Материалдар / Ашық сабақ. Жусан иісі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ. Жусан иісі

Материал туралы қысқаша түсінік
Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. Шығарманың мазмұны мен сюжеттік дамуын анықтайды Шығармада көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады. Шығарманың идеясын ашады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Мамыр 2022
349
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ж. Молдағалиев атындағы №2 ЖОББМ









А Ш Ы Қ С А Б А Қ



Сайын Мұратбеков «Жусан иісі» әңгімесі

(қорытынды сабақ)

6-сынып

(Қазақ тілі мен әдебиеті пәні бірлестігінің мектепішілік апталығы)









Өткізген: қазақ тілі мен әдебиеті пәні

мұғалімі Туралиева Г.С.















01.03.20022 жыл





Сабақ

Қазақ әдебиеті

Сынып: 6


Сабақтың тақырыбы:

С.Мұратбеков «Жусан иісі»

Күні:

1.03

Мұғалімнің аты-жөні:

Туралиева Г.С.

Мектеп:

Ж. Молдағалиева атындағы №2 ЖОББМ

Бөлім атауы

«Мен балаң жарық күнде сәуле қуған»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Барлығы: Шығармадан түсінгендерін мазмұндайды.

Әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады, шығарманың идеясын түсінеді.

Көпшілігі: Шығарманың мазмұнын түсініп, сюжеттік дамуын сипаттайды

Көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені шығармадан анықтайды.

Кейбірі: Шығармадан мазмұны мен сюжеттік дамуын баяндайды

Шығармада көтерілген мәселені анықтап, идеясын ашады.

Шығармадан мысал келтіре отырып, дәлелдей алады.

Бағалау критерийлері

Шығарманың мазмұны мен сюжеттік дамуын анықтайды Шығармада көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады. Шығарманың идеясын ашады

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

1. Кейіпкерлерді атап бере аласыз ба?

2. Кейіпкерлерді бойындағы қасиеттері бойынша топтай аласыз ба?

3. Осы шығарма арқылы өзің қандай шешім қабылдадың?

4. Өмірдің мәні кімдер?

5. Кімнің қадірін білу керек?

6. Бір-біріне қандай үгіт-насихат айтар едіңдер?

Ишара: мадақтау, жылы шырай таныту, арқаға қағу ,қолдау көрсету

Алдыңғы оқу:

С.Мұратбеков «Жусан иісі» әңгімесінің тақырыбы мен идеясы

Құндылықтарға баулу:

Мәңгілік ел- ұлттық идеясы. Азаматтық жауапкершілік.

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, Қазақстан тарихы.

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы










Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару.

Психологиялық жағымды көңіл-күй орнату.

Арқаға жазылған комплименттер


Үй тапсырмасын тексеру

«Эстафета» әдісі арқылы жүзеге асырылады.


Оқушылар С.Мұратбеков «Жусан иісі» әңгімесінен сөйлемді жалғастырып айтады.

Орындалу шарты:

Оқушылар әңгіме мазмұны бойынша мұғалім айтқан сөйлемді жалғастырып айтады, әрі қарай таяқшаны келесі оқушыға жалғайды. Осылай оқушылар бір-бірін жалғап мазмұны бойынша білгендерін айтып шығуы тиіс.

Ұсынылатын сөйлемдер:

  1. Ол әжесі екеуі біздің ауылға (42 жылдың жазында көшіп келген)

  2. Бізге күн сайын үйінен әкелген қағазды бір-бір парақтан үлестіріп беріп , (әріптерді үйрете бастады)

  3. Бірде Аян өрістен мал қайырып келе жатып үйретемін деп (өзінің қасқа бұзауына секіріп мінген)

  4. Қарлы топырақ араласқан жас қабірге жаутаңдап біраз қарап тұрды да, бір уыс топырақты іліп ап: ( «Топырағың жеңіл болсын, әже!» деп шашып жіберді.)

  5. Сол күні Аян әжесінің тумаласы (Бапай деген шалдың үйіне көшті)

  6. Аян қараңғы бұрышта бір уыс боп бүрісіп, (екі алақанымен бетін басып солқылдап жылап отыр екен.)

7. Әуелде, біз, балалар, оның (ертегі айтатынын білгеніміз жоқ.)

8. Садық кілт тоқтай қап: (- Әй, анау кім-ей? – деген.)

9. Аян екеуіміз (бір партаға отырғанбыз.)

10. Біздің ауыл Ешкіөлмес деген (кішкене қоңыр таудың дәл етегінде еді.)

Дескриптор:

-оқушы әңгіме мазмұнын біледі;

-сөйлемді жалғастырып айта алады..

ҚБ: Жұлдызша беру арқылы бағалау









«Қазақ әдебиеті» оқулығы, «Атамұра» баспасы,2018ж.

63-76 беттер.












Сабақтың ортасы

(25 мин)

1-тапсырма.Жұптық жұмыс.

«Әдебиет лотосы» әдісі бойынша орындалады.

Әңгімедегі идеясына талдау жасау, кейіпкер әрекетіне баға беру.

Тақтадағы шахмат тақтасына іледі. Сол сұраққа өздері жауап жазып іледі


Мәтіндегі оқиға қай кезде болған?

Балалардың  «Әжесі өлгенде неге жыламайды, ей?!» деген  сөзіне Аян неге назар аудармады?

Соғыс жылдарындағы ауыл балаларының тағдыры мен тауқыметі қандай болған?

Аян ауыл шетіндегі ат қораға не үшін барды?

Ауыл балаларының Аянды жақсы көрулерінің себебі не деп ойлайсыңдар?

Автор  повесті неге «Жусан иісі»  деп атайды?

Ертегілерінің «Бір жетім бала болыпты» деп басталуының себебі неде?

Аян мен  әңгімеші баланың бойынан қандай адамгершілік қасиеттерді байқадыңдар?


Дескриптор:

  • әңгімедегі кейіпкерлер бейнесіне талдау жасайды;

  • кейіпкер әрекетіне баға береді.


2-тапсырма. Жеке жұмыс.

«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі.

Ақ қалпақ.

Шығармадағы ақпараттарды анықта.

1. Шығармадағы кейіпкерлерді ата.

2. Аян кім?

3. Аяннның достарын атау


Қызыл қалпақ.

Әңгіме үзінділері Аянның қандай сезімдерін көрсетеді?

Үзінділер тарату.

1-үзінді

Қызық еді Аянның мінезі. Бірде түн ортасында, дәл ұйықтар алдында далаға шыққам. Көшеде сырғанақта біреу зулатып шана теуіп барады екен. Шыдай алмай, жүгіріп сырғанаққа бардым – міне, қызық, шана теуіп жүрген Аян екен.

2-үзінді

Әй, мен сендерге бір қызық айтайын ба,- деді ол сүйінші сұрағандай қуанышты үнмен. Мен бүгін таң алдында түсімде ағамды көрдім. Рас айтам. Түнде жатарда ағамның пальтосын жастап, көпке дейін иісін иіскеп жатқам. Ағамның иісі сіңіп қапты. Бір түрлі жусанның иісі сияқты жақсы иіс. Мен бүйтіп жағасына мұрнымды тығып алдым да ұзақ-ұзақ иіскедім.


Сары қалпақ.

Қажетті сөздерді пайдаланып, шығарманың тәрбиелік мәнін аш. Өз көзқарасынды білдір.

Шыдамдылыққа төзімді бол, жақсыға ұмтыл, арманда, мақсат қой, биікке ұмтыл.


Қара қалпақ.

1.Әңгімеде кездесетін жағымсыз кезеңдерді табыңыз.

2. Өмірден мысал келе отырып дәделдеңіз.

Оқулықпен жұмыс. Мысалы: Қаралы қағаз алған Аян не істеді? Аянмен қоштасқан кезде достарының көңіл күйі қандай болды? т.б.

Жасыл қалпақ.

Жаңа идея ұсын.

1. Егер сен жазушы болсаң әңгімені қалай аяқтар едің?

2. Неліктен?

Көк қалпақ.

Осы шығарма арқылы өзің қандай шешім қабылдадың? Қорытынды ой айтыңыз.

1. Өмірдің мәні кімдер?

2. Кімнің қадірін білу керек?

3. Бір-біріне қандай үгіт-насихат айтар едіңдер?


Критерий

Дескриптор

Әңгімедегі ақпараттарды анықтап, кейіпкер бейнесін ашады.

1. Кейіпкер бейнесін ашады.

2. Кейіпкер сезімін анықтайды.

3.Шығарманың тәрбиелік мәнін ашады.

Кейіпкерлер қарым-қатынасын талдау арқылы өзіндік тұжырым жасайды.

Кейіпкерлер қарым-қатынасын талдай алады.

Қарама қайшылықты анықтайды.

Сыни пікір білдіреді.

Өзіндік ой түйеді.

ҚБ: Жұлдызша беру арқылы бағалау


3-тапсырма

Жетімдіктің салдары:

Shape1

Аян кезіндегі Бүгінгі жетімдіктің салдары

жетімдіктің салдары

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!