Мектеп: №
130
Бөлім
тақырыбы:
|
Кәсіп пен еңбек. Болашақ
мамандықтар
|
Күні: 21.11.2018ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Алиева
Г.И.
|
Сынып: 8
А
|
Сабаққа
қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Болашақ
мамандықтар
|
Оқу
мақсаттары
|
8.1.5.1 - перифраз
түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба
білу, көтерілген мәселе бойынша ой
тұжырымдау.
8.4.3.1 - сөздік қор және
сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп
қолдану.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады: перифраз түрінде
берілген
сұрақтарға мәтіннен
қажетті ақпаратты таба
біледі
Оқушының көпшілігі
орындай алады: перифраз
түрінде
берілген сұрақтарға
ой тұжырымдау жасай алады
Кейбір оқушылар
орындай алады: сөздік қор және
сөздік
құрам ерекшеліктерін
түсініп, перифраз түрінде
берілген сұрақтарға
жауап беру мақсатында
қолдана
алады
|
Бағалау
критерийі
|
перифраз түрінде
берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба біледі,
көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымын жасай
алады
|
Тілдік
мақсат
|
Пәннің лексикасы мен
терминологиясы: мамандық,
маман, дәрігерлер, сирек
мамандықтар.
Диалог пен жазба
жұмыстарындағы тілдік
қолданыс:
Болашақтың 10
мамандығы
Әлемге керек 10
мамандық
|
Құндылықтарды
дарыту
|
«Мәңгілік Ел»
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
Болашақ мамандықты дұрыс
таңдау арқылы өнеркәсіпте,ауыл шаруашылығында, энергетика саласының
дамуына өз үлестерін қосады, өз елінің патриоты
болады
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих, география,
әдебиет
|
Көрнекіліктер
|
ИКТ, кеспе қағаздар, А4
қағаздар. Бейнебаян.
|
Бастапқы
білім
|
Мамандық таңдау - маңызды
іс.
|
Сабақтың
барысы
|
Жоспарланған сабақ
кезеңдері
|
Жоспар бойынша
орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Қорлар
|
Сабақтың
басы
5
минут
5
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу,
оқушыларды
түгелдеу,топқа
бөлу
Топқа
бөлу: Оқушыларға бес түрлі
мамандыққа қатысы бар сөздер таратылады. Оқушылар сол сөздер
бойынша мамандықты тауып, бірге
топтасады.
Өз топтарына спикер
немесе лидер сайлайды.
1-топ: Дәрігер:
-
Дәрі-дәрмек
-
Танометр
-
Дәке
-
Ақ
халат
-
Денсаулық
-
Аурухана
-
Аспирин
|
2-топ: Мұғалімдер:
-
Сабақ
жоспары
-
Оқушы
-
Мектеп
-
Білім
-
Ұстаз
-
Тәрбие
-
Сынып
журналы
|
3-топ: Ұшқыш
-
Ұшақ
-
Ұшу
жолағы
-
Аспан
-
Биіктік
-
Әуежай
-
Стюардесса
|
4-топ: Кәсіпкерлер
-
Ақша
-
Табыс
-
Пайда
-
Экспорт
-
Сауда
-
Бизнес
|
Үй тапсырмасын
сұрау: 4 топқа 41-беттегі,
5-тапсырмадағы
сөйлемдер жазылған кеспе қағаздар таратылады. Сөйлемдердің жалғасын
дұрыс жазып,оқиды.
Топтар бірін-бірі
бағалайды.
|
Топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар, музыкалық
қобдиша.
|
Сабақ
ортасы
15
минут
2
минут
15
минут
|
«Жуан мен
жіңішке» әдісі
Бейнебаян
көрсетіледі. Топтар
бейнебаян мазмұнына байланысты 3
перифраз сұрақ құрастырады. (2 жауабы бар сұрақ, 1 жауабы жоқ
сұрақ). Топтарға береді. Жауап
береді.
Әр топ өз
тапсырмаларын төмендегі критерийлермен
бағалайды:
Бағалау
критерийі
8.1.5.1 - перифраз түрінде
берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу,
көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау.
8.4.3.1 - сөздік қор және
сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп
қолдану.
|
Дескриптор
|
Балл
|
Білім
алушы:
|
Тыңдалым мәтінінен перифраз
сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап
береді.
|
4
|
Сөздік қор және сөздік құрам
ерекшеліктерін дұрыс қолданады.
|
3
|
Барлығы
7
|
«5 ақпарат»
әдісі .
Әр топтан 1 оқушы
шығады. 1 оқушы сыныпта қалады, 3 оқушы сыныптан шыға
тұрады.
Ойын
шарты:
Мұғалім 5 ақпарат
айтады. Мұқият тыңдап алу
керек.
Сырттан 1 оқушы
кіреді. Соған 5 ақпаратты
айтады.
Қай топ мүшесі 5
ақпаратты өзгертпей айтса сол жеңімпаз. 5 балл
беріледі.
Топтар бағалайды.
Мұғалімнің ҚБ.
|
https://kaztrk.kz/news/portal/sirek-kezdesetin-mamandyktar-video-58102
|
Сабақтың
соңы
7
минут
|
Сабақ соңында топтар
жинаған баллдарын есептеп, қорытынды баға шығарылады. Көп балл
жинаған топ жеңімпаз.
Кері байланыс:
«Бес саусақ» әдісі.
Саусақтарға топ
мүшелері сабақты бағалап, пікірін
жазады.
|
|
Үйге:
1
минут.
|
7-тапсырма.
Сөйлем құрастыру.
|
|