Ұзақ мерзімді жоспарлаудың
тарауы
5.3С бөлім:
Жиын
|
Мектеп: Текелі қаласындағы «№1 орта
мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік
мекемесі
|
Күні: 12.03.20ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Усенова
Меруерт Калиевна
|
Сынып: 5Ә
|
Қатысқандар саны:
26
|
Қатысқандар саны:
0
|
Сабақ тақырыбы: Жиындардың бірігуі мен
қиылысуы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
5.4.1.2. жиындардың
қиылысуы мен бірігуі анықтамаларын
білу;
5.4.3.1. берілген жиындардың
қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
∩,Ù
символдарын қолданып
жазу;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлығы: жиындардың берілу тәсілдерін
біледі.
Басым
бөлігі: жиындардың қиылысуы мен бірігуін
табады.
Кейбіреулері: Эйлер-Венн дөңгелегін қолданып есептер
шығарады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Бағалау
критерийлері
|
Білу
|
жиындардың қиылысуы мен
бірігуінің анықтамасын
біледі;
|
Түсіну
|
берілген жиындардың қиылысуы
мен бірігуін таба алады;
|
Қолдану
|
нәтижесін символдарын қолданып
жаза алады;
Эйлер-Венн дөңгелектерін
қолдану арқылы жиындарды кескіндей
алады.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тілдік
мақсат:
-Эйлер-Венн дөңгелегімен
есептердің шешімін түсіндіре алады;
- жиындар арасындағы
қатынастарды сипаттай алады;
-
,
,
,
,
,
,
символдарының қолданылуын
түсіндіре алады;
- жиынның элементтерін атай
алады;
- жиынның суреттеу тәсілі
арқылы берілуін сипаттайды;
- қандай да бір жиындардың
бірігуі мен қиылысуынан пайда болған жиынның құрамын түсіндіре
алады;
Пәнге тән лексика мен
терминология:
-жиын, ішкі
жиын;
- жиынның
элементі;
- тиісті, тиісті
емес;
- бос
жиын;
- жиындардың қиылысуы,
бірігуі;
- Эйлер-Венн
дөңгелектері;
- oртақ
элемент;
- тең
жиындар;
- шектеулі
жиындар;
- шектеусіз жиындар
Диалогқа/жазылымға қажетті сөз
тіркестер:
а
элементі А жиынына
тиісті (а А);
-
а
элементі А жиынына тиісті емес
(а А);
- А және В жиындарының
қиылысуы деп (А В) …;
- А және В жиындарының бірігуі
деп (А В)…;
- ... А және В жиындарының
ортақ элементі болып табылады;
- В жиыны А жиынының ішікі
жиыны болады ( А);
- А жиыны …
элементтерінен тұрады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Бірін-бірі тыңдау, кезекпен
сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру,
өздігінен үйренуге талпыну, шыншылдық, топтық және жұптық
жұмыстарда ашық болу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Физика, биология, география,
салауатты өмір салты
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
Интерактивті
тақта,
презентация.
|
Алдыңғы білім
|
Натурал сандар, жұп және тақ
сандар, бөлшектер, ондық бөлшектер туралы түсініктері болу, оларға
арифметикалық амалдар қолдана алу.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Үйымдастыру
кезеңі
3 минут
Топқа бөлу
|
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың
сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды топқа
бөлу.
Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру.
«Бағдаршам» әдісі.
Жасыл түсті – қол алысып
амандасады.
Сары түсті – иықтарынан
қағады.
Қызыл түсті – құшақтасып
амандасады.
Оқушылар
«жиын», «ішкі жиын», «жиындардың бірігуі», «жиындардың
қиылысуы» сөздері арқылы қағаз қиындыларын алады. 4
топқа бөлініп отырады.
«жиын»
1
топ, «ішкі
жиын» 2 топ,
«жиындардың қиылысуы»
3 топ,
«жиындардың
бірігуі» 4 топ. Әр топтың топ басшысы, хатшысы,
баяндамашысы бар. Оқушыларды бағалау парағымен таныстырамын және
бағалау парағын әр топтың басшысына
беремін.
Бағалау
парағы
|
Оқушының
аты-жөні:
|
№
|
Тапсырма
түрі
|
Орындай
алдым
|
Кемшіліктер
жібердім
|
1
|
Өз тобын дұрыс
анықтайды
|
|
|
2
|
Үй
тапсырмасы
|
|
|
3
|
«Елші» әдісі
топта
|
|
|
4
|
Жеке
жұмыс
«Баспалдақ
әдісі»
|
|
|
|
|
|
|
Басым көпшілігін дұрыс
орындағанда – Сен
жарадың!
Жартысын
орындағанда – Жақсы жұмыс
жасадың!
Жартысынан аз
орындағанда –
Сәттілік!
|
жасыл түсті
сары түсті
қызық түсті
бағдаршам
«жиын», «ішкі жиын», «жиындардың қиылысуы», «жиындардың
бірігуі» сөздері жазылған қағаз
қиындылары
Бағалау парақшасы әр оқушыға
таратылады
|
6 минут
|
Үй тапсырмасын
тексеру.
Өткен тақырып бойынша
сұрақтар: Өткен сабақты қайталау мақсатында «Сұрақты ұстап ал» әдісін қолданамын. Берілген сұрақтарға оқушылар жедел жауап
қайтарады.
Сұрақтар:
-
1) Жиын дегеніміз
не?
-
2) Жиынның элементі деген
не?
-
3) Жиынды латынның қандай әріптерімен
белгілейді?
-
4) Бос жиын деген
не?
-
5) Элементтерінің санына қарай жиындар қандай
түрге бөлінеді?
-
6) Тақ сандар жиынын
атаңыздар?
-
7) Жиындардың берілуінің неше тәсілі
бар?
-
8) Жұп сандар жиынын
атаңыздар?
-
9) х€А жазуын қалай
түсінесіздер?
10) Ішкі жиын деген
не?
11) Жиындарды қандай дөңгелектермен
кескіндейді?
12) «Ϲ» нені
білдіреді?
13) Д¢Е жазуын қалай
түсінесіздер?
14) Тең жиындар деген
не?
15) Ø нені
білдіреді?
16) ∩,Ù символдары нені
білдіреді?
Оқушыларды
«Mадақтау» әдісі арқылы
бағалау.
Жарайсың!
Бәрекелді!
Өте
жақсы!
Сабақтың мақсатын оқушылармен
бірге анықтау.
|
Слайдта жазылған
сұрақтар
|
Сабақтың
ортасы
12 минут
10 минут
1 минут
|
«Елші» әдісі арқылы топтық
жұмыс.
Әр топқа тапсырма беріледі.
Содан кейін топта тапсырманы бірге талқылайды, есепті шығарады.
Тапсырманы орындап болған соң топтағы бір оқушы келесі топқа
кезектесіп шығарған есебін талқылап,
түсіндіреді.
1-тапсырма:
-
1
топқа:
2426 санындағы цифрлардың А жиынын және 45695
санындағы цифрлардың В жиынын элементтерімен
жазыңдар:
а) А және В жиындарының қиылысуын
элементтерімен жазыңдар;
б) А және В жиындарының бірігуін
элементтерімен жазыңдар;
в) Эйлер-Венн дөңгелектерімен
кескіндеңдер;
2
топқа:
24264 санындағы цифрлардың С жиынын және
45695 санындағы цифрлардың Д жиынын элементтерімен
жазыңдар:
а) С және Д жиындарының қиылысуын
элементтерімен жазыңдар;
б) С және Д жиындарының бірігуін
элементтерімен жазыңдар;
в) Эйлер-Венн дөңгелектерімен
кескіндеңдер;
3
топқа:
56324 санындағы цифрлардың Е жиынын және
45698 санындағы цифрлардың К жиынын элементтерімен
жазыңдар:
а) Е және К жиы |