2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ: М.Шаханов "Нарынқұм зауалы" Әке үкімі

Ашық сабақ: М.Шаханов "Нарынқұм зауалы" Әке үкімі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: М.Шаханов "Нарынқұм зауалы" Әке үкімі 7-сынып 2025ж
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бөлім тақырыбы:Ұрпақ тәрбиесі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» Әке үкімі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.3.1.Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау.

7.3.3.1. Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.

Сабақтың мақсаттары

Көркемдегіш тәсілдердің қолданысын тиімді талдайды, әдеби эссені ұлттық құндылық тұрғысынан талдап жазады.

Құндылықтарға баулу

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық;

Құндылық: бірлік және ынтымақ

-ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар назары сабаққа аударылады.

Қызығушылықты ояту.«Балмұздақ таяқшалары»

Топтар қағаз қиындыларындағы сұрақтарды суырады. Оқушылар топ ішінде сұрақтарға жауап дайындайды, талдайды, ойларын ортаға салады.

Сұрақ:

  • Шығармада Махамбет бойындағы қасиеттер қалай байқалды? Қай жолдарда анық байқалды?

  • Шығармада ұлттық құндылықтар қалай сипатталды?

  • Шығарманың «Нарынқұм зауалы» деп аталу себебін қалай түсіндірер едіңіздер?

Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушылар назары сабаққа аударылады.

Топтар қағаз қиындыларындағы сұрақтарды суырады. Оқушылар топ ішінде сұрақтарға жауап дайындайды, талдайды, ойларын ортаға салады.




Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады.


ҚБ «Нысана»



7-сынып қазақ әдебиеті

Сабақтың ортасы























































ІІ. Мағынаны тану. Әке мен бала диалогы мәтіні таратылады.

«Әке үкімі» үзіндісі таратылып, оқушылар топтық жұмыс жүргізеді. «Рөлдік ойын».

Топ тақырыбы «Әке үкімі»

1-топ. «Орындаушы» Шығарма мазмұнын айтып береді;

2-топ. «Сыншы» ол орындаушының олқы тұстары туралы айтады.

3-топ. «Қорғаушы» «орындаушының» ұтымды жауаптарын айтып қорғайды.

4-топ. «Бақылаушы» топтардың өз рөлін қалай алып шыққанын бағалайды.

Дескриптор:

  • Шығарма мазмұнын айтып береді;

  • орындаушының олқы тұстары туралы айтады;

  • «орындаушының» ұтымды жауаптарын айтып қорғайды.

ҚБ

Тапсырма. Оқушыларға кесте таратылады. Шығармадан берілген үзінділердегі көркемдегіш тәсілдерді анықтап, олардың қолданылу ерекшелігін түсіндіреді.

Көркемдегіш құралдар

Шығармадан мысал

Қолданылу себебі, ерекшелігі

Аллитерация




Ассонанс




Қайталау




Эпифора




Риторикалық сұрақ




Синекдоха




Дескриптор:

  • Көркемдегіш құралдарға шығармадан мысал келтіреді;

  • Қолданылу себебі мен ерекшелігін талдайды.

ҚБ

Тапсырма.Шығармадағы әке мен бала образын талдаңыз. Жасалу тәсілдерін анықтаңыз.

Әке

Бала




Жасалу тәсілдері




Дескриптор:

  • Шығармадағы әке мен бала образын талдайды;

  • Жасалу тәсілдерін анықтайды.

ҚБ

Тапсырма:

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдай отырып, «Қайсар рухты қазақ» тақырыбында әдеби эссе жазыңыз.


Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдайды;


Әдеби эссе жазады.

«Автор орындығы» үздік шығармалар «Автор орындығында» оқылады.

Әке мен бала диалогы мәтіні таратылады.

«Әке үкімі» үзіндісі таратылып, оқушылар топтық жұмыс жүргізеді.














Оқушыларға кесте таратылады. Шығармадан берілген үзінділердегі көркемдегіш тәсілдерді анықтап, олардың қолданылу ерекшелігін түсіндіреді.











Шығармадағы әке мен бала образын талдаңыз. Жасалу тәсілдерін анықтаңыз.







Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдай отырып, «Қайсар рухты қазақ» тақырыбында әдеби эссе жазыңыз.

«Автор орындығы» үздік шығармалар «Автор орындығында» оқылады.













ҚБ «Нысана»




















ҚБ «Нысана»











ҚБ «Нысана»





ҚБ «Нысана»





















































http://kitap.kz/reader/bota_narinkumz






Дереккөз: http://kitap.kz/reader/bota_narinkumz








Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия

«Мен үшін маңызды болды» ұғымымен оқушылар тақтадағы пирамидаға стикер жапсырады.




Шомбал жігіт кіріп келді ентелеп
Кірген бойда, 
Әке деді
Әке деді еркелеп
Жүруші едің 
Маған ылғи өкпелі 
Кеюші едің 
Мал болмайсың деп мені
Сол сөзіңді сірә қайтып аласың-ау шамасы
Атышулы Баймағамбет сұлтанның
Маған берген сыйлығына қарашы
Төрде отырған әкесінің алдына 
Маң-маң басып барды да
Алтын жіппен әдіптелген жағасы 
Сұр ішікті тастай салды баласы
Иә, сөйле деді әкесі 
Қандай ерлік көрсеттің
Екі ай бойы
Қане қайда жол шектің
Баласы айтты:
Топ бастадық төрт адам
Махамбеттің жақыны
Ықыласты үгіттеп
Мақтап қағып арқаға
Қосып алдық ортаға
Бұл түгелдей 
Мына ұлыңның ақылы
Еркін жетер әңгіме ол бір таңға
Қапысызда қармақ салып
Махамбетті алдап соғып 
Басын кесіп сыйға тарттық сұлтанға
"Ой залым-ай, жүзіқара залым-ай"
Мұнша залым екеніңді қалай келгем танымай
Бұдан өткен зор қасірет болар ма,
Бұдан өткен зор қасірет болар ма,
деп әкесі жас үйірді жанарға
Қабағыңды жаба қалды неге мұң
Әке сенің қай сөзіңе сенемін
Есіңде ме менің бала күнімде 
Махамбетті жек көремін дегенің

Рас, ұлым айтылған сөз оқпен тең
Бір кезде мен Махамбетті жек көргем
Әлде кемшін шағым ба еді ол ақылға
Пенеделік қой алған мені тақымға
Оған себеп сенің анаң жасынан
Ғашық болған сол Махамбет ақынға
Азаппенен атса да асау таңдарым
Қайрағам жоқ қызғаныштың қанжарын
Іштен тынып жүре бердім төзген боп
Бірақ өзін құлай сүйген жан барын 
Қайран ақын сезген жоқ
Анаң марқұм ол дегенде от жалындап көзінен
Тамсанушы ед
нақ бір бақыт табардай әр сөзінен
Ұлы ақынға деген іңкәр сезімін
Көрге бірге ала кетті ол өзімен

Ақын деген киелі аққу самғаған
Ал, ендеше аққуды атқан пендені
Қай атаңнан көріп едің, оңбаған
Бұ салада сен бірінші адамсың
Адам емес ең бірінші надансың
Ертең сені қойып желдің өтіне
Ызалы ұрпақ түкіреді бетіңе
Және бұл зар оңайлықпен тиылмас
Қанымыз бір жолымыз да шиырлас
Енді сенің кесіріңнен маған да
Туған жердің топырағы бұйырмас
Жә, не қайыр налы мейлі, налыма
Кеттік қәне
Ішігіңді ал қолыңа!

Ұясына күн тұр еді батқалы
Түксиеді меңіреу құм шатқалы
Олар үлкен қара жолға түсіп ап,
Бір төбенің басына кеп тоқтады.
"Мына төбе саған соңғы шығар шың
Болатынын ұғарсың
Сен, әрине, құралайды көзге атқан
Атқан оғын маздатқан
Менің мерген екенімді ұмытпаған шығарсың,-
Деді әкесі құлазып нар көңілі
Дір-дір етіп"Ұмытқам жоқ" деді ұлы!
" Балам үміт өмірімнің өлшемі
Өзің едің, қайғым болдың еңселі
Осы жолмен өткен жұрттың аузынан
Махамбеттің жырын тыңдап жат енді

Дала заңы - Баба заңы, қарағым,-
Деп әкесі қолына алды садағын!




02 Сәуір 2025
252
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі