Материалдар / Ашық сабақ Міржақып Дулатұлы "Бақытсыз Жамал" 8-сынып

Ашық сабақ Міржақып Дулатұлы "Бақытсыз Жамал" 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақ:

Мектеп: №5 И.В. Панфилов атындағы мектеп-лицей

Мұғалімнің аты-жөні

Кайранова Аккумис Серикболовна

Сынып: 8 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Міржақып Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы

Жамал тағдыры

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Т/Ж.8.1.4.1. көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы орындай алады:

Көркем шығармадан алған үзінділермен жұмыс жасай алады, үзінділерге қатысты өз ойларын дәлелдей алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Үзінділердің мазмұнымен байланыстыра отырып, өзіндік пікірін айта алады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

Берілген үзінділерге байланысты өз көзқарасын орынды дәлелдей алады, үзінділерде көрсетілген өзекті мәселелерді анықтап , оң шешімін таба біледі;

Бағалау критерийі

  • Романдағы үзінділермен жұмыс жасай алады;

  • Үзінді бойынша өзіндік пікірін айта алады;

  • Орынды дәлел келтіреді;

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Роман, эпизод, құндылықтар атауы, мәтіндік зерттеу, өмірлік қағида

Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Әке разылығы, Жамалдың бақытсыздығы, қоғамның талабы, Шолпанның күйініші

Талқылауға арналған сұрақтар:

Жамал тағдыры сіздерге қандай ой салды?

Сіздің ойыңызша, Қалампыр мен Шолпан бақытты ма?

Сәрсенбай ше?

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас қабілеті, өзгелердің пікіріне құрметпен қарауға баулу;

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Автор өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет біледі, көркем шығарманың мазмұнын меңгерген.

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурс

Тар

Басы

2мин



3мин

І. Ұйымдастыру кезеңі

Жағымды ахуал тудыру

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

«Иә/жоқ» стратегиясы бойынша

1.Жамал ескіліктің құрбаны ма?

2.Жамал сүйгеніне қосылды ма?

3.Шолпан Сәрсенбайға ренжулі ме?

4.Сәрсенбай ағаттыққа жол берді ме?

5.Жамал зерек оқушы ма?

6.Жамал мен Ғали бақытты бола алды ма?

7.Ғали ауқатты отбасыдан шыққан ба?

8. Жамал Жұманды жақсы көрді ме?

9. Шолпан Жамалдың туған анасы ма?

10. Сәрсенбай Жамалдың білім алуына қарсы болды ма?

Кері байланыс «Бір сөйлеммен түйінде»

ҚБ «Мұғалімнің мадақ сөзі»

«Құндылықтар» әдісі бойынша топқа бөлу.

1-т «Адамгершілік»

2-т «Парасат»

3-т «Әділет»

Осы берілген ізгі құндылықтардың атауын сабақтың мазмұнымен сабақтастыру.

Интер

белсенді

тақта

Оқулық

8-сынып


Сабақ

тың ортасы


20 мин































































12 мин

І. Топтық тапсырма

І топ

Екі дүниеде Жамалдың обалы саған болсын, би болмақ тұрсын, патша болатын болсаң да Жамалды неғып сондай жаманға қиып бермекші боласың? – деп көзінен жас төгіп, үйден шығып кетті. «Ұрғашының шашы ұзын, ақылы қысқа» деген осы деп, Сәрсенбай басқа сөз айтпай, ішінен мыңқылдап отырып қалды.

Сәрсенбай бұрын Жамалды жақсы көріп, өзінің теңіне беремін деп жүруіне һеш шүбә жоқ еді. Бұл сапарда сайлаудағы шыққан шығын, кеткен намыс һәм ілгерідегі үміт һәммасы қосылып, оның үстіне көлденең кісілердің сөзі де қамшы болып, «не қылса да Байжанмен құда боламын» деп жауап қайтарды.

Берілген үзіндіге байланысты әке образына қатысты өз көзқарасыңызды білдіріңіз. Әкелердің балалары үшін жар таңдауға хақы бар ма?

«Екі түрлі түсініктеме күнделігі» стратегиясы бойынша жоғарыда берілген сұрақтарды негізге ала отырып, төмендегі кестені толтырыңыз.

Сәрсенбай қандай әке?

Әкелердің балаларына жар таңдауға хақысы бар ма?



ІІ топ

Шолпан қызынан сұрады:

Қарағым, Жамал, жұрт мынадай деп жатыр, енді қайтеміз? – деп,

Жамал:

Апа, енді мен үшін жаманатты болмаңыз, маған енді Ғали болмаған соң бәрібір, суға батырып, отқа жандырса да ықтияр бере беріңдер, Алла тағала менің маңдайымды ашайын десе, Ғалиды мұндай қылмас еді, – деп қасіреттеніп, мұңлы дауыспен жауап берді.

Жұман мырза Жамалды өзі келіп алуды намыс көрген соң, Байжанның қатыны келіп алып кетті.

Берілген үзіндідегі Жамалдың жан күйзелісіне қатысты сіздің көзқарасыңыз. Жамал қай жерден қателесті деп ойлайсыз? Әке разылығын алмағаны үшін бақытсыздыққа тап болуы мүмкін бе? Әке разылығын аттау дұрыс па?

«Тұжырым кестесі» стратегиясы бойынша берілген сұраққа өз ойыңызды білдіре отырып тапсырманы орындаңыз.


Жамалдың жан

күйзелісі

Жамалдың бақытсызды

ғының себептері

Әке разылығын аттау




ІІІ топ

Ғали, Ғали, қиналды жаным, қайдасың? – деп, ақырғы тіршілігінің минуты осы болып, бір ояздай елге әңгіме болған сұлу Жамал мақсатына жете алмай, жапан далада, декабрьдің рақымсыз боранды түнінде жантәсілім қылды...

Берілген үзінді бойынша пайымдау кестесін толтырыңыз.

Мәтіндік зерттеу

Тағдыр тәлкегіне ұшыраған қазақ қызының трагедиясы



Мәтіннен шығар өмірлік қағида

Қандай ой түюге болады?


Тәрбиелік мәні бар қорытынды


Талдауды қажет ететін қорытынды

Мәтінге сүйене отырып, тағы қандай мәселені талдар едіңіз?



Кері байланыс « Қызық, қиын, құнды»

Бағалау «Құндылық баспалдағы»


ІІ. Берілген кесте бойынша мәтіннен кез келген үзіндіден дәлел келтіре отырып, өз көзқарасыңызды білдіріңіз.


Маған ой салған эпизод


Мені таңдандырған оқиға

Маған тосын көрінген жайт




Дескриптор:

  • Үзінділермен жұмыс жасайды;

  • Шығармадағы өзекті мәселелерді анықтай алады;

  • Дәйекті ой, шынайы көзқарасын таныта біледі;

Кері байланыс «Ойды аяқта»

Дескриптор парақшасы арқылы бағалау

Бекіту

Жамал тағдыры сіздерге қандай ой салды?

Сіздіңше Қалампыр мен Шолпан бақытты ма?

Сәрсенбай ше?

Топтық тапсыр -

ма



Плакат, маркер








































22 Наурыз 2021
3781
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі