Мұғалім:Каиыржанова М.М.
Пән: математика
Сынып: 5-сынып
Өткізілген уақыты:
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді бөлу
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік: Ондық бөлшектерді бөлу тақырыбы бойынша білімдерін тиянақтау.
2) Дамытушылық: Стандарттық емес тапсырмаларды қолдану арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.
3) Тәрбиелік: Топтық жұмыстар арқылы сыныптағы өзара ынтамақтастық қарым-қатынасты қалыптастыра отырып, белсенділіктерін арттыру
Табыс критерийлері:
- Ондық бөлшектерді бөлуге байланысты есептерді түрлендіре алады.
- Ондық бөлшектерді бөлу ережелерін қолданып, есептерді шеше біледі.
-Ондық бөлшектердің анықтамасын біледі, оларды бөлу ережелерін айта алады.
Сабақтың түрі: бекіту
Сабақта қолданылатын құрал-жабдықтар: интербелсенді тақта, оқулық, бағалау парағы, А-3, маркер
Ұйымдастыру формалары: топтық, жұптық, жеке дара, ұжымдық
Қолданылған әдіс-тәсілдер: «Әткеншек» «Сәйкестендіру» «Рольдік ойын» «Блоб ағашы»
|
Уақыт |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру формалары |
Бағалау |
Қолданылған модульдер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
1-5 |
Ұйымдастыру кезеңі. |
Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру . Қызықты сұрақтар Топқа бөлу. «Кәмпиттер»арқылы Тақырыпқа шығу. «Есептерді шешу» арқылы |
Сыныпта психологиялық ахуал орнайды. Топқа бөлінеді. Көшбасшы сайлайды. Тақырыпты оқушылар анықтайды, мақсат қояды |
Ұжымдық |
Формативті бағалау (мадақтау) |
СТО Оқыту үшін және оқытудағы бағалау Оқытудағы жаңа тәсілдер АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-9 |
Бекіту |
1)Білу, түсіну: Ондық бөлшектерді бөлу бойынша алынған білімді еске түсірейік: «Әткеншек» 1.Тіктөртбұрыштың ауданы 2,8 см2, ені 1,4 см. Ұзындығын тап.(2 см) 2.Сегіз қауынның салмағы 25,6 кг, бір қауынның салмағы қанша?(3,2 кг) 3.Саяхатшылар 20,5 км/сағ жылдамдықпен 30,75 км жол жүрді. Сонда жолға қанша уақыт жұмсалды? (1,5 сағ) |
Анықтамаларды біледі, есепті шешеді, өзара бағалайды. |
Топтық Жеке дара Топтық Топтық Топтық Топтық Жұптық |
Ф Бағдаршам Бас бармақ |
Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу Талантты және дарынды балаларды оқыту АКТ СТО Оқытудағы басқару және көшбасшылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
9-14 |
|
3) Қолдану: Есептерді шешіп, жауаптарымен сәйкестендір(интербелсенді тақта): 3,6:0,4 =9 2,46:0,6=4,1 5,5:0,5=11 4,68:0,9=5,2 8,4:1,2=7 1,96:0,04=49 |
Алған білімдерін қолданып, берілген тапсырманы орындайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
14-21 |
|
4) Талдау: Теңдеулерді шешіп, ондық бөлшектерге байланысты тарихи мәліметтерді анықта. 1.16 ғасырда ондық бөлшекті қолданысқа енгізген математик?
0,21х=6,3 C 0,04x=2 Т 0,132=132 Е 17,5x=0,63 В 113,75:x=45,5 И 1,2x=4,02 Н 2. 1424 жылы алғашқы рет ондық бөлшекке толық түсінік берген өзбек ғалымы?
0,21х=6,3 Ә 0,04x=2 Л 0,132=132 К 17,5x=0,63 А 113,75:x=45,5 Ш 1,2x=4,02 И 3. Ондық бөлшектердің алғашқы пайда болған орны?
0,21х=6,3 Қ 0,04x=2 Ы 0,132=132 Т 17,5x=0,63 А 113,75:x=45,5 Й
|
Берілген тапсырманы орындау барысында талдайды, өз ойларын әрі қарай дамытады, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
21-28 |
|
5) Жинақтау: Сурет арқылы есеп құрастыр. |
Алған білімді тиянақтап, оны бір жүйеге келтіреді, жоспарлайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
28-38 |
|
6)Бағалау: Ондық бөлшектер өмірде: «Рольдік ойын» а)медицина ә)аспазшы б)сатушы |
Ойларын, идеяларын, пайымдауларын дәлелдейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
38-41 |
Рефлексия. |
«Блоб ағашы» |
Бүгінгі сабақты қорытындылайды |
Жеке дара |
Кері байланыс |
Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
41-44 |
Бағалау. |
Топтағы жұмысты бағалау Топтың мүшелерін бағалау: «Бағалау парағы» |
Көшбасшы бағалайды. |
|
Формативті бағалау |
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Оқытудағы басқару және көшбасшылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
45 |
Үй тапсырмасын беру. |
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ондық бөлшектерді бөлу" 5-сынып
Ашық сабақ "Ондық бөлшектерді бөлу" 5-сынып
Мұғалім:Каиыржанова М.М.
Пән: математика
Сынып: 5-сынып
Өткізілген уақыты:
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді бөлу
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік: Ондық бөлшектерді бөлу тақырыбы бойынша білімдерін тиянақтау.
2) Дамытушылық: Стандарттық емес тапсырмаларды қолдану арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.
3) Тәрбиелік: Топтық жұмыстар арқылы сыныптағы өзара ынтамақтастық қарым-қатынасты қалыптастыра отырып, белсенділіктерін арттыру
Табыс критерийлері:
- Ондық бөлшектерді бөлуге байланысты есептерді түрлендіре алады.
- Ондық бөлшектерді бөлу ережелерін қолданып, есептерді шеше біледі.
-Ондық бөлшектердің анықтамасын біледі, оларды бөлу ережелерін айта алады.
Сабақтың түрі: бекіту
Сабақта қолданылатын құрал-жабдықтар: интербелсенді тақта, оқулық, бағалау парағы, А-3, маркер
Ұйымдастыру формалары: топтық, жұптық, жеке дара, ұжымдық
Қолданылған әдіс-тәсілдер: «Әткеншек» «Сәйкестендіру» «Рольдік ойын» «Блоб ағашы»
|
Уақыт |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру формалары |
Бағалау |
Қолданылған модульдер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
1-5 |
Ұйымдастыру кезеңі. |
Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру . Қызықты сұрақтар Топқа бөлу. «Кәмпиттер»арқылы Тақырыпқа шығу. «Есептерді шешу» арқылы |
Сыныпта психологиялық ахуал орнайды. Топқа бөлінеді. Көшбасшы сайлайды. Тақырыпты оқушылар анықтайды, мақсат қояды |
Ұжымдық |
Формативті бағалау (мадақтау) |
СТО Оқыту үшін және оқытудағы бағалау Оқытудағы жаңа тәсілдер АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-9 |
Бекіту |
1)Білу, түсіну: Ондық бөлшектерді бөлу бойынша алынған білімді еске түсірейік: «Әткеншек» 1.Тіктөртбұрыштың ауданы 2,8 см2, ені 1,4 см. Ұзындығын тап.(2 см) 2.Сегіз қауынның салмағы 25,6 кг, бір қауынның салмағы қанша?(3,2 кг) 3.Саяхатшылар 20,5 км/сағ жылдамдықпен 30,75 км жол жүрді. Сонда жолға қанша уақыт жұмсалды? (1,5 сағ) |
Анықтамаларды біледі, есепті шешеді, өзара бағалайды. |
Топтық Жеке дара Топтық Топтық Топтық Топтық Жұптық |
Ф Бағдаршам Бас бармақ |
Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу Талантты және дарынды балаларды оқыту АКТ СТО Оқытудағы басқару және көшбасшылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
9-14 |
|
3) Қолдану: Есептерді шешіп, жауаптарымен сәйкестендір(интербелсенді тақта): 3,6:0,4 =9 2,46:0,6=4,1 5,5:0,5=11 4,68:0,9=5,2 8,4:1,2=7 1,96:0,04=49 |
Алған білімдерін қолданып, берілген тапсырманы орындайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
14-21 |
|
4) Талдау: Теңдеулерді шешіп, ондық бөлшектерге байланысты тарихи мәліметтерді анықта. 1.16 ғасырда ондық бөлшекті қолданысқа енгізген математик?
0,21х=6,3 C 0,04x=2 Т 0,132=132 Е 17,5x=0,63 В 113,75:x=45,5 И 1,2x=4,02 Н 2. 1424 жылы алғашқы рет ондық бөлшекке толық түсінік берген өзбек ғалымы?
0,21х=6,3 Ә 0,04x=2 Л 0,132=132 К 17,5x=0,63 А 113,75:x=45,5 Ш 1,2x=4,02 И 3. Ондық бөлшектердің алғашқы пайда болған орны?
0,21х=6,3 Қ 0,04x=2 Ы 0,132=132 Т 17,5x=0,63 А 113,75:x=45,5 Й
|
Берілген тапсырманы орындау барысында талдайды, өз ойларын әрі қарай дамытады, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
21-28 |
|
5) Жинақтау: Сурет арқылы есеп құрастыр. |
Алған білімді тиянақтап, оны бір жүйеге келтіреді, жоспарлайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
28-38 |
|
6)Бағалау: Ондық бөлшектер өмірде: «Рольдік ойын» а)медицина ә)аспазшы б)сатушы |
Ойларын, идеяларын, пайымдауларын дәлелдейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
38-41 |
Рефлексия. |
«Блоб ағашы» |
Бүгінгі сабақты қорытындылайды |
Жеке дара |
Кері байланыс |
Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
41-44 |
Бағалау. |
Топтағы жұмысты бағалау Топтың мүшелерін бағалау: «Бағалау парағы» |
Көшбасшы бағалайды. |
|
Формативті бағалау |
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Оқытудағы басқару және көшбасшылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
45 |
Үй тапсырмасын беру. |
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
ормативті бағалау (белгіше, смайл)












