Бөлім 5.2А Жай бөлшектерге амалдар
қолдану
|
«Ақбұлақ» жалпы орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалім аты-жөні: Анламасова
Г. К
|
Сынып:
5
|
Қатысқан оқушылар саны
:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Тақырып
|
Жай бөлшектерді қосу және
азайту
|
Оқу бағдарламасына
сілтеме:
|
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және
азайтуды орындау;
|
Сабақтың
мақсаты
|
-
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге
келтіре алады;
-
Жай бөлшектерді қоса
алады;
-
Жай бөлшектерді азайта
алады;
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Бөлімдері бірдей жай
бөлшектерді қоса алады
-
Бөлімдері бірдей жай
бөлшектерді азайта алады;
-
Бөлшектерді қосу – азайту
амалдарын қолданып мәселе есептерді шығара
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Жай бөлшектерді қосу және
азайтуды ауызша және жазбаша сипаттай алады, сөздік құрамы артады.
Өз ойын еркін білдіре алады, анықтамаларды ешбір қиындықсыз
айтады.
Пәнге қатысты лексика мен
терминалогия
Қазақ
|
Орыс
|
Ағылшын
|
Бөлшек
|
Дроб
|
Fraction
|
Бөлшектің
алымы
|
Числитель
|
Numerator
|
Бөлшектің
бөлімі
|
Знаменатель
|
Denominator
|
Аралас
сан
|
Смешаное
число
|
Mixed
number
|
Қосу
|
Сложение
|
Addition
|
Азайту
|
Вычитание
|
Subtraction
|
Бөлшек
сызығы
|
Линия
дроб
|
Fractional
line
|
Дұрыс
бөлшек
|
Правильная
дробь
|
Proper
fraction
|
Бұрыс
бөлшек
|
Неправильная
дробь
|
Improper
fraction
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын
орындай білу біліктілігін
қалыптастыру. Оқушыны өмір бойы білім
алуға үйрету, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік
беру.
Топтарға біріктіре отырып
бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға,
бір-бірін тыңдай білуге, сыныпта ауызбіршіліктің қалыптасуына
жағдай жасау.
|
Пән аралық
байланыстар
|
Анықтамаларды дұрыс, нақты
айту арқылы қазақ тілі пәнімен және де жаңа сабақтың мазмұнын ашу
мақсатында физика, геометрия пәндерімен байланыс
орнатамын.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Жаңа тақырыпқа қатысты
материалдарды слайд арқылы көрсетіп, жиналмалы тақтаны пайдалана
отырып есептер шығарту арқылы оқушыларға АКТ қолдануды
үйретемін.
|
Алдыңғы сабақтан алған
білім
|
Жай бөлшектерді ең кіші ортақ
бөлімге келтіру . Жай бөлшектерді
салыстыру.
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақтың
барысы
|
Оқыту
ресурстары
|
Басы
(3
мин)
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлемдесу.
Оқушыларды
түгендеу
Сыныпта психологиялық
атмосфера орнату. «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы оқушылар жай
бөлшекті атайды және оның қандай түрі екенін
айталы.
Топтарға бөліну (лента
арқылы)
|
Презентация
Слайд
1-4
|
Жаңа сабақты түсіндіру
(12мин)
Жеке жұмыс
(4мин)
Жұптық жұмыс
(3мин)
Топтық жұмыс
(10
мин)
|
Тапсырма
1.
1)Төменде берілген бөлшектерден
қайсысы дұрыс бөлшек?
2)Төменде берілген
бөлшектерден қайсысы бұрыс бөлшек?
3) бөлшегін
қысқартыңыз:
4)
бөлшегін бөлімі 28
болатын бөлшекке келтіріңіз:
5)
бөлшегін аралас сан
түріне келтіріңіз:
Ереже 1 : Бөлімдері бірдей
бөлшектерді қосу, олардың алымдарын қосып,
алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
1-мысал. қосындысын
табайық:
=
+ = =
Ереже 2: Бөлімдері бірдей
бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан
азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін
қалдыру керек.
Мұндағы
2-Мысал. айырмасының мәнін
табайық.
-
=
Қосудың ауыстырымдылық қасиеті
бөлшектерді қосуда да орындалады.
7-Мысал.
Қосудың терімділік қасиеті
бөлшектерді қосуда да орындалады.
8-Мысал.
Жеке
тапсырмалар:
-
Бөлімдері бірдей
бөлшектерге қосу және азайту амалдарын
орындаңыз:
-
№429,
№431
Жұпқа арналған
тапсырмалар:
-
3)
5)
-
4) 6)
Топқа арналған
тапсырмалар:
|
Презентация
Слайд
5-13
|
Қалыптастырушы бағалау
жұмысы
(5
мин)
|
Аты-жөні: __________________________
|
Пән: математика
|
Сынып: 5
«
»
|
Бөлім 5.1.2.Жай
бөлшектерге амалдар қолдану
|
Оқу мақсаты:
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
|
Тапсырма
№1:
Тапсырма
№2:
Спортшы бірінші минутта
белгіленген аралықтың бөлігін, екінші
минутта бөлігін жүгіріп өтті. Ол
екі минутта жолдың қанша бөлігін жүгіріп
өтті.
Бағалау
критерийі:
Бөлімдері бірдей жай
бөлшектерді қоса алады және азайта
алады;
Бөлшектерді қосуға
байланысты мәселе есептерді шығара
алады.
|
|
|
Кері
байланыс
(2
мин)
|
Кері
байланыс
Оқушыларға кеменің суретін
таратамын. Сабақ ұнаса және тапсырмалар түсінікті болса желкенді
жасыл түске, белгілі бір қиындықты кездестірсе сары түске, ал
тапсырмалар түсініксіз болса қызыл түске
бояйды.
|
Карточка
№1
Түрлі-түсті
қарындаш
|
Үй
тапсырмасы
1
мин
|
№422 есепті
орындау.
Ережелерді
жаттау
|
оқулық
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Жұпта және топта жұмыс істеу
барысында қабілеті жоғары оқушыны топтың жетекшісі етіп сайлау
қажет. Қалған оқушыларға көмектесуі
үшін.
|
Сабақтың соңында
қалыптастырушы бағалау жұмысын
аламын.
|
Оқушылар интербелсенді тақтаны
қолданып есептер шығару барысында қауіпсіздік техникасын сақтауды
ескеру керек.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Ия ОМ дұрыс қойылған. Барлығы
ОМ қол жеткізе алмады, себебі уақытқа үлгере алмаған оқушылар
болды. Сабақ жоспар бойынша толық
жүргізілді.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Лента арқылы топқа бөлу тиімді
болды.
2:Тақырыпты мысал келтіру
арқылы ашқаным тиімді болды.
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Оқушылардың математикалық
тілде сөйлеу және топпен жұмыс істеу қабілеттерін арттыру
керек.
2: Сабақта диалогтік оқыту
болу керек.
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
Бұл сабақта сыныптағы оқушылар
жақсы жұмыс жасады. Топтық жұмыстарда 1-2 оқушы топпен араласып
жұмыс жасай алмады. Келесі сабақта оларды да тапсырма орындауға
араластыру керек.
|