Павлодар облысы, Баянауыл ауданы, Қ.Сәтбаев ауылы
«Шадыра жалпы орта білім беру мектебі» КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
5.2.А бөлім: Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||||
|
Мұғалімнің аты - жөні |
Оразбекова Айнаш Толеутайевна |
|||||||
|
Күні |
|
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін біледі; - бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін біледі; - жай бөлшектері бар мәтін есептерді шығаруда қолданады; - осы тақырып бойынша есеп шығару дағдыларын қалыптастырады. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. «Шаттық шеңбері» сыныпта жағымды психологиялық жағдай орнату (жақсы көңіл – күй тілеу). 2. Тірек білімді өзектендіру. 1 тапсырма
2
бөлшек
Тексеру: мұғалімнің көмегімен 2 тапсырма Ортақ бөлімін анықтаңыздар:
Сұрақтар: 1.Бүгінгі сабақтағы басты мақсатымыз қандай? 2.Бұл тақырыпта нені үйренеміз деп ойлайсыздар? «Геометриялық фигуралар» стратегиясы Түрлі – түсті фигуралар арқылы 2 топқа бөлу. |
Алдын – ала тақтада жазылған тапсырмаларды сәйкестендіреді. Интербелсенді тақта арқылы оқушы өз жауабын тексереді. Ортақ бөлімдерге сәйкес әріптерді ашу арқылы жаңа тақырыпқа шығады. Тақырыпқа байланысты сұрақ қою арқылы тақырыптың мақсатын анықтайды. |
|
Оқушы дәптері Интербелсенді тақта Геометриялық фигуралар |
||||
|
Сабақтың ортасы |
1 кезең. Мағынаны ажырату: Оқушылар жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады. «Қарлы кесек» бірін – бірі үйрету І топ
ІІ топ
Кері байланыс: Әр топтың топ басшысы түсіндіріп, айтып өтеді. 2 кезең. Ой толғаныс -анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; -бір – бірімен ой бөліседі. Сергіту сәті «қызыл өрік» «Мозаика» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді. «Джигсо» стратегиясы 1 тапсырма. Есептеңіз:
Дескриптор: Білім алушы -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады. 2 тапсырма. Өрнектің мәнін табыңыз:
Дескриптор: Білім алушы -амалдардың орындалу ретін анықтайды; -бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; 3 тапсырма. Амалды орындаңыз:
Дескриптор: Білім алушы -амалдардың орындалу ретін анықтайды; -бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; -бөлшектерді қосады.
4 тапсырма. Теңдеуді шешіп, дұрыстығын тексеріңіз.
Дескриптор: Білім алушы -ортақ бөлімді анықтайды; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; -жауабын тексереді. Кері байланыс. Топ бойынша әрбір оқушы өз тапсырмасын шешеді. Екінші топта мұғалімнің көмегімен дұрыс жауабына сарапшы болады. Бастапқы топқа келгенде оқушыларға түсіндіреді, дәптерлеріне жазады. |
Оқушылар берілген тапсырманы оқиды, ізденеді, орындайды. |
|
Таратпа карточкалар
Таратпа карточкалар Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы
|
||||
|
Сабақтың соңы |
«Білім теңізіне қайықты жіберіңіз» Әр оқушы сабақтың соңында бүгінгі оқу мақсатына сай өзінің алған білімін бағамдай отырып, білім теңізіне жібереді немесе мақсатқа жету жолында болса білім шығанағында қалады. Үй тапсырмасы: Жай бөлшектерді қосу және азайту. №993(тақ) бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу (азайту) амалдардын орындайды; № 996 өрнектің мәнін табады. |
|
Өзін – өзі бағалау және мұғалімнің бақылауы арқылы бағаланады; (Қалыптастырушы бағалау арқылы 1-10 балл.) |
Оқулық «Математика» 5-сынып. Алдамұратова Т.А., Байшоланова К.С., Байшоланов Е.С. Алматы, Атамұра, 2015. Интербелсенді тақта |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: "Ондық бөлшектерді көбейту"
Ашық сабақ: "Ондық бөлшектерді көбейту"
Павлодар облысы, Баянауыл ауданы, Қ.Сәтбаев ауылы
«Шадыра жалпы орта білім беру мектебі» КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
5.2.А бөлім: Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||||
|
Мұғалімнің аты - жөні |
Оразбекова Айнаш Толеутайевна |
|||||||
|
Күні |
|
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін біледі; - бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін біледі; - жай бөлшектері бар мәтін есептерді шығаруда қолданады; - осы тақырып бойынша есеп шығару дағдыларын қалыптастырады. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. «Шаттық шеңбері» сыныпта жағымды психологиялық жағдай орнату (жақсы көңіл – күй тілеу). 2. Тірек білімді өзектендіру. 1 тапсырма
2
бөлшек
Тексеру: мұғалімнің көмегімен 2 тапсырма Ортақ бөлімін анықтаңыздар:
Сұрақтар: 1.Бүгінгі сабақтағы басты мақсатымыз қандай? 2.Бұл тақырыпта нені үйренеміз деп ойлайсыздар? «Геометриялық фигуралар» стратегиясы Түрлі – түсті фигуралар арқылы 2 топқа бөлу. |
Алдын – ала тақтада жазылған тапсырмаларды сәйкестендіреді. Интербелсенді тақта арқылы оқушы өз жауабын тексереді. Ортақ бөлімдерге сәйкес әріптерді ашу арқылы жаңа тақырыпқа шығады. Тақырыпқа байланысты сұрақ қою арқылы тақырыптың мақсатын анықтайды. |
|
Оқушы дәптері Интербелсенді тақта Геометриялық фигуралар |
||||
|
Сабақтың ортасы |
1 кезең. Мағынаны ажырату: Оқушылар жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады. «Қарлы кесек» бірін – бірі үйрету І топ
ІІ топ
Кері байланыс: Әр топтың топ басшысы түсіндіріп, айтып өтеді. 2 кезең. Ой толғаныс -анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді; -бір – бірімен ой бөліседі. Сергіту сәті «қызыл өрік» «Мозаика» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді. «Джигсо» стратегиясы 1 тапсырма. Есептеңіз:
Дескриптор: Білім алушы -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады. 2 тапсырма. Өрнектің мәнін табыңыз:
Дескриптор: Білім алушы -амалдардың орындалу ретін анықтайды; -бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; 3 тапсырма. Амалды орындаңыз:
Дескриптор: Білім алушы -амалдардың орындалу ретін анықтайды; -бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; -бөлшектерді қосады.
4 тапсырма. Теңдеуді шешіп, дұрыстығын тексеріңіз.
Дескриптор: Білім алушы -ортақ бөлімді анықтайды; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесін қолданады; -бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; -жауабын тексереді. Кері байланыс. Топ бойынша әрбір оқушы өз тапсырмасын шешеді. Екінші топта мұғалімнің көмегімен дұрыс жауабына сарапшы болады. Бастапқы топқа келгенде оқушыларға түсіндіреді, дәптерлеріне жазады. |
Оқушылар берілген тапсырманы оқиды, ізденеді, орындайды. |
|
Таратпа карточкалар
Таратпа карточкалар Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы
|
||||
|
Сабақтың соңы |
«Білім теңізіне қайықты жіберіңіз» Әр оқушы сабақтың соңында бүгінгі оқу мақсатына сай өзінің алған білімін бағамдай отырып, білім теңізіне жібереді немесе мақсатқа жету жолында болса білім шығанағында қалады. Үй тапсырмасы: Жай бөлшектерді қосу және азайту. №993(тақ) бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу (азайту) амалдардын орындайды; № 996 өрнектің мәнін табады. |
|
Өзін – өзі бағалау және мұғалімнің бақылауы арқылы бағаланады; (Қалыптастырушы бағалау арқылы 1-10 балл.) |
Оқулық «Математика» 5-сынып. Алдамұратова Т.А., Байшоланова К.С., Байшоланов Е.С. Алматы, Атамұра, 2015. Интербелсенді тақта |
||||
шағым қалдыра аласыз


















