|
Авторы. Рысқалиева Фамила Тарихқызы Атырау облысы Құрманғазы ауданы Ы.Алтынсарин орта мектебі Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі |
|||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 9 |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Ж.Баласағұн «Құтты білік» дастаны |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламысына сілтеме) |
9.1.1.1. Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.2.4.1-Автор стиліне сүйене отырып,шығармашылық жұмыс жазу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби шығарманың сюжетін біледі |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көбісі: Әдеби шығармаға сюжеттік –компазициялық талдау жасайды |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Әдеби шығармадағы автор стиліне сүйеніп, шығармашылық жұмыс жазады, дәлелдер келтіріп пікірлерін білдіреді . |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Әдеби шығарманың сюжеттік –компазициясын талдайды Автор стиліне сүйеніп шығармашылық жұмыс жазады. Дәлелдер келтіріп пікірін білдіреді. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дәуріш, фәни, Вена , Кайр, Фергана , ,хас хажиб, ұлы кеңесші, бас уәзір т.б |
||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: ислам дәуірі, Карахандар мемлекеті , |
|||||||||||||||||||
|
Жоғары дәрежелі сұрақтар: 1.Баласұнидің шыққан ортасы мен тегі 2. «Құтты білік» дастаны қандай туынды ? 3. «Құтты білік» дастаны қандай игі қасиеттер мен істерді насихаттайды ? |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих , |
||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Ж.Баласұнидің өмірі мен шығармашылығы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
«Кино матрица » әдісі Қалыптастыратын дағдылар : 1.Креативтілік; 2.Ойлау , шешім қабылдау ; 3.Проблеманы шешу; Жалпы сипаттама Шығармашылықты дамытатын бұл әдіс оқушыларға сабақ тақырыбын түсіндіруде пайдалы құрал болып табылады, сондай –ақ оларды белігілі бір сұрақ бойынша пікірталасқа , пікіралмасуға тартуға септігін тигізеді. Жұмыс алгоритмі 1.Мұғалім сыныпқа қысқа бейнебаян жібереді , содан кейін оқушылардың не істейтіндері түсіндіріледі. 2. Мұғалім бейнебаянды тоқтатып, оқушылардан оқиға не туралы екендігі сұралады. 5. Одан кейін оқушылар шағын топта немесе сынып алдында өздерінің «Кино матрицада » не болғандығы туралы әңгімелейді, тірек сөздерді табады. «Галерияны шарлау» әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлеміз . Ітоп -Бақыт ІІ топ –Ақыл –сана ІІІ топ –Қанағат |
суреттер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Дастан мазмұны бойынша шығарма идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтап, оларға мінездеме беріңдер.
Дискриптор: -Дастаннан кейіпкерлер жүйесін анықтайды - кейіпкерлерге мінездеме береді - кейіпкерлерге тән қасиеттерді сипаттайды . Топтық жұмыс І топ –Бақыт «Ойлан, бөліс» әдісі арқылы әдеби шығарманың сюжеттік
-композициялық құрылысына талдау жасалады. 2.Оқиғаның дамуы. 3.Оқиғадағы шиеленіс: 4.Оқиғаның шарықтау шегі: 5.Шешімі: ІІ топ –Ақыл –сана «Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы дәлелдеңіз Құт дарыған елдің адамы
ІІІ топ –Қанағат «Құтты білік «дастанындағы кейіпкерлердің символикалық сипатары қандай? Сұрағына жауапты «ПОПС формуласы» әдісі арқылы дәлелдеңіз «ПОПС» формуласы • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... » Шығармашылық жұмыс 1-топ.Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап,әдеби эссе жазу. 2-топ. «Құтты білік» дастаны идеясы мен тақырыбын бүгінгі өмірмен байланыстырып,шағын әңгіме құрастыру. 3-топ.Шығарманың мазмұндық желісі негізінде мақал-мәтелдер топтамасын жазу (адамгершілік пен ізгілік туралы) Қ\б. «Плюс,минус,қызықты» әдісі |
|
|||||||||||||||||
|
Соңы
Кері байланыс
|
Бағалау: «Екі жұлдыз ,бір тілек» әдісі арқылы өзара бағалау. Смайлик арқылы мүғалімнің бағалауы Рефлексиялық эссе Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді:
Сонымен біз.................деген шешімге келдік. |
|
|||||||||||||||||
|
Саралап оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? |
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау АКТ қолданылуы
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызғақатыстысолжақтакелтірілгенсұрақтарғажауапберіңіз.
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
І топ –Бақыт
1.
Екі көзің
ойнаса,
Жақұт емей
немене?
Екі қолың
ойнаса
Бақыт емей
немене?!
2. Бақыт — қолға қонған
құс.
Байлық — қолға ұстаған
мұз.
3..Басқаның бейбақтығына қуанба, бақыттылығына қуан.
4.Жыртық жерді жел
табар,
Шын бақытты ел
табар.
5.Татулық - табылмас бақыт.
6.. Ынтымақ бар жерде бақыт бар.
7.Жақсылығы
жоқтан,
Жақсы бақыт
қашады.
8.. Бақыт кілті еңбекте.
ІІ топ Ақыл –сана.
14.Ақыл ағадан, ілтипат ініден.
15.Ақыл адам көрігі, ақылдың сабыр серігі.
16. Ақыл азбайды,
Әділдік тозбайды,
Арамдық озбайды.
16.Ақыл айнымас, алтын шірімес.
17. Ақыл айтсаң батыл айт.
18. Ақыл — алтын сандық, адамына қарай ашылар.
ІІІ топ –Қанағат
1.Қанағат
қарын
тойғызар,
Қанағатсыз жалғыз атын
сойғызар.
2. Тарта жесең, тай
қалар,
Қоя жесең, қой
қалар,
Қоймай жесең не
қалар?!
Азды алмаған, көптен құр қалады.
3. Қанағат қылсаң, қарның тоқ.
4. Барға қанағат ет.
5. Барына қанағат, жоғына сабыр.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ж.Баласағұн «Құтты білік» дастаны 9 сынып
Ашық сабақ. Ж.Баласағұн «Құтты білік» дастаны 9 сынып
|
Авторы. Рысқалиева Фамила Тарихқызы Атырау облысы Құрманғазы ауданы Ы.Алтынсарин орта мектебі Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі |
|||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 9 |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Ж.Баласағұн «Құтты білік» дастаны |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламысына сілтеме) |
9.1.1.1. Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.2.4.1-Автор стиліне сүйене отырып,шығармашылық жұмыс жазу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби шығарманың сюжетін біледі |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көбісі: Әдеби шығармаға сюжеттік –компазициялық талдау жасайды |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Әдеби шығармадағы автор стиліне сүйеніп, шығармашылық жұмыс жазады, дәлелдер келтіріп пікірлерін білдіреді . |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Әдеби шығарманың сюжеттік –компазициясын талдайды Автор стиліне сүйеніп шығармашылық жұмыс жазады. Дәлелдер келтіріп пікірін білдіреді. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дәуріш, фәни, Вена , Кайр, Фергана , ,хас хажиб, ұлы кеңесші, бас уәзір т.б |
||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: ислам дәуірі, Карахандар мемлекеті , |
|||||||||||||||||||
|
Жоғары дәрежелі сұрақтар: 1.Баласұнидің шыққан ортасы мен тегі 2. «Құтты білік» дастаны қандай туынды ? 3. «Құтты білік» дастаны қандай игі қасиеттер мен істерді насихаттайды ? |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих , |
||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Ж.Баласұнидің өмірі мен шығармашылығы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
«Кино матрица » әдісі Қалыптастыратын дағдылар : 1.Креативтілік; 2.Ойлау , шешім қабылдау ; 3.Проблеманы шешу; Жалпы сипаттама Шығармашылықты дамытатын бұл әдіс оқушыларға сабақ тақырыбын түсіндіруде пайдалы құрал болып табылады, сондай –ақ оларды белігілі бір сұрақ бойынша пікірталасқа , пікіралмасуға тартуға септігін тигізеді. Жұмыс алгоритмі 1.Мұғалім сыныпқа қысқа бейнебаян жібереді , содан кейін оқушылардың не істейтіндері түсіндіріледі. 2. Мұғалім бейнебаянды тоқтатып, оқушылардан оқиға не туралы екендігі сұралады. 5. Одан кейін оқушылар шағын топта немесе сынып алдында өздерінің «Кино матрицада » не болғандығы туралы әңгімелейді, тірек сөздерді табады. «Галерияны шарлау» әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлеміз . Ітоп -Бақыт ІІ топ –Ақыл –сана ІІІ топ –Қанағат |
суреттер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Дастан мазмұны бойынша шығарма идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтап, оларға мінездеме беріңдер.
Дискриптор: -Дастаннан кейіпкерлер жүйесін анықтайды - кейіпкерлерге мінездеме береді - кейіпкерлерге тән қасиеттерді сипаттайды . Топтық жұмыс І топ –Бақыт «Ойлан, бөліс» әдісі арқылы әдеби шығарманың сюжеттік
-композициялық құрылысына талдау жасалады. 2.Оқиғаның дамуы. 3.Оқиғадағы шиеленіс: 4.Оқиғаның шарықтау шегі: 5.Шешімі: ІІ топ –Ақыл –сана «Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы дәлелдеңіз Құт дарыған елдің адамы
ІІІ топ –Қанағат «Құтты білік «дастанындағы кейіпкерлердің символикалық сипатары қандай? Сұрағына жауапты «ПОПС формуласы» әдісі арқылы дәлелдеңіз «ПОПС» формуласы • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... » Шығармашылық жұмыс 1-топ.Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап,әдеби эссе жазу. 2-топ. «Құтты білік» дастаны идеясы мен тақырыбын бүгінгі өмірмен байланыстырып,шағын әңгіме құрастыру. 3-топ.Шығарманың мазмұндық желісі негізінде мақал-мәтелдер топтамасын жазу (адамгершілік пен ізгілік туралы) Қ\б. «Плюс,минус,қызықты» әдісі |
|
|||||||||||||||||
|
Соңы
Кері байланыс
|
Бағалау: «Екі жұлдыз ,бір тілек» әдісі арқылы өзара бағалау. Смайлик арқылы мүғалімнің бағалауы Рефлексиялық эссе Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді:
Сонымен біз.................деген шешімге келдік. |
|
|||||||||||||||||
|
Саралап оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? |
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау АКТ қолданылуы
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызғақатыстысолжақтакелтірілгенсұрақтарғажауапберіңіз.
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
І топ –Бақыт
1.
Екі көзің
ойнаса,
Жақұт емей
немене?
Екі қолың
ойнаса
Бақыт емей
немене?!
2. Бақыт — қолға қонған
құс.
Байлық — қолға ұстаған
мұз.
3..Басқаның бейбақтығына қуанба, бақыттылығына қуан.
4.Жыртық жерді жел
табар,
Шын бақытты ел
табар.
5.Татулық - табылмас бақыт.
6.. Ынтымақ бар жерде бақыт бар.
7.Жақсылығы
жоқтан,
Жақсы бақыт
қашады.
8.. Бақыт кілті еңбекте.
ІІ топ Ақыл –сана.
14.Ақыл ағадан, ілтипат ініден.
15.Ақыл адам көрігі, ақылдың сабыр серігі.
16. Ақыл азбайды,
Әділдік тозбайды,
Арамдық озбайды.
16.Ақыл айнымас, алтын шірімес.
17. Ақыл айтсаң батыл айт.
18. Ақыл — алтын сандық, адамына қарай ашылар.
ІІІ топ –Қанағат
1.Қанағат
қарын
тойғызар,
Қанағатсыз жалғыз атын
сойғызар.
2. Тарта жесең, тай
қалар,
Қоя жесең, қой
қалар,
Қоймай жесең не
қалар?!
Азды алмаған, көптен құр қалады.
3. Қанағат қылсаң, қарның тоқ.
4. Барға қанағат ет.
5. Барына қанағат, жоғына сабыр.
шағым қалдыра аласыз













