Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) - топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Кремний және оның қосылыстары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.24-кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру 9.1.4.8 -кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау 9.2.1.25-кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіреді. кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттайды. кремний қышқылы мен оның тұздарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастырады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Кремнийдің маңызды қосылыстарымен танысады және олар туралы оқу мақсатына сай ақпараттар біледі. Кремнийдің оксиді және карбиді туралы жан-жақты ақпараттарға ие болады және оларды салыстырмалы түрде талдай алады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Киіз үй» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Киіз үй» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер Киіз үй суретті топ аты жазылған. |
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Соқыр теке» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматофера» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Киноматафера» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды https://youtu.be/9U1qMxe720M?si=Ej2Tua027YnrX29W |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
Экран |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді. . 1- топ « Кремнийдің ПЖ дағы орны, таралуы,алынуы» 2- топ « Кремний қосылыстарының құрылысы, таралуы» 3- топ «Кремний қосылыстарының құрылысы, таралуы»
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. 1- топ « Кремнийдің ПЖ дағы орны, таралуы,алынуы» 2- топ « Кремний қосылыстарының құрылысы, таралуы» 3- топ «Кремний қосылыстарының құрылысы, таралуы»
|
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды
ең тәтті тұсы... ең ащы тұсы... келесі сабақтағы тапсырыс |
А4 парағы |
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді Wordwall платформасында тапсырмаларын орындауға нұсқау берілді. Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
Тапсырма 1 Жұптық жұмыс Сызбанұсқа бойынша айналымдарды жүзеге асырып заттарды атап жазыңыз: «Тарсия» әдісі Мына өзгерістерді жүзеге асыр: ???? →?? →?????→????→????→???????→??????→????→????→??????→????→???→??→?????→?????→?????? Тапсырма 2 Жұптық жұмыс. «Көршіме айтам» әдісі №1 жұп. 1 т шынының Na2O • CaO • 6SiO2 түрін өндіруге қажет шикізаттарды есептеңіздер? №2 жұп. 1 т шынының K2O • CaO • 6SiO2 түрін өндіруге қажет шикізаттарды есептеңіздер? №3 жұп. 1 т шынының PbO • K2O • 6SiO2 түрін өндіруге қажет шикізаттарды есептеңіздер? Тапсырма 3 «Ойлы болсаң озып көр» әдісі Элементтердің атауларын дұрыс тауып, кестені толтырыңдар: H2SiO3 — ……….. қышқыл. Кремний қышқылының тұздары …………………. деп аталады. Кремнийдің құрылымы …………… құрылымына ұқсас. Кремний (ІV) оксиді ………., ………… балқитын зат. Өте таза кристалл күйдегі кремний оксиді Слайд 32 – 34 Слайд 35 – 38 Слайд 39 – 40 ……………. деп аталатын минерал түрінде кездеседі. ……… – жағымсыз иісі бар улы газ,ауада өздігінен тұтанады. Табиғи силикаттарға ………………………………………………………жатады. Кремний қосылыстарымен ілесе жүретін тозаңдар …………………….. деп аталатын ауру тудырады. Силикаттардан ……………., …………………., …………….. алынады. Тапсырма 4 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/68284822 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/53131602 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/68284822 «Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Мына өзгерістерді жүзеге асырады. Схеманы дұрыс құрады. Жалпы балл-2
Дескриптор: Есептің шартын дұрыс құрады.. Шыныны өндіруге қажет шикізаттар- ды есептеп табады. Жалпы балл-2
Дескриптор: Кремнийдің қосылыстарын анықтай алады. Аталған қосылыстарды есте сақтайды Жалпы балл-2
Дескриптор: Wordwall платформасында тапсырмаларын орындайды сұрақтарға жауап береді Жалпы балл-2
Дескриптор : Приборларға жасырылған сұрақтарға жауап береді Жалпы балл- 2
|
Оқулық дәптер. |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Домбыра» әдісі
|
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ Кремний және оның қосылыстары
ашық сабақ Кремний және оның қосылыстары
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) - топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Кремний және оның қосылыстары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.24-кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру 9.1.4.8 -кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау 9.2.1.25-кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіреді. кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттайды. кремний қышқылы мен оның тұздарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастырады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Кремнийдің маңызды қосылыстарымен танысады және олар туралы оқу мақсатына сай ақпараттар біледі. Кремнийдің оксиді және карбиді туралы жан-жақты ақпараттарға ие болады және оларды салыстырмалы түрде талдай алады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Киіз үй» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Киіз үй» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер Киіз үй суретті топ аты жазылған. |
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Соқыр теке» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматофера» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Киноматафера» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды https://youtu.be/9U1qMxe720M?si=Ej2Tua027YnrX29W |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
Экран |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді. . 1- топ « Кремнийдің ПЖ дағы орны, таралуы,алынуы» 2- топ « Кремний қосылыстарының құрылысы, таралуы» 3- топ «Кремний қосылыстарының құрылысы, таралуы»
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. 1- топ « Кремнийдің ПЖ дағы орны, таралуы,алынуы» 2- топ « Кремний қосылыстарының құрылысы, таралуы» 3- топ «Кремний қосылыстарының құрылысы, таралуы»
|
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды
ең тәтті тұсы... ең ащы тұсы... келесі сабақтағы тапсырыс |
А4 парағы |
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді Wordwall платформасында тапсырмаларын орындауға нұсқау берілді. Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
Тапсырма 1 Жұптық жұмыс Сызбанұсқа бойынша айналымдарды жүзеге асырып заттарды атап жазыңыз: «Тарсия» әдісі Мына өзгерістерді жүзеге асыр: ???? →?? →?????→????→????→???????→??????→????→????→??????→????→???→??→?????→?????→?????? Тапсырма 2 Жұптық жұмыс. «Көршіме айтам» әдісі №1 жұп. 1 т шынының Na2O • CaO • 6SiO2 түрін өндіруге қажет шикізаттарды есептеңіздер? №2 жұп. 1 т шынының K2O • CaO • 6SiO2 түрін өндіруге қажет шикізаттарды есептеңіздер? №3 жұп. 1 т шынының PbO • K2O • 6SiO2 түрін өндіруге қажет шикізаттарды есептеңіздер? Тапсырма 3 «Ойлы болсаң озып көр» әдісі Элементтердің атауларын дұрыс тауып, кестені толтырыңдар: H2SiO3 — ……….. қышқыл. Кремний қышқылының тұздары …………………. деп аталады. Кремнийдің құрылымы …………… құрылымына ұқсас. Кремний (ІV) оксиді ………., ………… балқитын зат. Өте таза кристалл күйдегі кремний оксиді Слайд 32 – 34 Слайд 35 – 38 Слайд 39 – 40 ……………. деп аталатын минерал түрінде кездеседі. ……… – жағымсыз иісі бар улы газ,ауада өздігінен тұтанады. Табиғи силикаттарға ………………………………………………………жатады. Кремний қосылыстарымен ілесе жүретін тозаңдар …………………….. деп аталатын ауру тудырады. Силикаттардан ……………., …………………., …………….. алынады. Тапсырма 4 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/68284822 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/53131602 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/68284822 «Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Мына өзгерістерді жүзеге асырады. Схеманы дұрыс құрады. Жалпы балл-2
Дескриптор: Есептің шартын дұрыс құрады.. Шыныны өндіруге қажет шикізаттар- ды есептеп табады. Жалпы балл-2
Дескриптор: Кремнийдің қосылыстарын анықтай алады. Аталған қосылыстарды есте сақтайды Жалпы балл-2
Дескриптор: Wordwall платформасында тапсырмаларын орындайды сұрақтарға жауап береді Жалпы балл-2
Дескриптор : Приборларға жасырылған сұрақтарға жауап береді Жалпы балл- 2
|
Оқулық дәптер. |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Домбыра» әдісі
|
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















