|
Сабақтың тақырыбы: Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» повесі |
Мұғалімнің аты-жөні: Смагулова Ж.Б. Күні: 24.01.2018. |
||||||||||
|
Сынып: 5«В» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/Ж5.2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. А/И5.1. Шығармадағы салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. А/И5.2. Шығармадағы автор бейнесін анықтау. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмысын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың көпшілігі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Мазмұнын түсінеді, іс-әрекетіне қарай кейіпкерлерді ажырата алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды, өз ойын өмірмен байланыстырып, пікірін білдіре алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаты |
Оқушылар орындай алады: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтап, өз пікірлерін білдіре алады. |
||||||||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Директор, кабинет, зоология, бақа, Қара Көже |
|||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Мінез - құлқы, іс - әрекеттері, сотқар Қожа т.б. |
|||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қожа қандай бала? Қожаның қарсыласы кім? Қожа не себепті өзгергісі келді? |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. 2.Өмірмен байланыстырып, өз пікірлерін білдіре алады. |
||||||||||
|
Дискрипторлар |
|
||||||||||
|
Құндылықтарды игерту |
Жоғары рухани адамгершілік қасиеттерге баулу |
||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
«Кім жылдам?» ойыны, «Өрмекші торы» әдісі, «Даралық, ұқсастық» стратегиясы, «Әріптер сөйлейді» тәсілі,«Синквейн» әдісі, «Алма жинау» ойыны, сөзжұмбақ құрастыру, сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру. |
||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, өзін-өзі тану |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Менің атым Қожа» әңгімесін фильм арқылы біледі |
||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 5 минут |
Оқушыларға писхологиялық ахуал туғызу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқушылар «шаттық шеңбері» арқылы бір - біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Топтарға бөлу. С 1-топ «Қызыл кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Сары кәмпиттер» «Өз-өзіңді таныстыр» ( өз атының бастапқы әрпінен басталатын сын есім мен өз атын тіркестіріп таныстырады. Мысалы: Шырайлы Шынар). «Кім жылдам?» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру.
1.Бердібек Сокпақбаев кім? Ол
қандай жазушы?
Фильм туралы: Барлық мектепке аты шулы "сотқар" Қожа, бар ынтасын салып, жақсы болуға тырысады. Әкесінен жетім қалған Қожаберген, үйлеріне келіп жүретін, Қаратайдан шешесін қызғанады. Досы Сұлтан екеуі неше түрлі қызық оқиғаларды бастарынан кешіп, көрермендерді талай рет қуантады. Ауылда беделі жоғары болған Қадырдың баласы, Қожа, әкесінің абыройын "шелектеп" төктім деп уайымдайды. Дегенмен, Қожа – ашық мінезді, арам пиғылы жоқ, ақкөңіл бала. «Ойлан, тап!» кейіпкерлерді, болған оқиғаларды табу -Балалар, сендер «Менің атым Қожа» фильмін көрдіңдер ғой, иә. Ендеше, мен сендерге сабағымыздың тақырыбын пысықтау мақсатында бүгінгі өтілетін «Менің атым Қожа» оқиғасынан сурет арқылы ой тастайын. Шығармашылық жұмыс “Көріністен үзінді» «Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсету
|
1-топ: Қызыл кәмпиттер 2-топ: Көк кәмпиттер 3-топ: Сары кәмпиттер
Интербелсенді тақта, қима қағаздар |
|||||||||
|
Жаңа білім 10 минут |
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Тыңдалым Жалпы сыныпқа аудио жазбадан эпизод тыңдалып, есінде сақтайды. Айтылым 1-тапсырма. «Өрмекші торы» әдісі арқылы тыңдаған мәтініне жоспар құрады. Сол бойынша әңгімелейлі. 2-тапсырма. «Кейіпкер монологы» Әр топқа І тараудан үзінді таратылып беріледі. Әр топ өздеріне берілген үзіндіні оқып, кейіпкер образын сомдайды. Өз топтарына келіп талқылайды.
Дискрипторлар: - Әңгіменің мазмұнын біледі. - Мәтінге жоспар құрай алады. - Кейіпкер образын сомдайды. 3-тапсырма. «Әріптер сөйлейді» тәсілі арқылы «Қожаберген» сөзіндегі әріптерді сөйлетеді. Бірінің айтқан сөзін екіншісі қайталамау керек. Қ- қамқоршы О- оқушы Ж- жайдарлы А- ақылды Б- бақытты Е- еріншек Р- рақымды Г- гәпшіл Е- есті Н- намысшыл |
Оқулық, мәтіндер. |
|||||||||
|
Ортасы 15 минут |
4-тапсырма. Повестің тақырыбы мен идеясын ашу үшін әр топқа берілген тақырып бойынша топпен постер қорғау. 1-топ: Қожа қандай оқушы? («Топтастыру» әдісі) 2-топ: «Бес жолды өлең» арқылы мінездеме беру («Синквейн» әдісі) 3-топ: Қожа мен Жантасты салыстыру («Венн диаграммасы» арқылы) Дискрипторлар: - Кейіпкерді сипаттай біледі. - Сөйлем құрастыра алады. - Салыстыру жасай алады. 5-тапсырма: 1-топ: Сөзжұмбақ құрастыру Сөзжұмбақ тақырыбы: Қожаберген 2-топ: «Бұл кім?» ойыны (Қай кейіпкедің сөзі екенін табады) 3-топ: «Алма жинау» ойыны.
Дискрипторлар: - Сөзжұмбақтың жауабын шешеді. - Кейіпкерді таба алады. - Сураққа жауап бере алады. |
Оқулық, қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
|||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Көңілді күн» биі |
|
|||||||||
|
Сабақты бекіту 5 минут |
6-тапсырма «ПОПС формуласы» Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ...» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын ...» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...» Тапсырма: Жеке жұмыс: Шығарма кейіпкерлерінің бірін таңдаңыз. Кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып, ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөзіңізбен талдаңыз.
Дескриптор: Білім алушы - бір кейіпкерге таңдау жасайды; - шығармадан кейіпкердің 3 әрекетіне таңдау жасап, кестеге орналастырады; -таңдалған әрекеттердің қазіргі өмірде көрінісіне дәлел келтіреді.
Бердібек Соқпақбаев «Менің
атым Қожа» туралы «Шығарманы жазардағы ең басты мақсатым:
жақсылыққа тәрбиелеу. Қожа – есер емес, есті тентек. Бір көрген
адамға «жаман бала», «қиын бала» болып, кейін мүлде өзгеріп,
жақсылардың қатарына қосылып кететін балалар аз емес қой...» деген
екен.
|
|
|||||||||
|
Бағалау
Кері байланыс 3 минут |
Жұлдызшаларды есепке алып, критерий арқылы бағалаймын (Жеңімпаз топқа үш шапалақпен қошемет көрсетеміз)
Кері байланыс Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін білу, бағамдау мақсатында бағдаршамға стикерлер жабыстырады. «Қызыл» -Түсінбедім «Сары» - Жартылай түсіндім. Жасыл» - Толық түсіндім.
Үйге: «Менің қиялымдағы Қожа» тақырыбында эссе жазып келу. |
Рефлексиялық шеңбер
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Менің атым Қожа" 5 сынып
Ашық сабақ "Менің атым Қожа" 5 сынып
|
Сабақтың тақырыбы: Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» повесі |
Мұғалімнің аты-жөні: Смагулова Ж.Б. Күні: 24.01.2018. |
||||||||||
|
Сынып: 5«В» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/Ж5.2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. А/И5.1. Шығармадағы салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. А/И5.2. Шығармадағы автор бейнесін анықтау. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмысын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың көпшілігі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Мазмұнын түсінеді, іс-әрекетіне қарай кейіпкерлерді ажырата алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды, өз ойын өмірмен байланыстырып, пікірін білдіре алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаты |
Оқушылар орындай алады: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтап, өз пікірлерін білдіре алады. |
||||||||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Директор, кабинет, зоология, бақа, Қара Көже |
|||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Мінез - құлқы, іс - әрекеттері, сотқар Қожа т.б. |
|||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қожа қандай бала? Қожаның қарсыласы кім? Қожа не себепті өзгергісі келді? |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. 2.Өмірмен байланыстырып, өз пікірлерін білдіре алады. |
||||||||||
|
Дискрипторлар |
|
||||||||||
|
Құндылықтарды игерту |
Жоғары рухани адамгершілік қасиеттерге баулу |
||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
«Кім жылдам?» ойыны, «Өрмекші торы» әдісі, «Даралық, ұқсастық» стратегиясы, «Әріптер сөйлейді» тәсілі,«Синквейн» әдісі, «Алма жинау» ойыны, сөзжұмбақ құрастыру, сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру. |
||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, өзін-өзі тану |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Менің атым Қожа» әңгімесін фильм арқылы біледі |
||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 5 минут |
Оқушыларға писхологиялық ахуал туғызу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқушылар «шаттық шеңбері» арқылы бір - біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Топтарға бөлу. С 1-топ «Қызыл кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Сары кәмпиттер» «Өз-өзіңді таныстыр» ( өз атының бастапқы әрпінен басталатын сын есім мен өз атын тіркестіріп таныстырады. Мысалы: Шырайлы Шынар). «Кім жылдам?» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру.
1.Бердібек Сокпақбаев кім? Ол
қандай жазушы?
Фильм туралы: Барлық мектепке аты шулы "сотқар" Қожа, бар ынтасын салып, жақсы болуға тырысады. Әкесінен жетім қалған Қожаберген, үйлеріне келіп жүретін, Қаратайдан шешесін қызғанады. Досы Сұлтан екеуі неше түрлі қызық оқиғаларды бастарынан кешіп, көрермендерді талай рет қуантады. Ауылда беделі жоғары болған Қадырдың баласы, Қожа, әкесінің абыройын "шелектеп" төктім деп уайымдайды. Дегенмен, Қожа – ашық мінезді, арам пиғылы жоқ, ақкөңіл бала. «Ойлан, тап!» кейіпкерлерді, болған оқиғаларды табу -Балалар, сендер «Менің атым Қожа» фильмін көрдіңдер ғой, иә. Ендеше, мен сендерге сабағымыздың тақырыбын пысықтау мақсатында бүгінгі өтілетін «Менің атым Қожа» оқиғасынан сурет арқылы ой тастайын. Шығармашылық жұмыс “Көріністен үзінді» «Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсету
|
1-топ: Қызыл кәмпиттер 2-топ: Көк кәмпиттер 3-топ: Сары кәмпиттер
Интербелсенді тақта, қима қағаздар |
|||||||||
|
Жаңа білім 10 минут |
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Тыңдалым Жалпы сыныпқа аудио жазбадан эпизод тыңдалып, есінде сақтайды. Айтылым 1-тапсырма. «Өрмекші торы» әдісі арқылы тыңдаған мәтініне жоспар құрады. Сол бойынша әңгімелейлі. 2-тапсырма. «Кейіпкер монологы» Әр топқа І тараудан үзінді таратылып беріледі. Әр топ өздеріне берілген үзіндіні оқып, кейіпкер образын сомдайды. Өз топтарына келіп талқылайды.
Дискрипторлар: - Әңгіменің мазмұнын біледі. - Мәтінге жоспар құрай алады. - Кейіпкер образын сомдайды. 3-тапсырма. «Әріптер сөйлейді» тәсілі арқылы «Қожаберген» сөзіндегі әріптерді сөйлетеді. Бірінің айтқан сөзін екіншісі қайталамау керек. Қ- қамқоршы О- оқушы Ж- жайдарлы А- ақылды Б- бақытты Е- еріншек Р- рақымды Г- гәпшіл Е- есті Н- намысшыл |
Оқулық, мәтіндер. |
|||||||||
|
Ортасы 15 минут |
4-тапсырма. Повестің тақырыбы мен идеясын ашу үшін әр топқа берілген тақырып бойынша топпен постер қорғау. 1-топ: Қожа қандай оқушы? («Топтастыру» әдісі) 2-топ: «Бес жолды өлең» арқылы мінездеме беру («Синквейн» әдісі) 3-топ: Қожа мен Жантасты салыстыру («Венн диаграммасы» арқылы) Дискрипторлар: - Кейіпкерді сипаттай біледі. - Сөйлем құрастыра алады. - Салыстыру жасай алады. 5-тапсырма: 1-топ: Сөзжұмбақ құрастыру Сөзжұмбақ тақырыбы: Қожаберген 2-топ: «Бұл кім?» ойыны (Қай кейіпкедің сөзі екенін табады) 3-топ: «Алма жинау» ойыны.
Дискрипторлар: - Сөзжұмбақтың жауабын шешеді. - Кейіпкерді таба алады. - Сураққа жауап бере алады. |
Оқулық, қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
|||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Көңілді күн» биі |
|
|||||||||
|
Сабақты бекіту 5 минут |
6-тапсырма «ПОПС формуласы» Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ...» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын ...» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...» Тапсырма: Жеке жұмыс: Шығарма кейіпкерлерінің бірін таңдаңыз. Кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып, ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөзіңізбен талдаңыз.
Дескриптор: Білім алушы - бір кейіпкерге таңдау жасайды; - шығармадан кейіпкердің 3 әрекетіне таңдау жасап, кестеге орналастырады; -таңдалған әрекеттердің қазіргі өмірде көрінісіне дәлел келтіреді.
Бердібек Соқпақбаев «Менің
атым Қожа» туралы «Шығарманы жазардағы ең басты мақсатым:
жақсылыққа тәрбиелеу. Қожа – есер емес, есті тентек. Бір көрген
адамға «жаман бала», «қиын бала» болып, кейін мүлде өзгеріп,
жақсылардың қатарына қосылып кететін балалар аз емес қой...» деген
екен.
|
|
|||||||||
|
Бағалау
Кері байланыс 3 минут |
Жұлдызшаларды есепке алып, критерий арқылы бағалаймын (Жеңімпаз топқа үш шапалақпен қошемет көрсетеміз)
Кері байланыс Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін білу, бағамдау мақсатында бағдаршамға стикерлер жабыстырады. «Қызыл» -Түсінбедім «Сары» - Жартылай түсіндім. Жасыл» - Толық түсіндім.
Үйге: «Менің қиялымдағы Қожа» тақырыбында эссе жазып келу. |
Рефлексиялық шеңбер
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз

ебетпен кәмпит әкелу. Оқушыларға себеттен кәмпит алуларын
сұраймын.Кәмпиттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп
отырады.

















