Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Егіннің бастары» Ахмет атаға хат
|
Бөлім: |
|
|
Күні: 18.01.2024 |
|
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: 10 Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.2.4.1.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу; 5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады,кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: І.Психологиялық ахуал. «Атом молекула!» әдісі. Мақсаты: сыныпта жағымды ахуал туғызу, сабаққа баспалдақ қалыптастыру. |
Оқушылар әр топтан үш тілек айту арқылы көңіл күйін көтереді, бауырмалдықтарын оятады.
|
ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» Мақсаты: оқушыларға қолдау көрсету. |
Бүгінгі сабаққа жақсы көңіл-күй сыйлайды.
|
||
|
Алдыңғы білім
|
ІІ. Үй жұмысы «Егіннің бастары» жаттап келу. |
Оқушылар өлеңді нақышы келтіріп, мәнерлеп жаттап келеді. Бірін-бірі бағалайды. |
ҚБ. «Сиқырлы дөңгелек» Дескриптор: -өлеңді мәнерлеп жатқа айтады; - Шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекеттері арқылы шығарманың идеясын аша алады;. |
1-тапсырма https://flippity.net/rp.php?
|
||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Жаңа сабақ 1.Топқа бөліну АКТ бойынша
2.«Көрсетілім» арқылы сабақтың тақырыбын болжау жасайды.
-Балалар,бүгінгі сабағымыз қандай тақырып маңайында өрбиді? Сабақтың тақырыбын ашқаннан кейін оқулықтағы сұрақтар қойылады. 3.Топқа бөлінгеннен кейін оқушыларға оқу мақсатымен таныстырады.
ТЖ. Кері «ой қозғау» «Егіннің бастары»
ІҮ. ЖЖ: «Үш жолды хат» әдісі «Ахмет атаға хат» әр топ үш жолды хат жазады.
Сергіту сәті «Алақан, қабырға, жұдырық»
Ү.Жұпта, топта таныстырады. «1+1» әдісі
ҮІ. «Ойлан, жұптас,бөліс» «Елші» әдісі «Сөйле сурет!»
ҮІІ. АКТ тапсырмасы
|
АКТ бойынша 2 топқа бөлінеді. Үш рет басу арқылы іске асырылады.
Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. Сұрақтараға жауап береді.
«Егіннің бастары» мысалы арқылы ақын қандай ой түйеді?
Оқушылар дәптерге күн реті мен сабақтың тақырыбын жазады. «Егіннің бастары» Ахмет атаға хат ТЖ: Әріптерден топтың атын шығару: «Адасқан әріптер» әдісі 1-топ «Мейірімділік» 2-топ «Кішіпейілділік» топтың атын өздері шығарады. Сұрақтар қойылады.
1-топ «Мейірімділік» мысалындағы дәнге толы және дәні жоқ егіннің бастарын сипаттайтын жолдарды, өлеңнің идеясын ашуға тірек болатын шумақты анықтау
2-топ «Кішіпейілділік «Өлеңдегі тұжырым»
ЖЖ:1-оқушы «Үш жолды хат» әдісін асыру үшін 1 жолын жазады, 2- жолын қалдырады, 3 жолын жазады, 4-жолын қалдырады, 5-жолын жазады, 6-жолын қалдырады.
Жұпта, жұпта, топта талқылайды.Өлеңмен танысқаннан кейін «1+1» әдісімен бірін-бірі толықтырады. Толықтырғаннан кейін топта оқып таныстырады.
«Мейірімділік»» тобы Екі бидайды салыстырады
«Кішіпейілділік» 4 баған әдісі Факт. Идеясы. Әркет. Сұрақ. |
ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» деген оқушылардың жауаптарына баға беру. ҚБ. «Ауызша» Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау «Жарайсыңдар!» Дескриптор: -сабақтың тақырыбын болжайды; - топтың атын өздері шығарады; -бейнефильм арқылы ой қозғайды; ҚБ. «Ауызша» Дескриптор: -Кішіпейілділік, мейірімділік, имандылық сөздерінің мағынасын ашады; ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» Дескриптор: 1. Мысал мазмұнынан егіннің бастарын сипаттайтын жолдарды теріп жазады; 2. Не себепті? Неліктен? деген сұрақтарға жауап бере алады; 3. Өлеңнен тұжырымды анықтайды. ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» Дескриптор: - үш жолды хат жазады; - араларынан ең үздік хатты анықтайды; -топ арасында лайкпен бағалайды. ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» Дескриптор: 1.Ұсынылған үлгі, тірек сөздерді пайдалана отырып өлең шумақтарын құрастыра алады; 2. Мысалдан алған әсерін сипаттай алады.
ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» Дескриптор: -екі бидайды салыстырады; - шығармадан алған әсерін және ой толғанысын жазады. - жаңашыдығына баға береді; - елші топтарға барып, түсіндіреді.
|
https://flippity.net/rp.php?
Слайд Бейне фильм
«Өзін-өзі бағалау»
Оқулық, дәптер. «Өзін-өзі бағалау» Оқулық, қосымша тапсырма
«Өзін-өзі бағалау»
Өзін-өзі бағалау» |
||
|
|
ҮІІІ. Рефлексия «Тик-ток» әдісі
ІХ .Бағалау
Х.Үй жұмысы: «Қарапайымдылық – қадірлі қасиет» тақырыбына эссе жазу |
«Тик-ток» әдісінді Пікір, Дәлел, Мысал.Қорытынды келтіреді.Оқушылардың сабақта алған білімдерін жинақтайды. Мұғалім оқушылардың «Өзін-өзі бағалау» сабақ критерийі арқылы бағалаумен жеке, жұпта, топта жұмыс жасағандары туралы қанша балл алғандығы жөнінде айтады. |
ҚБ. «Өзін-өзі бағалау» сабақ критерийі Дескриптор: Сабақта алған білімдерін жинақтайды;
|
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Егіннің бастары" әке өсиеті
Ашық сабақ "Егіннің бастары" әке өсиеті
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Егіннің бастары» Ахмет атаға хат
|
Бөлім: |
|
|
Күні: 18.01.2024 |
|
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: 10 Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.2.4.1.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу; 5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады,кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: І.Психологиялық ахуал. «Атом молекула!» әдісі. Мақсаты: сыныпта жағымды ахуал туғызу, сабаққа баспалдақ қалыптастыру. |
Оқушылар әр топтан үш тілек айту арқылы көңіл күйін көтереді, бауырмалдықтарын оятады.
|
ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» Мақсаты: оқушыларға қолдау көрсету. |
Бүгінгі сабаққа жақсы көңіл-күй сыйлайды.
|
||
|
Алдыңғы білім
|
ІІ. Үй жұмысы «Егіннің бастары» жаттап келу. |
Оқушылар өлеңді нақышы келтіріп, мәнерлеп жаттап келеді. Бірін-бірі бағалайды. |
ҚБ. «Сиқырлы дөңгелек» Дескриптор: -өлеңді мәнерлеп жатқа айтады; - Шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекеттері арқылы шығарманың идеясын аша алады;. |
1-тапсырма https://flippity.net/rp.php?
|
||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Жаңа сабақ 1.Топқа бөліну АКТ бойынша
2.«Көрсетілім» арқылы сабақтың тақырыбын болжау жасайды.
-Балалар,бүгінгі сабағымыз қандай тақырып маңайында өрбиді? Сабақтың тақырыбын ашқаннан кейін оқулықтағы сұрақтар қойылады. 3.Топқа бөлінгеннен кейін оқушыларға оқу мақсатымен таныстырады.
ТЖ. Кері «ой қозғау» «Егіннің бастары»
ІҮ. ЖЖ: «Үш жолды хат» әдісі «Ахмет атаға хат» әр топ үш жолды хат жазады.
Сергіту сәті «Алақан, қабырға, жұдырық»
Ү.Жұпта, топта таныстырады. «1+1» әдісі
ҮІ. «Ойлан, жұптас,бөліс» «Елші» әдісі «Сөйле сурет!»
ҮІІ. АКТ тапсырмасы
|
АКТ бойынша 2 топқа бөлінеді. Үш рет басу арқылы іске асырылады.
Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. Сұрақтараға жауап береді.
«Егіннің бастары» мысалы арқылы ақын қандай ой түйеді?
Оқушылар дәптерге күн реті мен сабақтың тақырыбын жазады. «Егіннің бастары» Ахмет атаға хат ТЖ: Әріптерден топтың атын шығару: «Адасқан әріптер» әдісі 1-топ «Мейірімділік» 2-топ «Кішіпейілділік» топтың атын өздері шығарады. Сұрақтар қойылады.
1-топ «Мейірімділік» мысалындағы дәнге толы және дәні жоқ егіннің бастарын сипаттайтын жолдарды, өлеңнің идеясын ашуға тірек болатын шумақты анықтау
2-топ «Кішіпейілділік «Өлеңдегі тұжырым»
ЖЖ:1-оқушы «Үш жолды хат» әдісін асыру үшін 1 жолын жазады, 2- жолын қалдырады, 3 жолын жазады, 4-жолын қалдырады, 5-жолын жазады, 6-жолын қалдырады.
Жұпта, жұпта, топта талқылайды.Өлеңмен танысқаннан кейін «1+1» әдісімен бірін-бірі толықтырады. Толықтырғаннан кейін топта оқып таныстырады.
«Мейірімділік»» тобы Екі бидайды салыстырады
«Кішіпейілділік» 4 баған әдісі Факт. Идеясы. Әркет. Сұрақ. |
ҚБ. Ауызша бағалау: «Жарайсыңдар!» деген оқушылардың жауаптарына баға беру. ҚБ. «Ауызша» Жауап берген оқушыларды ауызша бағалау «Жарайсыңдар!» Дескриптор: -сабақтың тақырыбын болжайды; - топтың атын өздері шығарады; -бейнефильм арқылы ой қозғайды; ҚБ. «Ауызша» Дескриптор: -Кішіпейілділік, мейірімділік, имандылық сөздерінің мағынасын ашады; ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» Дескриптор: 1. Мысал мазмұнынан егіннің бастарын сипаттайтын жолдарды теріп жазады; 2. Не себепті? Неліктен? деген сұрақтарға жауап бере алады; 3. Өлеңнен тұжырымды анықтайды. ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» Дескриптор: - үш жолды хат жазады; - араларынан ең үздік хатты анықтайды; -топ арасында лайкпен бағалайды. ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» Дескриптор: 1.Ұсынылған үлгі, тірек сөздерді пайдалана отырып өлең шумақтарын құрастыра алады; 2. Мысалдан алған әсерін сипаттай алады.
ҚБ. «Өте жақсы», «Тамаша» Дескриптор: -екі бидайды салыстырады; - шығармадан алған әсерін және ой толғанысын жазады. - жаңашыдығына баға береді; - елші топтарға барып, түсіндіреді.
|
https://flippity.net/rp.php?
Слайд Бейне фильм
«Өзін-өзі бағалау»
Оқулық, дәптер. «Өзін-өзі бағалау» Оқулық, қосымша тапсырма
«Өзін-өзі бағалау»
Өзін-өзі бағалау» |
||
|
|
ҮІІІ. Рефлексия «Тик-ток» әдісі
ІХ .Бағалау
Х.Үй жұмысы: «Қарапайымдылық – қадірлі қасиет» тақырыбына эссе жазу |
«Тик-ток» әдісінді Пікір, Дәлел, Мысал.Қорытынды келтіреді.Оқушылардың сабақта алған білімдерін жинақтайды. Мұғалім оқушылардың «Өзін-өзі бағалау» сабақ критерийі арқылы бағалаумен жеке, жұпта, топта жұмыс жасағандары туралы қанша балл алғандығы жөнінде айтады. |
ҚБ. «Өзін-өзі бағалау» сабақ критерийі Дескриптор: Сабақта алған білімдерін жинақтайды;
|
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
шағым қалдыра аласыз













