Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: "Бәйтерек" поэмасы. Бәйтерек монументі.9-сынып
Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 9-сабақ
Бөлім: |
4-бөлім: Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат |
|||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
"Бәйтерек" поэмасы Бәйтерек монументі |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға бере алады. |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: бірлік және ынтымақ -ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басталуы 5 минут
5 минут
Сабақтың ортасы 15 минут
10 минут
5 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын бақылау. 2.Психологиялық ахуал «Екі лагерь» 3.Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Ой шақыру « Бәйтерек » поэмасы-ХХІ ғасыр поэмасы. Себебі , бұл тәуелсіз Қазақстанның шарықтау шегі. Елбасымыздың елі үшін атқарған міндеттрерін сипаттайтын ұлы шығарма. Поэма негізінен бастан аяқ Елбасының елі үшін жасаған іс-әрекеттерін насихаттауды мақсат тұтады.Осындай өз дәуіріміздің ұлы перзентін, еліміз үшін жасаған нақты қадамдарын көрсететін поэма болашақ ұрпақ үшін де, әдебиетіміз үшін де қажет екені белгілі. Поэманың басты идеясы- Тәуелсіз Қазақстанның даму барысымен Елбасымыз Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың ерен еңбектерін насихаттау. Осы кезге дейін Елбасымыз жайлы жазылып жатқан жұмыстар аз емес, бірақ, әдебиет саласында көшбасшымызға арналған болашақ тарихи поэма өз дәрежесінде бағалану керек . Поэманы оқи отырып, әр елім,жерім деген перзент осындай ұлы тұлғадан үлгі өңеге алары анық. Жырдың авторы Елбасынна үлкен құрмет көрсетіп, оны бағалауда жоғары көрсеткіш көрсетеді. Қазақ халқының бүкіл әлемді аузына қаратқан айбарлы да абыройлы дәуірін зор мақтаныш сезіммен жырлайды. Сондай-ақ ақын Елбасының барлық іс-әрекетін поэма арқылы бере біледі. Өтінде арпалысқан өмір-майдан, Жайқалсын болашағын тамыр жайған. Бәйтерек-Елбасының өр тұлғасы, Әкеліп өз қолыммен елім қойған. 1-тапсырма Топтық жұмыс Психологиялық ахуалдағы «Екі лагерь» жаттығуы арқылы бөлінген екі топ бойынша «Бәйтерек» поэмасындағы қазақ халқының өткен тарихы мен бүгінгі заманын сипаттаңдар. 1-топ: Қазақ халқының өткен тарихы 2-топ: Қазақ халқының бүгінгі тарихы 11-тапсырма(оқулықтан) Жеке жұмыс Поэманың жаңашылдығы қандай сөздерінен көрінеді? Ұрпақтар сабақтастығы мен заманауилығын білдіретін тұстарынан үзінді келтіре отырып, талдап айт.
ЕББҚ оқушыға тапсырма
1. «..Тай екі аяғымен шауып бара жатып, жолында бір бәйтерекке кез болады. Тай әлсірейін дейді. Терек жанына бара бергенде, бала тайынан секіріп түсіп, бәйтеректің басына шығып кетеді. Жалмауыз кемпір бәйтеректің түбін кешке дейін қазады. Бір кезде бір қызыл түлкі келеді де кемпірге: — Шеше, шаршаған екенсің, мен қаза тұрайын, сен ұйықтап демал, –дейді. Кемпір жатады. Түлкі тісті суға атады да қазған шұқырды қайта бітеп, өзі кетіп қалады...» 2. «..Дәу қара құс суылдаған бетімен бәйтерекке келіп қонғанда бәйтерек майысып, сынып қала жаздайды. Бұл алып қара құс — самұрық екен . Самұрықтың үлкендігі сондай - жайып жібергенде бір қанатының өзі бір айлық жерді алып кетеді екен. Қонысымен Самұрық бәйтеректің түбіндегі... бүруге тап береді, бірақ балапандарын шыр-шыр еткен соң, тоқтайды. Алып қара құс...пен дос болған соң: «Не қалайсың?» -деп сұрайды. ...басынан кешкен әңгімесінің бәрін айта келіп, адасып жүргенін, енді жер үстіне шыққысы келетінін айтады. Алып қара құс ...ті қанатына мінгізіп, ұшып, тар тесіктен өткізіп, жер үстіне шығарады. Тапсырма Екі ертегінің атын тауып, екінші кейіпкерін анықтаңдар. А) «Алтын жүзікті қыз», «Хан Шалқан»; Шалқан. В) «Күн астындағы Күнікей қыз», «Атымтай Жомарт», Күнікей. С) «Түлкі», «Ер Төстік», Ер Төстік. Д) «Боран батыр», «Керқұла атты Кендебай»; Кендебай. Е) «Алтын сақа», «Ер Төстік»; Ер Төстік» Қорытындылау Несіпбек Айтұлының «Бәйтерек» поэмасын оқығаннан кейін, қандай әсер алдыңдар? Автормен кездесу мүмкіндігі болса, оған қандай сұрақтар қояр едіңдер? Астананың абыройын асқақтату үшін не істей алар едіңдер?
Рефлексия «Бағалау терезесі» әдісі
|
Психологиялық ахуал
«Екі лагерь» Жүргізуші сыныптағы бір оқушының өз қалауымен сыртқа шығып кетуін ұсынады. Ол сыртқа шыққанда қалған оқушылар бір ұқсас белгілеріне қарай екі топқа бөлініп, бір-бірінен алыс отырады. Сырттағы оқушы кіріп, екі топтың қандай бір-біріне ұқсамайтын белгі арқылы бөлінгенін табу керек. Бұл ойын топқа бөлгенде, оқушылардың ықыластылығы мен зейінділігін анықтау үшін жүргізіледі.
Психологиялық ахуалдағы «Екі лагерь» жаттығуы арқылы бөлінген екі топ бойынша «Бәйтерек» поэмасындағы қазақ халқының өткен тарихы мен бүгінгі заманын сипаттайды.
Несіпбек Айтұлының «Бәйтерек» поэмасын оқығаннан кейін, қандай әсер алғанын баяндайды. Авторға қоятын сұрақтарымен ой бөліседі. Келешекте Астананың абыройын асқақтату үшін жасайын іс-әрекетін жоспарлайды.
Екі ертегінің атын тауып, екінші кейіпкерін анықтайды.
«Бағалау терезесі» әдісі бойынша рефлексия жасайды. Нені түсінгендігі, нені есте сақтағандығы, нені түсінбегенін талдайды.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескритор Білім алушы - қазақ халқының өткен тарихын сипаттайды, - қазақ халқының бүгінгі тарихын баяндайды.
Дескритор Білім алушы -ұрпақтар сабақтастығы мен заманауилығын білдіретін тұстарынан үзінді келтіреді, -жаңашылды ғына баға береді.
|
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 9-сынып
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
|
Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 10-сабақ
Бөлім: |
4-бөлім: Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
"Бәйтерек" поэмасы. Жаңа астана – жаңа қоғам |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға бере алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: бірлік және ынтымақ -ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы 5 минут
7 минут
Сабақтың ортасы 5 минут
8 минут
5 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын бақылау. 2.Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы 3.Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. 1-тапсырма Cөздікпен жұмыс Ақтангер – жылқыдағы ақшыл белгімен байланысты қалыптасқан түс. Арда – 1) ерке өскен 2) тағы, асау Байырқалау – тыным табу, байыздау Бұршақ салып мойыныңа –бұршақ –өсімдіктің дәні, сондықатн батырлық жырларда, ертегілерде ұзақ уақыт бала күткен әке-шеше мойындарына бұршақ салып, әулие –әнбиелерді аралайды деп айтылады, демек, өсіп-өнумен байланысты ырым. Қазіргі заман ақыны еліміздің тәуелсіз атануы халқымыздың аңсап күткен тарихи оқиға не екенін бейнелі түрде жеткізгені деп қабылданады. Ғалауат – дін жолындағы соғыс. Жүлге – тау аңғары, алқап, жазық дала, тегістік,. Көрешек – бастан өткізер іс-әрекет, мұнда:әлі талайды көресің деген мағынада. Күш-қуат келіде емес, келсабында – келі –дәнді-дақылдарды түйіп ұнтақтау үшін ішін қуыстап жасаған ағаш құрал; келсап – келіге салған дәнді түйгіштеп уататын құрал. Құлғана – қауіпті жара түрінде білінетін жұқпалы аурудың аты. Мехнат - ауыр азап, бейнет, қиыншылық. Наркескен – болаттан соғылған екі жүзді алмас қылыш. Өліара – ескі ай мен жаңа айдың аралығындағы мерзім, уақыт; бұл жерде: ескі мен жаңаның ауысып жатқан, не болары әлі түсініксіздеу кезең. Өндіршек – жұтқыншықтан басталатын өңештің бойы, алқам. Сағанақ – керегелік желінің ең қысқа ағашы. Теміреткі – саңырауқұлақтар тудыратын дөңгеленіп бөртіп шығатын қышымалы, жұқпалы ауру аты. Уақа емес – оқасы жоқ, ештеңе етпейді. 2-тапсырма Ерекшеленіп берілген сөз, сөз тіркестерін көркемдегіш құралдармен сәйкестендір.
Ақын қолданысындағы айшықтаудың түрлерін сәйкестендіріңіз.
3-тапсырма 1) Берілген үзіндіден метафоралық қолданыстарды тауып, автор ойын талдаңыз.
Өзіңді тексер
2) Ақынның қолданған символдық мағынадағы айшықты сөз тіркестерін теріп жазыңыз
Қорытындылау https://wordwall.net/ru/resource/55195215 Wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап беріңдер
Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және демала
біл» жаттығуы
Сөздікпен жұмыс жасайды.
Ерекшеленіп берілген сөз, сөз тіркестерін көркемдегіш құралдармен сәйкестендіреді.
Ақын қолданысындағы айшықтаудың түрлерін сәйкестендіреді.
Берілген үзіндіден метафоралық қолданыстарды тауып, автор ойын талдайды.
Ақынның қолданған символдық мағынадағы айшықты сөз тіркестері:
Тәуелсіздік падишасы, азаттық аясы, нардың жүгі, таңдайымның тамшысы, тәуекелдің тауы, қазақтың құты, жер кіндігі, бөрінің бекінісі, сарай нұры.
Wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді.
Рефлексия кезінде «Өзін-өзі бағалау» парағы арқылы сабақтан қандай әсер алғанын, қандай жаңа нәрсе үйренгенін немесе не түсінбегенін, қандай кедергі болғанын жеткізеді.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескритор Білім алушы
Дескритор Білім алушы
|
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 9-сынып
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
https://wordwall.net/ru/resource/55195215
|

