Қызылорда облысы
Жаңақорған ауданы
№51 М.Қаратаев атындағы ора мектеп
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Жолдасбекова Бағлан Әбдіманапқызы
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі: ----------------- Б. Мұратбайқызы
Пәні: Әдебиет
Күні: 18.02.2017ж Сыныбы: 5 «А»
І. Сабақтың тақырыбы: Ғ.Мүсірепов «Жаңа достар» әңгімесі
ІІ. Мақсаттары: 1. Оқушылардың шығарма авторы туралы жинаған мәліметтерін білген білімдерін бекіту, шығарманы жан-жақты талдауға үйрете отырып, меңгерту;
2. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. Ынтасын ізденушілік белсенділігін, танымын дамыту.
3. Оқушыларды адамгершілік пен бауырмалдыққа, достық пен мейірімді болуға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Шығарма мазмұын терең түсіну, шығарманы жан-жақты талдай білу, шығарма авторы туралы мәлімет білу, шығарма кейіпкерінен үлгі алу, әдеби-теориялық ұғымдарды меңгеру, оқушыны еркін сөйлеуге төселдіружәне өз бетімен ізденуі.
Сабақтың типі: бекіту сабағы.
Сабақтың түрі: : аралас сабақ
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Ой қозғау, топтастыру,адасқан әріптер, екітұжырым кестесі ,семантикалық карта,сәйкестендіру, сиқырлы қалам
Сабақтың формасы: Топтық жұмыс,жұптық жұмыс, жеке жұмыс
Керекті жабдықтар ,ресурстар: интерактивті тақта,жазушы потреті, оқулық, шығармалар жинағы, плакат, үлестірмелі қағаздар, стикерлер,маркерлер
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, тарих
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды үш топқа бөлу. Шегеннің үш түрлі өсиеті секілді бір-біріне уәде , серт беру сыныптастары арасында.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Ғ.Мүсіреповтың өмірі мен шығармашылығы, роман туралы қысқаша түсінік беріп, оқушылар «Жаңа достар» мәтін мазмұнын еске түсіріп, әр топтың оқушылары бөлімдер бойынша мазмұнын бөліп айтады.
І топ: 1-бөлім: Қайроштың қалаға қашып келуі.
ІІ топ:2-бөлім: Базар алаңы
ІІІ топ:3-бөлім: Ана сағынышы немесе ана құшағында
І. Қызығушылықты ояту. «Адасқан әріптер» ойыны
Мақсаты: Логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру.
Ойын шарты: Берілген әріптердің орнын ауыстыра отырып, сөз құрау.
Берілген сөз: Әңгіменің құрылысына талдау
Ң, м,е,і,н,ә,г,ң-......................
Ұ,р,ы,қ,с,н,л,с,а,ы,ы-..............................
А,л,т,у,а,д,-...............
ІІ. Мағынаны тану. Әңгіме құрылысына талдау жасау.
1) Топтық жұмыс тапсырмалары:
І топ: Шығарманың компазициялық құрылымына талдау
ІІ топ: «Салыстыру» кестесі (сол кездегі балалардың өмірі мен қазіргі балалрдың өмірі жайлы салыстыру)
ІІІ топ: Әңгіменің кейіпкерлеріне кешенді сатылай талдау «Әдеби теориялық ұғымдар» бойынша талдау жасау
( портрет, мінездеме, пейзаж, теңеу, эпитет, мақал-мәтелдер)
2) Жұптық жұмыс тапсырмалары: І топ:«Тұжырым кестесі»
|
р/с |
Әңгімеден үзінді |
Кейіпкері |
Адами қасиеттері |
|
1 |
-Алдау үшін өтірік айтсаң, кешіреді екен деме, алданбау үшін өтірік айтсаң іркілме... |
|
|
|
2 |
-Зытып келем,зытып келем. Артыма қарай, қарай зытам. |
|
|
|
3 |
-Оқимын десең, оқи ғой, күнім! Әкеңнің де арманы оқу боп өтіп еді. |
|
|
|
4 |
-Ойбай... Шегендей емес шығарсың...Шеген қайда, ол! Ол ағып бара жатқан машинаны қуып жетіп, асылып кете береді! Ол әншейін желаяқ! |
|
|
|
5 |
-Сіз анасыз ғой. Мен де анамын. Сізде, көп болса,он бала шығар... Менің елу балам бар... Балаңызды алып қайтамын десеңіз,қазір қайтарамын, өз балаларымда жетеді. |
|
|
ІІ топ: «Семантикалық карта» толтыру
|
1 |
Кейіпкерсөзі |
Қайрош |
Мария |
Бораш |
Шеген |
|
|
О , қасқаның жатысын – ай! |
|
|
|
|
|
2 |
Кейіпкер сөзі |
Қайрош |
Мария |
Шеген |
Милиционер |
|
|
Адам болады екнсің, айналайын! |
|
|
|
|
|
3 |
Кейіпкер сөзі |
Әйелдер |
Бораш |
Мария |
Шеген |
|
|
Мынау бүгін аяқтан айырылыпты ғой. Байғұс – ай... |
|
|
|
|
|
4 |
Кейіпкер сөзі |
Әйелдер |
Бораш |
Милиционер |
Шеген |
|
|
Екі мың сегіз жүз сексен жеті! Өлтірдің , Костя, өлтірдің мені. |
|
|
|
|
|
5 |
Кейіпкер сөзі |
Анасы |
Бораш |
Мария |
Шеген |
|
|
Көресіз бе, балаңыз қандай ақылды. Оқу оқығысы келеді. |
|
|
|
|
ІІІтоп: «Сәйкестендіру»
Екі ақсақ, бір желаяқ- үш боздақтың «салқын сарайға» келуі--------------------------------1
Балалардың бір-бірімен танысып, жөн бөлісуі-------------------------------------------------4
Баланың ауылды тастап, қалаға қарай қашып келуі-----------------------------------------3
Шегеннің айтқан үш түрлі өсиеті----------------------------------------------------------------2
Қайроштың алдынан екі баланың жолығуы-----------------------------------------------------5
ІІІ. Ойтолғаныс кезеңі. 3. Жеке жұмыс.
Сонымен, оқушылар, бүгінгі сабағымызды қорытындылау үшін бір-бір ауыз сөзбен «Сиқырлы қалам» әдісі бойынша әңгімеден түйген ойларың,алған әсерлеріңді қорытындылайық.
Бағалау. Әр топ оқушылары бір-бірін бармақпен бағалау бойынша бағалайды
Үйге тапсырма.1. Сахналық қойылым әзірлеу / 3- бөлімнен
2.Эссе-ойтолғау жазып келу.
І топ: «Жақсымен жолдас болсаң»
ІІ топ: «Жетімдерге қолдау көрсету»
ІІІ топ: «Біз-бейбіт өмірде бақыттымыз!»
3.С.Бегалин туралы деректер жинау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ғабит Мүсірепов "Жаңа достар" әңгімесі
Ашық сабақ Ғабит Мүсірепов "Жаңа достар" әңгімесі
Қызылорда облысы
Жаңақорған ауданы
№51 М.Қаратаев атындағы ора мектеп
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Жолдасбекова Бағлан Әбдіманапқызы
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі: ----------------- Б. Мұратбайқызы
Пәні: Әдебиет
Күні: 18.02.2017ж Сыныбы: 5 «А»
І. Сабақтың тақырыбы: Ғ.Мүсірепов «Жаңа достар» әңгімесі
ІІ. Мақсаттары: 1. Оқушылардың шығарма авторы туралы жинаған мәліметтерін білген білімдерін бекіту, шығарманы жан-жақты талдауға үйрете отырып, меңгерту;
2. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. Ынтасын ізденушілік белсенділігін, танымын дамыту.
3. Оқушыларды адамгершілік пен бауырмалдыққа, достық пен мейірімді болуға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Шығарма мазмұын терең түсіну, шығарманы жан-жақты талдай білу, шығарма авторы туралы мәлімет білу, шығарма кейіпкерінен үлгі алу, әдеби-теориялық ұғымдарды меңгеру, оқушыны еркін сөйлеуге төселдіружәне өз бетімен ізденуі.
Сабақтың типі: бекіту сабағы.
Сабақтың түрі: : аралас сабақ
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Ой қозғау, топтастыру,адасқан әріптер, екітұжырым кестесі ,семантикалық карта,сәйкестендіру, сиқырлы қалам
Сабақтың формасы: Топтық жұмыс,жұптық жұмыс, жеке жұмыс
Керекті жабдықтар ,ресурстар: интерактивті тақта,жазушы потреті, оқулық, шығармалар жинағы, плакат, үлестірмелі қағаздар, стикерлер,маркерлер
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, тарих
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды үш топқа бөлу. Шегеннің үш түрлі өсиеті секілді бір-біріне уәде , серт беру сыныптастары арасында.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Ғ.Мүсіреповтың өмірі мен шығармашылығы, роман туралы қысқаша түсінік беріп, оқушылар «Жаңа достар» мәтін мазмұнын еске түсіріп, әр топтың оқушылары бөлімдер бойынша мазмұнын бөліп айтады.
І топ: 1-бөлім: Қайроштың қалаға қашып келуі.
ІІ топ:2-бөлім: Базар алаңы
ІІІ топ:3-бөлім: Ана сағынышы немесе ана құшағында
І. Қызығушылықты ояту. «Адасқан әріптер» ойыны
Мақсаты: Логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру.
Ойын шарты: Берілген әріптердің орнын ауыстыра отырып, сөз құрау.
Берілген сөз: Әңгіменің құрылысына талдау
Ң, м,е,і,н,ә,г,ң-......................
Ұ,р,ы,қ,с,н,л,с,а,ы,ы-..............................
А,л,т,у,а,д,-...............
ІІ. Мағынаны тану. Әңгіме құрылысына талдау жасау.
1) Топтық жұмыс тапсырмалары:
І топ: Шығарманың компазициялық құрылымына талдау
ІІ топ: «Салыстыру» кестесі (сол кездегі балалардың өмірі мен қазіргі балалрдың өмірі жайлы салыстыру)
ІІІ топ: Әңгіменің кейіпкерлеріне кешенді сатылай талдау «Әдеби теориялық ұғымдар» бойынша талдау жасау
( портрет, мінездеме, пейзаж, теңеу, эпитет, мақал-мәтелдер)
2) Жұптық жұмыс тапсырмалары: І топ:«Тұжырым кестесі»
|
р/с |
Әңгімеден үзінді |
Кейіпкері |
Адами қасиеттері |
|
1 |
-Алдау үшін өтірік айтсаң, кешіреді екен деме, алданбау үшін өтірік айтсаң іркілме... |
|
|
|
2 |
-Зытып келем,зытып келем. Артыма қарай, қарай зытам. |
|
|
|
3 |
-Оқимын десең, оқи ғой, күнім! Әкеңнің де арманы оқу боп өтіп еді. |
|
|
|
4 |
-Ойбай... Шегендей емес шығарсың...Шеген қайда, ол! Ол ағып бара жатқан машинаны қуып жетіп, асылып кете береді! Ол әншейін желаяқ! |
|
|
|
5 |
-Сіз анасыз ғой. Мен де анамын. Сізде, көп болса,он бала шығар... Менің елу балам бар... Балаңызды алып қайтамын десеңіз,қазір қайтарамын, өз балаларымда жетеді. |
|
|
ІІ топ: «Семантикалық карта» толтыру
|
1 |
Кейіпкерсөзі |
Қайрош |
Мария |
Бораш |
Шеген |
|
|
О , қасқаның жатысын – ай! |
|
|
|
|
|
2 |
Кейіпкер сөзі |
Қайрош |
Мария |
Шеген |
Милиционер |
|
|
Адам болады екнсің, айналайын! |
|
|
|
|
|
3 |
Кейіпкер сөзі |
Әйелдер |
Бораш |
Мария |
Шеген |
|
|
Мынау бүгін аяқтан айырылыпты ғой. Байғұс – ай... |
|
|
|
|
|
4 |
Кейіпкер сөзі |
Әйелдер |
Бораш |
Милиционер |
Шеген |
|
|
Екі мың сегіз жүз сексен жеті! Өлтірдің , Костя, өлтірдің мені. |
|
|
|
|
|
5 |
Кейіпкер сөзі |
Анасы |
Бораш |
Мария |
Шеген |
|
|
Көресіз бе, балаңыз қандай ақылды. Оқу оқығысы келеді. |
|
|
|
|
ІІІтоп: «Сәйкестендіру»
Екі ақсақ, бір желаяқ- үш боздақтың «салқын сарайға» келуі--------------------------------1
Балалардың бір-бірімен танысып, жөн бөлісуі-------------------------------------------------4
Баланың ауылды тастап, қалаға қарай қашып келуі-----------------------------------------3
Шегеннің айтқан үш түрлі өсиеті----------------------------------------------------------------2
Қайроштың алдынан екі баланың жолығуы-----------------------------------------------------5
ІІІ. Ойтолғаныс кезеңі. 3. Жеке жұмыс.
Сонымен, оқушылар, бүгінгі сабағымызды қорытындылау үшін бір-бір ауыз сөзбен «Сиқырлы қалам» әдісі бойынша әңгімеден түйген ойларың,алған әсерлеріңді қорытындылайық.
Бағалау. Әр топ оқушылары бір-бірін бармақпен бағалау бойынша бағалайды
Үйге тапсырма.1. Сахналық қойылым әзірлеу / 3- бөлімнен
2.Эссе-ойтолғау жазып келу.
І топ: «Жақсымен жолдас болсаң»
ІІ топ: «Жетімдерге қолдау көрсету»
ІІІ топ: «Біз-бейбіт өмірде бақыттымыз!»
3.С.Бегалин туралы деректер жинау
шағым қалдыра аласыз













