Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Жоспарға ресурс ретінде тапсырмалар:
Қайырлы күн,құрметті әріптестер және сарапшылар! Мен Мустафина Фатима Тастанбекқызы Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы кинорежиссер А.Шәжімбаев атындағы №3 Явленка орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі боламын.
Бүгінгі сіздердің назарларыңызға ұсынатын сабақ жоспарым 5 -сыныптың қазақ әдебиеті
Алдымен сабақ өтетін сынып туралы айта кетсем
Сыныпта 18 оқушы бар , үздіктер-2, екпінділер-10,
Ерекше білім беруді қажет ететін -1 оқушы, Қытай Халық Республикасынан келген.
«Адамгершілік- асыл қасиет» бөлімі Сабақ тақырыбы Марат Қабанбайдың «Бауыр» әңгімесі.2-сабақ.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары Түсіну мен жауап беру 5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
Анализ және интерпретация 5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Оқу мақсаты негінде сабақ мақсаты құрылды. М.Қабанбайдың«Бауыр» әңгімесіндегі кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазады
Осы сабақ мақсат негізінде ЕБҚ-ға мынадай мақсат қоямын.Мұғалімнің қолдауымен көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады, ұсынылған алгоритм бойынша 3-4 сөйлеммен авторға шағын хат жазады
-
Сабақ мақсаты SMART мақсатқа құрылған
-
Нақтылығы: Көркем шығармададағы кейіпкерлер портреті мен іс-әркеті арқылы образын ашады, шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат жазады
-
Өлшемділігі:
Әр сабақтың кезеңдері көрсетіліп,әр тапсырмаға уақыт бөлінген
-
Қолжетімді:
-
Оқулықтан М.Қабанбайдың «Бауыр»әңгімесін оқып, қолдана алады. Авторға хат жазу алгоритмін пайдаланады
Осы сабақ мақсаты негінде бағалау критерийлері мынадай..................
Ойлау дағдыларының деңгейлері Қолдану , жоғары деңгей
Сабақ басында ең әуелі елімізге танымал, халық аузында жүрген «Бауыр керек» әннің мәтіні интерактивті тақтада ұсынамын. Оқушылар шеңберде тұрып, бірге орындайды Сабақты не себепті ән айтумен бастаймын? Себебі ән айту арқылы оқушылардың арасында коллабаративті орта қалыптастырамын.Сабақ алдындағы мазасыздық сейіледі. ЕБҚ балалар әлеуметтенеді.Бұл ән сабақ мазмұнына сай келеді, осылайша сыныпта психологиялық ахуал орнайды. Содан кейін сыныптағы оқушыларды сабақ тақырыбына байланысты қолдарына ағалар, інілер , бауырлар жайлы мақал- мәтелдер таратамын. Балалар оқып үш топқа бөлініп отырады.
Белсенді оқу әдісі «Соқыр кездесу»
Біріншілер бір қатарға екіншілер екінші қарсы екінші қатарға отырады. Мұғалімнің нұсқауы бойынша біріншілер қарсы отырған екіншілерге өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.Екіншілер жауап береді. Бір минут өткенде мұғалімнің «Ауысамыз» деген нұсқауы бойынша сағат тілінің бағытында екі орындыққа орындарын ауыстырады. Оқушылар бастапқы орындарына келгенде сұрақ- жауап жұмысы аяқталады. Бұл әдісті алу себебім –алдыңғы білімдерін еске түсіріп, жаңғыртады және диалогтық оқыту процесі жүреді сонымен қатар білім алудың жоғары деңгейі біреуге түсіндіріу үрдісі жүреді.
Енді оқу мақсатына қол жеткзу үшін оқушыларға 1-тапсырма. Топтық жұмыс «SWOT» талдау беремін. Бұл талдау таңдау себебім, кейіпкерлердің образын ашуда талдаудың ең қарапайым және функционалдық сауаттылықты дамытатын түрі . Жоғарыда атап көрсеткендей сабақ мақсатына жету үшін кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу мақсатында ұсынылған әдіс бойынша талдайды. Әңгімеміздің басты кейіпкерлері Манап, Қали және Элльжбета Сергеевнаның кейіпкерлердің мықты, әлсіз жақтарын анықтап, мүмкіндігі, қауіп-қатерін талдап жазады. Осылайша оқушылар кейіпкерлеріміздің портреті мен іс- әркеттері арқылы образын жан – жақты ашады. Кейіпкерлердің бойынан үлгі алатын тұстары болса немесе жақсы мен жаманды айыра білуге үйренеді.
|
S-мықты жағы |
W-әлсіз жағы |
|
О-мүмкіндігі |
Т- қауіп- қатері |
ЕБҚ оқушыға кластер сызбасын ұсынамын . Оқушы дайын сыза бойынша өзіне ұнаған кейіпкерге портреті мен іс –әрекетін 3-4 сөзбен жаза отырып образын ашуға талпынады.
![]()
![]()
Қ.Б. Топтық бағалау . Бағалау парағы
|
Кейіпкердің мықты жағы |
Әлсіз жағы |
Мүмкіндігі |
Қауіп - қатері |
Барлығы |
|
1 ұпай |
1 ұпай |
1 ұпай |
1 ұпай |
4 ұпай |
Енді келесі «Кейіпкер орындығы» белсенді оқыту әдісі. Блум түймедағының алты күлтесі – сұрақтар типінің алты түрін ұсыныла отырып, оқушылар кейіпкерге сұрақ құрастырады. Өз еркімен бір-екі оқушы кейіпкерлер бейнесінде (Манап, Қали) , сыныптастар сұрағына жауап береді. ЕҚБ оқушыға қарапайым және анықтаушы сұрақ түрін құрастыруды ұсынамын. Бұл әдіс авторға хат жазуда дайындығына негіз болады.
1. Қарапайым сұрақтар. Кім?Не?
2. Анықтаушы сұрақ. «Сонда сіз солай демекшісіз ғой ..?», «Менің
түсінуімше, сіз ...»,
3. Интерпретациялық (түсіндіруші) сұрақ. «Неліктен ........
4. Шығармашылық сұрақтар: «егер», «болса», «қалай болар еді?
5. Бағалау сұрақтары. «Неліктен.................?»
6. Тәжірибелік сұрақтар. «Күнделікті өмірде қай жерде байқайсыз?», - деген сипаттағы сұрақтар теория мен практиканы ұштастырады.
5.2.4.1 оқу мақсатын жүзеге асыру үшңн келесі тапсырма жеке жұмыс түрінде беріледі. Тапсырма бермес бұрын Димаш Құдайбергеннің орындауында:
Хат жаздым қалам алып сізге еркем
Жүзің бал он төртінші –ай айдай көркем
Есіме сен түскенде беу қарағым
Қозғайсың қатып қалған-ай іштің дертін
Аааа Дайдидау-ай
Қозғайсың қатып қалған-ай іштің дертін, - деген әнді тыңдата отырып, оқушылардан келесі жұмыстың қандай болатынын сұраймын,содан соң «Үшбу хат...» әдісі арқылы көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат жазу тапсырмасын беремін.
Оқушылар дескриптор бойынша өздері-өзі бағалайды .
Хаттан алған екі әсер-2
көркем жазу-1,
көлемі -100 сөз-1
ЕҚБ: «Хат жазу алгоритмі»ұсынылады
Хат жазу алгоритмі
Сәлеметсіз бе,.......................(аты )!
Мен сіздің .................................оқыдым........................................ ризамын.
Шығарманы оқи отырып.......................... үйрендім.
......................................үшін алғысым шексіз.
Оқушылар дескриптор бойынша өздері-өзі бағалайды . Хаттани алған екі әсер көркем жазу-1, көлемі 100 сөз
Сабақ соңында «Бес саусақ»әдісі бойынша Кері байланыс аламын
-
«Бас бармақ»-бүгінгі сабақта мен....................................түсіндім.
-
«Балан үйрек»-бүгінгі сабақта маған ерекше ұнағаны............................
-
«Ортан терек»-ойлану.Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?
-
«Шылдыр шүмек»- Қалай жұмыс жасадым,кімге көмек бердім?
-
«Кішкентай бөбек»-Мен өзімді ...........................үшін мақтар едім.
Назарларыңызға рахмет!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Марат Қабанбай "Бауыр әңгімесі"
Ашық сабақ. Марат Қабанбай "Бауыр әңгімесі"
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Жоспарға ресурс ретінде тапсырмалар:
Қайырлы күн,құрметті әріптестер және сарапшылар! Мен Мустафина Фатима Тастанбекқызы Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы кинорежиссер А.Шәжімбаев атындағы №3 Явленка орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі боламын.
Бүгінгі сіздердің назарларыңызға ұсынатын сабақ жоспарым 5 -сыныптың қазақ әдебиеті
Алдымен сабақ өтетін сынып туралы айта кетсем
Сыныпта 18 оқушы бар , үздіктер-2, екпінділер-10,
Ерекше білім беруді қажет ететін -1 оқушы, Қытай Халық Республикасынан келген.
«Адамгершілік- асыл қасиет» бөлімі Сабақ тақырыбы Марат Қабанбайдың «Бауыр» әңгімесі.2-сабақ.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары Түсіну мен жауап беру 5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
Анализ және интерпретация 5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Оқу мақсаты негінде сабақ мақсаты құрылды. М.Қабанбайдың«Бауыр» әңгімесіндегі кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазады
Осы сабақ мақсат негізінде ЕБҚ-ға мынадай мақсат қоямын.Мұғалімнің қолдауымен көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады, ұсынылған алгоритм бойынша 3-4 сөйлеммен авторға шағын хат жазады
-
Сабақ мақсаты SMART мақсатқа құрылған
-
Нақтылығы: Көркем шығармададағы кейіпкерлер портреті мен іс-әркеті арқылы образын ашады, шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат жазады
-
Өлшемділігі:
Әр сабақтың кезеңдері көрсетіліп,әр тапсырмаға уақыт бөлінген
-
Қолжетімді:
-
Оқулықтан М.Қабанбайдың «Бауыр»әңгімесін оқып, қолдана алады. Авторға хат жазу алгоритмін пайдаланады
Осы сабақ мақсаты негінде бағалау критерийлері мынадай..................
Ойлау дағдыларының деңгейлері Қолдану , жоғары деңгей
Сабақ басында ең әуелі елімізге танымал, халық аузында жүрген «Бауыр керек» әннің мәтіні интерактивті тақтада ұсынамын. Оқушылар шеңберде тұрып, бірге орындайды Сабақты не себепті ән айтумен бастаймын? Себебі ән айту арқылы оқушылардың арасында коллабаративті орта қалыптастырамын.Сабақ алдындағы мазасыздық сейіледі. ЕБҚ балалар әлеуметтенеді.Бұл ән сабақ мазмұнына сай келеді, осылайша сыныпта психологиялық ахуал орнайды. Содан кейін сыныптағы оқушыларды сабақ тақырыбына байланысты қолдарына ағалар, інілер , бауырлар жайлы мақал- мәтелдер таратамын. Балалар оқып үш топқа бөлініп отырады.
Белсенді оқу әдісі «Соқыр кездесу»
Біріншілер бір қатарға екіншілер екінші қарсы екінші қатарға отырады. Мұғалімнің нұсқауы бойынша біріншілер қарсы отырған екіншілерге өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.Екіншілер жауап береді. Бір минут өткенде мұғалімнің «Ауысамыз» деген нұсқауы бойынша сағат тілінің бағытында екі орындыққа орындарын ауыстырады. Оқушылар бастапқы орындарына келгенде сұрақ- жауап жұмысы аяқталады. Бұл әдісті алу себебім –алдыңғы білімдерін еске түсіріп, жаңғыртады және диалогтық оқыту процесі жүреді сонымен қатар білім алудың жоғары деңгейі біреуге түсіндіріу үрдісі жүреді.
Енді оқу мақсатына қол жеткзу үшін оқушыларға 1-тапсырма. Топтық жұмыс «SWOT» талдау беремін. Бұл талдау таңдау себебім, кейіпкерлердің образын ашуда талдаудың ең қарапайым және функционалдық сауаттылықты дамытатын түрі . Жоғарыда атап көрсеткендей сабақ мақсатына жету үшін кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу мақсатында ұсынылған әдіс бойынша талдайды. Әңгімеміздің басты кейіпкерлері Манап, Қали және Элльжбета Сергеевнаның кейіпкерлердің мықты, әлсіз жақтарын анықтап, мүмкіндігі, қауіп-қатерін талдап жазады. Осылайша оқушылар кейіпкерлеріміздің портреті мен іс- әркеттері арқылы образын жан – жақты ашады. Кейіпкерлердің бойынан үлгі алатын тұстары болса немесе жақсы мен жаманды айыра білуге үйренеді.
|
S-мықты жағы |
W-әлсіз жағы |
|
О-мүмкіндігі |
Т- қауіп- қатері |
ЕБҚ оқушыға кластер сызбасын ұсынамын . Оқушы дайын сыза бойынша өзіне ұнаған кейіпкерге портреті мен іс –әрекетін 3-4 сөзбен жаза отырып образын ашуға талпынады.
![]()
![]()
Қ.Б. Топтық бағалау . Бағалау парағы
|
Кейіпкердің мықты жағы |
Әлсіз жағы |
Мүмкіндігі |
Қауіп - қатері |
Барлығы |
|
1 ұпай |
1 ұпай |
1 ұпай |
1 ұпай |
4 ұпай |
Енді келесі «Кейіпкер орындығы» белсенді оқыту әдісі. Блум түймедағының алты күлтесі – сұрақтар типінің алты түрін ұсыныла отырып, оқушылар кейіпкерге сұрақ құрастырады. Өз еркімен бір-екі оқушы кейіпкерлер бейнесінде (Манап, Қали) , сыныптастар сұрағына жауап береді. ЕҚБ оқушыға қарапайым және анықтаушы сұрақ түрін құрастыруды ұсынамын. Бұл әдіс авторға хат жазуда дайындығына негіз болады.
1. Қарапайым сұрақтар. Кім?Не?
2. Анықтаушы сұрақ. «Сонда сіз солай демекшісіз ғой ..?», «Менің
түсінуімше, сіз ...»,
3. Интерпретациялық (түсіндіруші) сұрақ. «Неліктен ........
4. Шығармашылық сұрақтар: «егер», «болса», «қалай болар еді?
5. Бағалау сұрақтары. «Неліктен.................?»
6. Тәжірибелік сұрақтар. «Күнделікті өмірде қай жерде байқайсыз?», - деген сипаттағы сұрақтар теория мен практиканы ұштастырады.
5.2.4.1 оқу мақсатын жүзеге асыру үшңн келесі тапсырма жеке жұмыс түрінде беріледі. Тапсырма бермес бұрын Димаш Құдайбергеннің орындауында:
Хат жаздым қалам алып сізге еркем
Жүзің бал он төртінші –ай айдай көркем
Есіме сен түскенде беу қарағым
Қозғайсың қатып қалған-ай іштің дертін
Аааа Дайдидау-ай
Қозғайсың қатып қалған-ай іштің дертін, - деген әнді тыңдата отырып, оқушылардан келесі жұмыстың қандай болатынын сұраймын,содан соң «Үшбу хат...» әдісі арқылы көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат жазу тапсырмасын беремін.
Оқушылар дескриптор бойынша өздері-өзі бағалайды .
Хаттан алған екі әсер-2
көркем жазу-1,
көлемі -100 сөз-1
ЕҚБ: «Хат жазу алгоритмі»ұсынылады
Хат жазу алгоритмі
Сәлеметсіз бе,.......................(аты )!
Мен сіздің .................................оқыдым........................................ ризамын.
Шығарманы оқи отырып.......................... үйрендім.
......................................үшін алғысым шексіз.
Оқушылар дескриптор бойынша өздері-өзі бағалайды . Хаттани алған екі әсер көркем жазу-1, көлемі 100 сөз
Сабақ соңында «Бес саусақ»әдісі бойынша Кері байланыс аламын
-
«Бас бармақ»-бүгінгі сабақта мен....................................түсіндім.
-
«Балан үйрек»-бүгінгі сабақта маған ерекше ұнағаны............................
-
«Ортан терек»-ойлану.Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?
-
«Шылдыр шүмек»- Қалай жұмыс жасадым,кімге көмек бердім?
-
«Кішкентай бөбек»-Мен өзімді ...........................үшін мақтар едім.
Назарларыңызға рахмет!
шағым қалдыра аласыз













