Материалдар / Ашық сабақ. І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасындағы Ақан бейнесі

Ашық сабақ. І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасындағы Ақан бейнесі

Материал туралы қысқаша түсінік
"Құлагер" поэмасындағы Ақан бейнесі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қаңтар 2024
216
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Жетісу облысының білім басқармасының Алакөл ауданы бойынша

білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Дінмұхамед Қонаев атындағы орта мектеп» КММ



Сабақ жоспары

Қазақ әдебиеті


Тақырыбы: «Құлагер» поэмасындағы Ақан бейнесі










Мұғалім: Р.Н. Жаканбаева

Сыныбы: 9 «Б»

Күні: 24.01.2024 ж












Бекітемін:

Бөлім: «Адам жанының құпиясы»

Педагогтің аты-жөні:

Р.Н.Жаканбаева

Күні:

24.01.2024

Сынбы: 9 «Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Құлагер» поэмасындағы Ақан бейнесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды.

Берілген үзінділерден шығарманың идеясы мен образдар жүйесін ашып, қорытындылап, кейіпкерді анықтайды .



Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(Ұйымдастыру кезеңі)

2 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал. https://wordwall.net/play/67077/996/177 бағдарламасы арқылы тексеру жұмысын жүргізіп, ойын ойнатып алу.


Үй тапсырмасын «Көрініс көр» әдісі арқылы тамашалап алу.


Оқу мақсаттары және бағалау критериймен таныстыру.

Оқушылар интербелсінді тақтада берілген ұяшықтардың бірін таңдап, сұрақтарға жауап береді




Оқу мақсаттары және бағалау критериймен танысады.  








«Бәйге» әдісі арқылы бағалау







wordwall.

Негізгі бөлім

(Тақырыпты ашу)

8 мин


Ди айд ди видеосын көрсету


1-тапсырма.

Жеке жұмыс. "Әдебиет лотосы" әдісі арқылы кейіпкерлер жүйесін анықтап мінездеме беру, себебін түсіндіру, кестені толтыру.


Шығарма атауы, авторы

кейіпкер

Кейіпкер бойындағы қасиеттер





Қандай жағымды қасиеттері ұнайды?

Кейіпкерге ұқсағың келе ме?

Себебін түсіндір.


Жеке жұмыс. "Әдебиет лотосы" әдісі арқылы кейіпкерлер жүйесін анықтап мінездеме береді, себебін түсіндіреді, кестені толтырады.


Дескриптор:

-адамгершілік қасиетін анықтайды,

-мінездеме береді;

-себебін түсіндіреді;

-кестеге жазады.



Видео көреді



Кейіпкерлердің адамгершілік қасиетін анықтап мінездеме береді, себебін түсіндіреді, кестені толтырады .





Бағалау парақшасы арқылы өзін-өзі бағалайды.


Тапсырма

12 мин



«Құлагер қазақ» видеосын тамашалайды


2-тапсырма.

«Үш түрлі күнделік» әдісі арқылы «Құлагер» поэмасынан берілген үзінділерден кейіпкерлер образын талдап, қорытындылау.


Үзінді

Кейіпкер

Қорытынды

1.Қайырып қыстай баптап Құлагерді, Осы астың дақпыртына Ақан келді

Атбегі Ақан


2. Көзімнің көбеймесе бүгін ағы, Есімнен жаңылтпаса сайтан тағы. Егер де шын жылқыны мен танысам. Хақ мұның қырып, жойып бәйге алмағы!

Нағыз атбегі, сыншы Күреңбай


3. Жайраңдап жайсаң Ақан қаймыққан жоқ, Жүрегін жолбарыстан айнытқан жоқ. "Жат елде жалғыз жүрмін" деп именіп, Болар деп түбі қалай қайғыртқан жоқ

Ешкімге бас имейтін асқақ Ақан


4. Бұл кәпір жылқы ма екен, немене екен? Осы аста алдымен -ақ келе ме екен? Алдында ат салмаған Көктұйғынға. Бір пәле Көкшетаудан келер ме екен!

Іші тар, қауіпті, өз басының қамын ойлайтын адам Батыраш


5. Ақ отау топырлады Ақан түскен, Қалың жұрт кетті керіп сырттан,іштен.Шығады Ақан даусы әнге толып,Безелген ғашық жармен,қыран құспен.

Еліне сыйлы,өнері көпке ортақ,елдің еркесі. Ақан


6. Жүрегі жаралған ер жүйрікпенен,Сері Ақан сұрауына илікпеген.Сонан соң кегін сақтап кеткен Батыраш.Үкілеп Көктұйғынын жүйрік деген.

Кекшіл,өзімшіл,қыз-ғаншақ. Батыраш



Дескриптор:

-образдар жүйесін ашады;

- берілген үзінділерге қорытынды жасайды;

-кестеге жазады.


Видео көреді


«Құлагер» поэмасынан берілген үзінділерден кейіпкерлер образын талдап, қорытындылайды.




«Бәйге» әдісі арқылы бір-бірін бағалап отырады


Тапсырма

6 мин



3- тапсырма.

Поэманың идеясы мен кейіпкерлерін қазіргі өмірмен байланыстыра отырып, ойын тұжырымдау.


"Астау мен бауырсақ» әдісі арқылы кері байланыс береді


Бірінші сөйлем:

"Менің ойымша..."

Екінші сөйлем:

"Себебі, мен оны былай түсіндіремін..."

Үшінші сөйлем:

"Мысалы, мен оны мына үзінділермен дәлелдеймін..."

Соңғы сөйлем:"

Соған байланысты мен мынадай қорытынды шемімге келдім..."


Дескриптор:

-нақты дәлелдер келтіреді;

-себебін анықтайды;

- қазіргі өмірмен байланыстырады;

-ойын тұжырымдайды.

«Құлагер» поэмасының идеясы мен кейіпкерлерін қазіргі өмірмен байланыстыра отырып, ойларын тұжырымдайды.

«Бәйге» әдісі арқылы бір-бірін бағалап отырады


Сабақтың соңы

4 мин





«Жеке куәлік» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорытындылап, жалпы балл санын шығарады



«Жеке куәлік» әдісі арқылы сабақ бойы алған жалпы балл санын есептеп қорытындылайды



























































Үзінді


Кейіпкер

Қорытынды

1.Қайырып қыстай баптап Құлагерді, Осы астың дақпыртына Ақан келді


Ешкімге бас имейтін асқақ Ақан


2. Көзімнің көбеймесе бүгін ағы, Есімнен жаңылтпаса сайтан тағы. Егер де шын жылқыны мен танысам. Хақ мұның қырып, жойып бәйге алмағы!


Еліне сыйлы,өнері көпке ортақ,елдің еркесі. Ақан



3. Жайраңдап жайсаң Ақан қаймыққан жоқ, Жүрегін жолбарыстан айнытқан жоқ. "Жат елде жалғыз жүрмін" деп именіп, Болар деп түбі қалай қайғыртқан жоқ


450 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ