Бөлімнің атауы:
«Адамгершілік – асыл қасиет»
|
Мектеп: «
Алтыншоқы орта мектеп- бақшасы »КММ
|
Күні:02.03.2018
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Рахымбекова Жанар Сапаркуловна
|
Сынып:5
Қазақ әдебиеті
|
Қатысқандар:25
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
М.Қабанбай «Бауыр»
әңгімесі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
5.А/И1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра
суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу
5Б/С-3. Кейіпкерлерді өзіндік құндылығы
тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:Қали мен Манап образдарын салыстырады, өзіндік
пікірлерін білдіреді
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: Қали мен Манап образдарын салыстырады,
әрекеттерін сипаттайтын сөздерді мәтіннен іздеп табады, баға
береді
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: Қали мен Манап образдарын сипаттап эссе
жазады
|
Бағалау критерийі
|
|
2
балл
|
|
3
балл
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:Венн диаграммасы, SWOT талдау, Попс
формуласы, «5
минуттық эссе», Сана саяжолыәдіс-тәсілдері арқылы тапсырмаларды
орындай алады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Әскери ұшқыш, бокс
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер:балалар үйі, суық қарсы
алды, әскери ұшқыш, «Жетім қозы-тас бауыр»,
т.б.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
|
Құндылықтарға баулу
|
Адамгершілік,азаматтық жауапкершілік,
құрмет сынды ұлттық немесе жалпыадамзаттық
құндылықтарға баулу М.Қабанбайдың «Бауыр» шығармасындағы Манап,
Қали образдары арқылы іске асырылады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өзін-өзі тану пәні «Әке үміті» тақырыбымен
байланысады
|
Алдыңғы оқу
3
мин
|
С.(Барлық оқушылар орындайды)
«Жүзіп шығу» әдісі
арқылы мәтін мазмұнын еске
түсіру.
1.Әңгіме кейіпкері Манаптың балалар үйіне келу
себебі неде?
2. Не себепті Қали Манапты суық қарсы алды деп
ойлайсыз?
3.Қали бала күнінде Манап деп айтуға тілі келмей
кім деп атаушы еді? Мака
4.Әскери ұшқыш болуды армандап отырған
кім?
5.
Дипломатын қолына алған Манап ішінен не алып
шықты?
6.
Ағайынды екі жігіт не себепті ажырасып қалған
еді?
7.
Тығыз қара шашы бұйра-бұйра, кішірек көзді ақ сұр бала. Кімнің
портреті?
8.Қалидің осындай тік мінезін қандай мақалмен
беруге болады? «Жетім қозы-тас бауыр»
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
4
мин
|
Сабақтыңтақырыбы,
мақсаттары, ЖК таныстырылады
Суреттерді көрсете отырып,
Қали мен Манап образдарын қайталап
аламыз.
«Тығыз қара шашы ұсақ-ұсақ
бұйра,
қол-аяғы таралып
қалған,
ешкімнен қарызға жауырын сұрай
қоймайтын,
кішірек көзді ақ сұр
бала.,
Төрекелді тұяғының
сынығы.
Жайшылықта қой аузынан шөп алмайтын жуас,
момын, ал жиын-тойда шетінен түйе палуан атанған, додаға түссе,
көкпардан көкпарды қақшып қоймайтын Төрекелдиевтер
тұқымы…
Төрекелдиевтер үйірінің кенже
құлыншағы
Аға болу қиын шаруа екен, биыл құрылыс
отрядына барып едім, бүйірі түскен ұара чемоданын астанаға арқалап,
оқуға аттанған
Бар екенсің, бауырым!- деп алға созған екі
қолын айқара ашты
|
Презентация
Слайд 1
Слайд 2
|
Сабақтың ортасы
10 мин
|
1,2 - Т
Қали мен Манап образдарын салыстырады, өзіндік
пікірлерін білдіреді
3,4 - Т
Қали мен Манап образдарын салыстырады,
әрекеттеріне баға береді
Мұғалімнің сындарлы кері
байланысы
С. (Барлық оқушылар
орындайды).
Қали мен Манап образдарын салыстырады,
әрекеттеріне баға береді
С.
Қарама-қарсы суреттеулерді анықтау барысында
«Сана саяжолы» әдісін қолдану арқылы Қалиды саяжолдан
өткіземіз.
«Қалидан сенің қандай артықшылығың бар?»
тақырыбында өз пікірін білдіреді.
Мұғалімнің сындарлы кері
байланысы
«Егер мен Қали болсам»
тақырыбында
«5
минуттық эссе» (30 сөз)
«Меломен» тобының орындауындағы «Перзент арманы»
әні
|
В енн
диаграммасы
SWOT талдау
Күшті
|
Әлсіз
|
Мүмкіндігі
|
Қауіптері
|
Попс формуласы
Әуен тыңдау арқылы жазылым
https://www.youtube.com/watch?v=vlSybr6x0QA
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
КБ жүзеге асыру
«Екі жұлдыз бір тілек»
стратегиясы,
Рефлексивті экран
|
|
Қосымша мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие элементі)
|
Шығармадағы кейіпкер портреті мен іс-әрекеті
арқылы образын ашуда қолдауды аз қажет ететін
оқушыларға «Сана саяжолы» әдісі тиімді
болды. Қолдауды көп қажет ететін
оқушыларға Қалидың образын ашуда мінез-құлқын
анықтайтын сөйлемдерді «ПОПС» формуласы арқылы беру көп жеңілдік
береді. Өйткені жетекші сөйлемдер арқылы оқушы өзінің ойын
шашыратпай, жинақы, жүйелі айтып қалыптасады.
|
«Екі жұлдыз, бір тілек», «Тамаша идеялар» арқылы
кері байланыс алу,сабақты қорытып, бағалау.
«5
минуттық эссе» тәсілі арқылы кейіпкер образын пайдалана отырып,Қали
мен Манап образдарына өз пікірлерін, ойын, көзқарастарын еркін
жеткізуге мүмкіндік мол.
|
Өзін-өзі тану пәніндегі «Әке үміті» тақырыбымен
байланысады.Отбасы мүшелерін құрметтеу, бауырдың орнын білу, отбасы
қадірін түсіну, бауырмалдықты дәріптеу қасиеттері сабақтың ортасында Қали мен Манап
образын талдауда айтылады. АКТ-ны тиімді пайдалану мәтінді тыңдау
барысында жүзеге асты.
Азаматтық жауапкершілік, құрмет құндылықтары
Манап пен Қали образы арқылы көрініс табады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
-
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
-
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
-
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
-
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
-
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
-
Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және
неге?
|
Оқушылар сабақтың мақсатына қол
жеткізді
сабақ барлық жоспарға сай өтті
оқушылар уақытты тиімді пайдалана
білді
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1. диалог сәтті шықты
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Оқушылардың Сана
саяжолы сәтті шықты
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|