Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ №58 |
Мектеп: Қайырбек Оразов атындағы Аралағаш орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:30.11.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сатубалдинова И.А. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; 5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайтуды орындау; 5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау; 5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар осы тақырып бойынша түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тапсырмалар орындаған кезінде коментарии жасайды және мына терминдерді қолданады:жай бөлшек, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандар, қосу, азайту, қыссқарту |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Өзара қарым-қатынастарды нығайту, есте сақтау қабілеттерін дамыту, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру, белгілі бір реттілікке үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Пән аралық байланыс психологиялық ахуал орнату кезінде (тіл мен әдебиет), АКТ-ны қолдану кезінде(информатика) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, слайд |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру, ортақ бөлімге келтіру, қосу, азайту, бұрыс бөлшекті дұрысқа айналдыру |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Басы (5 миут) |
І. Ұйымдастыру сәті, психологиялық ахуал орнату, оқу мақсаттарымен таныстыру. 1) «Алақан» жаттығуы. Мақсаты: Білім алушыларды ішкі қобалжуынан арылту. -Бір-бірімізге қарсы тұрамыз және алақандарымызды алақанға түйістіреміз де менің айтқанымды қайталаймыз; -Мен саған жақсылық тілеймін. Сен маған жақсылық тілейсін. Егер сен бүгін қиналсаң, мен саған көмектесемін. 2)Топқа бөлу. Үстелде жатқан суреттерді таңдайды, сыртында жазылған сандар арқылы топқа бөлінеді. 3
азайтуды үйрендік
қосуды үйрендік
салыстыруды үйрендік
|
Кеспе материалдары Парақшалар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Тапсырмаларды орындау: 1) «Робин Раунд» стратегиясы: Тақырыпқа байланысты сөздерді жазу. 2) «Кір ілгіш» стратегиясы: тақтада жіпке ілінген парақшаларға жазылған сұрақтарға жауап беру. 1) «Үлес» дегеніміз не? 2)Жай бөлшек деп нені айтамыз? 3)Жай бөлшектің неше түрі бар, қандай? 4)Сызық ненібілдіреді? 5) Бөлшектің негізгі қасиеті? 6) Бөлшекті қысқарту дегеніміз не? 7) Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? 8) Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу. 9) Натурал саннан жай бөлшекті қалай азайтады? 10) Жай бөлшектерді қалай салыстырамыз? 3) Лоторея «Қара түсті жылқы». Жұптық жұмыс. Үстелдің астында деңгейлік тапсырмалар жазылған лоторея жапсырылған. Тауып алып жұппен орындаңдар, ал кім таба алмады тақтада орындайды А- деңгейі:
1) В-деңгейі:
1) С-деңгейі:
1)
3)20-3 Дескриптор: Білі алушы: - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады, азайтады; - бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосады, азайтады; - аралас сандарды қосады, азайтады; - жай бөлшекті салыстырады. Тақтада орындайтын тапсырма:
1.Есепте:а)
2.Теңдеуді
шешіңдер:а) Дескриптор: Білім алушы: -бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосады; -қосудың қасиеттерін пайдаланады; -теңдеуді шешеді.
Сергіту сәті: «Шың-жалған». Мен сендерге сөйлемдер оқимын, егер сөйлем «жалған» болса, онда сендер орындарыінан тұрасындар, егер де «шың» болса қолдарыңды жоғары көтересіңдер. 1)Дұрыс бөлшектің бөлімі алымынан үлкен болады. «шың» 2)Жай бөлшекті қысқарту үшін алымы мен бөлімін бір санға көбейту керек. «жалған» 3)БББ қосу үшін алымын қосамыз да бөлімін өзгеріссізж көшіріп жазамыз. «шың» 4)Аралас сандарды салыстыру үшін бөлшек бөлімдерін салыстырамыз. «жалған» 5)Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру үшін бүтін бөлігін бөліміне көбейтіп алымын қосамыз да алым етіп бөлімін өзгеріссіз қалдырамыз. «шың»
6) 4)Жеке жұмыс. Тест тапсырмалары. І нұсқа 1.Аралас сандарды бұрыс бөлшекпен жаз: 2.Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр:
3.Бөлшекті қысқарт:
4. Азайтуды орында: 13 5.Қосуды орында:
ІІ нұсқа 1.Аралас сандарды бұрыс бөлшекпен жаз:
2.Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр:
3.Бөлшекті қысқарт:
4. Азайтуды орында: 11-7 5. Қосуды орында:
Білім алушылар парақшалары мен ауысып тақтадағы жауаптармен тексереді, және бағалайды. «5» - 0 қате «4» - 1 қате «3» - 2 қате «2» - 3,4,5 қате 5) «Семантикалық карта»
Үй жұмысы: п.3.10 оқу №571 Бағалау: «Бас бармақ» Рефлексия: Керек сөздің астын сыз. 1.Осы тарауды түсіну барысында мен көмектестім, маған көмектесті. 2.Бөлшектерге берілген есептер оңай, қиын, қызықты болды. 3.Бүгін сабақ пайдалы, пайдасыз, қызықты, қызықсыз өтті. |
Парақшалар
Деңгейлік тапсырмалар
Парақша
Тест |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жай бөлшектерге амалдар қолдану" 5-сынып
Ашық сабақ "Жай бөлшектерге амалдар қолдану" 5-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ №58 |
Мектеп: Қайырбек Оразов атындағы Аралағаш орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:30.11.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сатубалдинова И.А. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; 5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайтуды орындау; 5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау; 5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар осы тақырып бойынша түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тапсырмалар орындаған кезінде коментарии жасайды және мына терминдерді қолданады:жай бөлшек, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандар, қосу, азайту, қыссқарту |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Өзара қарым-қатынастарды нығайту, есте сақтау қабілеттерін дамыту, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру, белгілі бір реттілікке үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Пән аралық байланыс психологиялық ахуал орнату кезінде (тіл мен әдебиет), АКТ-ны қолдану кезінде(информатика) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, слайд |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру, ортақ бөлімге келтіру, қосу, азайту, бұрыс бөлшекті дұрысқа айналдыру |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Басы (5 миут) |
І. Ұйымдастыру сәті, психологиялық ахуал орнату, оқу мақсаттарымен таныстыру. 1) «Алақан» жаттығуы. Мақсаты: Білім алушыларды ішкі қобалжуынан арылту. -Бір-бірімізге қарсы тұрамыз және алақандарымызды алақанға түйістіреміз де менің айтқанымды қайталаймыз; -Мен саған жақсылық тілеймін. Сен маған жақсылық тілейсін. Егер сен бүгін қиналсаң, мен саған көмектесемін. 2)Топқа бөлу. Үстелде жатқан суреттерді таңдайды, сыртында жазылған сандар арқылы топқа бөлінеді. 3
азайтуды үйрендік
қосуды үйрендік
салыстыруды үйрендік
|
Кеспе материалдары Парақшалар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Тапсырмаларды орындау: 1) «Робин Раунд» стратегиясы: Тақырыпқа байланысты сөздерді жазу. 2) «Кір ілгіш» стратегиясы: тақтада жіпке ілінген парақшаларға жазылған сұрақтарға жауап беру. 1) «Үлес» дегеніміз не? 2)Жай бөлшек деп нені айтамыз? 3)Жай бөлшектің неше түрі бар, қандай? 4)Сызық ненібілдіреді? 5) Бөлшектің негізгі қасиеті? 6) Бөлшекті қысқарту дегеніміз не? 7) Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? 8) Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу. 9) Натурал саннан жай бөлшекті қалай азайтады? 10) Жай бөлшектерді қалай салыстырамыз? 3) Лоторея «Қара түсті жылқы». Жұптық жұмыс. Үстелдің астында деңгейлік тапсырмалар жазылған лоторея жапсырылған. Тауып алып жұппен орындаңдар, ал кім таба алмады тақтада орындайды А- деңгейі:
1) В-деңгейі:
1) С-деңгейі:
1)
3)20-3 Дескриптор: Білі алушы: - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады, азайтады; - бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосады, азайтады; - аралас сандарды қосады, азайтады; - жай бөлшекті салыстырады. Тақтада орындайтын тапсырма:
1.Есепте:а)
2.Теңдеуді
шешіңдер:а) Дескриптор: Білім алушы: -бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосады; -қосудың қасиеттерін пайдаланады; -теңдеуді шешеді.
Сергіту сәті: «Шың-жалған». Мен сендерге сөйлемдер оқимын, егер сөйлем «жалған» болса, онда сендер орындарыінан тұрасындар, егер де «шың» болса қолдарыңды жоғары көтересіңдер. 1)Дұрыс бөлшектің бөлімі алымынан үлкен болады. «шың» 2)Жай бөлшекті қысқарту үшін алымы мен бөлімін бір санға көбейту керек. «жалған» 3)БББ қосу үшін алымын қосамыз да бөлімін өзгеріссізж көшіріп жазамыз. «шың» 4)Аралас сандарды салыстыру үшін бөлшек бөлімдерін салыстырамыз. «жалған» 5)Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру үшін бүтін бөлігін бөліміне көбейтіп алымын қосамыз да алым етіп бөлімін өзгеріссіз қалдырамыз. «шың»
6) 4)Жеке жұмыс. Тест тапсырмалары. І нұсқа 1.Аралас сандарды бұрыс бөлшекпен жаз: 2.Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр:
3.Бөлшекті қысқарт:
4. Азайтуды орында: 13 5.Қосуды орында:
ІІ нұсқа 1.Аралас сандарды бұрыс бөлшекпен жаз:
2.Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр:
3.Бөлшекті қысқарт:
4. Азайтуды орында: 11-7 5. Қосуды орында:
Білім алушылар парақшалары мен ауысып тақтадағы жауаптармен тексереді, және бағалайды. «5» - 0 қате «4» - 1 қате «3» - 2 қате «2» - 3,4,5 қате 5) «Семантикалық карта»
Үй жұмысы: п.3.10 оқу №571 Бағалау: «Бас бармақ» Рефлексия: Керек сөздің астын сыз. 1.Осы тарауды түсіну барысында мен көмектестім, маған көмектесті. 2.Бөлшектерге берілген есептер оңай, қиын, қызықты болды. 3.Бүгін сабақ пайдалы, пайдасыз, қызықты, қызықсыз өтті. |
Парақшалар
Деңгейлік тапсырмалар
Парақша
Тест |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




























