
1-топ: Шығарманың менталды картасын дайындайды. 2-топ: Үзінді бойынша автор бейнесіне талдау жасайды, ұстанымын анықтайды. 3-топ: Кейіпкерлер мен олардың іс-әрекеттеріне талдау жасайды. |
ҚБ: «Үздік топ» төсбелгісі арқылы бағалау Әр топ берілген тапсырма бойынша бір-бірінің жұмысына талдау жасап, өзара үздік топты анықтайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=VwhLLnfrj8U Қазақ әдебиеті оқулығы 11-сынып «Мектеп» баспасы , 2019 жыл |
|||||||||||||||||||||
|
8 мин |
ЖЖ. Оқулықпен жұмыс Оқушылар топ ішінде жұптаса отырып кейіпкерлердің іс-әрекеті мен көркемдегіш құралдар арқылы шығарма идеясын автор қалай бергеніне талдау жасайды. |
1-жұп. Әкелi балалы Сәруар мен Төрехан қарым-қатынасы; 2-жұп. Крейгель мен Сәруар қарым-қатынасы; 3-жұп. Шығармада кездесетін мақал-мәтелдер, автордың қолдану мақсаты. |
ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Жұптар бірін-бірі бағалайды |
Слайд, оқулық, жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Ж. Повестен берілген үзінділер бойынша оқушыларға шығарма кейіпкерлері Сәруар, Крейгель, Иноземцев, Голоножкин, Төрехан, Мұқағали туралы үзінділер беріледі. Берілген үзінді бойынша кестемен жұмыс ұсынылады. |
Берілген үзінді бойынша шығарма кейіпкерлеріне баға береді, ойыңызды дәлелдеңіз.
|
ҚБ: Өзіндік бағалау -Шығарма кейіпкерін анықтайды; -автордың сипаттауын жазады; -кейіпкер арқылы өмір шындығын көрсетеді. |
Қима қағаздары, жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||||||||
|
Қорытынды-лау 5 мин |
Сабақты қорытындылау мақсатында «ПОПС» формуласы бойынша тапсырма ұсынылады: «Бесатар» повесіндегі бөлім атаулары неліктен кейіпкер есімдерімен аталғанын талдап, қорытынды жасаңдар. |
Автордың әр бөлімді кейіпкерлер есімімен атау себебін анықтап, автор бейнесін шығарманың негізгі идеясымен байланыстырады, кейіпкерлердің атқаратын рөлдеріне тоқталады. • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім. |
Мұғалім тарапынан жеке қолдау көрсетіледі. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия. Үйге тапсырма: Шығармадағы автор бейнесіне талдау жасайды. |
Кері байланыс жасайды.
Үйге тапсырма алады. |
Оқушыларға кері байланыс беріліп электронды журналға ФБ қойылады |
Стикер
|
шағым қалдыра аласыз















