2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ Дина күй шертеді 3сынып

Ашық сабақ Дина күй шертеді 3сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Дина күй шертеді 3сынып ҚМЖ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:

12.01.2025

Сынып: 3 «Б»

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Дина күй шертеді

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.5.1 тыңдау-көру материалдарындағы оқиғаларды түсіну, кейіпкерлері туралы сұрақтар қою және оларды сипаттау

3.2.6.1 тыңдаған/ оқыған материал бойынша өз көзқарасын (маған ... сияқты, маған ... тәрізді) айту

3.5.1.2 көптік/тәуелдік/ жіктік /септік жалғауларын ауызша тілде және жазбаша тілде қолдану

Сабақтың мақсаты

- тыңдау-көру материалдарындағы оқиғаларды түсінеді:

- әңгіме кейіпкерлер туралы сұрақтар қояды және сипаттайды;

- тыңдаған/оқыған мәтіннен алған әсерлері бойынша өзіндік тұжырым жасайды:

- жіктік жалғауларын ауызша және жазбаша тілде қолданады.

Құндылықтар:

«Еңбек пен шығармашылық», «Ұлттық мұра» , «Рухани жаңғыру» құндылықтары


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


5 мин













Жаңа сабақ

15 мин









І. Психологиялық ахуал «Жүректен жүрекке»

Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген қызғушылығын арттыру.

ІІ. Оқушыларды топқа бөлу

Оқушылар жүректен шыққан тілектерін бір-біріне жеткізеді.

І топ «Дина»

ІІ топ «Құрманғазы»

Ауызша қолдау.



Жүрекше


Домбыра мен қобыздың суреттері

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Қайталау сұрақтарын қою

- Мұражайда не бар?

- Мұражай нешеде ашылады?

- М.Әуезов мұражайы неше қабатты?

- Онда неше кітап бар?

«Портал есігі» арқылы сабақтың тақырыбын болжайды.

Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады.

  • Тыңдау-көру материалдарындағы оқиғаларды түсіну.

  • Әңгіме кейіпкерлер туралы сұрақтар қою және жауап беру.

  • Тыңдаған/оқыған мәтіннен алған әсерлеріңді өз сөздеріңмен жеткізу.

  • Жіктік жалғауын дұрыс қолдану.

Жаңа сөздерді сурет арқылы, анықтама беру арқылы меңгерту.


  • Атақты – знаменитый

  • Ұлы– великий

  • Дарынды одаренный, талантливый

  • Ұстаз учитель, наставник


Дарынды - өз қатарынан әлде қайда дамыған, жоғары жетістіктерімен ерекшеленетін адамды айтамыз.

Атақты деп жоғары жетістіктері , таланты арқылы аты көпке танымал, мақтаулы адамдарды айтамыз.

Ұстаз - жақсылыққа тәрбиелейтін, үйрететін, білім беретін адам.


Күй анасы- Дина

Атақты күйші композитор – Дина Нұрпейсова 1861 жылы қазіргі Орал облысы, Жаңақала ауданы, Бекетай құмында қарапайым отбасыда туған. Әкесінің аты Кенже болған. Ол Динаның музыкаға үйретті. Жеті – сегіз жасында қолына домбыра ұстады. Тоғыз жасында Құрманғазымен танысады

1888 жылы Құрманғазы Динаға : «Менің күйлерімді кейінгі ұрпаққа жеткіз», — деп өз домбырасын ұсынған. Дина ұстазының өсиетін орындады.

Динаның кең тараған күйлері: «Әсемқоңыр» , «Тойбастар», «Ана бұйрығы», «Бұлбұл» .

Тыңдалым

1-тапсырма.ТЖ «Зерттеу сұрақтары» әдісі

Видеодағы ақпараттарды тыңдай отырып, сұрақтарға жауап беріңіздер.

1. Бұл кім?

2. Ол не істеді?

3. Оған кім көмектесті?


2. (ТЖ) Оқылым. «Жебе» әдісі

Сергіту сәті.


3. (ЖЖ) Грамматикалық қоржын

Кесте бойынша грамматикаға қысқаша түсінік беру.

Сөйлемнің қай жақ тарапынан айтылып тұрғанын білдіру үшін соңғы сөзге жіктік жалғауының қосылатынын түсіндіру.

Мен күйші + мін Сіз күйші + сіз

Сен күйші + сің Ол күйші

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.





Суреттер арқылы сабақ тақырыбына болжам жасайды.









«Wordwall» платформасы арқылы жаңа сөздерді меңгереді.





















Зерттеу сұрақтарына жауап береді.




Мәтінді оқып, мазмұнымен танысады:

Содан кейін әрбір топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Топтар бір-біріне сұрақтарын алмасып, сұрағына толық жауап алуға тырысады.






І топ «дарынды», ІІ топ «ұстаз» сөздерін ауызша жіктейді.

ҚБ. «Домбыра арқылы бағалау».


























Дескриптор:

-мәтінді мұқият тыңдайды-1 б.

-мазмұнын түсінеді-1б.

-сұрақтарға толық жауап береді-3 б.

Мұғалім кері байланыс береді. «Тамаша!», «Өте жақсы»


Дескриптор:

- мәтінді оқиды-1б.

-сұрақтар құрастрады, оған дұрыс жауап береді-1б.





Дескриптор:

-сөздерді жіктейді-2б

«Шапалақ» әдісі арқылы кері байланыс береді.

Таныстырылым, бағалау парағы (домбыра).


Презентация









https://wordwall.net/ru/resource/85942732





















Видео





А4 қағаздары, маркерлер.

Оқулық

Сабақтың ортасы

10 мин




















7 мин

4Стрелка вверх 23 . (ТЖ) Жазылым. «Голограмма» әдісі


Овал 9 Стрелка вверх 23 Овал 10

Стрелка влево 17 Стрелка влево 17 Стрелка вправо 19 Стрелка влево 17







Қорытынды.(Ж) «Дана үкілер» әдісі

1. Бүгін сабақта үйренген сөздер:


2.Иллюстрациялық қорытынды:

3. Бүгінгі сабаққа пікір:

Саралау: топтық жұмыс арқылы саралау, жеке қолдау

Оқушылар топтар бойынша сызбаларды толтырады. Кейіпкерлерді сипаттайды.



Әр топ өз жазғандарын оқиды.





























Оқушылар «Дана үкілер» парағын толтыру арқылы кері байланыс береді. Өзіндік тұжыыырым жасайды.

ҚБ. Домбыра арқылы бағалау

Дескриптор:

-Голограмманы тыңдайды- 1б

- сызбаны толықтырады- 1 б

-кейіпкерлерді сипаттайтын сөздерді қолданады- 1б





















Мұғалім топтық жұмысты бағалайды.

Постер




















Сабақтың соңы


3 мин

Үй тапсырмасы. Төрт жол өлеңді жаттап келу. Өлең мазмұнын түсіндіру.

Тарт күйіңді, домбыра!

Төгіл, төгіл, тәтті күй!

Тау суындай сылдыра

Желпін, желпін, жел соқтыр!

Оқушы рефлексиясы:

«Білім қоржыны» әдісі













Оқушыларға «Білім қоржынына асықтарды салады.















Бағалауды (домбыраны) жинап дескриптор бойынша жиналған балдарды журналға қою.
















Жариялаған:
Г. Тлеукенқызы
13 Ақпан 2025
128
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі