«Ғани Мұратбаев атындағы
шағын жинақты жалпы орта
мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қазақ тілі мен
әдебиеті пәнінің мұғалімі Амирешова Айжан
|
Пәні: қазақ тілі |
Таныстым: ДОІЖО С.Төлек |
|||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ғарышты игеру жетістіктері |
Мектеп: Ғ.Мұратбаев ШЖЖОМ |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 27.11.2018 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні:А.Амирешова |
|||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Байқоңыр ғарыш алаңы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
8.4.4.1. Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану 8.3.5.1. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жазу |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдана алады. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жаза алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мәтін,сөздік қор,сөздік құрам,сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестері |
||||||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:Менің ойымша, өз пікірімнің дұрыстығына мынадай дәлелдер келтіре аламын; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін. |
||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қазақ ғарышкерлерінің ғарышқа ұшқанынан қандай әсер алдыңдар? |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажыратып,қолдана алады. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жаза алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,әдебиет |
|||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ-дағы суреттер,оқулық,кеспе қағаздар,стикер. |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Архиолог - құрметті мамандық |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз): |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі . Жалаушалар арқылы топтастыру Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім «Көңіл күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға А4 парағы мен маркерлер таратады. Оқушылар параққа маркермен өзінің көңіл күйін сипаттайтын сурет (смайлик) (күліп немесе езу тартып тұрған, қабағы түюлі, бейтарап, т.б.) салады. |
1-топ:сөз тіркесі 2-топ:есімді тіркес 3-топ:етістікті тіркес 4-топ:тұрақты тіркес |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 15 минут |
Жаңа сабақты «Болжау» әдісі бойынша болжам жасайды. Бейнежазба көрсету.Білу және түсіну. «Үш қадамдық сұхбат» әдісі бойынша тақырыпты өз беттерінше оқуға беремін.Өздері оқып болғаннан кейін топта түсіндіреді, топтан баяндамашы шығып ортада түсіндіреді
Тілдік бағдар.Мұғалім оқушыларға сөз тіркесі,есімді тіркес,етістікті тіркес,тұрақты тіркестерді меңгертеді.Грамматикалық тақырып туралы мағлұмат береді. |
Оқулық, түрлі-түсті маркерлер. «Үш қадамдық сұхбат» әдісі |
||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Қолдану. Кеспе қағазбен жұптық жұмыс
3-жаттығу.Віlimland сайтынан «Адамзаттың ғарышты бағындыруы қазақ жерімен тікелей байланысты» бейнежазбаны көрсету.Көтерілген мәселені болжау. Дәптермен жұмыс.4-жаттығу.Тұрақты тіркестерді қатыстырып, ғарыш тақырыбына 2 мысал жазу. «Белсенді жазылым» әдісі арқылы 6-жаттығуда берілген мәтінді оқиды және негізгі ақпараттарды сақтай отырып,жинақы мәтін құрады. Дискриптор: -сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажыратып,қолдана алады. -оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жаза алады. |
Оқулық,кеспе қағаздар ,слайд |
||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 5 минут |
Талдау «Екі түрлі көзқарас» әдісі
|
Кеспе қағаздар |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау
5 минут
|
Кері байланыс
|
Бағалау парақшасы
Қағаз қиындылары. |
||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтағы тапсырмаларым оқушылардың жас
ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отыра
дайындалған. Сабақ барысында саралау әдістері топтық, жұптық,
ұжымдық жұмыстар арқылы жүзеге асырылды. Қолданылған дереккөздер
қолжетімді және сабақ барысында қолдау көрсететін деңгейде
болды. |
Оқу үдерісінде қалыптастырушы бағалау түрін жүргіздім. Сабақ барысында оқушының сабақты қаншалықты меңгергендігін кері байланыс орнату үшін бағалау дескрипторлар арқылы бағаладым. |
Тарих,әдебиет.Сабақтың тиімді өтуіне АКТ пайдаланудың ықпалы зор: бейнеролик, презентация, компьютер.т.б |
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Сабақ барысында қойылған оқу мақсаттарына жеттім. Сабақ мақсатына жетуімнің негізі тиімді әдістерді таңдап, үйлесімділік табуымда болды. Оқушылар нақты мақсатқа құрылған дескрипторлар арқылы өз білімдерін толықтырды. Топтық, жұптық жұмыстардағы тапсырмалар негізінде саралау жүргізілді. Уақытты белгіленген өлшемде қолдана білдім. |
|||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Үш қадамдық сұхбат» әдісі. 2:кеспе қағазбен жұмыс Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Белсенді жазылым »әдісі Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Сабақ барысында саралау әдістері топтық, жұптық, ұжымдық жұмыстар арқылы жүзеге асатынын білдім |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Байқоңыр ғарыш алаңы 8 сынып
Ашық сабақ Байқоңыр ғарыш алаңы 8 сынып
«Ғани Мұратбаев атындағы
шағын жинақты жалпы орта
мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қазақ тілі мен
әдебиеті пәнінің мұғалімі Амирешова Айжан
|
Пәні: қазақ тілі |
Таныстым: ДОІЖО С.Төлек |
|||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ғарышты игеру жетістіктері |
Мектеп: Ғ.Мұратбаев ШЖЖОМ |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 27.11.2018 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні:А.Амирешова |
|||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Байқоңыр ғарыш алаңы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
8.4.4.1. Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану 8.3.5.1. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жазу |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдана алады. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жаза алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мәтін,сөздік қор,сөздік құрам,сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестері |
||||||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:Менің ойымша, өз пікірімнің дұрыстығына мынадай дәлелдер келтіре аламын; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін. |
||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қазақ ғарышкерлерінің ғарышқа ұшқанынан қандай әсер алдыңдар? |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажыратып,қолдана алады. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жаза алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,әдебиет |
|||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ-дағы суреттер,оқулық,кеспе қағаздар,стикер. |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Архиолог - құрметті мамандық |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз): |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі . Жалаушалар арқылы топтастыру Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім «Көңіл күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға А4 парағы мен маркерлер таратады. Оқушылар параққа маркермен өзінің көңіл күйін сипаттайтын сурет (смайлик) (күліп немесе езу тартып тұрған, қабағы түюлі, бейтарап, т.б.) салады. |
1-топ:сөз тіркесі 2-топ:есімді тіркес 3-топ:етістікті тіркес 4-топ:тұрақты тіркес |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 15 минут |
Жаңа сабақты «Болжау» әдісі бойынша болжам жасайды. Бейнежазба көрсету.Білу және түсіну. «Үш қадамдық сұхбат» әдісі бойынша тақырыпты өз беттерінше оқуға беремін.Өздері оқып болғаннан кейін топта түсіндіреді, топтан баяндамашы шығып ортада түсіндіреді
Тілдік бағдар.Мұғалім оқушыларға сөз тіркесі,есімді тіркес,етістікті тіркес,тұрақты тіркестерді меңгертеді.Грамматикалық тақырып туралы мағлұмат береді. |
Оқулық, түрлі-түсті маркерлер. «Үш қадамдық сұхбат» әдісі |
||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Қолдану. Кеспе қағазбен жұптық жұмыс
3-жаттығу.Віlimland сайтынан «Адамзаттың ғарышты бағындыруы қазақ жерімен тікелей байланысты» бейнежазбаны көрсету.Көтерілген мәселені болжау. Дәптермен жұмыс.4-жаттығу.Тұрақты тіркестерді қатыстырып, ғарыш тақырыбына 2 мысал жазу. «Белсенді жазылым» әдісі арқылы 6-жаттығуда берілген мәтінді оқиды және негізгі ақпараттарды сақтай отырып,жинақы мәтін құрады. Дискриптор: -сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажыратып,қолдана алады. -оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жаза алады. |
Оқулық,кеспе қағаздар ,слайд |
||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 5 минут |
Талдау «Екі түрлі көзқарас» әдісі
|
Кеспе қағаздар |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау
5 минут
|
Кері байланыс
|
Бағалау парақшасы
Қағаз қиындылары. |
||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтағы тапсырмаларым оқушылардың жас
ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отыра
дайындалған. Сабақ барысында саралау әдістері топтық, жұптық,
ұжымдық жұмыстар арқылы жүзеге асырылды. Қолданылған дереккөздер
қолжетімді және сабақ барысында қолдау көрсететін деңгейде
болды. |
Оқу үдерісінде қалыптастырушы бағалау түрін жүргіздім. Сабақ барысында оқушының сабақты қаншалықты меңгергендігін кері байланыс орнату үшін бағалау дескрипторлар арқылы бағаладым. |
Тарих,әдебиет.Сабақтың тиімді өтуіне АКТ пайдаланудың ықпалы зор: бейнеролик, презентация, компьютер.т.б |
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Сабақ барысында қойылған оқу мақсаттарына жеттім. Сабақ мақсатына жетуімнің негізі тиімді әдістерді таңдап, үйлесімділік табуымда болды. Оқушылар нақты мақсатқа құрылған дескрипторлар арқылы өз білімдерін толықтырды. Топтық, жұптық жұмыстардағы тапсырмалар негізінде саралау жүргізілді. Уақытты белгіленген өлшемде қолдана білдім. |
|||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Үш қадамдық сұхбат» әдісі. 2:кеспе қағазбен жұмыс Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Белсенді жазылым »әдісі Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Сабақ барысында саралау әдістері топтық, жұптық, ұжымдық жұмыстар арқылы жүзеге асатынын білдім |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















