|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тірі ағзалардың көптүрлілігі Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: «Береке орта мектебі МДШО» мкм Мұғалімнің аты-жөні: Алимова Гульмира Есенқұлқызы Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы мақсатта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.1.3 Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Дара және қосжарнақты өсімдіктердің негізгі белгілері туралы біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Дара және қосжарнақты өсімдіктердің негізгі белгілерін сурет арқылы салыстыра алады. Кейбір оқушылар: Дара және қосжарнақты өсімдіктердің әртүрлі тіршілік формаларының себептерін атай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар терминдер қолданып, байланыстырушы сөздермен жұмыс істеуді үйрене отырып, айтылым және жазылымды үйренеді. Негізгі сөздер мен тіркестер: Даражарнақты, қосжарнақты, тұқымжарнақ, тамыр жүйесі, паралель, доға, камбий. Диалог ретінде: Даражарнақты өсімдіктердің жапырақтарының жүйкеленуі мен типтері паралель немесе доға тәрізді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жаңа әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, оқушының ойлау , белсенділік және есте сақтау, шапшандық қабілеттерін дамыту; сонымен бірге өсімдіктерді қорғауға, әсемдігін тамашалауға тәрбиелеу. Ұжымда жұмыс істей алу, сыныптастардың ойын тыңдау, бір-бірін сыйластыққа үйрету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі және әдебиет (тапсырмалар орындағанда) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Өсімдіктер туралы біледі, тамыр туралы білім қалыптасқан. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Топқа бөлу. «Улы саңырауқұлақтар» және «Жеуге жарамды саңырауқұлақтар. ( 3 минут) |
Интер белсенді тақта, топ аттары, саңырауқұлақ суреттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма №1 Дара және қосжарнақты өсімдіктердің негізгі белгілерін ажырату. Мәтінмен жұмыс. «Тыңдап отырған үштік » Топтық жұмыс.(15 минут)
Дескриптор 1) Дара және қосжарнақты өсімдіктердің негізгі белгілерін салыстыра алады. 2) Дара және қосжарнақты
тұқымжарнағының негізгі белгілерін, тамыр жүйесін ажырата
алады.
Тапсырма №2 Дара және қосжарнақты өсімдіктердің белгілерін салыстыра отырып орында. «Ойлан, жұптас, бөліс» (Джесси Джентильдің диаграммасы) . Топтық жұмыс. (5 минут)
Дескриптор 1) Дара және қосжарнақты тұқымжарнағының негізгі белгілерін, тамыр жүйесін салыстыра біледі. 2) Дара және қосжарнақты тұқымжарнағының негізгі белгілерін, тамыр жүйесін ажырата алады. Қ.Б «Бас бармақ»
тәсілі Тапсырма №3. Дара және қосжарнақты өсімдіктердің белгілерін, ерекшеліктерін анықта. «Дискуссиялық өрнек». Жеке жұмыс.(5 минут)
Дескриптор
Қ.Б «Бағдаршам»
әдісі Сергіту сәті: Ырғақты би (2 минут)
Тапсырма №4 Зертханалық жұмыс . Дара және қосжарнақты өсімдіктердің әртүрлі тіршілік формаларының себептерін анықтау. Жеке жұмыс. (7 минут)
1.Дара және қосжарнақты өсімдіктердің белгілерін зерттеу.
2. Дара және қосжарнақты өсімдіктердің әртүрлі тіршілік формаларының себептерін ажырату.
3.Дара және қосжарнақты өсімдіктердің белгілеріне карай тор көзін толықтыр. Жеке жұмыс.(7 минут)
Дескриптор
Қ.Б Смайлик
арқылы |
Оқулық, тапсырмалар, интер белсенді тақта, смайликтер
Тапсырмалар, қалам
АКТ, қима қағаздар, «Бағдаршам» бағалауы
Зертханалық жұмыс дәптері, қалам, смайликтер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Дара және қосжарнақты өсімдіктер 8 сынып
Ашық сабақ Дара және қосжарнақты өсімдіктер 8 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тірі ағзалардың көптүрлілігі Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: «Береке орта мектебі МДШО» мкм Мұғалімнің аты-жөні: Алимова Гульмира Есенқұлқызы Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы мақсатта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.1.3 Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Дара және қосжарнақты өсімдіктердің негізгі белгілері туралы біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Дара және қосжарнақты өсімдіктердің негізгі белгілерін сурет арқылы салыстыра алады. Кейбір оқушылар: Дара және қосжарнақты өсімдіктердің әртүрлі тіршілік формаларының себептерін атай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар терминдер қолданып, байланыстырушы сөздермен жұмыс істеуді үйрене отырып, айтылым және жазылымды үйренеді. Негізгі сөздер мен тіркестер: Даражарнақты, қосжарнақты, тұқымжарнақ, тамыр жүйесі, паралель, доға, камбий. Диалог ретінде: Даражарнақты өсімдіктердің жапырақтарының жүйкеленуі мен типтері паралель немесе доға тәрізді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жаңа әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, оқушының ойлау , белсенділік және есте сақтау, шапшандық қабілеттерін дамыту; сонымен бірге өсімдіктерді қорғауға, әсемдігін тамашалауға тәрбиелеу. Ұжымда жұмыс істей алу, сыныптастардың ойын тыңдау, бір-бірін сыйластыққа үйрету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі және әдебиет (тапсырмалар орындағанда) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Өсімдіктер туралы біледі, тамыр туралы білім қалыптасқан. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Топқа бөлу. «Улы саңырауқұлақтар» және «Жеуге жарамды саңырауқұлақтар. ( 3 минут) |
Интер белсенді тақта, топ аттары, саңырауқұлақ суреттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма №1 Дара және қосжарнақты өсімдіктердің негізгі белгілерін ажырату. Мәтінмен жұмыс. «Тыңдап отырған үштік » Топтық жұмыс.(15 минут)
Дескриптор 1) Дара және қосжарнақты өсімдіктердің негізгі белгілерін салыстыра алады. 2) Дара және қосжарнақты
тұқымжарнағының негізгі белгілерін, тамыр жүйесін ажырата
алады.
Тапсырма №2 Дара және қосжарнақты өсімдіктердің белгілерін салыстыра отырып орында. «Ойлан, жұптас, бөліс» (Джесси Джентильдің диаграммасы) . Топтық жұмыс. (5 минут)
Дескриптор 1) Дара және қосжарнақты тұқымжарнағының негізгі белгілерін, тамыр жүйесін салыстыра біледі. 2) Дара және қосжарнақты тұқымжарнағының негізгі белгілерін, тамыр жүйесін ажырата алады. Қ.Б «Бас бармақ»
тәсілі Тапсырма №3. Дара және қосжарнақты өсімдіктердің белгілерін, ерекшеліктерін анықта. «Дискуссиялық өрнек». Жеке жұмыс.(5 минут)
Дескриптор
Қ.Б «Бағдаршам»
әдісі Сергіту сәті: Ырғақты би (2 минут)
Тапсырма №4 Зертханалық жұмыс . Дара және қосжарнақты өсімдіктердің әртүрлі тіршілік формаларының себептерін анықтау. Жеке жұмыс. (7 минут)
1.Дара және қосжарнақты өсімдіктердің белгілерін зерттеу.
2. Дара және қосжарнақты өсімдіктердің әртүрлі тіршілік формаларының себептерін ажырату.
3.Дара және қосжарнақты өсімдіктердің белгілеріне карай тор көзін толықтыр. Жеке жұмыс.(7 минут)
Дескриптор
Қ.Б Смайлик
арқылы |
Оқулық, тапсырмалар, интер белсенді тақта, смайликтер
Тапсырмалар, қалам
АКТ, қима қағаздар, «Бағдаршам» бағалауы
Зертханалық жұмыс дәптері, қалам, смайликтер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















