Материалдар / Ашық сабақ «Қыз Жібек» жырындағы кейіпкерлер бейнесі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ «Қыз Жібек» жырындағы кейіпкерлер бейнесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ жоспары жырдағы тұрмыс-салт көрінісі, сұлулық, адамгершілік қасиеттердің ер намысы, халық намысымен тұтастықта сипатталуын талдай отыра негізгі кейіпкерлер бейнесін ашу мақсаты бойынша құрастырылды. Сабақ жоспары қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімдерімен тәжірибе алмасу үшін ұсынылып отыр.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қараша 2018
1965
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: «Қыз Жібек» жырындағы кейіпкерлер бейнесі

«Талдықорған қаласының облыстық есту қабілеті бұзылған балаларға арнайы мектеп-интернаты» КММ

Мұғалім: Трусбекова С.К.

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны: 0

Күні: 05.12.2017ж

Сынып: 9-сынып

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Жырдағы тұрмыс-салт көрінісі, сұлулық, адамгершілік қасиеттердің ер намысы, халық намысымен тұтастықта сипатталуын талдай отыра негізгі кейіпкерлер бейнесін ашу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Төлеген мен Жібек образын ашып айтып, ауызекі тілде өз ойын, пікірін айта алады, сұрақтарға нақты жауап бере алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылар бір-біріне түсіндіре отырып, образдарды салыстырып, талқылап өз ойын дәлелдей алады

Кейбір оқушылар:

Берілген сұрақтар бойынша зерттеу, суреттеу сұрақтарына жауап бере алады, ой толғау жазуда ойын жүйелі, тиянақты, тұжырымды етіп көркем тілмен жеткізе алады

Жырдағы кейіпкерлердің образдарын топтастыра алады, кейіпкер бойындағы қасиеттерден нені үйренгенін, нені өзіне үлгі етуге болатынын өз ойымен айта алады

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Анықтап дәлелдеу, тұжырымдау, қолдану, талқылау, жинақтау барысында жұппен, топпен диалогқа түсу арқылы пікір алмасып, өз ойын дәлелді жеткізе алады, түйінді ойларын ортаға сала алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Портрет, образ, бейне, негізгі кейіпкер, жағымды кейіпкер, жағымсыз кейіпкер, ғашықтық сезім, сүйіспеншілік, қастандық т.б.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Мына суретте кімдерді көріп отырсыңдар?

Бұл әртістер сендерге қай кинофильмнен таныс?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

«Егер мен Төлеген болсам...»

«Егер мен Жібек болсам...»

Дағды

Талдай алу, байланыстыру, тұжырымдау, өз ойын дәлелдеу дағдылары

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі

Алдыңғы оқу

«Қыз Жібек» жыры

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Психологиялық ахуал:

«Сиқырлы конверттер» әдісі

Оқушылар өздеріне конверттерді таңдап алады. ол конверттің екінші жағында жылы лебіздер жазылған:

(Неткен сұлу, көрікті жансың!

Неткен сұлу, көрікті жансың!

Сен бүгін керемет әдемі болып отырсың!

Сенің шаш үлгің қандай әдемі!

Шіркін! Сенің осыншалық тамаша жан

екеніңді барлық адам білсе ғой!

Өмірде жеңістерің көп болсын!

Уау! Сен бүгін көңілдісің ғой!

Сен үнемі менің берген тапсырмамды тамаша

орындайсың, сондықтан саған үлкен алғыс білдіремін!

Бүгін сабақта керемет жақсы ойлар айтаныныңа сенемін!

Қандай мейірімді, кеңпейіл, сыпайы жансың!

Сенің түр-әлпетің, болмысың сондай көркем!

Сен ғажап адамсың!)

- Көңіл күйлерің қалай?

- Конверттің сыртына қандай сөйлемдер жазылған?(Лепті сөйлемдер)

- Олар қалай жасалған?

- Өте тамаша!


Үй тапсырмасын тексеру

Білу:

«Ақиқат пен жалған» әдісі

«Қыз Жібек» - тарихи дастан

«Қыз Жібек» жырының тақырыбы екі жастың махаббаты

Жырда Сарыбай және Қарабай деген байлардың балалары ғашық болады.

Базарбай Жібекті атастырады

Жібек үйінің кенжесі, Төлеген ортаншы бала.

Жібек пен Төлеген қосылып бақытты өмір сүреді.

Төлеген мен Жібекті Қаршыға табыстырады.

Екі жасты ажыратқан дауыл жел

Жібек әмеңгерлікпен Сансызбайға тұрмысқа шығады.


Конверттегі суреттер арқылы топқа бөлу. Конверт ішіндегі пазлдарды құрау арқылы топқа бөлініп отыру.

Суреттегі бейнелер Құман Нұрмағанұлы Тастанбеков, Меруерт Қаратайқызы Өтекешова

-Бұлар кімдер?

-Не үшін бұл суреттерді беріп отырмын?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды.


«Сиқырлы конверттер» әдісі
























«Ақиқат пен жалған» әдісі














Конверттегі суреттер арқылы топқа бөлу

Ортасы













Түсіну:

Тұжырымдамалық карта

Жырдағы кейіпкерлерді (Жібек, Төлеген, Бекежан, Сансызбай, Қаршыға, Базарбай, Сырлыбай, Қамқа т.б.) топтастыру арқылы тұжырымдамалық картаға түсіреді. Кейіпкерлердің бір-бірімен байланысын сызбада көрсетеді.


(Picture 2 Оқушылар жағымсыз кейіпкерді қара, жағымды кейіпкерді жасыл, басты кейіпкерді қызыл түспен сызып көрсетеді)


Бағалау дескрипторы:

  1. Жыр кейіпкерлерін толық біледі. Кейіпкер түрлерін ажырата алады.

  2. Кейіпкерлердің байланысын сызады.

  3. Кейіпкерлердің байланысын түсіндіре алады.


Қолдану:

«Креативті матрица» әдісі.

Кейіпкерлер бейнесін ашу


Бағалау дескрипторы:

  1. Кейіпкер портретін, туған жерін біледі.

  2. Кейіпкердің мінезін, оған қатысты салт-дәстүрді анықтай алады.

  3. Кейіпкер басындағы проблеманың шешімін анықтайды.


Талдау:

«Ыстық орындық» әдісі мен «7 неліктен?» әдісі

Әр топтан бр оқушыдан шығады. Олар Жібек және Төлеген бейнесінде. Қалған оқушылар оларға 7 неліктен? деген сұрақ қояды.

Мысалы: Төлеген, сіз неліктен Жібекке ғашық болдыңыз?


Бағалау дескрипторы:

  1. Сұрақтарды түсінеді.

  2. Сұрақтарға жауап береді.

  3. І жақ жіктік жалғауды қолданады.


Жинақтау:

«Менің кейіпкерім» ой толғау жазу. «Бес қадамды сөз» әдісі (мәтін жазудағы бес қадам)

Оқушылар тірек сөздерді қолдана отырып ой толғау жазып, кейіпкер бейнесін ашады.

1-қадам: Бастапқыда

2-қадам: Содан кейін

3-қадам: Ары қарай

4-қадам: Содан соң

5-қадам: Нәтижесінде

«Жібек» тобына тірек сөздер: ару, арманы, мінезі, сезімтал, тыйым салу, уәде беру, жалғыз.

«Төлеген тобына» тірек сөздер: ғашық, Қозы Көрпеш, бай болу, батыр, сағат сайын, балық, мал, жау, құда түседі, еліне қайту, жол.

Жеке тапсырма «Сэнкуин» әдісі (Диана, Ралан, Романға) -Өзіңе ұнаған кейіпкерге бесжолды өлең құрап жаз.

1.1 зат есім

2. 2 сын есім

3. 3 етістік

4. 4 сөзді сөйлем

5. фраза (синоним)



Тұжырымдамалық карта


























Керібайланыс

«Басбармақ» әдісі






«Креативті матрица» әдісі



Керібайланыс «Үш шапалақ әдісі







«Ыстық орындық» әдісі мен «7 неліктен?» әдісі





Керібайланыс «Бағдаршам» әдісі





«Менің кейіпкерім» ой толғау жазу. «Бес қадамды сөз» әдісі





Жеке тапсырма «Сэнкуин» әдісі





Сабақтың соңы

Рефлексия: «Болжау» әдісі

1.«Егер мен Төлеген болсам...», «Егер мен Жібек болсам...» ой-пікір айту


Үйге тапсырма: жырдағы салт-дәстүрлерді табу

«Болжау» әдісі


Кері байланыс.

«Бағдаршам»

Саралау

«Менің кейіпкерім» ой толғау жазу. «Бес қадамды сөз» әдісі, Жеке тапсырма «Сэнкуин» әдісі

Бағалау

«Бас бармақ»

«Үш шапалақ»

«Бағдаршам»

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауын қадағалау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!