Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы
есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды
пайдалану;
8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу
үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;
8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың
графиктерін құрастыру
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Электрондық кестеде кіріктірілген функциялардың
жұмысын сипаттай алады
Пәндік лексика жіне
терминология:
СЧЕТ, СЧЕТЕСЛИ, СУММ, СУММЕСЛИ,
функциялар
Оқу мен жазуға арналған пайдалы сөз
тіркестері:
СЧЕТ функциясы …
орындайды
СЧЕТЕСЛИ функциясы келесі есептеулерді жүргізу
үшін қажет…
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
Кезеңі
Қызығушылықты ояту
8 мин
|
-
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, өткен тақырыпты
қайталап, есептер шығару
|
Оқушылар өз ойларын ортаға
салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа
көшу
Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау
жүргізеді
|
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер
|
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
30 мин
|
Тапсырма:
Бірнеше үшбұрыштың барлық қабырғаларының ұзындығы берілген. Герон
формуласын пайдаланып, осы үшбұрыштардың ауданын тап. Үшбұрыштардың
ең үлкен және ең кіші аудандарын анықта. Тапсырманы орындау
алгоритмі:
Тапсырманы орындауда геометрия курсындағы үшбұрыштың берілген үш
қабырғасын пайдаланып, үшбұрыш ауданын есептеудің Герон формуласы –
үшбұрыштың ауданын (S) оның қабырғаларының (a, b, және c)
ұзындықтары арқылы өрнектейтін формула: мұндағы p — үшбұрыштың
жарты периметрі: p = a + b + c 2 . Ехсеl программасында 3-суреттегі
үлгідегідей кестені жасаймыз. Үшбұрыш қабырғаларының мәндерін ойша
беруге болады. Е3 ұяшығына = (B4+C4+D4)/2 формуласын жазып, Е12
ұяшыққа дейін көшіріп қоямыз. F3 ұяшығына =КОРЕНЬ (E3 * (E3–B3) *
(E3-C3) * (E3-D3)) болатын Герон формуласын жазып, F12 ұяшыққа
дейін көшіріп қоямыз.
Ең
үлкен үшбұрыштың ауданын табу үшін =МАКС(F3:F12) формуласын
қолданамыз. Ең кіші үшбұрыштың ауданын табу үшін =МИН(F3:F12)
формуласын қолданамыз. Барлық үшбұрыштардың орташа ауданын табу
үшін =СРЗНАЧ(F3:F12) формуласын пайдаланып
есептейміз.
2-тапсырма.
Электрондық кестеде берілген үлгі бойынша
атмосфералық қысымның апталық өзгеруіне баға беретін кесте жаса.
Тапсырманы орындауда абсолют сілтемелер мен логикалық функция
қызметін пайдалануға болады. Қалыпты атмосфералық қысым =760 мм
сынап бағаны. Егер: • 755 -765 мм сынап бағаны аралығында болса,
«Талапқа сай». • 720-754 мм сынап бағаны аралығында болса,
«Талаптан төмен». • 766-780 мм сынап бағаны аралығында болса,
«Талаптан жоғары».
|
Оқушылар практикалық жұмысты орындауды
жалғастырады
Дескрипторлар:
• Кестені толық пішімдеу;
• Ұяшықтарда абсолют сілтемені қоя
білу;
• Ұяшықтарға логикалық функцияны пайдаланып,
өрнекті дұрыс жазу.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері
байланыс беріп отырады
ҚБ
«Алақан-жұлдыз»
ҚБ
«Ең үздік жауап»
ҚБ
«Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ парағы
|
Сабақтың соңы
Қорытынды
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
|
Кері байланыс
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл
... қиындық туғызды
Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі
келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін
бағалайды
|
А4,
конспект
|