Тақырыбы
|
М.Өтемісұлы.
«Бағаналы терек», «Мен едім»
өлеңдері
|
Мақсаты
|
М Өтемісұлының «Бағаналы терек», «Мен
едім» өлеңдерін оқиды, тақырыпты қайталай отырып білімімен,
біліктілігін , сөздік қорын жетілдіру арқылы, сыни ойлауға,
шығармашылық қабілетін дамытуға үйренеді
|
Жалпы
мақсат
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге
баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген
қызығушылығын арттыру
|
Күтілетін
нәтиже
|
Сөз
байлықтары мен сөздік қорлары молаяды;
Өз
беттерінше ой қорытытып, сыни ойлауға
дағыланады;
сөйлеу
тілдері мәдениеті артады
|
7 модульдің
қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету”
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл, Жигсо2, Автор
орындығы
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Тренинг
|
Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы
топқа бөлу
Әр
топқа бағалау парағын таратып беру.
|
Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын
сайлайды.
Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ
мүшелерін бағалап отырады.
Оқушылар мақалдың жалғасын таба отырып,
тақырыпты, мақсатын анықтайды
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
«Миға шабуыл»Сабақтың тақырыбы мен мақсатын өздеріне таптыру
үшін интерактивті тақтаға мақал-мәтелдердің басын жазып, жалғасын
таптыру
1. 1.Қоянды қамыс
өлтіреді...?
2. “ ... – қанаты
ат”
3. “Өзге елде сұлтан болғанша,
... ”
4. “Жаңбыр жауса жер ырысы,...
”
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұрау
арқылы оқушыларды диалогқа түсіру
Слайдта берілген сұрақтарға
жауап беру, топпен тапсырманы
орындау
|
Мұғалім берген тапсырмасын
орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын
тексеру
|
Түсіну
|
Сұрақ-жауап арқылы
М.Өтемісұлы өмірі
шығармашылығынан
-
Махамбет өмірбаянының негізгі
кезеңдерін
сол кездегі саяси-әлеуметтік
жағдаймен байланыстыру
2. Көтерілістің мақсат-мұраты
ақынның қандай
шығармаларында
көрінген?
3.Жырларда Махамбеттің өз
тұлғасы қалай көрінген?
4. М.Өтемісұлы шығармаларының
тақырыбы,
жанры және маңызы қандай?
|
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында
оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру.
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты
берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жүргізеді, топ бойынша әрекеттер
жүргізу арқылы жаңа тақырыпқа бастама жасайды, өз ой-пікірлерімен
санаса білу
|
Қолдану
|
«Бағаналы терек», «Мен едім» өлеңдерінің мазмұнын
ашу.
Тақырыпты қалай мегерген бақылау, оның мазмұнын
топта , жұпта әңгімелеп беру
үшін Жигсо 2 әдісін
пайдалану
|
Жұптық және топтық жұмыстарды
ұйымдастыру
Бағалауды басқару
Жауаптарын қабылдап, бағыт
беру
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында
оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру.Өз ойларын, пікірлерін ашық
айту
|
Топпен жұмыс
жасау:
«Бағаналы терек»,
«Мен едім» өлеңдерінде не айтылған, қандай түйінді ойлар
бар
Әр топ бір-бірінің
жұмыстарының сызбасын бағалайды, өз пікірлерін
айтады.
|
Сергіту сәті
|
«Кірпі биі»
атты жаттығу жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін
жасау
|
Интербелсеңді тақтадағы
бейнероликтегідей жаттығулар
жасайды.
|
Талдау Шығармашылық жұмыс
|
Венн диаграммасы І
топ
Д.Бабатайұлы мен М.Өтемісұлы өмірі мен
шығармашылығын салыстыру
ІІ топ М.Өтемісұлына модель
жасау
ІІІ
топ Топтастыру «Махамбетке»
|
Тапсырманың орындалуын
түсіндіреді.
Жаңа тақырыпты толық меңгерту мақсатында өз
пікірлерін модель, постер арқылы қорғауға
бағыттайды
|
Модель, постер
қорғайды
Сыни ойлана отырып, өз
пікірлерін, көзқарастарын білдіреді
|
Қорытындылау
|
Не білдім?
Қандай сезімде болдым?
Не білгім келеді?
|
Оқушылардың пікірлерін тыңдау бүгінгі сабақ б.ша
не түйгендерін бақылау
|
Топ
бірлесе отырып қағазға тақырыптан не түсінгенін
жазады Ойларын ортаға салады
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау парақшалары
|
Бағалау парақтарын таратады
Бір- бірін бағалауды қадағалау
|
Топты бағалау
Өзін -өзі бағалау
|
Рефлексия
|
Стикерлерді толтыру
|
Оқушыларға стикер толтыруды
ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтырады
|