Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
З.Жарқынбаев атындағы №202 орта мектеп |
||||||||||||
|
Күні: 17.11.2017ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қожахметова Манзура Алмасқызы |
||||||||||||
|
Сыныбы:5 «Ә» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны:
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Бекіту сабағы |
||||||||||||
|
Осы сабақта күтілетін нәтижелер: |
Оқушылар жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындай алады. |
||||||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Оқушылар бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындай алады |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар : Бөлімдері бірдей, әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін біледі. |
||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Бөлімдері бірдей, әртүрлі бөлшектерді қосып, азайта алады. |
|||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Мәтін есептерді шешуде бөлімдері бірдей, әртүрлі жай бөлшектерді қосу мен азайту ережесін қолданады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат: Жай бөлшекті қосу мен азайтуға қатысты ұғымдар мен терминдерді түсінеді және қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Қосу- Сложение - Addition Азайту- Вычитание- Subtraction Алым- Числитель- Numerator Бөлім- Знаменатель-Denominator Жай бөлшек–Обыкновенные дроби–Simplefractions Дұрыс бөлшек–Правильная дробь–Properfraction Бұрыс бөлшек - Неправильная дробь–Improperfraction Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бөлімі бірдей бөлшектерді қосу/азайу үшін.... Бөлімі әртүрлі бөлшектерді қосу/азайу үшін.... Ортақ бөлімге келтіру дегеніміз.... |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау, академияық шыншылдық, сыни тұрғыдан ойлау. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика |
||||||||||||
|
Акт қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация, мини ақ тақтайшалар. |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Сандардың ең кіші ортақ еселігін білу, жай бөлшекті, дұрыс және бұрыс бөлшектерді білу. |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-шаралар |
Дереккөздер |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин 2 мин 3 мин 4 мин 7 мин 10 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ тақырыбымен, жоспарымен және оқу мақсатымен таныстыру. |
Қима қағаздар Слайд 6 Слайд 7 ЕХРО ағашы макеті, үлестірмелі қағаз Слайд 8 Слайд 10,11,12,13 Топшамалар Үлестірмеліққағаз Слайд 14 Үлестірмелі қағаз Слайд15 Слайд 16 |
|||||||||||
|
ІІ.«Сандар банкасы» арқылы топқа бөлу. Оқушылар стикерге жазылған сандарды банкаларға орналастырып, ол сан қай разрядқа сәйкес келуіне қарай, банқаларға салады. 1 банка –Жай бөлшек
2 банка- Қосу
3банка- Азайту
ІІІ Үй тапсырмасын тексеру №441 Қосындысының мәні 1-ге тең болатындай 1) Бөлшегіне қандай жай бөлшекті қосу керек? №442 Санды ІV Өткен сабақты қайталау (жеке жұмыс) «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Берілген тапсырма тақтада оқылады. Әр топтан қол көтеріп сөйлемді жалғастыру арқылы, сөйлемді аяқтаймыз. Әр оқушы дұрыс жауап берілсе жасыл, қате жауап үшін қызыл белгіні көтереді.
|
|||||||||||||
V. Тақтамен жұмыс (Жұптық жұмыс) Әр жұпқа №438,439 есептерді жемістерге жазып, жеміс үлестіріледі, тапсырманы жұп ішінде дұрыстығын пысықтап, дұрыс жауабын «ЕХРО» ағашына орналастырады. Мақсаты: Оқушыларды жай бөлшектерді қосу мен азайтуды дұрыс орындай алуын дағдыландыру. Бағалау критерийі: Жай бөлшектерді қосу мен азайтуды дұрыс орындайды. «Мәнгілік Ел» бағындағы ЕХРО ағашы
Бағалау: Оқушылар бір –бірін тақтада шығару жолымен тексеру
VI. «Жер асты қазынасы» ойыны арқылы топтық жұмыс.
«Мыс» - А деңгейі
«Күміс» - В деңгейі
«Алтын» - С деңгейі
Бірінші
күні Бағалау. Топтар бір –бірінің тапсырмаларын алмасу арқылы дайын жауаппен тексереді. Кері байланыс:
|
|||||||||||||
|
10 мин
3 мин
|
VІІ Бекіту(қалыптастырушы бағалау жұмысы).
5.2А Бөлім: «Жай бөлшектерге амалдар қолдану» Оқу мақсаты: 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау Бағалау критерийі Білім алушы Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану 1-тапсырма Амалды орындаңдар:
Дескриптор: Білім алушы - қажет жағдайда амалдардың орындалу ретін анықтайды; - бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосады; - бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді азайтады.
2-тапсырма
Үшбұрыштың бір
қабырғасының ұзындығы
Дескриптор: Білім алушы - үшбұрыштың қабырғаларын анықтайтын санды өрнектерді құрады; - бөлшекті ортақ бөлімге келтіреді; - бөлшектерді қосуды/азайтуды орындайды; - үшбұрыштың периметрін табады.
VIIІ. Рефлексия.
Сабақта не ұнады?------------------------------------------- Не үйрендің?--------------------------------------------------- Қандай қиындықтар болды?----------------------------- IХ. Үй тапсырмасы: №451, 452 |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|||||||||||
|
Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бір-біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың қабілеттерін анықтау. |
Мадақтау, өзара бағалау, бағдардам арқылы бағалау |
Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын асырмау.
|
|||||||||||
|
Қорытындылау Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты нығайтуы мүмкін (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе оқушылар туралы не білдім? |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жай бөлшектерге амалдар қолдану" 5 сынып
Ашық сабақ "Жай бөлшектерге амалдар қолдану" 5 сынып
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
З.Жарқынбаев атындағы №202 орта мектеп |
||||||||||||
|
Күні: 17.11.2017ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қожахметова Манзура Алмасқызы |
||||||||||||
|
Сыныбы:5 «Ә» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны:
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Бекіту сабағы |
||||||||||||
|
Осы сабақта күтілетін нәтижелер: |
Оқушылар жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындай алады. |
||||||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Оқушылар бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындай алады |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар : Бөлімдері бірдей, әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін біледі. |
||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Бөлімдері бірдей, әртүрлі бөлшектерді қосып, азайта алады. |
|||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Мәтін есептерді шешуде бөлімдері бірдей, әртүрлі жай бөлшектерді қосу мен азайту ережесін қолданады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат: Жай бөлшекті қосу мен азайтуға қатысты ұғымдар мен терминдерді түсінеді және қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Қосу- Сложение - Addition Азайту- Вычитание- Subtraction Алым- Числитель- Numerator Бөлім- Знаменатель-Denominator Жай бөлшек–Обыкновенные дроби–Simplefractions Дұрыс бөлшек–Правильная дробь–Properfraction Бұрыс бөлшек - Неправильная дробь–Improperfraction Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бөлімі бірдей бөлшектерді қосу/азайу үшін.... Бөлімі әртүрлі бөлшектерді қосу/азайу үшін.... Ортақ бөлімге келтіру дегеніміз.... |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау, академияық шыншылдық, сыни тұрғыдан ойлау. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика |
||||||||||||
|
Акт қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация, мини ақ тақтайшалар. |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Сандардың ең кіші ортақ еселігін білу, жай бөлшекті, дұрыс және бұрыс бөлшектерді білу. |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-шаралар |
Дереккөздер |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин 2 мин 3 мин 4 мин 7 мин 10 мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ тақырыбымен, жоспарымен және оқу мақсатымен таныстыру. |
Қима қағаздар Слайд 6 Слайд 7 ЕХРО ағашы макеті, үлестірмелі қағаз Слайд 8 Слайд 10,11,12,13 Топшамалар Үлестірмеліққағаз Слайд 14 Үлестірмелі қағаз Слайд15 Слайд 16 |
|||||||||||
|
ІІ.«Сандар банкасы» арқылы топқа бөлу. Оқушылар стикерге жазылған сандарды банкаларға орналастырып, ол сан қай разрядқа сәйкес келуіне қарай, банқаларға салады. 1 банка –Жай бөлшек
2 банка- Қосу
3банка- Азайту
ІІІ Үй тапсырмасын тексеру №441 Қосындысының мәні 1-ге тең болатындай 1) Бөлшегіне қандай жай бөлшекті қосу керек? №442 Санды ІV Өткен сабақты қайталау (жеке жұмыс) «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Берілген тапсырма тақтада оқылады. Әр топтан қол көтеріп сөйлемді жалғастыру арқылы, сөйлемді аяқтаймыз. Әр оқушы дұрыс жауап берілсе жасыл, қате жауап үшін қызыл белгіні көтереді.
|
|||||||||||||
V. Тақтамен жұмыс (Жұптық жұмыс) Әр жұпқа №438,439 есептерді жемістерге жазып, жеміс үлестіріледі, тапсырманы жұп ішінде дұрыстығын пысықтап, дұрыс жауабын «ЕХРО» ағашына орналастырады. Мақсаты: Оқушыларды жай бөлшектерді қосу мен азайтуды дұрыс орындай алуын дағдыландыру. Бағалау критерийі: Жай бөлшектерді қосу мен азайтуды дұрыс орындайды. «Мәнгілік Ел» бағындағы ЕХРО ағашы
Бағалау: Оқушылар бір –бірін тақтада шығару жолымен тексеру
VI. «Жер асты қазынасы» ойыны арқылы топтық жұмыс.
«Мыс» - А деңгейі
«Күміс» - В деңгейі
«Алтын» - С деңгейі
Бірінші
күні Бағалау. Топтар бір –бірінің тапсырмаларын алмасу арқылы дайын жауаппен тексереді. Кері байланыс:
|
|||||||||||||
|
10 мин
3 мин
|
VІІ Бекіту(қалыптастырушы бағалау жұмысы).
5.2А Бөлім: «Жай бөлшектерге амалдар қолдану» Оқу мақсаты: 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау Бағалау критерийі Білім алушы Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану 1-тапсырма Амалды орындаңдар:
Дескриптор: Білім алушы - қажет жағдайда амалдардың орындалу ретін анықтайды; - бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосады; - бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді азайтады.
2-тапсырма
Үшбұрыштың бір
қабырғасының ұзындығы
Дескриптор: Білім алушы - үшбұрыштың қабырғаларын анықтайтын санды өрнектерді құрады; - бөлшекті ортақ бөлімге келтіреді; - бөлшектерді қосуды/азайтуды орындайды; - үшбұрыштың периметрін табады.
VIIІ. Рефлексия.
Сабақта не ұнады?------------------------------------------- Не үйрендің?--------------------------------------------------- Қандай қиындықтар болды?----------------------------- IХ. Үй тапсырмасы: №451, 452 |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|||||||||||
|
Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бір-біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың қабілеттерін анықтау. |
Мадақтау, өзара бағалау, бағдардам арқылы бағалау |
Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын асырмау.
|
|||||||||||
|
Қорытындылау Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты нығайтуы мүмкін (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе оқушылар туралы не білдім? |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

































