|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Абайды оқы, таңырқа! |
Мектеп: 43 Мұғалімнің аты-жөні: Смаганбетова Айгерим Актаевна Күні: |
||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ғылым таппай мақтанба» |
||||||||||||
|
Сабақтағы оқу мақсаттары |
6Т/Ж2 Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты:
|
|
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
түсіну, талдау |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Мұғалімнің көмегімен шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы анықтайды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ғибрәтлі- үлгілі нәфрәтлі- жиренішті Диалог құру, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Бес асыл іс , бес дұшпан, жамандықтан жирену, жақсылыққа үйрену Талқылауға арналған сұрақтар: Абай «Абай ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? Неден жиреніп, неден ғибрат алу керек? |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы Ата-бабаларымыздың ұлы істерін сақтауға, тәрбиелігі мол мұрадан гибрат алуға баулу |
||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалармаға арналған кесте, кері байланыс, стикер. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Философия |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Абай Құнанбайұлы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||
|
Сабақ жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі -сәлемдесу -оқушылардың зейінін сабаққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жақсы көңіл- күй- жан шуағы» Топтарға бөлу. Қима қағаздар арқылы топқа бөлемін 1-топ «Талап» 2-топ «Еңбек» 3-топ «Қанағат» Ой шақыру кезеңі. «Сұрақтар шеңбері» әдісін қолдана отырып, Абай Құнанбаев өмірі мен шығармашылығына шолу жасаймын
|
Қима қағаздар
Талап
Еңбек
Қанағат |
|||||||||||
|
Ортасы Соңы |
Мағынаны ашу кезеңі. 1-тапсырма Т. Жаңа тақырыпқа байланысты аудиожазбадан Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін тыңдатамын. «Топтық тергеу» әдісін қолданамын. 1-топ. Баяндап берушілер. Өлеңді тыңдап, өлеңнің идеясын анықтайды. «Қосжазба күнделігін» толтырады. 2-топ. Сілтеме табушылар. Өлеңнің мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдер, қанатты сөздер тауып сәйкестігін дәлелдейді 3-топ. Дәнекершілер. Әңгіме оқиғасын бүгінгі өмірмен байланыстырады Дескриптор
2-тапсырма Ж. Өлеңнің мазмұны бойынша «Үш қадам» кестесін толтырады.
Дескриптор
Ойды жинақтау кезеңі. 2-тапсырма Ж. Блиц сұрақтар
|
«Топтық тергеу» әдісі «Үш қадам» кестесі Блиц сұрақтар |
|||||||||||
|
|
Біреу үшін үйренсең, Біреу білмес, сен білсең, Білгеніңнің бәрі- тұл,-дейді? Оқушылар игерген ақпараттарын сұраққа жауап беру арқылы дәлелдейді. Жауаптарын «Менталды картаға» түсіреді. Дескриптор
Менталды карта |
Менталды карта |
|||||||||||
|
Кері байланыс |
«3-2-1» стратегиясы - сабақта алған 3 маңызды ақпарат - қиындық келтірген 2 мәселе - сабақта ұнаған 1 аспект |
Кері байланыс |
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? «Блиц сұрақтар» әдісінде, нәтиже немесе жауап бойынша саралау түрін қолдандым. Оқушыларға бірдей сұрақ ұсынғаныммен жауаптары мен нәтижесі әртүрлі болады. Нәтижесіне қарай оқушыларды саралаймын. «Топтық тергеу» және «Үш қадам» әдісі кезінде тапсырма бойынша саралау жүргіземін. Тапсырманы оқушылардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне қарай саралап беремін. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Әр тапсырмадан соң дескриптор құрамын. Қалыптастырушы бағалауды дескриптор арқылы жүргіземін. Қалыптастырушы бағалау жүргізе отырып сабақ мақсаты жүзеге асады. |
Пəнаралық байланыс филасофия Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері Сабақ барысында желім, қайшы, маркер қолданған жағдайда ұқыптылықтарына назар аударамын АКТ-мен байланыс Сабақта барысында АКТ қолданамын. Құндылықтардағы байланыс Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы Ата-бабаларымыздың ұлы істерін сақтауға, тәрбиелігі мол мұрадан гибрат алуға баулу |
|||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ғылым таппай мақтанба"
Ашық сабақ "Ғылым таппай мақтанба"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Абайды оқы, таңырқа! |
Мектеп: 43 Мұғалімнің аты-жөні: Смаганбетова Айгерим Актаевна Күні: |
||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ғылым таппай мақтанба» |
||||||||||||
|
Сабақтағы оқу мақсаттары |
6Т/Ж2 Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты:
|
|
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
түсіну, талдау |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Мұғалімнің көмегімен шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы анықтайды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ғибрәтлі- үлгілі нәфрәтлі- жиренішті Диалог құру, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Бес асыл іс , бес дұшпан, жамандықтан жирену, жақсылыққа үйрену Талқылауға арналған сұрақтар: Абай «Абай ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? Неден жиреніп, неден ғибрат алу керек? |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы Ата-бабаларымыздың ұлы істерін сақтауға, тәрбиелігі мол мұрадан гибрат алуға баулу |
||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалармаға арналған кесте, кері байланыс, стикер. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Философия |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Абай Құнанбайұлы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||
|
Сабақ жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі -сәлемдесу -оқушылардың зейінін сабаққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жақсы көңіл- күй- жан шуағы» Топтарға бөлу. Қима қағаздар арқылы топқа бөлемін 1-топ «Талап» 2-топ «Еңбек» 3-топ «Қанағат» Ой шақыру кезеңі. «Сұрақтар шеңбері» әдісін қолдана отырып, Абай Құнанбаев өмірі мен шығармашылығына шолу жасаймын
|
Қима қағаздар
Талап
Еңбек
Қанағат |
|||||||||||
|
Ортасы Соңы |
Мағынаны ашу кезеңі. 1-тапсырма Т. Жаңа тақырыпқа байланысты аудиожазбадан Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін тыңдатамын. «Топтық тергеу» әдісін қолданамын. 1-топ. Баяндап берушілер. Өлеңді тыңдап, өлеңнің идеясын анықтайды. «Қосжазба күнделігін» толтырады. 2-топ. Сілтеме табушылар. Өлеңнің мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдер, қанатты сөздер тауып сәйкестігін дәлелдейді 3-топ. Дәнекершілер. Әңгіме оқиғасын бүгінгі өмірмен байланыстырады Дескриптор
2-тапсырма Ж. Өлеңнің мазмұны бойынша «Үш қадам» кестесін толтырады.
Дескриптор
Ойды жинақтау кезеңі. 2-тапсырма Ж. Блиц сұрақтар
|
«Топтық тергеу» әдісі «Үш қадам» кестесі Блиц сұрақтар |
|||||||||||
|
|
Біреу үшін үйренсең, Біреу білмес, сен білсең, Білгеніңнің бәрі- тұл,-дейді? Оқушылар игерген ақпараттарын сұраққа жауап беру арқылы дәлелдейді. Жауаптарын «Менталды картаға» түсіреді. Дескриптор
Менталды карта |
Менталды карта |
|||||||||||
|
Кері байланыс |
«3-2-1» стратегиясы - сабақта алған 3 маңызды ақпарат - қиындық келтірген 2 мәселе - сабақта ұнаған 1 аспект |
Кері байланыс |
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? «Блиц сұрақтар» әдісінде, нәтиже немесе жауап бойынша саралау түрін қолдандым. Оқушыларға бірдей сұрақ ұсынғаныммен жауаптары мен нәтижесі әртүрлі болады. Нәтижесіне қарай оқушыларды саралаймын. «Топтық тергеу» және «Үш қадам» әдісі кезінде тапсырма бойынша саралау жүргіземін. Тапсырманы оқушылардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне қарай саралап беремін. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Әр тапсырмадан соң дескриптор құрамын. Қалыптастырушы бағалауды дескриптор арқылы жүргіземін. Қалыптастырушы бағалау жүргізе отырып сабақ мақсаты жүзеге асады. |
Пəнаралық байланыс филасофия Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері Сабақ барысында желім, қайшы, маркер қолданған жағдайда ұқыптылықтарына назар аударамын АКТ-мен байланыс Сабақта барысында АКТ қолданамын. Құндылықтардағы байланыс Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы Ата-бабаларымыздың ұлы істерін сақтауға, тәрбиелігі мол мұрадан гибрат алуға баулу |
|||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














