|
Сабақ тақырыбы: |
Ондықпен санау |
Мектеп: Болгар мектеп-бақшасы |
||||||
|
Күні : |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Аккулова И.С. |
||||||
|
Бөлім: 2А бөлім – 20-ға де-йінгі сандарды қосу және азайту Бөлімше: 1.2 Сандармен амалдарды орындау |
||||||||
|
Ортақ тақырыптар: «Менің отбасым және достарым», «Бізді қоршаған әлем» ортақ тақырыптар |
||||||||
|
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
1.1.2.5. ондықтан аттамай 20 көлеміндегі сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау |
|||||||
|
Барлық оқушылар: Оқушылардың басым бөлігі: Кейбір оқушылар: |
- 20-ға дейінгі сандар тізбегін/ондықтармен 100-ге дейінгі сандар тізбегін құрастырады; - 100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтай-ды; - cанның жаңа бірлігі — ондық туралы түсінігі болады, 100-ге дейін ондықтармен санайды, жазады, салыс-тырады. |
|||||||
|
Жетістік критерийі |
-ондықты шығарып алуды; -ондықтарды атауды; -ондықтармен санауды; - дөңгелек сандарды атауды меңгереді |
|||||||
|
Ресурстар: |
- cанау таяқшалары (бірнеше қорап); - кеңсе резеңке баулары; - лото; 0-нан 90-ға дейінгі дөңгелек сандар жазылған парақшалар (4 топтама). |
|||||||
|
Тірек сөздер |
ондық - в десятичной - in decimal (индесмол) |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға ондықты шығарып алу жолын түсіндіру, ондықтармен санауды үйрету, оларды дөңгелек ондықтардың атауымен таныстыру. |
|||||||
|
Оқытудың тілдік мақсаты |
сандық заңдылық қалай құрылғанын және әрі қарай қандай сан болатынын түсіндіре алады. |
|||||||
|
Ұсынылған бастапқы білім |
100-ге дейін тура және кері санау; ондықтармен санау. |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт пен ке-зеңдер |
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 25 минут Сабақтың аяғы 10 минут |
Білу Түсіну Қолдану Талдау Жинақтау Бағалау |
І. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық көңіл -күй Қуан шаттан!2 Қуанатын күн бүгін Қайырлы таң, қонақтар! Қайырлы күн болсын. - Ал енді балалар көңіл-күйімізді көтеру үшін жұппен тұрайық. Ең бірінші алақанымен амандасамыз. Иықпен амандасамыз. Арқамен амандасамыз. Аяқпен амандасамыз. Құлақпен амандасамыз. Енді мұрнымызбен амандасамыз. /Сыныпты цилинд, пирамида, конус тобына бөлу/ ІІІ.Жаңа тақырыпты меңгертуге дайындық — Қандай сандар бір таңбалы сандар деп аталады? Мысал келтіріңдер. — Екі таңбалы сандар дегенміз қандай сандар? — Өткен сабақта қандай санмен таныстыңдар? (10) — 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарынан ол санның айырмашылығы қандай? Таяқшалармен жұмыс. Он таяқшаларын резеңкемен байлауларын сұрау. Тағы осылай бірнеше таяқшаны байлау-ларын сұрау. Он таяқша бір бума болатынын түсіндіру. 1. Үй салуға көмектес. Тапсырманы сыныптағы барлық оқушыларға орындатыңыз. Тапсырма заттарды жаңа тәсілмен өз беттерінше санауды бекітуге және ондықтармен санау дағдысын жетілдіруге бағытталған. Оқушылардың дөңгелек ондық сандардың атауын нақты айтып жаттығуларын ұйымдастыры-ңыз. Жауабы: 20 немесе екі ондық бөрене және 40 немесе төрт ондық шеге. Ондық — он бірліктен тұратын сандық өлшем бірлігі. 1 онд. = 10 бірл., 2 онд. = 20 бірл., 3 онд. = 30 бірл., 4 онд. = 40 бірл., 5 онд. = 50 бірл., 6 онд. = 60 бірл., 7 онд. = 70 бірл., 8 онд. = 80 бірл., 9 онд. = 90 бірл., 10 онд. = 100 бірл. Нөлмен аяқталатын сандар дөңгелек сандар деп аталады. 1-топ. Ондықпен тура санату. 10,20,30 ..., 2-топ. Ондықпен тура санату. 100, 90,80, ... . 3-топ. Түсіп қалған сандарды ата. Тапсырманы жұппен орындатыңыз. Тапсырмада сандар қа-тарын реті бойынша ондықтармен толықтыру керек. Тапсырманы орындау барысын бақылаңыз. Бұл бақылау арқылы ондықпен санау дағдысының қандай дәрежеде екенін байқауға болады. Жауабы: 20, 40, 60, 80. 4. Шығарып көр. Мүмкіндігінше көп оқушының ой-пікірлерін тыңдаңыз. Оқушылардан осыған ұқсас есептерді өз бетінше құрастыруды өтініңіз. Жауабы: әкем 20 шеге сатып алды. 5. Сен білесің бе? Оқушылар дөңгелек сандар туралы біледі. Олар неге олай аталатындары туралы өз пікірлерін айтады. 6. Кім дұрыс санады? Оқушылардан жұпта жұмыс жасай отырып, дұрыс жауабын табуды сұраңыз. Тапсырмада анасы мен қызының қолындағы парақшалар жазылған цифрлар мен жұмыртқа са-лынған науалардың санын салыстыру керек. Қиыншылық туындаған жағдайда санау таяқшала-рын, яғни буылған ондықтарды пайдалануды ұсыныңыз. КҮЛТЕШЕЛЕРМЕН көңіл күйлерін тексеру. 5. Дөңгелек сандарды ата. Тапсырма дөңгелек сандарды анықтау машығына жаттықтырады. Оқушыларға тапсырманы өз беттерінше орындауларына уақыт беріңіз де, одан кейін өзара тексеруді ұйымдастырыңыз. Жауабы: 20, 80, 50, 10. 6. "Лото" ойыны. Шарты: Оқушылар лото санын ала отырып, ол дөңгелек сан болса, онда ол оны бөшкеге салу керек. 2-3 лотоны топқа таратып, А4 қағазына оның ондығы мен бірлігін жеке жазуларын өтініп сұрау. СЕРГІТУ СӘТІ Оңға, солға бұрылдық, Алға, артқа иілдік. Тіземізді бүктіріп, Қолды создық тік тұрып. 7. Орындап көр. Оқушылар заттардың санын ондықпен сана-уына болады. Санаудың нәтижесін олар ламинатталған қағазға жазып, өзара тексеру кезінде бір-біріне көрсетулеріне болады. (20, 30, 40) Ойлан. Оқушылар сурет бойынша аяқкиімдердің жұп санын анықтап, аяқкиімдердің жұп саны мен оқушылар саны бірдей екеніне көз жеткізеді. Дәл осылай оқушылар баскиімдер саны мен балалардың санын салыстырады. Рефлексия. "Өрмекшінің торы" - Не білдім? Не үйрендім? Не білгім келеді? (екі таңбалы сан екі саннан және ол ондық разряды мен нөлі бар сан дөңгелек сан екенін білдік.) "Бес саусақ" әдісі
|
Таяқшалар
Шырын сорғыш зат
Бумалар Ақ қағаз Лото, сан-дықша Чупачупс ыдысы |
|
||||
|
Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру |
Қосымша тапсырмалар |
|||||||
|
Оқушылардың “ондық”, “дөң-гелек сандар” ұғымдарын дұ-рыс пайдалануына көңіл бөлі-ңіз. Ондықтармен тура және кері ретпен санап көріңіздер. |
1. Жұмыртқаларды қалыбына сал. Әрбір қалыпта неше ондықтан жұмыртқа болды? Оқушылар алғашында қалыптар санының қанша екенін санайды да, жұмыртқалардың санының да сонша бола-тынын ұғады. Жұмыртқалардың санын ондықпен тауып, жауабын бос торкөзге жазады. Жауабы: бірінші қалыпта — 2 ондық жұмыртқа; екіншіде — 1 ондық жұмыртқа. 2. Кинотеатрдағы орын саны неше ондық болады? Орындардың нөмірі көрсетілмеген. Сондықтан да оқушылар өздігінен санап, орын санын бос торкөзге жазуы керек. Жауабы: бес ондық орын бар. Барлығы 50 орын. 3. Керіктің бойы. Оқушылар ондықтармен тура санай отырып, түсіп қалған сандарды жаза алады. Олар бұл сандарды суреттегі бос торкөздерге жазады. Осы сияқты тапсырманы оқушылар ауа шарында да орындайды. Мұнда олар ондықтармен кері бағытта санау дағдысын тексере алады. |
|||||||
|
Бағалау |
Оқушылар сабақ соңында: -ондықты шығарып алуды; -ондықтарды атауды; -ондықтармен санауды; - дөңгелек сандарды атауды меңгереді. Оқушылардың тақырыпты қаншалықты түсінгенін білу үшін мы-надай сұрақтар қойып, жауаптарын тыңдаңыз: — Бір ондықта неше бірлік бар? — Ондықтармен сана. — Дөңгелек сандарды ата. Оқушылармен жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалауға байланысты жұмыс өткізіңіз. |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ондықпен санау 1 класс
Ашық сабақ Ондықпен санау 1 класс
|
Сабақ тақырыбы: |
Ондықпен санау |
Мектеп: Болгар мектеп-бақшасы |
||||||
|
Күні : |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Аккулова И.С. |
||||||
|
Бөлім: 2А бөлім – 20-ға де-йінгі сандарды қосу және азайту Бөлімше: 1.2 Сандармен амалдарды орындау |
||||||||
|
Ортақ тақырыптар: «Менің отбасым және достарым», «Бізді қоршаған әлем» ортақ тақырыптар |
||||||||
|
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
1.1.2.5. ондықтан аттамай 20 көлеміндегі сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау |
|||||||
|
Барлық оқушылар: Оқушылардың басым бөлігі: Кейбір оқушылар: |
- 20-ға дейінгі сандар тізбегін/ондықтармен 100-ге дейінгі сандар тізбегін құрастырады; - 100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтай-ды; - cанның жаңа бірлігі — ондық туралы түсінігі болады, 100-ге дейін ондықтармен санайды, жазады, салыс-тырады. |
|||||||
|
Жетістік критерийі |
-ондықты шығарып алуды; -ондықтарды атауды; -ондықтармен санауды; - дөңгелек сандарды атауды меңгереді |
|||||||
|
Ресурстар: |
- cанау таяқшалары (бірнеше қорап); - кеңсе резеңке баулары; - лото; 0-нан 90-ға дейінгі дөңгелек сандар жазылған парақшалар (4 топтама). |
|||||||
|
Тірек сөздер |
ондық - в десятичной - in decimal (индесмол) |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға ондықты шығарып алу жолын түсіндіру, ондықтармен санауды үйрету, оларды дөңгелек ондықтардың атауымен таныстыру. |
|||||||
|
Оқытудың тілдік мақсаты |
сандық заңдылық қалай құрылғанын және әрі қарай қандай сан болатынын түсіндіре алады. |
|||||||
|
Ұсынылған бастапқы білім |
100-ге дейін тура және кері санау; ондықтармен санау. |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт пен ке-зеңдер |
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 25 минут Сабақтың аяғы 10 минут |
Білу Түсіну Қолдану Талдау Жинақтау Бағалау |
І. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық көңіл -күй Қуан шаттан!2 Қуанатын күн бүгін Қайырлы таң, қонақтар! Қайырлы күн болсын. - Ал енді балалар көңіл-күйімізді көтеру үшін жұппен тұрайық. Ең бірінші алақанымен амандасамыз. Иықпен амандасамыз. Арқамен амандасамыз. Аяқпен амандасамыз. Құлақпен амандасамыз. Енді мұрнымызбен амандасамыз. /Сыныпты цилинд, пирамида, конус тобына бөлу/ ІІІ.Жаңа тақырыпты меңгертуге дайындық — Қандай сандар бір таңбалы сандар деп аталады? Мысал келтіріңдер. — Екі таңбалы сандар дегенміз қандай сандар? — Өткен сабақта қандай санмен таныстыңдар? (10) — 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандарынан ол санның айырмашылығы қандай? Таяқшалармен жұмыс. Он таяқшаларын резеңкемен байлауларын сұрау. Тағы осылай бірнеше таяқшаны байлау-ларын сұрау. Он таяқша бір бума болатынын түсіндіру. 1. Үй салуға көмектес. Тапсырманы сыныптағы барлық оқушыларға орындатыңыз. Тапсырма заттарды жаңа тәсілмен өз беттерінше санауды бекітуге және ондықтармен санау дағдысын жетілдіруге бағытталған. Оқушылардың дөңгелек ондық сандардың атауын нақты айтып жаттығуларын ұйымдастыры-ңыз. Жауабы: 20 немесе екі ондық бөрене және 40 немесе төрт ондық шеге. Ондық — он бірліктен тұратын сандық өлшем бірлігі. 1 онд. = 10 бірл., 2 онд. = 20 бірл., 3 онд. = 30 бірл., 4 онд. = 40 бірл., 5 онд. = 50 бірл., 6 онд. = 60 бірл., 7 онд. = 70 бірл., 8 онд. = 80 бірл., 9 онд. = 90 бірл., 10 онд. = 100 бірл. Нөлмен аяқталатын сандар дөңгелек сандар деп аталады. 1-топ. Ондықпен тура санату. 10,20,30 ..., 2-топ. Ондықпен тура санату. 100, 90,80, ... . 3-топ. Түсіп қалған сандарды ата. Тапсырманы жұппен орындатыңыз. Тапсырмада сандар қа-тарын реті бойынша ондықтармен толықтыру керек. Тапсырманы орындау барысын бақылаңыз. Бұл бақылау арқылы ондықпен санау дағдысының қандай дәрежеде екенін байқауға болады. Жауабы: 20, 40, 60, 80. 4. Шығарып көр. Мүмкіндігінше көп оқушының ой-пікірлерін тыңдаңыз. Оқушылардан осыған ұқсас есептерді өз бетінше құрастыруды өтініңіз. Жауабы: әкем 20 шеге сатып алды. 5. Сен білесің бе? Оқушылар дөңгелек сандар туралы біледі. Олар неге олай аталатындары туралы өз пікірлерін айтады. 6. Кім дұрыс санады? Оқушылардан жұпта жұмыс жасай отырып, дұрыс жауабын табуды сұраңыз. Тапсырмада анасы мен қызының қолындағы парақшалар жазылған цифрлар мен жұмыртқа са-лынған науалардың санын салыстыру керек. Қиыншылық туындаған жағдайда санау таяқшала-рын, яғни буылған ондықтарды пайдалануды ұсыныңыз. КҮЛТЕШЕЛЕРМЕН көңіл күйлерін тексеру. 5. Дөңгелек сандарды ата. Тапсырма дөңгелек сандарды анықтау машығына жаттықтырады. Оқушыларға тапсырманы өз беттерінше орындауларына уақыт беріңіз де, одан кейін өзара тексеруді ұйымдастырыңыз. Жауабы: 20, 80, 50, 10. 6. "Лото" ойыны. Шарты: Оқушылар лото санын ала отырып, ол дөңгелек сан болса, онда ол оны бөшкеге салу керек. 2-3 лотоны топқа таратып, А4 қағазына оның ондығы мен бірлігін жеке жазуларын өтініп сұрау. СЕРГІТУ СӘТІ Оңға, солға бұрылдық, Алға, артқа иілдік. Тіземізді бүктіріп, Қолды создық тік тұрып. 7. Орындап көр. Оқушылар заттардың санын ондықпен сана-уына болады. Санаудың нәтижесін олар ламинатталған қағазға жазып, өзара тексеру кезінде бір-біріне көрсетулеріне болады. (20, 30, 40) Ойлан. Оқушылар сурет бойынша аяқкиімдердің жұп санын анықтап, аяқкиімдердің жұп саны мен оқушылар саны бірдей екеніне көз жеткізеді. Дәл осылай оқушылар баскиімдер саны мен балалардың санын салыстырады. Рефлексия. "Өрмекшінің торы" - Не білдім? Не үйрендім? Не білгім келеді? (екі таңбалы сан екі саннан және ол ондық разряды мен нөлі бар сан дөңгелек сан екенін білдік.) "Бес саусақ" әдісі
|
Таяқшалар
Шырын сорғыш зат
Бумалар Ақ қағаз Лото, сан-дықша Чупачупс ыдысы |
|
||||
|
Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру |
Қосымша тапсырмалар |
|||||||
|
Оқушылардың “ондық”, “дөң-гелек сандар” ұғымдарын дұ-рыс пайдалануына көңіл бөлі-ңіз. Ондықтармен тура және кері ретпен санап көріңіздер. |
1. Жұмыртқаларды қалыбына сал. Әрбір қалыпта неше ондықтан жұмыртқа болды? Оқушылар алғашында қалыптар санының қанша екенін санайды да, жұмыртқалардың санының да сонша бола-тынын ұғады. Жұмыртқалардың санын ондықпен тауып, жауабын бос торкөзге жазады. Жауабы: бірінші қалыпта — 2 ондық жұмыртқа; екіншіде — 1 ондық жұмыртқа. 2. Кинотеатрдағы орын саны неше ондық болады? Орындардың нөмірі көрсетілмеген. Сондықтан да оқушылар өздігінен санап, орын санын бос торкөзге жазуы керек. Жауабы: бес ондық орын бар. Барлығы 50 орын. 3. Керіктің бойы. Оқушылар ондықтармен тура санай отырып, түсіп қалған сандарды жаза алады. Олар бұл сандарды суреттегі бос торкөздерге жазады. Осы сияқты тапсырманы оқушылар ауа шарында да орындайды. Мұнда олар ондықтармен кері бағытта санау дағдысын тексере алады. |
|||||||
|
Бағалау |
Оқушылар сабақ соңында: -ондықты шығарып алуды; -ондықтарды атауды; -ондықтармен санауды; - дөңгелек сандарды атауды меңгереді. Оқушылардың тақырыпты қаншалықты түсінгенін білу үшін мы-надай сұрақтар қойып, жауаптарын тыңдаңыз: — Бір ондықта неше бірлік бар? — Ондықтармен сана. — Дөңгелек сандарды ата. Оқушылармен жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалауға байланысты жұмыс өткізіңіз. |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














