|
|
Мектеп: Екіаша орта мектебі КММ |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: Калкеева Балжан Ермухамбетовна |
||||||||||
|
Сынып: 7 Информатика |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1- компьютерлік желілерді топтастыру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін Компьютерлік желі туралы білу Оқушылардың басым бөлігі Компьютерлік желілерді қолдану Кейбір оқушылар Компьютерлік желілерді топтастыруды талдау |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Шлюз, желі, адаптер, коммутатор, концетратор,сервер, топология, шина, сақина, жұлдызша, клиент. |
||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қазақстандық партиотизм және азаматтық, ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
физика, география, сызу. |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Компьютерлік жүйелер мен желілер |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
1. Сабақтың басы 10 мин |
«ӘСЕМ-ӘДЕМІ» тренинг өткізу.(өзін-өзі мақтау) 2. (Т) Оқушыларды түрлі-түсті жұлдызша арқылы 3 топқа бөлу. - Компьютерлік желі - Жергілікті желі - Ауқымды желі 3. «Ой ашар» стратегиясын қолдана отырып, сөзжұмбақтар шешеді. Сөзжұмбақты шешу барысында жаңа сабақ тақырыбы ашылады, яғни «Компьютерлік желі» (топқа жұлдызша беру арқылы мадақтау)
|
Музыка
АКТ, сөзжұмбақ
|
|||||||||
|
2. Сабақтың ортасы 15 мин 4 мин 10 мин |
1-тапсырма. (Т) «Ойлан.Бірік.Бөліс.» 3 топ жаңа тақырыптағы «Компьютерлік желі» «Жергілікті желі», «Ауқымды желі» деген бөлімдерді бөліп алады. Топтар өздеріне берген тақырыптарды талдап, постер арқылы қорғайды. Топ мүшелері дұрыс жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады.(Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында топ өз құнды идеясын ортаға салады.(Бөліс). Дескриптор: -Тақырып мазмұны ашылмады, 0 -Тақырып мазмұны ашылды,
бірақ толықтыру қажет -Бояуы қанық емес, сурет
салмаған - Жақсы әсемделген, сурет,
символ қолданылған -Ойды жеткізу тілі
түсініксіз болды -Тіл байлығы жақсы, ойды
жетік жеткізе білді, өз пікірін пайымдады -Тақырыпты өзге қырынан аша
білді 2-тапсырма. (Т) «Адасқан cөздер» стратегиясы бойынша тақырыпқа байланысты сөздер табу. Дескриптор: - Компьютерлік желіге байланысты сөздерді толығымен тапты. - «Адасқан сөздерді» берілген уақытынан бұрын тапты. (Жұлдызшамен бағалау) (С) Сергіту сәті. «Көзге жаттығу». 3-тапсырма, практикалық жұмыс. (Ж) , «Кім жылдам?» стратегиясы бойынша интернеттен ақпарат іздеу. Әр оқушы жеке компьютерде берілген тапсырмаларды орындайды. Желі топологияларын іздеп мәтіндік редакторға түсіру. 1.Шиналық топология 2.Сақина топологиясы 3.Жұлдызша топологиясы 4. Ақшақар топологиясы Дескриптор: - Интернеттен шиналық топологияны тапты. - Интернеттен сақина топологиясын тапты. - Интернеттен жұлдызша топологиясын тапты. - Интернеттен ақшақар топологиясын тапты. - Word программасына түсірді. - «Компьютерлік желі» қапшығын құрып сақтады. (Жұлдызша арқылы бағалау) |
Оқулық, постер, түрлі-түсті қарындаш, сызғыш, ақ қағаз.
Компьютер
Слайд
|
|||||||||
|
3. Сабақтың соңы 6 мин |
1. Рефлекция. «Менің көңіл-күйім» баспалдағы. Маған көмек керек, жаман емес, сенімсізбін, жақсы, керемет, өзіме сенімдімін! 2. Оқушыларды жұлдызша
бойынша мадақтау. 3. Үйге тапсырма: «Компьютерлік желінің пайдасы мен зияны» туралы эссе жазу. 4. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» |
стикер стикерлер |
|||||||||
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Топта жұмыс істейді бірін бірі бағалайды. Жеке тапсырма орындау барысында ұқыпты жылдам орындай білді. С деңгейлік тапсырма Практикалық жұмыс Жергілікті желі арқылы №1 дербес компьютерден №5 дербес компьютерге тест тапсырмаларын жіберу және орындау. Дескриптор: -Жергілікті желі арқылы №5 дербес компьютерді тапты -Дербес компьютер арқылы тапсырманы жібере алды -Тест тапсырмасын орындады |
Жұлдызша Стикер |
Техника қауіпсіздік ережесін сақтады. Сергіту сәтін орындады. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі" 7 сынып
Ашық сабақ "Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі" 7 сынып
|
|
Мектеп: Екіаша орта мектебі КММ |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: Калкеева Балжан Ермухамбетовна |
||||||||||
|
Сынып: 7 Информатика |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1- компьютерлік желілерді топтастыру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін Компьютерлік желі туралы білу Оқушылардың басым бөлігі Компьютерлік желілерді қолдану Кейбір оқушылар Компьютерлік желілерді топтастыруды талдау |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Шлюз, желі, адаптер, коммутатор, концетратор,сервер, топология, шина, сақина, жұлдызша, клиент. |
||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Қазақстандық партиотизм және азаматтық, ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
физика, география, сызу. |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Компьютерлік жүйелер мен желілер |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
1. Сабақтың басы 10 мин |
«ӘСЕМ-ӘДЕМІ» тренинг өткізу.(өзін-өзі мақтау) 2. (Т) Оқушыларды түрлі-түсті жұлдызша арқылы 3 топқа бөлу. - Компьютерлік желі - Жергілікті желі - Ауқымды желі 3. «Ой ашар» стратегиясын қолдана отырып, сөзжұмбақтар шешеді. Сөзжұмбақты шешу барысында жаңа сабақ тақырыбы ашылады, яғни «Компьютерлік желі» (топқа жұлдызша беру арқылы мадақтау)
|
Музыка
АКТ, сөзжұмбақ
|
|||||||||
|
2. Сабақтың ортасы 15 мин 4 мин 10 мин |
1-тапсырма. (Т) «Ойлан.Бірік.Бөліс.» 3 топ жаңа тақырыптағы «Компьютерлік желі» «Жергілікті желі», «Ауқымды желі» деген бөлімдерді бөліп алады. Топтар өздеріне берген тақырыптарды талдап, постер арқылы қорғайды. Топ мүшелері дұрыс жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады.(Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында топ өз құнды идеясын ортаға салады.(Бөліс). Дескриптор: -Тақырып мазмұны ашылмады, 0 -Тақырып мазмұны ашылды,
бірақ толықтыру қажет -Бояуы қанық емес, сурет
салмаған - Жақсы әсемделген, сурет,
символ қолданылған -Ойды жеткізу тілі
түсініксіз болды -Тіл байлығы жақсы, ойды
жетік жеткізе білді, өз пікірін пайымдады -Тақырыпты өзге қырынан аша
білді 2-тапсырма. (Т) «Адасқан cөздер» стратегиясы бойынша тақырыпқа байланысты сөздер табу. Дескриптор: - Компьютерлік желіге байланысты сөздерді толығымен тапты. - «Адасқан сөздерді» берілген уақытынан бұрын тапты. (Жұлдызшамен бағалау) (С) Сергіту сәті. «Көзге жаттығу». 3-тапсырма, практикалық жұмыс. (Ж) , «Кім жылдам?» стратегиясы бойынша интернеттен ақпарат іздеу. Әр оқушы жеке компьютерде берілген тапсырмаларды орындайды. Желі топологияларын іздеп мәтіндік редакторға түсіру. 1.Шиналық топология 2.Сақина топологиясы 3.Жұлдызша топологиясы 4. Ақшақар топологиясы Дескриптор: - Интернеттен шиналық топологияны тапты. - Интернеттен сақина топологиясын тапты. - Интернеттен жұлдызша топологиясын тапты. - Интернеттен ақшақар топологиясын тапты. - Word программасына түсірді. - «Компьютерлік желі» қапшығын құрып сақтады. (Жұлдызша арқылы бағалау) |
Оқулық, постер, түрлі-түсті қарындаш, сызғыш, ақ қағаз.
Компьютер
Слайд
|
|||||||||
|
3. Сабақтың соңы 6 мин |
1. Рефлекция. «Менің көңіл-күйім» баспалдағы. Маған көмек керек, жаман емес, сенімсізбін, жақсы, керемет, өзіме сенімдімін! 2. Оқушыларды жұлдызша
бойынша мадақтау. 3. Үйге тапсырма: «Компьютерлік желінің пайдасы мен зияны» туралы эссе жазу. 4. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» |
стикер стикерлер |
|||||||||
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Топта жұмыс істейді бірін бірі бағалайды. Жеке тапсырма орындау барысында ұқыпты жылдам орындай білді. С деңгейлік тапсырма Практикалық жұмыс Жергілікті желі арқылы №1 дербес компьютерден №5 дербес компьютерге тест тапсырмаларын жіберу және орындау. Дескриптор: -Жергілікті желі арқылы №5 дербес компьютерді тапты -Дербес компьютер арқылы тапсырманы жібере алды -Тест тапсырмасын орындады |
Жұлдызша Стикер |
Техника қауіпсіздік ережесін сақтады. Сергіту сәтін орындады. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















