Ашық сабақ "Ондық бөлшектерді көбейту" 5 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Ондық бөлшектерді көбейту" 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сыныптарға сабақ беретін мұғалімдерге арналған. Әдістемелік көмек ретінде математика пәнінен сабақ беретін әріптестеріме ұсынып отырмын. Ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары жаңартылған білім мазмұнына сай жасалған. Тапсырмалар Блум таксономиясы негізінде құрастырылған. Оқушылардың жас ерекшеліктері ескеріліп жасалған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді

Мектеп:Қ.И.Сәтбаев атындағы №7 мектеп-лицей

Күні

Мұғалімнің аты жөні: Юсупова Аманкул Жумановна

Сынып:5А

Қатысқаны: 24 /қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы

Ондық бөлшектерді көбейту

Оқу мақсаты

5.1.2.28 - ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: үтірге назар аудармай сандарды көбейтеді

Оқушылардың басым бөлігі: ондық бөлшектерді көбейтіп, бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен айыра алады

Кейбір оқушылар: қорытынды жасай алады

Бағалау критерийлері

  • Сандарды көбейтеді

  • Ондық бөлшектерді көбейте алады

  • Ондық бөлшектерді көбейтуге берілген мәтінді есептерді шығара алады

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология: «бөлшек», «ондық бөлшек», «бүтін бөлігі», «бөлшек бөлігі».

Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: «санның бөлігі», «санның бөлігін табу үшін санды бөлікке көбейтеміз».

Құндылықтарды дарыту

Топтағы жұмыста шығармашыл, сыни тұрғыдан ойлау, жауапкершілік, бір-біріне құрмет көрсету құндылықтарын дарыту

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, жаратылыстану.

Бастапқы білім


Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту

Сабақ барысы

Сабақтың жоспаланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу

Үй тапсырмасын пысықтау

«Стикердегі есептер» әдісі

Мақсаты: ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді меңгеруін топтық жұмыста тексеру




Стикерлер

Сабақтың ортасы

35 мин

«Зерттеушілік конференциясы» әдісі

Мақсаты: жаңа сабақты өздігінен игерту үшін топтық жұмыс жасату

Әр топқа жекелеген тапсырмалар беріледі. Оқушылар топтаса жұмыс жасай отырып, жаңа материалды меңгеруге тырысады. Бір-бірімен ақылдасады, көмек көрсетеді

І топқа

«Білу»

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданып, кестені толтырыңдар


а

2,5

9,8

0,3

21,85

4,56

в

3,3

0,07

0,9

0,2

1,27

а∙в







«Түсіну»

Себебін түсіндіріңдер.

1.Неліктен 3,1 ∙0,03=0,093 –ке тең болады?

2. Көбейтінділерді салыстырыңдар және себебін түсіндіріңдер

2,1 ∙3 және 2,1 ∙0,3


«Талдау»

Венн диаграммасы арқылы жай бөлшектерді көбейту мен ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін табыңдар


«Жинақтау»

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін қандай алгоритм қолдану керек екенін топ мүшелерімен бірлесе отырып қорытындыла


«Қолдану»

1. Көбейтуді орында

А) 62,4 ∙ 2,5 Ә) 1,8 ∙ 0,009 Б) 1,2 ∙ 1,5

В) 12,08 ∙ 0,09 Г) 40,6∙ 0,35 Д) 1,51 ∙8,3


2. Сандардың квадраттарын есепте

1,42 3,32 2,72 4,62 6,12 7,52

3. х-тің мәнін табыңдар: у=3,5а – в

а=0,82 в= 2,87


ІІ топқа

«Білу»

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданып, кестені толтырыңдар

а

2,5

9,8

0,3

21,85

4,56

в

3,3

0,07

0,9

0,2

1,27

а∙в







«Түсіну»

Себебін түсіндіріңдер.

1.Неліктен 3,1 ∙0,03=0,093 –ке тең болады?

2. Көбейтінділерді салыстырыңдар және себебін түсіндіріңдер

2,1 ∙3 және 2,1 ∙0,3


«Талдау»

Венн диаграммасы арқылы жай бөлшектерді көбейту мен ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін табыңдар


«Жинақтау»

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін қандай алгоритм қолдану керек екенін топ мүшелерімен бірлесе отырып қорытындыла


«Қолдану»

1. Көбейтуді орында:

А) 0,28 ∙ 2,4 Ә) 20,6 ∙ 30,5 Б) 2,3 ∙2,4

В) 15,2 ∙ 8,6 Г) 3,4 ∙ 0,28 Д) 4,07 ∙ 0,99


2. Сандардың квадраттарын есепте

1,32 5,32 2,82 6,62 9,12 7,22


3. х-тің мәнін табыңдар: х=3,2в+2с

в=4,5 с= 0,8


ІІІ топқа

«Білу»

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданып, кестені толтырыңдар

а

2,5

9,8

0,3

21,85

4,56

в

3,3

0,07

0,9

0,2

1,27

а∙в







«Түсіну»

Себебін түсіндіріңдер.

1.Неліктен 3,1 ∙0,03=0,093 –ке тең болады?

2. Көбейтінділерді салыстырыңдар және себебін түсіндіріңдер

2,1 ∙3 және 2,1 ∙0,3


«Талдау»

Венн диаграммасы арқылы жай бөлшектерді көбейту мен ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін табыңдар


«Жинақтау»

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін қандай алгоритм қолдану керек екенін топ мүшелерімен бірлесе отырып қорытындыла


«Қолдану»

1. Көбейтуді орында:

А) 6,8 ∙0,15 Ә) 0,65 ∙1,2 Б) 1,4 ∙1,04

В) 3,2 ∙ 1,05 Г) 6,91∙ 0,8 Д) 1,7 ∙ 8,8


2. Сандардың квадраттарын есепте

3,42 2,32 2,82 9,62 5,42 1,72


3. х-тің мәнін табыңдар: у=3,5а – в

а=1,84 в= 0,85

ІҮ топқа

«Білу»

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданып, кестені толтырыңдар

а

2,5

9,8

0,3

21,85

4,56

в

3,3

0,07

0,9

0,2

1,27

а∙в







«Түсіну»

Себебін түсіндіріңдер.

1.Неліктен 3,1 ∙0,03=0,093 –ке тең болады?

2. Көбейтінділерді салыстырыңдар және себебін түсіндіріңдер

2,1 ∙3 және 2,1 ∙0,3


«Талдау»

Венн диаграммасы арқылы жай бөлшектерді көбейту мен ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін табыңдар


«Жинақтау»

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін қандай алгоритм қолдану керек екенін топ мүшелерімен бірлесе отырып қорытындыла


«Қолдану»

1. Көбейтуді орында:

А) 7,41 ∙0,75 Ә) 4,12 ∙7,8 Б) 6,3 ∙20,3

В) 32,9 ∙ 3,2 Г) 3,3∙ 1,1 Д) 33,5 ∙ 5,4


2. Сандардың квадраттарын есепте

5,22 4,32 3,82 1,62 8,22 3,72


3. х-тің мәнін табыңдар: х=3,2в+2с

в=1,5 с= 0,5


Сайттан «Онлық бөлшектерді көбейтудің төркөз әдісін» көрсету

Оқушыларға сәйкесінше тапсырма ұсыну


Оқулықпен жұмыс жасату

673 №675 №680


«Бағалау»

Ондық бөлшектерді көбейтуді қайда және қалай пайдаланамыз? Күнделікті өмірде қолдана аламыз ба?


Оқулық


Постерлер

Фломастерлер






























































































































































Bilimland.kz



Сабақтың соңы

4 мин

«Қорытынды»

«Бес саусақ» әдісімен өзін-өзі бағалау

Бас бармақ – бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

Балалы үйрек – қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім?

Ортан терек – мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек – сабақ ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек – мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?










І топқа


«Білу»

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданып, кестені толтырыңдар


а

2,5

9,8

0,3

21,85

4,56

в

3,3

0,07

0,9

0,2

1,27

а∙в







«Түсіну»

Себебін түсіндіріңдер.

1.Неліктен 3,1 ∙0,03=0,093 –ке тең болады?

2. Көбейтінділерді салыстырыңдар және себебін түсіндіріңдер

2,1 ∙3 және 2,1 ∙0,3


«Талдау»

Венн диаграммасы арқылы жай бөлшектерді көбейту мен ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін табыңдар


«Жинақтау»

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін қандай алгоритм қолдану керек екенін топ мүшелерімен бірлесе отырып қорытындыла


«Қолдану»

1. Көбейтуді орында

А) 62,4 ∙ 2,5 Ә) 1,8 ∙ 0,009 Б) 1,2 ∙ 1,5

В) 12,08 ∙ 0,09 Г) 40,6∙ 0,35 Д) 1,51 ∙8,3



2. Сандардың квадраттарын есепте

1,42 3,32 2,72 4,62 6,12 7,52

3. х-тің мәнін табыңдар: у=3,5а – в

а=0,82 в= 2,87


















ІІ топқа



«Білу»

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданып, кестені толтырыңдар


а

2,5

9,8

0,3

21,85

4,56

в

3,3

0,07

0,9

0,2

1,27

а∙в







«Түсіну»

Себебін түсіндіріңдер.

1.Неліктен 3,1 ∙0,03=0,093 –ке тең болады?

2. Көбейтінділерді салыстырыңдар және себебін түсіндіріңдер

2,1 ∙3 және 2,1 ∙0,3


«Талдау»

Венн диаграммасы арқылы жай бөлшектерді көбейту мен ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін табыңдар



«Жинақтау»

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін қандай алгоритм қолдану керек екенін топ мүшелерімен бірлесе отырып қорытындыла


«Қолдану»

1. Көбейтуді орында:

А) 0,28 ∙ 2,4 Ә) 20,6 ∙ 30,5 Б) 2,3 ∙2,4

В) 15,2 ∙ 8,6 Г) 3,4 ∙ 0,28 Д) 4,07 ∙ 0,99


2. Сандардың квадраттарын есепте

1,32 5,32 2,82 6,62 9,12 7,22



3. х-тің мәнін табыңдар: х=3,2в+2с

в=4,5 с= 0,8



















ІІІ топқа

«Білу»

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданып, кестені толтырыңдар


а

2,5

9,8

0,3

21,85

4,56

в

3,3

0,07

0,9

0,2

1,27

а∙в







«Түсіну»

Себебін түсіндіріңдер.

1.Неліктен 3,1 ∙0,03=0,093 –ке тең болады?

2. Көбейтінділерді салыстырыңдар және себебін түсіндіріңдер

2,1 ∙3 және 2,1 ∙0,3



«Талдау»

Венн диаграммасы арқылы жай бөлшектерді көбейту мен ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін табыңдар


«Жинақтау»

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін қандай алгоритм қолдану керек екенін топ мүшелерімен бірлесе отырып қорытындыла



«Қолдану»

1. Көбейтуді орында:

А) 6,8 ∙0,15 Ә) 0,65 ∙1,2 Б) 1,4 ∙1,04

В) 3,2 ∙ 1,05 Г) 6,91∙ 0,8 Д) 1,7 ∙ 8,8


2. Сандардың квадраттарын есепте

3,42 2,32 2,82 9,62 5,42 1,72


3. х-тің мәнін табыңдар: у=3,5а – в

а=1,84 в= 0,85



















ІҮ топқа

«Білу»

Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданып, кестені толтырыңдар


а

2,5

9,8

0,3

21,85

4,56

в

3,3

0,07

0,9

0,2

1,27

а∙в







«Түсіну»


Себебін түсіндіріңдер.

1.Неліктен 3,1 ∙0,03=0,093 –ке тең болады?

2. Көбейтінділерді салыстырыңдар және себебін түсіндіріңдер

2,1 ∙3 және 2,1 ∙0,3



«Талдау»

Венн диаграммасы арқылы жай бөлшектерді көбейту мен ондық бөлшектерді көбейту алгоритмін салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін табыңдар



«Жинақтау»


Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту үшін қандай алгоритм қолдану керек екенін топ мүшелерімен бірлесе отырып қорытындыла



«Қолдану»

1. Көбейтуді орында:

А) 7,41 ∙0,75 Ә) 4,12 ∙7,8 Б) 6,3 ∙20,3

В) 32,9 ∙ 3,2 Г) 3,3∙ 1,1 Д) 33,5 ∙ 5,4



2. Сандардың квадраттарын есепте

5,22 4,32 3,82 1,62 8,22 3,72



3. х-тің мәнін табыңдар: х=3,2в+2с

в=1,5 с= 0,5









Shape5 Shape9 Shape16 Shape6 Shape10 Shape15 Shape7 Shape13 Shape14 Shape3 Shape4 Shape8 Shape11 Shape12 Shape2













































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2018
668
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі