Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп: «Жаңаталап» жом КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Рахимбекова Кульпаршин Ахметовна |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы. Жыраулар поэзиясы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы жайлы біледі. Жыраулар поэзиясының өзекті тақырыбы –туған елі екені жайлы біледі. Жыраулар өз толғауларында өмір,достық, адамгершілік жайында сыр шеріткені жайлы біледі. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы жайлы біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жыраулар поэзиясының өзекті тақырыбы –туған елі екені жайлы біледі. Кейбір оқушылар орындай алады: Жыраулар өз толғауларында өмір,достық, адамгершілік жайында сыр шеріткені жайлы біледі. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну, қолдану |
|
|
Бағалау критерийі |
ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы жайлы біледі. Жыраулар поэзиясының өзекті тақырыбы –туған елі екені жайлы біледі. Жыраулар өз толғауларында өмір,достық, адамгершілік жайында сыр шеріткені жайлы біледі. |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушы орындай алады: ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы жайлы біледі. Жыраулар поэзиясының өзекті тақырыбы –туған елі екені жайлы біледі. Жыраулар өз толғауларында өмір,достық, адамгершілік жайында сыр шеріткені жайлы біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминология: риторика. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өзге елдің мәдени құндылығына құрметпен қарау. Өзара ынтымақтастықта жұмыс жасауға баулу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|
|
АКТ-ні қолдану дағдылары |
Ноутбук, интербелсенді тақта |
|
|
Алдыңғы білім |
ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы. Жыраулар поэзиясы туралы біледі. |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5минут 5 минут 2мин Сабақтың ортасы 10 минут 2 минут 8 минут 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Жағымды ахуал орнату: «Зымыран» сұрақтар арқылы оқушылар жауап береді.
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. 2-тапрсырма. Жыраулық өнер дала «абызы», өз заманының терең ойшылдарының өмірі туралы жан-жақты ойларын айтады. «Басбармақ» әдісі арқылы бірін-бірі бағалау. |
Түрлі қима суреттер
Кесте қима қағаз Плакат, маркер |
|
.3-тапсырма. Жыршы мен жырауларға қандай қасиеттермтән болғаны жайлы баяндау. «Бағдаршам» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
Слайд |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут 2минут 2 минут |
Сабақты бекіту. Жыраулардың сөзі мақсатсыз айтылмайды дегенді қалай ойлайсыңдар? Қазақ әдебиетінің дамуына ықпал етіп,өзіндік із қалдырған жыраулар поэзиясының көрнекті өкілдерінен кімдерді білеміз? Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы білімдерін тексеру. Үйге тапсырма: «Жыр», «жырау», «жыршы», «толғау» сөздерінің түсінігін жазып келу. |
Кеспе қағаздар |
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлапм отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
«Зымыран» сұрақтар арқылы оқушылар жауап береді. 1. А.Йасауи кім ? 2. «Даналық кітабының» шығу тарихы жайлы біледі. 3.А.Йасауидің қандай шығармалары бар? 2-тапрсырма. «Диуани хикмет» кітабы туралы өз көзқарастарыңды, пікірлеріңді жинақтап қағазқа түсіріп отырыңдар. (ой түйіндеу). І топ. 3-тапсырма. Өлеңді құрлысына қарай талдау. ІІ топ. Ахмет Йасауи мен А.Құнанбаевты салыстыру
|
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.«Бағдаршам» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы білімдерін тексеру. |
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Жыраулар поэзиясы
Ашық сабақ. Жыраулар поэзиясы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп: «Жаңаталап» жом КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Рахимбекова Кульпаршин Ахметовна |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы. Жыраулар поэзиясы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы жайлы біледі. Жыраулар поэзиясының өзекті тақырыбы –туған елі екені жайлы біледі. Жыраулар өз толғауларында өмір,достық, адамгершілік жайында сыр шеріткені жайлы біледі. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы жайлы біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жыраулар поэзиясының өзекті тақырыбы –туған елі екені жайлы біледі. Кейбір оқушылар орындай алады: Жыраулар өз толғауларында өмір,достық, адамгершілік жайында сыр шеріткені жайлы біледі. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну, қолдану |
|
|
Бағалау критерийі |
ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы жайлы біледі. Жыраулар поэзиясының өзекті тақырыбы –туған елі екені жайлы біледі. Жыраулар өз толғауларында өмір,достық, адамгершілік жайында сыр шеріткені жайлы біледі. |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушы орындай алады: ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы жайлы біледі. Жыраулар поэзиясының өзекті тақырыбы –туған елі екені жайлы біледі. Жыраулар өз толғауларында өмір,достық, адамгершілік жайында сыр шеріткені жайлы біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминология: риторика. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өзге елдің мәдени құндылығына құрметпен қарау. Өзара ынтымақтастықта жұмыс жасауға баулу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|
|
АКТ-ні қолдану дағдылары |
Ноутбук, интербелсенді тақта |
|
|
Алдыңғы білім |
ХV- XVIII ғасырлардағы жыраулар поэзиясы. Жыраулар поэзиясы туралы біледі. |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5минут 5 минут 2мин Сабақтың ортасы 10 минут 2 минут 8 минут 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Жағымды ахуал орнату: «Зымыран» сұрақтар арқылы оқушылар жауап береді.
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. 2-тапрсырма. Жыраулық өнер дала «абызы», өз заманының терең ойшылдарының өмірі туралы жан-жақты ойларын айтады. «Басбармақ» әдісі арқылы бірін-бірі бағалау. |
Түрлі қима суреттер
Кесте қима қағаз Плакат, маркер |
|
.3-тапсырма. Жыршы мен жырауларға қандай қасиеттермтән болғаны жайлы баяндау. «Бағдаршам» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
Слайд |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут 2минут 2 минут |
Сабақты бекіту. Жыраулардың сөзі мақсатсыз айтылмайды дегенді қалай ойлайсыңдар? Қазақ әдебиетінің дамуына ықпал етіп,өзіндік із қалдырған жыраулар поэзиясының көрнекті өкілдерінен кімдерді білеміз? Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы білімдерін тексеру. Үйге тапсырма: «Жыр», «жырау», «жыршы», «толғау» сөздерінің түсінігін жазып келу. |
Кеспе қағаздар |
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлапм отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
«Зымыран» сұрақтар арқылы оқушылар жауап береді. 1. А.Йасауи кім ? 2. «Даналық кітабының» шығу тарихы жайлы біледі. 3.А.Йасауидің қандай шығармалары бар? 2-тапрсырма. «Диуани хикмет» кітабы туралы өз көзқарастарыңды, пікірлеріңді жинақтап қағазқа түсіріп отырыңдар. (ой түйіндеу). І топ. 3-тапсырма. Өлеңді құрлысына қарай талдау. ІІ топ. Ахмет Йасауи мен А.Құнанбаевты салыстыру
|
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.«Бағдаршам» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы білімдерін тексеру. |
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
шағым қалдыра аласыз













