Материалдар / Ашық сабақ "ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары» 9 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары» 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Атом құрылысы негізінде алюминийдің химиялық қасиеттерін түсіндіре отырып реакция теңдеулерін жазады Оқушылардың басым бөлігі: Алюминийдің маңызды қосылыстары мен құймаларының қолдану аймағын салыстырады,сұрыптайды Кейбір оқушылар: Алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттейді, талдайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Тамыз 2021
1572
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сынып:

Пән мұғалімі:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

(ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары. №7 көрсетілім «Алюминиймен оның құймалары»; №9 зертханалық тәжірибе «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.5 атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларының қолдану аймағын атау;

9.2.1.6 алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Атом құрылысы негізінде алюминийдің химиялық қасиеттерін түсіндіре отырып реакция теңдеулерін жазады

Оқушылардың басым бөлігі:

Алюминийдің маңызды қосылыстары мен құймаларының қолдану аймағын салыстырады,сұрыптайды

Кейбір оқушылар:

Алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттейді, талдайды

Бағалау критерийлері

  • Алюминийдің атом құрылысы негізінде реакция теңдеулерін жазады

  • Алюминийдің маңызды қосылыстары мен құймаларының қолдану аймағын көрсетеді

  • Алюминийдің оксидтері мен гидроксидтерінің екідайлылық қасиеттерін саралай алады

Тілдік мақсаты:

Оқушылар: атом құрылысын, периодтық кестегі орнын, алюминийдің қосылыстары мен қaсиеттерін түсіндіре алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Боксит, екідайлылық, алюминаттар, корунд, нефелин, алюминийдің табиғи қосылыстaры, алюминийдің қасиеттері, алюминийдің маңызы қосылыстары

Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы пайдалы бірліктер:

Алюминийдің алынуы, физикалық және химиялық қасиеттері...........

Алюминий қолданылуы........

Алюминий жай және күрделі заттармен де реакцияға түседі...............

Құндылықтар

Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету

Пәнаралық байланыс

География

Ойлау дағдылары

Жоғары деңгей

Алдыңғы оқу

8.2.1.5 химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут









5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу.

Ынтымақтастыру атмосферасын құру мақсатында

«Мадагаскар» биін билейді.

Алюминий минералдары көмегімен топқа бөлу

Минералды тастардың аттары жасырылған пазлдар арқылы топқа бөлемін

1 топ Аметист

2 топ Рубин

3 топ Сапфир

Жеке жұмыс «Жасырын әріптер» әдісі арқылы оқушыларға шарға салынған кеспе қағаздары таратылады. Әрбір оқушы үрленген шарды жару арқылы сұраққа жауап беріп, есептерді шешеді. Тақтада есептердің жауаптары ілініп тұрады, жауаптардың артында әріптер бар, есепті шешсе әріпке ие болады. Әрбір топ сол әріптерден сөз құрайды: «Алюминий және оның қосылыстары» деген жаңа тақырыптың аты болады. Үй тапсырмасын бекіту мақсатында қосымша сұрақтар қойылады.

Дескриптор:

  • Алюминийдің химиялық қасиеттеріне сүйене отырып, реакция теңдеулерін аяқтайды

ҚБ: «Жарайсың!», «Керемет!» деген сияқты мадақтау, марапаттау арқылы бағалау. Сонымен қатар адам аттары жазылған смайликтер беру, яғни оқушы өзіне дос жинайды


Шаттық шебері




Кеспе қағаздары






шарлар,

кеспе қағаздары






Көңілді смайликтер

Сабақтың ортасы

20 минут

(7минут)











3 минут






7 минут





















3 минут

Жаңа сабақ

Оқушыларға алюминий және оның қосылыстар жайлы видеролик көрсетемін: https://www.youtube.com/watch?v=BOv3Etp72_I

«Кім зерек?» әдісі берілген мәтінді «Түртіп алу» әдісін пайдаланып, танысып шығу.

«V» - «Білемін»

«-» «мен үшін түсініксіз»

«+» - «мен

үшін жаңа

ақпарат»

«?» - «мені таңғалдырады»

Дескриптор:

  • Алюминийдің құрылысын, қасиеттерін біледі

  • Алюминий жайлы алған ақпараттарын саралайды

ҚБ: «Бұрыштaр» тәсілі: мұғалім оқушыларға сұрақ ұсынады және мүмкін төрт жауабын сыныптың төрт бұрышына орналастырады. Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көз қарастарын дәлелдейді.

«Қызықты тәжірибе»

9 Зертханалық жұмыс «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі»

Қауіпсіздік техникасы. Қыздырғыш құралдармен,қышқылдармен және сілтілермен жұмыс ережесін сақтау.

Реактивтер: алюминий түйірлері немесе жаңқасы

тұз немесе күкірт

Химиялық ыдыстар мен құрал жабдықтар:

сынауықтарға арналған тұрғы; сынауықтар

Жұмыс барысы:

1-тәжірибе. Сынауыққа 2 мл тұз қышқылын құйып, оған алюминий түйірін салыңдар. Не байқадыңдар?

2-тәжірибе. Сынауыққа 2 мл натрий гидроксидін құйып, оған алюминий түйірін салыңдар. Не байқадыңдар?

Не істеу керек?

Реакция теңдеуі

Нәтиже




Дескриптор:

  • Реакция теңдеулерін құрастырады

  • Тәжірибе жүзінде бақылаған құбылыстарын түсіндіреді, алюминийдің екідайлылық қасиеттері жайлы қорытынды жасайды.

ҚБ: «Cерпілген сауал» тәжірибенің түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуғa қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында бірінен-біріне сұрақтарды «лақтыру»: мысалы, «.........., ............. пікіріне қосыласың ба?», «........, ............ жауабын қалай толықтыруға болады?», «........., айтылған пікірлерді бір сөзбен қалай тұжырымдауға болады?»

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс


















сынауықтарға арналған тұрғы; сынауықтар


Аяқталуы

5минут
















3 минут

Жұптық жұмыс

««Жұмбақ суреттер» әдісі. Оқушыларға алюминийдің қасиеттерін және маңызды қосылыстарын бейнеленген суреттер көрсетіледі. Оқушылар сол есте қалған суреттер арқылы алюминийдің қолданылуын, маңызды қосылыстарын айтып береді.


Дескриптор:

  • Оқулықпен жұмыс жасай отырып алюминийдің қолданылуын атайды

  • Өз-ойларын еркін жеткізе алады.

ҚБ: «Ойлан-жұптас-бөліс». Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.


Оқулық, дәптерлер.

Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия

БББ кестесі

БРисунок 1 ілемін

Б ілдім


Б ілгім

келеді




















Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

770 ₸ - Сатып алу
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!