Материалдар / Ашық сабақ Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары жаңартылған білім беру мазмұнына байланысты жазылды. Сабақ жоспарында оқушылардың өздігінен білім алуына тиімді әдіс-тәсілдер көрсетілді. Және өз-өздерін бағалау, өзара бағалау, топтық және жұптық бағалау түрлері қамтылды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қараша 2018
1228
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

5.3.В.Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану


Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы ОМ КММ

Күні:

Мұғалім: Б.О.Маралова

Сыныбы: 5 сынып математика

Қатысқаны: 18

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:5.1.2.25. бөлшектерді бір жазылу түріненбасқа жазылу түріне ауыстыру.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:Жай бөлшек пен ондық бөлшекті танып, ажыратады. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады.

Оқушылардың басым бөлігі:Ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыра алады.

Кейбір оқушылар:Ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыруды, бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне айналдыру туралы тұжырым жасайды.

Бағалау критерийлері

Дағдылар

Жетістік критерийлері


Білу

Ондық бөлшектің анықтамасын біледі.

Түсіну

Ондық бөлшекті жазып, оқуды түсінеді.

Қолдану

Бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне айналдыра алады.

Талдау

Ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыруды, бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне айналдыру туралы тұжырымдайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Жай бөлшек пен ондық бөлшектің жазылуы, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру ережесін қолдануды өзі түсіне отырып, өзгелерге түсіндіре алады.

Лексика мен сөз тіркестері:

Жай бөлшек, үлестер, ондық бөлшек, ондық таңбалар, разряд бірліктер, натурал сан, аралас сан.

Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

1. ... ондық бөлшек ...?

2.Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу ....?

3.3,1=3,10 теңдігін ....?

Құндылықтарға баулу

Қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу, тілге құрмет, өз ойын ашық айту, сабаққа белсене қатысу, еңбексүйгіштік, өзі мен өзгенің еңбегің бағалай білуқұндылықтарыдамиды.


Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Электронды оқулық, презентация.

Бастапқы білім

Ондық бөлшек ұғымын біледі. Ондық бөлшектерді оқып, жаза алады.Ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсінеді.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Білу



Ұйымдастыру кезеңі

5 минут



Психологиялық ахуал орнату (1')«Өзіңізге тілегеңді-басқаларға тілеңіз!»/Әр оқушы ішінен ойлаған тілегің қасыңдағы оқушыға айтады/

Топқа бөлу. (1') /үлестірмелі қима-қағаздарда жай бөлшектер, ондық бөлшектер, аралас сандар жазылады, ажырата отырып топқа бөлінеді/

1-топ: Жай бөлшек

2-топ: Ондық бөлшек

3-топ: Аралас сан

«Ой қозғау» /3'/Ребус шешу /топтық жұмыс/

1-топ:

””’ ‘““

Овал 1 Овал 2 Прямая соединительная линия 1

2-топ:

‘ ““‘“

Овал 3 Овал 4 Прямая соединительная линия 2

Ш


3-топ:

‘ ’’’ ”

Л



«Жай бөлшек», «Ондық бөлшек», «Аралас сан» сөздері шығады.

«Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау.

Жай бөлшек, ондық бөлшек, аралас сандардың арасында қандай байланысты байқайсың?-деген сұраққа жауап бере отырып, сабақтың тақырыбы ашылады.

Маған анықтамасын айтып бере аласың ба?

1-топ: Жай бөлшек дегеніміз...

2-топ: Ондық бөлшек дегеніміз...

Бірліктен де кіші разрядтары бар ондық жүйеде жазылған сан ондық бөлшек деп аталады

3-топ: Аралас сан...

презентация



тапсырма жазылған үлестірме




ребус







Сабақтың ортасы

Түсіну



Өткен тақырыпты бекіту

9 минут



































Қолдану


Жаңа материалды игеру

23 минут

























































Талдау

Үй тапсырмасын тексеру: /2'/

«Көрші» /жұптық жұмыс/

700 Ондық бөлшекті жазыңдар.

1)Үш бүтін жүзден он алты; 2) сегіз бүтін мыңнан жүз жиырма үш; 3)нөл бүтін жүзден үш; 4) жиырма сегіз бүтін жүз мыңнан жеті; 5) төрт жүз бүтін миллионнан он бес.

703 0,60042 санын оқыңдар. Үтірді оңға бір орын жылжыта отырып, шыққан сандардың бүтін бөлігін және ондық таңбаларын жеке-жеке атап шығыңдар.

Ауызша дұрыс жауаптары мен дәптердегі шығарылған есептердің сәйкестігін тексеріп, «Шартты белгілер» арқылы бағалау жүргізу.

«+, -» әдісі арқылы бағалау.

«+» --- дұрыс есеп, «-» --- дұрыс емес есеп,

«+,-» ----- жартылай дұрыс.

«Серпілген сауал» /5'/ /ондық бөлшек туралы білімдерін тексеруге ашық сұрақ қою/ /жеке жұмыс/«Ондық таңбамен өрнектелген санды неміс те , орыс та , араб та , янка да оқи алады ” . /Д.И.Менделеев/

1.Мәтіннен ондық бөлшектерді тауып, оқып бер. Республикада қазақтардан басқа 131 ұлыстың өкілдері тұрады. 2013 жылы өткізілген халық санағының қорытындысы бойынша халықтың этноқұрамы келесідей болды: қазақтар-65,2 пайыз, орыстар-21,8 пайыз, өзбектер– 3пайыз, украиндар-1,8 пайыз ұйғырлар-1,4 пайыз, татарлар-1,2 пайыз, немістер-1,1 пайыз, корейлер -0,6пайыз, түріктер-0,6 пайыз

2. Сен қалай ойлайсың? Жай бөлшекті ондық бөлшекпен жаза аламыз ба?

3. Жауапты тағы қалай толықтыруға болады?

«Семантикалық карта» /2'/

3,1

3

12,25

12,2500

6,8


3,10

3,00

3,100

6,80

«1 минуттық эссе» әдісі арқылы бағалау

Ондық бөлшектің соңына нөлді немесе бірнеше нөлдерді тіркеп жазғаннан немесе алып тастағаннан ондық бөлшек өзгермейді.

«Көргенімді ұмытпаймын, естігенімді есте сақтаймын» /2'/Электронды оқулықтан жаңа сабақ түсіндіріледі.


«Джигсо»әдісі бойынша топтық жұмыс. /9'/

Тақырыпты ашу үшін топқа бөлінген үлестірме қағаздағы тапсырмаларды орындау.

Критерий:

1.Бөлшектің алымындағы цифрлар саны мен бөліміндегі нөлдер санын теңестіріп жай бөлшекті ондық бөлшеке айналдыруды меңгереді.

2.Ондық бөлшектің ондық таңбаларының анықтамасын қолданып ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады.

3.Бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен айыру үшін үтірді қойып жазып, аралас санды ондық бөлшекке айналдыруды біледі.

Тапсырма:

1-топ: Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыр.

; ; ; ; ;

2-топ: Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыр. 0,12; 6,75; 3,5; 43,3; 123,07

3-топ:Аралас санды ондық бөлшекке айналдыр.

1 ; 5 ; 14 ; ; 3 ;

Дескриптор:

  1. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыруды біледі.

  2. Кез-келген ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруға болатындығын түсінеді.

  3. Аралас санды ондық бөлшекке айналдыра алады.

«Егер де мен...» әдісі арқылы бағалау



«Ойлан, жұптас, пікірлес!»/9'/

Оқулықпен жұмыста деңгейлік тапсырмалар /жұптық жұмыс/

А: №717 Ондық бөлшекті аралас сан түрінде жазыңдар:

1)5,3; 2)0,07; 3) 15,9: 4) 101,01; 5) 237,071

В: 719 Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазып, қысқартуды орындаңдар:

  1. 0,398; 2) 0,26; 3) 0,375; 4) 0,00056

С: №721 Жай бөлшекті аралас санға айналдырып, сонан соң оны ондық бөлшек түрінде жазыңдар:

1) ; 2) ; 3) ; 4)

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

Қызыл - түсінген жоқпын

Сары - әлі де практика қажет

Жасыл - барлығы түсінікті


«Ойды түйінде...» /3'/ /ауызша есептер/

1.Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыр.

7,4; 3,2; 10,6 ; 0,25; 2,4; 4,2; 14,4 ; 2,07; 61,17

0,3; 1,5 ;

2.Жай бөлшектері бар жәшіктерге сәйкес ондық бөлшектерді орналастыру.

3.Белгісіз санды табуға арналған тапсырмалар

Прямоугольник 2 3 =3,4; = 8 =8,28 = 0,375


«Блоб» әдісі арқылы бағалау




презентация




















Мәтінмен жұмыс











Графикалық органайзер








Электронды оқулық



тапсырма жазылған үлестірме





























оқулық













бағдаршам белгілері
































«Блоб» суреті

Сабақтың соңы

5 минут




Рефлексия

3 минут

«Бір минут» идеясы бойынша оқушылар «Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру» тақырыбында тоқтаусыз, қайталаусыз және қатесіз сөйлеп, ойды қорытады.

Оқушылардан сабақтан алған әсерлері туралы пікірлерін ортаға салуға шақырады

Шығу парағы:

-Бүгін не үйрендің?

-Келесі сабақта қандай мәселелерге аса назар аудару қажет?

-Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар?

«Бір минут» ойыны








Шығу парағы

Қосымша ақпарат

Саралау: Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау: Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1. 2. 3. 4 тапсырмаларда саралау тапсырмалары берілген.





Қол шапалақтау

Шартты белгілер

1 минуттық эссе

Егер де мен...

Бағдаршам

Блоб ағашы

Партада отыру ережесін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

1.Оқу мақсатын ребус шештіріп анықтау тиімді іске асады деп жоспарладым.

2. Топтық жұмыс жасауда тақырыпты қаншалықты меңгергендігін анықтауда қолдану, талдау деңгейлері нәтижелі болады деп ойлаймын.

3.Балаларды қызықтыратын түрлі әдіс - тәсілдерді тиімді пайдалану оқу мақсатына жетеді.

4. Келесі сабақтарда ойын элементтерін, Венн диаграмма, постер қорғауды қолдана отырып өткізсе оң ықпал берері сөзсіз.

5.Әлі де болса ерекше назар аударып, саралауды күшейту керектігін байқадым. Келесі сабақтарда саралау тапсырмаларына ерекше назар аудару қажет деп ойлаймын.











Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!