Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Алгебра Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Ғ. Сланов атындағы орта мектебі» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Махметова Гүмира |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Көпмүшелер. Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу Көпмүшені стандарт түрге келтіру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бірмүше мен көпмүше айырмашылығын ажырата алады. Көпмүшенің бірнеше бірмүшелердің қосындысынан тұратынын біледі. Басым бөлігі: Көпмүшені стандарт түрге келтіреді ,көпмүшенің дәрежесін анықтай алады, есептер шығаруда қолданады. Кейбір оқушылар: Көпмүшелердің ұқсас мүшелерін біріктіреді, есептер құрастырып, дәлелдеп, бағалай алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көпмүшенің анықтамасын қолдану арқылы өрнекті ықшамдай алады. Көпмүшені стандарт түрге келтіре алады. Көпмүшелерді бірмүшеден ажыратып, тапсырма барысында қолдана біледі. Есеп құрастырып дәлелдеп, бағалай алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминдер: Көпмүше – многочлен Дәреже- степень Анықтама - определение Сөз тіркестері: Бас мүше, дәрежесін анықтау, көпмүшенің стандарт түрі, бос мүше |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» құндылықтары. - Сын тұрғысына ойлау; - қарым – қатынас жасау қабілеті - Өзіндік бақылау мен бағалауды шешім қабылдауды үйрену; - Әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық Байланыстар |
Қазақ тілі, жаратылыстану |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Жақшаны ашу ережелерін біледі. Коэффициент, ұқсас мүшелер ұғымдарының анықтамаларын біледі. Алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі:
Үй тапсырамысын сұрау. (7минут) |
«Сұрақ –жауап » әдісі Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қоямын. -Бірмүше дегеніміз не? -Бірмүше коэффициентін мысалдардан көрсет -Бірмүшені дәрежеге қалай шығарады? - Бірмүшенің стандарт түріне мысалдар көрсет? Оқушылар біз нені қайталадық, қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты? |
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 минут) |
«Ойлан, талқыла» әдісі Бұл кезеңде өткен тақырып пен жаңа тақырып бойынша салыстырмалы мысалдар беріледі. Оқушылар бірмүше мен көпмүшелерді салыстырып, сұраққа жауап бере жаңа тақырып ұғымын қалыптастырады. 1, 3 топқа берілетін тапсырма
2,4 топқа берілетін тапсырма
«Джигсо» әдісі арқылы топтар талқылап,сыныпта
ақпарат алмасады. Берілген сұрақтарды топта талқылап алған соң
басқа топтарға түсіндіреді. Нәтижесінде жаңа тақырып туралы түсінік
қалыптасады. 1топ. Бірмүшеге қандай амалдар қолдана отырып көпмүшеге түрлендіреміз? 2 топ. Көпмүшенің бірмүшеден айырмашылығы? 3топ. Көпмүшені стандарт түрге қалай келтіреміз? 4 топ. Бас мүше мен бос мүшелерін атаңдар. |
Қима қағаз
Презентация
Бірін – бірі басбармақ арқылы, топ басшылары «Смайликтер» арқылы бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқулықпен жұмыс «3 таяқша» әдісі арқылы шығарылады. Оқулықтағы есептерді ретімен орындап, талдау жасату. Спикер таңдалып, келесі бір топқа барып қорғайды. - есептің шартын түсіндіру; - есептің шығару жолын түсіндіру; - салыстыру; Оңайдан күрделіге қарай деңгейлік тапсырма.
|
7-сынып Әбілқасымова кітап «Мадақтау» тәсілі
Топ басшылары топ мүшелерін «Смайликтер» арқылы, бағалайды
Бірін – бірі басбармақ арқылы, топ басшылары «Смайликтер» арқылы, бағалайды.
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
9 балдық бағалау шәкілі (шкаласы)
Зерттеу жұмысы: Мектептегі жоғарғы сыныптардағы оқушылардың санына байланысты топпен ақылдаса есептер құрастыру.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 1.Қорытындылау (7 минут)
2. Рефлексия. (3 минут ) |
«Stop» әдісі Тест тапсырма (топпен жұмыс ) 1.Көп мүшенің бас мүшесінің дәрежесін анықтаңдар. 6х³-5х⁴+6ху2-15. а/3; в/15; с/4; д/2 2.Амалдарды орындаңдар. (а⁵-7вс²)+(а⁵-вс²) а/-8вс⁴; в/-8в²с⁸; с/2а⁵-8вс² д/2а¹º-8в⁵с⁸
а/2ху в/о с/2х д/2у 4.2х²-3х-9 және х²-3х+4 Көп мүшелерін салыстырып, үлкенін табыңдар. а/х²+5 в/х²-13 с/х²-6х-5 д/х²-6х-13 Қай топ орындап болады, «Stop» сөзін хормен айтады, презентациядан дұрыс жауабын шығарып, өздеріне тексерту.
Үйге тапсырма: §17 тақырыпты бойынша 3 мысал құрастыру. §18 оқу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үлгермеуші оқушыға: № 17.3 Көпмүшенің мүшелерін атау. (бас мүше, бос мүше, дәреже дегеніміз не?)
Қабілетті оқушыға: № 17.16 Көпмүшенің мәндерінің тең болатының дәлелдеңдер. |
Бірін – бірі бағалау. Басбармақ әдісі. Формативті бағалау. Топ басшысы топ мүшелерін бағалау. «Мадақтау» тәсілі, «Смайликтер» арқылы, |
Сынып бөлмесін таза ұстау; Сыныпта психологиялық көңіл күй ахуалын туғызу. Сергіту сәтін ұйымдаcтыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Көпмүшелер.Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі" 7- сынып
Ашық сабақ "Көпмүшелер.Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі" 7- сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Алгебра Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Ғ. Сланов атындағы орта мектебі» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Махметова Гүмира |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Көпмүшелер. Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу Көпмүшені стандарт түрге келтіру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бірмүше мен көпмүше айырмашылығын ажырата алады. Көпмүшенің бірнеше бірмүшелердің қосындысынан тұратынын біледі. Басым бөлігі: Көпмүшені стандарт түрге келтіреді ,көпмүшенің дәрежесін анықтай алады, есептер шығаруда қолданады. Кейбір оқушылар: Көпмүшелердің ұқсас мүшелерін біріктіреді, есептер құрастырып, дәлелдеп, бағалай алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көпмүшенің анықтамасын қолдану арқылы өрнекті ықшамдай алады. Көпмүшені стандарт түрге келтіре алады. Көпмүшелерді бірмүшеден ажыратып, тапсырма барысында қолдана біледі. Есеп құрастырып дәлелдеп, бағалай алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминдер: Көпмүше – многочлен Дәреже- степень Анықтама - определение Сөз тіркестері: Бас мүше, дәрежесін анықтау, көпмүшенің стандарт түрі, бос мүше |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» құндылықтары. - Сын тұрғысына ойлау; - қарым – қатынас жасау қабілеті - Өзіндік бақылау мен бағалауды шешім қабылдауды үйрену; - Әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық Байланыстар |
Қазақ тілі, жаратылыстану |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Жақшаны ашу ережелерін біледі. Коэффициент, ұқсас мүшелер ұғымдарының анықтамаларын біледі. Алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі:
Үй тапсырамысын сұрау. (7минут) |
«Сұрақ –жауап » әдісі Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қоямын. -Бірмүше дегеніміз не? -Бірмүше коэффициентін мысалдардан көрсет -Бірмүшені дәрежеге қалай шығарады? - Бірмүшенің стандарт түріне мысалдар көрсет? Оқушылар біз нені қайталадық, қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты? |
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 минут) |
«Ойлан, талқыла» әдісі Бұл кезеңде өткен тақырып пен жаңа тақырып бойынша салыстырмалы мысалдар беріледі. Оқушылар бірмүше мен көпмүшелерді салыстырып, сұраққа жауап бере жаңа тақырып ұғымын қалыптастырады. 1, 3 топқа берілетін тапсырма
2,4 топқа берілетін тапсырма
«Джигсо» әдісі арқылы топтар талқылап,сыныпта
ақпарат алмасады. Берілген сұрақтарды топта талқылап алған соң
басқа топтарға түсіндіреді. Нәтижесінде жаңа тақырып туралы түсінік
қалыптасады. 1топ. Бірмүшеге қандай амалдар қолдана отырып көпмүшеге түрлендіреміз? 2 топ. Көпмүшенің бірмүшеден айырмашылығы? 3топ. Көпмүшені стандарт түрге қалай келтіреміз? 4 топ. Бас мүше мен бос мүшелерін атаңдар. |
Қима қағаз
Презентация
Бірін – бірі басбармақ арқылы, топ басшылары «Смайликтер» арқылы бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқулықпен жұмыс «3 таяқша» әдісі арқылы шығарылады. Оқулықтағы есептерді ретімен орындап, талдау жасату. Спикер таңдалып, келесі бір топқа барып қорғайды. - есептің шартын түсіндіру; - есептің шығару жолын түсіндіру; - салыстыру; Оңайдан күрделіге қарай деңгейлік тапсырма.
|
7-сынып Әбілқасымова кітап «Мадақтау» тәсілі
Топ басшылары топ мүшелерін «Смайликтер» арқылы, бағалайды
Бірін – бірі басбармақ арқылы, топ басшылары «Смайликтер» арқылы, бағалайды.
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
9 балдық бағалау шәкілі (шкаласы)
Зерттеу жұмысы: Мектептегі жоғарғы сыныптардағы оқушылардың санына байланысты топпен ақылдаса есептер құрастыру.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 1.Қорытындылау (7 минут)
2. Рефлексия. (3 минут ) |
«Stop» әдісі Тест тапсырма (топпен жұмыс ) 1.Көп мүшенің бас мүшесінің дәрежесін анықтаңдар. 6х³-5х⁴+6ху2-15. а/3; в/15; с/4; д/2 2.Амалдарды орындаңдар. (а⁵-7вс²)+(а⁵-вс²) а/-8вс⁴; в/-8в²с⁸; с/2а⁵-8вс² д/2а¹º-8в⁵с⁸
а/2ху в/о с/2х д/2у 4.2х²-3х-9 және х²-3х+4 Көп мүшелерін салыстырып, үлкенін табыңдар. а/х²+5 в/х²-13 с/х²-6х-5 д/х²-6х-13 Қай топ орындап болады, «Stop» сөзін хормен айтады, презентациядан дұрыс жауабын шығарып, өздеріне тексерту.
Үйге тапсырма: §17 тақырыпты бойынша 3 мысал құрастыру. §18 оқу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үлгермеуші оқушыға: № 17.3 Көпмүшенің мүшелерін атау. (бас мүше, бос мүше, дәреже дегеніміз не?)
Қабілетті оқушыға: № 17.16 Көпмүшенің мәндерінің тең болатының дәлелдеңдер. |
Бірін – бірі бағалау. Басбармақ әдісі. Формативті бағалау. Топ басшысы топ мүшелерін бағалау. «Мадақтау» тәсілі, «Смайликтер» арқылы, |
Сынып бөлмесін таза ұстау; Сыныпта психологиялық көңіл күй ахуалын туғызу. Сергіту сәтін ұйымдаcтыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















