|
Пән:Қазақ тілі /5-6 сабақ Сынып:8 |
Күні: Қатыспаған оқушылар саны Қатысқан оқшылар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жоба жұмысын орындадым |
||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.1.-мәтін тақырыбы,тірек сөздер,иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.3.2.1.-қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу,ерекшеліктерді бағалау; |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: мәтін тақырыбы,тірек сөздер,иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; Оқушылардың көпшілігі:шағын мәтін құрап жазады; Оқушылардың кейбірі:публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктерін талдау арқылы мәтіндердің жанрын анықтайды; |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді толық меңгереді,мәтін тақырыбы арқылы көтерілетін мәселені болжайды,жоба жұмысы туралы ақпарат береді,шағын мәтін құрайды. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге деген лексика мен терминология:жаратылыстану,қоғамтану, ошақ,бөлін, түйін, ертелікеш,жеделдет. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:ғылыми жоба,жоба орындаймын. |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Электронды кітапхана туралы айтады,сипаттайды.Мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы оқушының бастапқы білімін анықтай алады. |
||||||||
|
Жоспары |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы (8-минут) |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ыстық алақан» тренингі.Оқушылармен сәлемдесіп,түгендейді. Оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту.Слайдтарды көрсете отырып,ой шақыру:-Балалар, «жобаның» не екенін білесіңдер ме? «Ақпараттық мәдениет» дегеніміз не? Мәтіналды жұмыс. Сөздікпен жұмыс:Жаңа сөздермен танысады,қайталайды,сөздік дәптермен жұмыс жасайды. Дескриптор: -жаңа сөздер үйренеді; -сөздік жұмысын жүргізеді; «Сұрақ-жауап » әдісі,сұрақтар қойып,жауап алу.1-тапсырма. 2-тапсырма.Оқушыларға берілген мақал-мәтелдердің ішінен білім-ғылымға қатыстыларын теріп жазғызады,мағынасын түсіндіреді.Оқушылар тақырыпқа қатысты ойларын айтады.,өздері білетін мақал-мәтелдерді айтады. Дескриптор: -оқушылар сұраққа толық жауап береді. -мақал-мәтелдерді талдайды; Кері байланыс. «Сұрақ ілмегі» әдісі.Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып,білімін толықтырады. |
Тренинг Жазылған парақшалар, А4 парағы, маркер, |
|||||||
|
Сабақтың ортасы (22 минут)
|
Мәтінмен жұмыс «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» тәсілінің негізінде мәтінді оқиды,талдатады.Оқушыларға кесте тарату,олар мәтінге қатысты талдау жұмыстарын жүргізу.Кестенің бір бөлігіне мәтіндегі өзіне ерекше ұнаған ,әсер еткен сөздерді жазады,екінші бөлігіне сол сөздерді сипаттайды.4-тапсырма. Мәтінге тақырып қояды,қою әріппен берілген сөздердің мағынасы мен жасалу жолдарын түсіндіреді,болжалдық сан есімдерді табады.Суретке қарап,мәтінде айтылған үйдің нұсқасымен салыстырады,ортақ белгілер мен ерекшеліктерін айтады. 5-6 тапсырмалар.
Дескриптор: -мәтіннен қажет ақпарат алады; -мәтінді оқиды,түсінеді; -сөздердің мағынасы мен жасалу жолын түсіндірді. -болжалдық сан есімді табады; -сурет пен мәтінді салыстырады; Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы білімін бағалау Қызыл-мен ештеңе түсінбедім. Сары-маған әлі де түсініксіз. Жасыл-маған бәрі түсінікті. Кері байланыс. «Бір сөзбен» әдісі:оқушылар тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады. Бекіту барысында 7,8-тапсырмаларды орындату.Оқушыларға диаграмма жасату. Дескриптор: -тақырыпқа қатысты диаграмма жасайды -диалог құрайды. Қалыптастырушы бағалау.Мұғалім көңіл күй смайликтер арқылы бағалайды. Кері байланыс. «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы тақырып бойынша сұрақ қойып,білімін толықтырады. Мәтінсоңы жұмыс.Жұптық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша 120-130 сөзден тұратын шағын мәтін құрап жазу.10-тапсырма. Дескриптор: -мәтінге негізгі ақпарат енгізеді. -ақпараттық технологиялардың маңызы туралы баяндайды.-өз ойын қорытады. Қалыптастырушы бағалау. «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы әр жұп бір-бірін бағалайды. Кері байланыс.Тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындықтар болды? |
|
|||||||
|
Сабақтың соңы (10 минут) |
«Интервью» әдісі.Тапсырманың шарты бойынша тақырыпқа қатысты сөздер мен тұрақты тіркестерді пайдаланып,интервью алу. 9-тапсырма. Дескриптор: -диалогтің сұрақтарын әзірлейді. -тақырып бойынша жаңа сөздерді қолданады. Қалыптастырушы бағалау.Жұмыстарын түрлі түсті желімқағаздар алқылы бағалау. Кері байланыс. «Аяқталмаған ой» әдісі арқылы оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып,жұпта туынлдаған жағдаятты тізбектейді. Алдымен ,біз « » деп ойладық Кейін мынандай мәселе пайда болды:... Мәселені шешу үшін ... еттік Бұдан біз .... көрдік Демек,бұл « » деген қорытындыға келдік. Үйге тапсырма.3-тапсырма. Тапсырманың шарты,қалай орындау қажет екендігі түсіндіріледі. |
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||
|
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп,не үйренді? Сыныптың ахуалы қандай болды?Себебі неде? Уақыт тиімді пайдаланды ма? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім?Неліктен? |
|
||||||||
|
Қорытынды бағалау:
|
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: "Жоба жұмысын орындадым"
Ашық сабақ: "Жоба жұмысын орындадым"
|
Пән:Қазақ тілі /5-6 сабақ Сынып:8 |
Күні: Қатыспаған оқушылар саны Қатысқан оқшылар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жоба жұмысын орындадым |
||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.1.-мәтін тақырыбы,тірек сөздер,иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.3.2.1.-қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу,ерекшеліктерді бағалау; |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: мәтін тақырыбы,тірек сөздер,иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; Оқушылардың көпшілігі:шағын мәтін құрап жазады; Оқушылардың кейбірі:публицистикалық стильдің тілдік ерекшеліктерін талдау арқылы мәтіндердің жанрын анықтайды; |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді толық меңгереді,мәтін тақырыбы арқылы көтерілетін мәселені болжайды,жоба жұмысы туралы ақпарат береді,шағын мәтін құрайды. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге деген лексика мен терминология:жаратылыстану,қоғамтану, ошақ,бөлін, түйін, ертелікеш,жеделдет. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:ғылыми жоба,жоба орындаймын. |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Электронды кітапхана туралы айтады,сипаттайды.Мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы оқушының бастапқы білімін анықтай алады. |
||||||||
|
Жоспары |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы (8-минут) |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ыстық алақан» тренингі.Оқушылармен сәлемдесіп,түгендейді. Оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту.Слайдтарды көрсете отырып,ой шақыру:-Балалар, «жобаның» не екенін білесіңдер ме? «Ақпараттық мәдениет» дегеніміз не? Мәтіналды жұмыс. Сөздікпен жұмыс:Жаңа сөздермен танысады,қайталайды,сөздік дәптермен жұмыс жасайды. Дескриптор: -жаңа сөздер үйренеді; -сөздік жұмысын жүргізеді; «Сұрақ-жауап » әдісі,сұрақтар қойып,жауап алу.1-тапсырма. 2-тапсырма.Оқушыларға берілген мақал-мәтелдердің ішінен білім-ғылымға қатыстыларын теріп жазғызады,мағынасын түсіндіреді.Оқушылар тақырыпқа қатысты ойларын айтады.,өздері білетін мақал-мәтелдерді айтады. Дескриптор: -оқушылар сұраққа толық жауап береді. -мақал-мәтелдерді талдайды; Кері байланыс. «Сұрақ ілмегі» әдісі.Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып,білімін толықтырады. |
Тренинг Жазылған парақшалар, А4 парағы, маркер, |
|||||||
|
Сабақтың ортасы (22 минут)
|
Мәтінмен жұмыс «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» тәсілінің негізінде мәтінді оқиды,талдатады.Оқушыларға кесте тарату,олар мәтінге қатысты талдау жұмыстарын жүргізу.Кестенің бір бөлігіне мәтіндегі өзіне ерекше ұнаған ,әсер еткен сөздерді жазады,екінші бөлігіне сол сөздерді сипаттайды.4-тапсырма. Мәтінге тақырып қояды,қою әріппен берілген сөздердің мағынасы мен жасалу жолдарын түсіндіреді,болжалдық сан есімдерді табады.Суретке қарап,мәтінде айтылған үйдің нұсқасымен салыстырады,ортақ белгілер мен ерекшеліктерін айтады. 5-6 тапсырмалар.
Дескриптор: -мәтіннен қажет ақпарат алады; -мәтінді оқиды,түсінеді; -сөздердің мағынасы мен жасалу жолын түсіндірді. -болжалдық сан есімді табады; -сурет пен мәтінді салыстырады; Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы білімін бағалау Қызыл-мен ештеңе түсінбедім. Сары-маған әлі де түсініксіз. Жасыл-маған бәрі түсінікті. Кері байланыс. «Бір сөзбен» әдісі:оқушылар тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады. Бекіту барысында 7,8-тапсырмаларды орындату.Оқушыларға диаграмма жасату. Дескриптор: -тақырыпқа қатысты диаграмма жасайды -диалог құрайды. Қалыптастырушы бағалау.Мұғалім көңіл күй смайликтер арқылы бағалайды. Кері байланыс. «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы тақырып бойынша сұрақ қойып,білімін толықтырады. Мәтінсоңы жұмыс.Жұптық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша 120-130 сөзден тұратын шағын мәтін құрап жазу.10-тапсырма. Дескриптор: -мәтінге негізгі ақпарат енгізеді. -ақпараттық технологиялардың маңызы туралы баяндайды.-өз ойын қорытады. Қалыптастырушы бағалау. «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы әр жұп бір-бірін бағалайды. Кері байланыс.Тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындықтар болды? |
|
|||||||
|
Сабақтың соңы (10 минут) |
«Интервью» әдісі.Тапсырманың шарты бойынша тақырыпқа қатысты сөздер мен тұрақты тіркестерді пайдаланып,интервью алу. 9-тапсырма. Дескриптор: -диалогтің сұрақтарын әзірлейді. -тақырып бойынша жаңа сөздерді қолданады. Қалыптастырушы бағалау.Жұмыстарын түрлі түсті желімқағаздар алқылы бағалау. Кері байланыс. «Аяқталмаған ой» әдісі арқылы оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып,жұпта туынлдаған жағдаятты тізбектейді. Алдымен ,біз « » деп ойладық Кейін мынандай мәселе пайда болды:... Мәселені шешу үшін ... еттік Бұдан біз .... көрдік Демек,бұл « » деген қорытындыға келдік. Үйге тапсырма.3-тапсырма. Тапсырманың шарты,қалай орындау қажет екендігі түсіндіріледі. |
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||
|
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп,не үйренді? Сыныптың ахуалы қандай болды?Себебі неде? Уақыт тиімді пайдаланды ма? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім?Неліктен? |
|
||||||||
|
Қорытынды бағалау:
|
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз














