Пәні: Қазақ тілі
|
Тақырыбы: Нәтиже сабақ |
Мектеп: Дарьинск жалпы орта білім беретін қазақ мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:08.02.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні:Бекентаева А.Р. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
2-сынып: |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
2.4.2.1 Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату 2.1.4.1 Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды, жазба жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушылар: топтық жұмысты брлесе орындайды,өз бетінше жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді,қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады,өздігінен таңдалған дерек түрлерін жүйелейді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тірек білім |
Түбір және қосымша тақырыбы бойынша игерген білімдеріне негізделіп меңгертіледі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан- ған уақыт |
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Психологиялық ахуал Оқушылар тұрып, бір-біріне қарап айтады. Сәттілік тілейді. -Кел, жаныма тұр, сыныптас, Өз алақаныңды маған аш. Міне, менің қолым бос, Жылуыма жылу қос! Оқушылар қарсы тұрып, басбармақтан бастап кезек-кезек саусақтарының ұштарын бір-біріне тигізеді. 1- барлық 2- істе 3-саған 4-сәттілік 5-тілеймін 6-алақандарын қосады -РАХМЕТ! -Балалар, қандай көңіл-күйдесіздер? -Бүгінгі сабақ тақырыбын табысты түрде меңгеруге дайынсыңдар ма? -Балалар, қима қағаздар бойынша топтарға бөлініңдер. 1-топ: Сөздің мағынасын өзгертеді /Жұрнақ/ 2-топ: Сөзді сөзбен байланыстырады /Жалғау/
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру «Қапшықтағы фасоль» әдісімен сұрақ-жауап -Түбір дегеніміз не? -Қосымша дегеніміз не? -Қосымша нешеге бөлінеді? -Жұрнақ дегеніміз не? -Жалғау дегеніміз не? -Түбірге қосымшаның екі түрі де жалғанатын болса, кайсысы бұрын жалғанады? |
Слайд Сөздер жазылған қима қағаздар, түрлі түсті стикерлер Слайд «Қапшықтағы фасоль» |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Топтық жұмыс Бір түбірден шыққан бірнеше сөз ойлап табу, жұрнақ және жалғауды ажырату 1-топ: Оқу /оқушы, оқулық, оқуға, оқылым/ 2-топ: Ойын /ойыншы, ойыншық, ойынды, ойынға/ Бағалау критерийі: 1. Берілген түбірден сөздер жасай аламын 2.Жұрнақты ажырата аламын 3.Жалғауды ажырата аламын «Шапалақтау» әдісімен бағалау Жеке жұмыс Оқулықтағы 4-жаттығуды орындайды Кестені дұрыс толтыру.
«Бағдаршам» әдісімен өз-өздерін бағалайды Сөздің түбірін таба аламын. Сөзге жұрнақ қосып жаңа сөз жасай аламын. Сөзге жалғау қоса білемін. Кестені толтыра аламын. Жұптық жұмыс «Уәде-қасиетті серт» Тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжау Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қою және жауап беру Қарамен жазылған сөздерді көшіріп, түбірі мен қосымшасын ажырату Теңіз-ге, балық-шы-лар-мен, жетек-ші-сі, Жақан-ның, қасиет-ті. Бағалау :«Жапон әдісі» Топтық жұмыс «Денім сау болсын десең...» тақырыбында әңгіме құрастыру «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен өзара бағалау |
Флипчарт, маркерлер, желім, слайд Кесте, маркерлер, дәптер бағдаршам түстері Дәптер Тақырыптық суреттер, флипчарт , маркерлер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Рефлексия «Таңдау әдісі» 1. Маған сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 2.Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 3.Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 4.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін. Өзін-өзі бағалау «Блоб ағашы » әдісімен бағалау |
Кері байланыс парақтары, «Блоб ағашы» |
||||||||||||||||||||||||||
Пәні: Математика
|
Тақырыбы:Менің өлкемнің жетістіктері |
Мектеп: Дарьинск жалпы орта білім беретін қазақ мектебі |
|||||||||||||||||||||
|
Күні:22.12.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні:Бекентаева А.Р. |
|||||||||||||||||||||
|
2-сынып: |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
2.5.2.5.Деректер жинау, жүйелеу, кестелер мен диаграммалар құру. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: деректер жинайды, кестелер мен диаграммалар құрып, салыстырады. |
|||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушылар: ұсынылған дерек түрлерін жүйелейді. |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: өздігінен таңдалған дерек түрлерін жүйелейді. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: деректер жинау үшін сауалнама жинауды, деректерді қорытындылауды. Пəндік лексика жəне терминология. Диаграмма, кесте, деректер. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын сөйлемдер. Талқылау. Топ қатысушыларына сауалнама жүргізіңіз. Деректерді кестеге жинаңыз. |
||||||||||||||||||||||
|
Жазу. Кестені толтыру. |
||||||||||||||||||||||
|
Тірек білім |
Деректер жинау, жүйелеу, кестелер мен диаграммалар құру. |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан- ған уақыт |
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басы |
Психологиялық ахуал - Біз табысқа жететінімізге толық сенімдіміз. -Біздің қабілеттеріміз әр күн сайын жақсаруда. -Бәрі де менің қолымда. -Балалар, қандай көңіл-күйдесіздер? -Бүгінгі сабақ тақырыбын табысты түрде меңгеруге дайынсыңдар ма? -Балалар, тақтада бірнеше жемістің түрлері тұр. Кім қандай жемісті ұнатады соның астына стикерлерді жапсырыңыз. ( диаграмма құрастыру) -Осы жемістерден қандай екі жиын құрастыруға болады? 1) Өлкемізде өсетін 2) Өлкемізде өспейтін -Назарымызды бейнефильмге аударайық. -Не көрдік? Не білдік? -Биыл өте көп картоп өнімін алған екенбіз, соны жетістік деп айтуға бола ма? Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру -Биылғы күзде жиналған көгөністер диаграммасы-нан нені білуге болады? -Ең көп жиналған көгөніс не? -Ең аз жиналған көгөніс қандай? Көгөністер түрлерімен топтарға бөлу |
Слайд Жемістердің суреттері, түрлі түсті стикерлер Бейнефильм Слайд Диаграмма Көгөністер суреттері |
||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Топтық жұмыс «Үш-үштен» комбинациялар Жемістерді ыдысқа қандай ретпен орналастыруға болады? «Шапалақтау» әдісімен бағалау Жеке жұмыс Оқулықтағы 2-тапсырманы орындайды Сыныптастарына сауалнама жүргізіп, мәліметтерді Кэролл диаграммасына жинайды.
Бағалау критерийі бойынша өз-өздерін бағалайды Сауалнама жүргіземін. Кестеге мәліметтерді жинаймын. Диаграмма құра білемін. Диаграммадағы мәліметтерді салыстырамын. Топтық жұмыс «Кім жылдам» ойыны 22+18=40 41+19=40 23+27=50 24+17=41 25+18=43 28+34=62 49+21=70 28+67=95 55+35=90 46+54=100 56+42=98 53+37=90 Әр дұрыс жауап үшін ағашқа жеміс жапсырылады. «Басбармақ» әдісімен өзара бағалау Жеке жұмыс Диаграммаға мәліметтер жинап, жаз 1)Қызыл көгөністер, жемістер 2)Жасыл көгөністер, жемістер |
Флипчарт, жемістер суреттері, желім, слайд Кесте, маркерлер, дәптер Қима өрнектер, ағаш, жемістер суреті, маркерлер Дәптер |
||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Рефлексия «Таңдау әдісі» 1. Маған сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 2.Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 3.Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 4.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін. Өзін-өзі бағалау «Бағдаршам» әдісімен бағалау |
Кері байланыс парақтары, бағдаршамның түстері |
||||||||||||||||||||
Пәні: Математика
|
Сабақ :Сандармен және шамалардың мәндерімен жүргізілетін есептеулер |
Мектеп: Дарьинск ЖОББҚМ |
|||||
|
Күні: 04.05.2016 |
Мұғалімнің есімі: Бекентаева А.Р. |
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) |
4.1.3.4 Өлшем бірліктерін (см2, дм2, м2,га, а, ) түрлендіру,салыстыру жəне атаулы сандармен амалдар орындау |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
Ұзындық өлшем бірліктері арақатынасын анықтай алады |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Өлшемдер кестесін құрастырады және шамалармен арифметикалық амалдар орындауда қолданады |
||||||
|
|
||||||
|
Кейбір оқушылар: Шамаларға байланысты есептерді шығарудағы қиындықтарды анықтайды, оларға түзетулер жасайды |
||||||
|
|
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:Оқушылар берілген тапсырмаларды топта және жұптасып талқылай алады. Бұндай талқылаулар басқаларды тыңдауға, өз кезегін күтуге және нәтижесімен келісуге көмектеседі |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: квадрат сантиметр, квадрат дециметр, квадрат метр, квадрат километр, ар, гектар |
||||||
|
|
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым) Бөлменің ауданын табу үшін қай өлшем бірлігін пайдаланамыз? Егіс алқабының ауданын табу үшін қай өлшем бірлігін пайдаланамыз? |
||||||
|
|
||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба?(айтылым) Осы өлшем бірліктері қай мамандық үшін аса маңызды екенін айта аласыз ба? |
||||||
|
|
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||
|
Кесте бойынша есепке талдау жасап, жазады. Үш тілде сөздер жазу Ұзындық – длина – length, аудан – площадь- square |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Оқушылар ұзындық, аудан өлшем бірліктері туралы өткен тақырыптарды еске түсіреді |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Күн жылуын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді Болып кетер сонда дереу жан жағым Ширату: «Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… өкшемен… арқамен. «Өлшем бірліктері» әдісімен топтарға бөлінеді. «Стикердегі диалог» әдісімен үй тапсырмасын тексеру Мысал 17 (99 бет) -Үлкен қашықтықты қандай өлшем бірлігімен өлшейміз? ( км) -«Километр» сөзінің ұғымын білесіңдер ме? «метр» француз тілінен аударғанда «өлшем» деген ұғымды білдіреді. Ал «кило» -«мың». Аудан өлшем бірліктерін атаңдар. Жаңа сабақтың табыс критерийін бірге анықтау. Ұзындық – длина – length, аудан – площадь- square |
Өлшем бірліктері жазылған парақшалар Сұрақтары мен жауаптары жазылған стикерлер Слайд Слайд |
||||
|
Ортасы |
Негізгі бөлім Берілген тақырып бойынша «Еркін талқылау» әдісі арқылы оқулықтағы тапсырманы орындау Мысал 19 Ірірек бірлікпен өрнектеп жаз: а/10000см2, 9000 см2, 700 см2, 80 см2 ә/100 дм2, 70 дм2, 700 дм2, 6 дм2 б/1 м2, 5 м2, 40 м2, 2м2 в/1 км2, 23 км2, 4 км2 Жеке жұмыс Мысал 20 3м2 5 дм2 2см2 1мм2=305дм2 2см2 1мм2=30502см2 1мм2=3050201мм2 Мысал 21 1000000мм2=10000см2=100дм2=1м2 «Көршіңді тексер» әдісімен өзара бағалау Сергіту сәті «Ойлан.Жұптас. Топтас» әдісі /топтық жұмыс/. Постер қорғау Гектар, ар туралы түсінік І топ – кестені толтыр 730 га=7300000м2 240 га=2400000м2 190 га=1900000м2 130га=1300000м2 ІІ топ-есепті шығар 150:2=75 75*20=1500ц=150т 50*25=1250ц=125т 150-(75+50)=25 25*40=1000ц=100т ІІІ топ- кестені толтыр 9000*130=1170000 тг 7000*90=630000 тг 8000*90=720000 тг «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен бағалау |
Оқулық Табыс критерийлері арқылы бағалау Егіс алқабының суреті, флипчарт, маркерлер |
||||
|
Аяқталуы |
«+», «- » математикалық диктант «Бағдаршам» әдісімен өз – өзін бағалау Бекіту (табыс критерийіне қайта оралу) Бағалау Үйге тапсырма Рефлексия (кері байланыс) Сабақ туралы пікірлерін «Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» әдісімен білдіру |
Бағдаршам түстері Кері байланыс парақтары |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
Дарынды және талантты оқушыларға жоғары дәрежелі сұрақтары ,төмен деңгейдегі оқушыларға сұрақ-жауап пен сөздікпен жұмыс берілді. |
Қалыптастырушы бағалау әдістері, критерий арқылы бағаланды |
Қазақ тілі, тарих, дүниетану. Оқушылардың жұптық, топтық жұмыс жасау арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті нығая түсті. Оқушыларды топқа бөлуде әлеуметтік, мінез-құлық, эмоционалдық ерекшеліктері мен Power Point программасында таныстырылым ұсынуда санитарлық ережелер ескерілді. Досына көмек көрсету, қиындықты бірге жеңу адамгершілік құндылықтары дамиды. |
||||
Пәні: Математика
|
Тақырыбы: Табиғатты қорғау – Отанды сүю |
Мектеп: Дарьинск ЖОББҚМ |
||||
|
Күні: 13.04.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекентаева А.Р. |
||||
|
2а-сынып |
Қатысқандар: 17 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Оқыту мақсаттары |
|
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар үшін: |
||||
|
Құрамында барлық 4 арифметикалық амалдары болатын, жақшалы жəне жақшасыз өрнектердегі амалдарды орындаудың реті жөніндегі тəртіпті білу. |
|||||
|
Бірқатар оқушылар үшін: |
|||||
|
Құрамында барлық 4 арифметикалық амалдары болатын, жақшалы жəне жақшасыз өрнектердегі амалдарды орындаудың реті жөніндегі тəртіпті қолдану, жақшалы жəне жақшасыз əріпті жəне санды өрнектерді салыстыру. |
|||||
|
Кейбір оқушылар үшін: |
|||||
|
Өрнектердегі амалдардың орындалу ретімен байланысты логикалық тапсырмаларды орындау. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар игереді: Құрамында барлық 4 арифметикалық амалдары болатын, жақшалы жəне жақшасыз өрнектерді дауыстап оқу. Пəндік лексика жəне терминология: Амалдар реті, жақшалар, өрнек. |
||||
|
Диалог/жазу үшін пайдалы сөздердің жиынтығы Талқылау: |
|||||
|
Амалдарды орындау ретін түсіндір. Өрнектердегі амалдардың орындалу ретін өзгерткен кезде, нəтиже өзгере ме? |
|||||
|
Жазу: |
|||||
|
Құрамында барлық 4 арифметикалық амал бар, жақшалы жəне жақшасыз өрнектерді жазу. |
|||||
|
Алдыңғы білімдер |
Өрнек, қосу мен азайту, көбейту мен бөлу амалдары компоненттерінің атауы, амалдардың орындалу реті. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 0-3 мин |
-Біз табысқа жететінімізге толық сенеміз! -Біздің қабілеттеріміз әр күн сайын жақсаруда! -Бәрі де менің қолымда! Қызығушылықты ояту. Табиғатты қорғау, табиғатта болғандағы ережелер туралы бейнефильм -Бүгін біз математикалық білімдерімізді толықтырамыз жəне қоршаған ортаны қорғау жөніндегі əңгімемізді жалғастырамыз. Өрнектер түрлері бойынша топтарға бөліну |
Бейнефильм Өрнектер жазылған парақшалар |
|||
|
4-7 мин |
Өзектендіру. Үлгі бойынша тексере отырып, карточкалармен жұмыс істеу. |
Тапсырмалары бар карточкалар |
|||
|
|
36 : 4 + 32 : 8 27 + 21 : 7 |
8 · (65 - 56) 21 : 7 · 9 |
|
||
|
46 + 32 – 7 · 4 16 : 4 · 3 |
24 + 8 · 2 5 · (77 - 68) |
||||
|
|
Мақсат қою.
|
Оқулық, дəптер, слайд |
|||
|
8-14 мин Сабақтың ортасы 15-22 мин 23-28 мин |
Балалар математикалық ойынға қатысады – бір бала өрнекті оқиды (математикалық тұрғыда сөйлеу дұрыстығына, амалдар компоненттері атауларын пайдалануына назар аудару қажет), екіншісі жауабын атайды, сəйкес суретті табады жəне оның нені білдіретінін түсіндіреді. Жұптар «Жапон әдісі» бойынша бағаланады
Орындаудың алдында оның қандай ерекшелігі барлығын нақтылау. (Санды жəне əріпті өрнектері бар.)
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен өзара бағалау Сергіту сәті 4- тапсырма бойынша жеке жұмыс (қайталауға арналған.)
Дəптердегі 4-тапсырма өзіндік жұмыс үшін бағалау критерийі бойынша тексеруге беріледі.
–Əр тапсырманың орындалу дұрыстығын белгілеп қойыңыздар. –Жұмысты үлгі бойынша тексере отырып, сіздер өздеріңіз үшін не түйдіңіздер? ( Қай жерінде қиыншылықтар бар екенін, ал қай жерінде барлығы |
Оқулық, дəптер. Жинақ полотносы, маркер, суреттер Флипчарт, маркер, оқулық Оқулық, дәптер, слайд |
|||
|
|
дұрыс болғанын.) –Сіздер бұны анықтадыңыздар. Тапсырмада қателіктер жібергендер, қол көтеріңіздер. –Өз жұмыстарыңызды өзін өзі тексеру үлгісі бойынша қараңыздар.
Анықталған қиыншылықтарды түзету. –Өз бетімен орындалатын жұмыста қиыншылықтарға тап болғандар, өздеріңіздің іс- шараларыңыздың мақсатын тұжырымдаңыздар. (Қосымша тапсырмаларды орындау).
–Əркім өзінің оқу есебін дауыстап айтады. Қателіктерді жібергендердің санына қарай, жұмысты бəріміз бірге жаппай тақта алдында немесе өз бетімізбен ұйымдастырамыз.
–Сіздер қандай тапсырмаларды орындайсыздар? (Қателік жіберілген тапсырмаларға ұқсастарын). – Өзіңіздің жұмысыңызды қалай тексермексіз? «Басбармақ» әдісімен өзін бағалау |
|
|
29-36 мин |
Бұрын өтілген материал бойынша жұмыс. Оқулықтағы 3, дəптердегі 3- тапсырмалар. Оқушылармен олардың жеке жетістіктеріне сай жұмыс ұйымдастыру. Тақтада жұмыстанған оқушыларды «Театрдағы әрекет» әдісімен бағалау |
Оқулық, дəптер, тақта, бор |
|
Сабақтың соңы 37-40 мин |
Кері байланыс. Бағалау критерийі:
- Сабақтың мақсаты қандай болды?
– Кім бұны жасай алмады? Сіздердің қателіктеріңіздің себебі неде? Қателіктерді түзеуде сіздерге не көмектесті? (Қателіктерді түзету алгоритмі, өзін- өзі тексеруге арналған үлгілер). Рефлексия. «Жетістік ағашына» өз стикерлерін орналастыру |
Слайд, бағалау критерийі парақшасы, стикер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Нәтиже сабақ 2-сынып
Ашық сабақ Нәтиже сабақ 2-сынып
Пәні: Қазақ тілі
|
Тақырыбы: Нәтиже сабақ |
Мектеп: Дарьинск жалпы орта білім беретін қазақ мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:08.02.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні:Бекентаева А.Р. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
2-сынып: |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
2.4.2.1 Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату 2.1.4.1 Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды, жазба жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушылар: топтық жұмысты брлесе орындайды,өз бетінше жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді,қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады,өздігінен таңдалған дерек түрлерін жүйелейді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тірек білім |
Түбір және қосымша тақырыбы бойынша игерген білімдеріне негізделіп меңгертіледі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан- ған уақыт |
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Психологиялық ахуал Оқушылар тұрып, бір-біріне қарап айтады. Сәттілік тілейді. -Кел, жаныма тұр, сыныптас, Өз алақаныңды маған аш. Міне, менің қолым бос, Жылуыма жылу қос! Оқушылар қарсы тұрып, басбармақтан бастап кезек-кезек саусақтарының ұштарын бір-біріне тигізеді. 1- барлық 2- істе 3-саған 4-сәттілік 5-тілеймін 6-алақандарын қосады -РАХМЕТ! -Балалар, қандай көңіл-күйдесіздер? -Бүгінгі сабақ тақырыбын табысты түрде меңгеруге дайынсыңдар ма? -Балалар, қима қағаздар бойынша топтарға бөлініңдер. 1-топ: Сөздің мағынасын өзгертеді /Жұрнақ/ 2-топ: Сөзді сөзбен байланыстырады /Жалғау/
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру «Қапшықтағы фасоль» әдісімен сұрақ-жауап -Түбір дегеніміз не? -Қосымша дегеніміз не? -Қосымша нешеге бөлінеді? -Жұрнақ дегеніміз не? -Жалғау дегеніміз не? -Түбірге қосымшаның екі түрі де жалғанатын болса, кайсысы бұрын жалғанады? |
Слайд Сөздер жазылған қима қағаздар, түрлі түсті стикерлер Слайд «Қапшықтағы фасоль» |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Топтық жұмыс Бір түбірден шыққан бірнеше сөз ойлап табу, жұрнақ және жалғауды ажырату 1-топ: Оқу /оқушы, оқулық, оқуға, оқылым/ 2-топ: Ойын /ойыншы, ойыншық, ойынды, ойынға/ Бағалау критерийі: 1. Берілген түбірден сөздер жасай аламын 2.Жұрнақты ажырата аламын 3.Жалғауды ажырата аламын «Шапалақтау» әдісімен бағалау Жеке жұмыс Оқулықтағы 4-жаттығуды орындайды Кестені дұрыс толтыру.
«Бағдаршам» әдісімен өз-өздерін бағалайды Сөздің түбірін таба аламын. Сөзге жұрнақ қосып жаңа сөз жасай аламын. Сөзге жалғау қоса білемін. Кестені толтыра аламын. Жұптық жұмыс «Уәде-қасиетті серт» Тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжау Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қою және жауап беру Қарамен жазылған сөздерді көшіріп, түбірі мен қосымшасын ажырату Теңіз-ге, балық-шы-лар-мен, жетек-ші-сі, Жақан-ның, қасиет-ті. Бағалау :«Жапон әдісі» Топтық жұмыс «Денім сау болсын десең...» тақырыбында әңгіме құрастыру «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен өзара бағалау |
Флипчарт, маркерлер, желім, слайд Кесте, маркерлер, дәптер бағдаршам түстері Дәптер Тақырыптық суреттер, флипчарт , маркерлер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Рефлексия «Таңдау әдісі» 1. Маған сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 2.Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 3.Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 4.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін. Өзін-өзі бағалау «Блоб ағашы » әдісімен бағалау |
Кері байланыс парақтары, «Блоб ағашы» |
||||||||||||||||||||||||||
Пәні: Математика
|
Тақырыбы:Менің өлкемнің жетістіктері |
Мектеп: Дарьинск жалпы орта білім беретін қазақ мектебі |
|||||||||||||||||||||
|
Күні:22.12.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні:Бекентаева А.Р. |
|||||||||||||||||||||
|
2-сынып: |
Қатысқандардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
2.5.2.5.Деректер жинау, жүйелеу, кестелер мен диаграммалар құру. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: деректер жинайды, кестелер мен диаграммалар құрып, салыстырады. |
|||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушылар: ұсынылған дерек түрлерін жүйелейді. |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: өздігінен таңдалған дерек түрлерін жүйелейді. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: деректер жинау үшін сауалнама жинауды, деректерді қорытындылауды. Пəндік лексика жəне терминология. Диаграмма, кесте, деректер. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын сөйлемдер. Талқылау. Топ қатысушыларына сауалнама жүргізіңіз. Деректерді кестеге жинаңыз. |
||||||||||||||||||||||
|
Жазу. Кестені толтыру. |
||||||||||||||||||||||
|
Тірек білім |
Деректер жинау, жүйелеу, кестелер мен диаграммалар құру. |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан- ған уақыт |
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басы |
Психологиялық ахуал - Біз табысқа жететінімізге толық сенімдіміз. -Біздің қабілеттеріміз әр күн сайын жақсаруда. -Бәрі де менің қолымда. -Балалар, қандай көңіл-күйдесіздер? -Бүгінгі сабақ тақырыбын табысты түрде меңгеруге дайынсыңдар ма? -Балалар, тақтада бірнеше жемістің түрлері тұр. Кім қандай жемісті ұнатады соның астына стикерлерді жапсырыңыз. ( диаграмма құрастыру) -Осы жемістерден қандай екі жиын құрастыруға болады? 1) Өлкемізде өсетін 2) Өлкемізде өспейтін -Назарымызды бейнефильмге аударайық. -Не көрдік? Не білдік? -Биыл өте көп картоп өнімін алған екенбіз, соны жетістік деп айтуға бола ма? Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру -Биылғы күзде жиналған көгөністер диаграммасы-нан нені білуге болады? -Ең көп жиналған көгөніс не? -Ең аз жиналған көгөніс қандай? Көгөністер түрлерімен топтарға бөлу |
Слайд Жемістердің суреттері, түрлі түсті стикерлер Бейнефильм Слайд Диаграмма Көгөністер суреттері |
||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Топтық жұмыс «Үш-үштен» комбинациялар Жемістерді ыдысқа қандай ретпен орналастыруға болады? «Шапалақтау» әдісімен бағалау Жеке жұмыс Оқулықтағы 2-тапсырманы орындайды Сыныптастарына сауалнама жүргізіп, мәліметтерді Кэролл диаграммасына жинайды.
Бағалау критерийі бойынша өз-өздерін бағалайды Сауалнама жүргіземін. Кестеге мәліметтерді жинаймын. Диаграмма құра білемін. Диаграммадағы мәліметтерді салыстырамын. Топтық жұмыс «Кім жылдам» ойыны 22+18=40 41+19=40 23+27=50 24+17=41 25+18=43 28+34=62 49+21=70 28+67=95 55+35=90 46+54=100 56+42=98 53+37=90 Әр дұрыс жауап үшін ағашқа жеміс жапсырылады. «Басбармақ» әдісімен өзара бағалау Жеке жұмыс Диаграммаға мәліметтер жинап, жаз 1)Қызыл көгөністер, жемістер 2)Жасыл көгөністер, жемістер |
Флипчарт, жемістер суреттері, желім, слайд Кесте, маркерлер, дәптер Қима өрнектер, ағаш, жемістер суреті, маркерлер Дәптер |
||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Рефлексия «Таңдау әдісі» 1. Маған сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 2.Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 3.Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 4.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін. Өзін-өзі бағалау «Бағдаршам» әдісімен бағалау |
Кері байланыс парақтары, бағдаршамның түстері |
||||||||||||||||||||
Пәні: Математика
|
Сабақ :Сандармен және шамалардың мәндерімен жүргізілетін есептеулер |
Мектеп: Дарьинск ЖОББҚМ |
|||||
|
Күні: 04.05.2016 |
Мұғалімнің есімі: Бекентаева А.Р. |
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) |
4.1.3.4 Өлшем бірліктерін (см2, дм2, м2,га, а, ) түрлендіру,салыстыру жəне атаулы сандармен амалдар орындау |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
Ұзындық өлшем бірліктері арақатынасын анықтай алады |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Өлшемдер кестесін құрастырады және шамалармен арифметикалық амалдар орындауда қолданады |
||||||
|
|
||||||
|
Кейбір оқушылар: Шамаларға байланысты есептерді шығарудағы қиындықтарды анықтайды, оларға түзетулер жасайды |
||||||
|
|
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:Оқушылар берілген тапсырмаларды топта және жұптасып талқылай алады. Бұндай талқылаулар басқаларды тыңдауға, өз кезегін күтуге және нәтижесімен келісуге көмектеседі |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: квадрат сантиметр, квадрат дециметр, квадрат метр, квадрат километр, ар, гектар |
||||||
|
|
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым) Бөлменің ауданын табу үшін қай өлшем бірлігін пайдаланамыз? Егіс алқабының ауданын табу үшін қай өлшем бірлігін пайдаланамыз? |
||||||
|
|
||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба?(айтылым) Осы өлшем бірліктері қай мамандық үшін аса маңызды екенін айта аласыз ба? |
||||||
|
|
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||
|
Кесте бойынша есепке талдау жасап, жазады. Үш тілде сөздер жазу Ұзындық – длина – length, аудан – площадь- square |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Оқушылар ұзындық, аудан өлшем бірліктері туралы өткен тақырыптарды еске түсіреді |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Күн жылуын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді Болып кетер сонда дереу жан жағым Ширату: «Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… өкшемен… арқамен. «Өлшем бірліктері» әдісімен топтарға бөлінеді. «Стикердегі диалог» әдісімен үй тапсырмасын тексеру Мысал 17 (99 бет) -Үлкен қашықтықты қандай өлшем бірлігімен өлшейміз? ( км) -«Километр» сөзінің ұғымын білесіңдер ме? «метр» француз тілінен аударғанда «өлшем» деген ұғымды білдіреді. Ал «кило» -«мың». Аудан өлшем бірліктерін атаңдар. Жаңа сабақтың табыс критерийін бірге анықтау. Ұзындық – длина – length, аудан – площадь- square |
Өлшем бірліктері жазылған парақшалар Сұрақтары мен жауаптары жазылған стикерлер Слайд Слайд |
||||
|
Ортасы |
Негізгі бөлім Берілген тақырып бойынша «Еркін талқылау» әдісі арқылы оқулықтағы тапсырманы орындау Мысал 19 Ірірек бірлікпен өрнектеп жаз: а/10000см2, 9000 см2, 700 см2, 80 см2 ә/100 дм2, 70 дм2, 700 дм2, 6 дм2 б/1 м2, 5 м2, 40 м2, 2м2 в/1 км2, 23 км2, 4 км2 Жеке жұмыс Мысал 20 3м2 5 дм2 2см2 1мм2=305дм2 2см2 1мм2=30502см2 1мм2=3050201мм2 Мысал 21 1000000мм2=10000см2=100дм2=1м2 «Көршіңді тексер» әдісімен өзара бағалау Сергіту сәті «Ойлан.Жұптас. Топтас» әдісі /топтық жұмыс/. Постер қорғау Гектар, ар туралы түсінік І топ – кестені толтыр 730 га=7300000м2 240 га=2400000м2 190 га=1900000м2 130га=1300000м2 ІІ топ-есепті шығар 150:2=75 75*20=1500ц=150т 50*25=1250ц=125т 150-(75+50)=25 25*40=1000ц=100т ІІІ топ- кестені толтыр 9000*130=1170000 тг 7000*90=630000 тг 8000*90=720000 тг «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен бағалау |
Оқулық Табыс критерийлері арқылы бағалау Егіс алқабының суреті, флипчарт, маркерлер |
||||
|
Аяқталуы |
«+», «- » математикалық диктант «Бағдаршам» әдісімен өз – өзін бағалау Бекіту (табыс критерийіне қайта оралу) Бағалау Үйге тапсырма Рефлексия (кері байланыс) Сабақ туралы пікірлерін «Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» әдісімен білдіру |
Бағдаршам түстері Кері байланыс парақтары |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
Дарынды және талантты оқушыларға жоғары дәрежелі сұрақтары ,төмен деңгейдегі оқушыларға сұрақ-жауап пен сөздікпен жұмыс берілді. |
Қалыптастырушы бағалау әдістері, критерий арқылы бағаланды |
Қазақ тілі, тарих, дүниетану. Оқушылардың жұптық, топтық жұмыс жасау арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті нығая түсті. Оқушыларды топқа бөлуде әлеуметтік, мінез-құлық, эмоционалдық ерекшеліктері мен Power Point программасында таныстырылым ұсынуда санитарлық ережелер ескерілді. Досына көмек көрсету, қиындықты бірге жеңу адамгершілік құндылықтары дамиды. |
||||
Пәні: Математика
|
Тақырыбы: Табиғатты қорғау – Отанды сүю |
Мектеп: Дарьинск ЖОББҚМ |
||||
|
Күні: 13.04.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекентаева А.Р. |
||||
|
2а-сынып |
Қатысқандар: 17 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Оқыту мақсаттары |
|
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар үшін: |
||||
|
Құрамында барлық 4 арифметикалық амалдары болатын, жақшалы жəне жақшасыз өрнектердегі амалдарды орындаудың реті жөніндегі тəртіпті білу. |
|||||
|
Бірқатар оқушылар үшін: |
|||||
|
Құрамында барлық 4 арифметикалық амалдары болатын, жақшалы жəне жақшасыз өрнектердегі амалдарды орындаудың реті жөніндегі тəртіпті қолдану, жақшалы жəне жақшасыз əріпті жəне санды өрнектерді салыстыру. |
|||||
|
Кейбір оқушылар үшін: |
|||||
|
Өрнектердегі амалдардың орындалу ретімен байланысты логикалық тапсырмаларды орындау. |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар игереді: Құрамында барлық 4 арифметикалық амалдары болатын, жақшалы жəне жақшасыз өрнектерді дауыстап оқу. Пəндік лексика жəне терминология: Амалдар реті, жақшалар, өрнек. |
||||
|
Диалог/жазу үшін пайдалы сөздердің жиынтығы Талқылау: |
|||||
|
Амалдарды орындау ретін түсіндір. Өрнектердегі амалдардың орындалу ретін өзгерткен кезде, нəтиже өзгере ме? |
|||||
|
Жазу: |
|||||
|
Құрамында барлық 4 арифметикалық амал бар, жақшалы жəне жақшасыз өрнектерді жазу. |
|||||
|
Алдыңғы білімдер |
Өрнек, қосу мен азайту, көбейту мен бөлу амалдары компоненттерінің атауы, амалдардың орындалу реті. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 0-3 мин |
-Біз табысқа жететінімізге толық сенеміз! -Біздің қабілеттеріміз әр күн сайын жақсаруда! -Бәрі де менің қолымда! Қызығушылықты ояту. Табиғатты қорғау, табиғатта болғандағы ережелер туралы бейнефильм -Бүгін біз математикалық білімдерімізді толықтырамыз жəне қоршаған ортаны қорғау жөніндегі əңгімемізді жалғастырамыз. Өрнектер түрлері бойынша топтарға бөліну |
Бейнефильм Өрнектер жазылған парақшалар |
|||
|
4-7 мин |
Өзектендіру. Үлгі бойынша тексере отырып, карточкалармен жұмыс істеу. |
Тапсырмалары бар карточкалар |
|||
|
|
36 : 4 + 32 : 8 27 + 21 : 7 |
8 · (65 - 56) 21 : 7 · 9 |
|
||
|
46 + 32 – 7 · 4 16 : 4 · 3 |
24 + 8 · 2 5 · (77 - 68) |
||||
|
|
Мақсат қою.
|
Оқулық, дəптер, слайд |
|||
|
8-14 мин Сабақтың ортасы 15-22 мин 23-28 мин |
Балалар математикалық ойынға қатысады – бір бала өрнекті оқиды (математикалық тұрғыда сөйлеу дұрыстығына, амалдар компоненттері атауларын пайдалануына назар аудару қажет), екіншісі жауабын атайды, сəйкес суретті табады жəне оның нені білдіретінін түсіндіреді. Жұптар «Жапон әдісі» бойынша бағаланады
Орындаудың алдында оның қандай ерекшелігі барлығын нақтылау. (Санды жəне əріпті өрнектері бар.)
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен өзара бағалау Сергіту сәті 4- тапсырма бойынша жеке жұмыс (қайталауға арналған.)
Дəптердегі 4-тапсырма өзіндік жұмыс үшін бағалау критерийі бойынша тексеруге беріледі.
–Əр тапсырманың орындалу дұрыстығын белгілеп қойыңыздар. –Жұмысты үлгі бойынша тексере отырып, сіздер өздеріңіз үшін не түйдіңіздер? ( Қай жерінде қиыншылықтар бар екенін, ал қай жерінде барлығы |
Оқулық, дəптер. Жинақ полотносы, маркер, суреттер Флипчарт, маркер, оқулық Оқулық, дәптер, слайд |
|||
|
|
дұрыс болғанын.) –Сіздер бұны анықтадыңыздар. Тапсырмада қателіктер жібергендер, қол көтеріңіздер. –Өз жұмыстарыңызды өзін өзі тексеру үлгісі бойынша қараңыздар.
Анықталған қиыншылықтарды түзету. –Өз бетімен орындалатын жұмыста қиыншылықтарға тап болғандар, өздеріңіздің іс- шараларыңыздың мақсатын тұжырымдаңыздар. (Қосымша тапсырмаларды орындау).
–Əркім өзінің оқу есебін дауыстап айтады. Қателіктерді жібергендердің санына қарай, жұмысты бəріміз бірге жаппай тақта алдында немесе өз бетімізбен ұйымдастырамыз.
–Сіздер қандай тапсырмаларды орындайсыздар? (Қателік жіберілген тапсырмаларға ұқсастарын). – Өзіңіздің жұмысыңызды қалай тексермексіз? «Басбармақ» әдісімен өзін бағалау |
|
|
29-36 мин |
Бұрын өтілген материал бойынша жұмыс. Оқулықтағы 3, дəптердегі 3- тапсырмалар. Оқушылармен олардың жеке жетістіктеріне сай жұмыс ұйымдастыру. Тақтада жұмыстанған оқушыларды «Театрдағы әрекет» әдісімен бағалау |
Оқулық, дəптер, тақта, бор |
|
Сабақтың соңы 37-40 мин |
Кері байланыс. Бағалау критерийі:
- Сабақтың мақсаты қандай болды?
– Кім бұны жасай алмады? Сіздердің қателіктеріңіздің себебі неде? Қателіктерді түзеуде сіздерге не көмектесті? (Қателіктерді түзету алгоритмі, өзін- өзі тексеруге арналған үлгілер). Рефлексия. «Жетістік ағашына» өз стикерлерін орналастыру |
Слайд, бағалау критерийі парақшасы, стикер |
шағым қалдыра аласыз














