|
Күні |
||||||||||||||||
|
Мұғалім аты -жөні |
Алымкулова А.А. |
|||||||||||||||
|
Сыныбы |
6 «Ә » |
|||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
С. Мұратбеков. «Жусан иісі» әңгімесі |
|||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
6.1.1.1. Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. 6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Шығармадан түсінгендерін мазмұндайды. Әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады, өлеңнің идеясын түсінеді. Көпшілігі: Шығарманың мазмұнын түсініп, сюжеттік дамуын сипаттайды Көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені шығармадан анықтайды. Кейбірі: Шығармадан мазмұны мен сюжеттік дамуын баяндайды Шығармада көтерілген мәселені анықтап, идеясын ашады. Шығармадан мысал келтіре отырып, дәлелдей алады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
& Шығарманың мазмұны мен сюжеттік дамуын анықтайды & Шығармада көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады. &. Шығарманың идеясын ашады |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: жетім бала, ауыл балалары, қаралы қағаз, тобығын тайдыру, қызықты ертегі, мектеп-интернат, т.б Диолог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Зайырлы қоғам және жоғары рухани байлық. Адами құндылықтарды бойға дарытып, үздіксіз білім алуға тәрбиелеу |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы пәнімен байланыстыра отырып, ҰОС зардабы, халықтың ауыр халі , ананың жарынан айрылып, жесір қалуы, баланың ата – анадан айырылып, жетімдік көрген тауқыметі жайлы түсінік беру. Өзін – өзі тану пәнімен байланыстырудағы мақсат: қиындық көрсе де жасымаған, рухы түспеген, ауыл балаларының достығының шынайылығын жіті түсіндіру Биология пәнімен байланыстырудағы мақсат: жусанның дәрілік қасиетін түсіндіру. |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
С.Мұратбеков шығармалары туралы түсінік қалыптасқан |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 3 мин 2 мин |
Қызығушылықты ояту Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. Көтеріңкі көңіл-күй орнату үшін «Сиқырлы сандық» ойынын ойнатамын. Сандықшаның ішіне сабаққа қатысты бірнеше сөздер жазып қоямын, оқушылар сол сөздерді үш тілде айтуы керек. Мысалы: Жусан, ауыл, соғыс, Отан, жетім, бала, хат, өзен, ертегі, балар үйі т.б.
1.Отан-Родина-Homeland 2. Бала-ребёнок-child 3. Хат- письмо-letter 4.Өзен-река-river 5.Ертегі-сказка-tale 6.Балалар үйі-детский дом-orphanage 7. Жусан-полынь-wormwood 8. Ауыл-Село-village 9. Cоғыс-война-war 10. Жетім- сирота-orphans Үй тапсырмасын сұрау «Біліміңді шыңдап көр!» әдісімен білімдерін шыңдау мақсатында
деген сұрақтарға жауап алу. Әбубәкір Қайранның «Ақ жусан» өлеңін оқу арқылы сабақтың тақырыбын ашып, мақсатымен таныс ету «Ақ жусан» Жусан.Жусан. Ақ жусан. Иісің қандай? Сылқым емес, Сыршылдау сиқың бардай. Жұпарыңды жұта алмай Жүрмін қазір, Содан болар тұрамын ұйқым қанбай. Сағынумен келіп ем Салып ұрып, Қалыпсың ғой қатыгез қар астында Асап едім сол қарды, Ғашық иіс Кернеп кетті кеудемді... Ғажап мұнда! Оқушыларды жусанның түрлері бейнеленген суреттер арқылы топтарға бөлу.
І топ- Қара жусан ІІ топ – Тықыр жусан ІІІ топ- Дермене жусан |
Слайдтар
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 8 мин 5 мин 6 мин 3 мин |
Мағынаны тану.
|
Қазақ әдебиеті оқулығы
жұлдызша
Бағалау
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин 3 мин 1 мин |
«Ой түйін» стратегиясы
«Жусан иісі» әңгімесінің негізгі түйіні- тағдыр талқысына түскен,жастайынан жетімдіктің зарын татқан жетім бала - Аянның тағдыры Жетімді жетім демеңіз, Жетімнің ақысын жемеңіз. ҚБҚ: бағалау парақшасына стикер жазбасын ілу арқылы оқушыларға өз -өздерін бағалату Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісімен Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтың қалай өткенін, қаншалықты жемісті болғанын стикерге жазып, қоржын түстерін таңдау арқылы жапсырады Қызыл қоржын- өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды. -Көк қоржын- мен сабақты жақсы түсіндім. -Сары қоржын-тақырып бойынша әлі де ізденуім керек. Үйге тапсырма: «Жетім көрсең, жебей жүр» тақырыбына эссе жазу
|
Слайдтар
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат Аянның протатипі –Науқан Керімов. Ол қазіргі кезде Алматы облысы, Ескелді ауданында тұрады. 11 ұл, 3 қыз тәрбиелеген аяулы әке. Балалар өздерің оқығандай жетімдікті, жоқшылықты, қиындықты көп көрген Аянды ең соңында жетім балалар тәрбиелейтін үйге жібереді .Аянның келешегінің өзінің ақылдылығы мен қайсар, жігерінің арқасында жақсы, өзі тұлдыр жетім болса да өзінің үбірлі-шүбірлі болғанына көз жеткізуге болады. |
||
|
Саралау -Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау -Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс -Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері -Құндылықтағы байланыс |
|
- Сабақтың мақсатына жету негізінде қабілетті оқушыларға шығармада көтерілген әлеуметтік мәселені анықтатып, идеясын аштырып, өз ойларын дәлелмен жеткізуге бағыттаймын. - Үлгерімі төмен оқушыларға әңгімеден түсінгендерін мазмұндатып, сұрақтарға жауап аламын |
Оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеру мақсатында жұлдызшалар беру, бас бармақ арқылы жүргізіледі. |
Оқушыларға сабақта орындықта отыру ережесін, қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіледі. Қазақстан тарихы пәнімен байланыстыра отырып, ҰОС зардабы, халықтың ауыр халі , ананың жарынан айрылып, жесір қалуы, баланың ата – анадан айырылып, жетімдік көрген тауқыметі жайлы түсінік беру. Өзін – өзі тану пәнімен байланыстырудағы мақсат: қиындық көрсе де жасымаған, рухы түспеген, ауыл балаларының достығының шынайылығын жіті түсіндіру Биология пәнімен байланыстырудағы мақсат: жусанның дәрілік қасиетін түсіндіру. |
|
*Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) *Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) *Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не нәрсе екенін білдім |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Сайын Мұратбеков "Жусан иісі" 6 сынып
Ашық сабақ Сайын Мұратбеков "Жусан иісі" 6 сынып
|
Күні |
||||||||||||||||
|
Мұғалім аты -жөні |
Алымкулова А.А. |
|||||||||||||||
|
Сыныбы |
6 «Ә » |
|||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
С. Мұратбеков. «Жусан иісі» әңгімесі |
|||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
6.1.1.1. Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. 6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Шығармадан түсінгендерін мазмұндайды. Әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады, өлеңнің идеясын түсінеді. Көпшілігі: Шығарманың мазмұнын түсініп, сюжеттік дамуын сипаттайды Көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені шығармадан анықтайды. Кейбірі: Шығармадан мазмұны мен сюжеттік дамуын баяндайды Шығармада көтерілген мәселені анықтап, идеясын ашады. Шығармадан мысал келтіре отырып, дәлелдей алады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
& Шығарманың мазмұны мен сюжеттік дамуын анықтайды & Шығармада көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады. &. Шығарманың идеясын ашады |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: жетім бала, ауыл балалары, қаралы қағаз, тобығын тайдыру, қызықты ертегі, мектеп-интернат, т.б Диолог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Зайырлы қоғам және жоғары рухани байлық. Адами құндылықтарды бойға дарытып, үздіксіз білім алуға тәрбиелеу |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы пәнімен байланыстыра отырып, ҰОС зардабы, халықтың ауыр халі , ананың жарынан айрылып, жесір қалуы, баланың ата – анадан айырылып, жетімдік көрген тауқыметі жайлы түсінік беру. Өзін – өзі тану пәнімен байланыстырудағы мақсат: қиындық көрсе де жасымаған, рухы түспеген, ауыл балаларының достығының шынайылығын жіті түсіндіру Биология пәнімен байланыстырудағы мақсат: жусанның дәрілік қасиетін түсіндіру. |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
С.Мұратбеков шығармалары туралы түсінік қалыптасқан |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 3 мин 2 мин |
Қызығушылықты ояту Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. Көтеріңкі көңіл-күй орнату үшін «Сиқырлы сандық» ойынын ойнатамын. Сандықшаның ішіне сабаққа қатысты бірнеше сөздер жазып қоямын, оқушылар сол сөздерді үш тілде айтуы керек. Мысалы: Жусан, ауыл, соғыс, Отан, жетім, бала, хат, өзен, ертегі, балар үйі т.б.
1.Отан-Родина-Homeland 2. Бала-ребёнок-child 3. Хат- письмо-letter 4.Өзен-река-river 5.Ертегі-сказка-tale 6.Балалар үйі-детский дом-orphanage 7. Жусан-полынь-wormwood 8. Ауыл-Село-village 9. Cоғыс-война-war 10. Жетім- сирота-orphans Үй тапсырмасын сұрау «Біліміңді шыңдап көр!» әдісімен білімдерін шыңдау мақсатында
деген сұрақтарға жауап алу. Әбубәкір Қайранның «Ақ жусан» өлеңін оқу арқылы сабақтың тақырыбын ашып, мақсатымен таныс ету «Ақ жусан» Жусан.Жусан. Ақ жусан. Иісің қандай? Сылқым емес, Сыршылдау сиқың бардай. Жұпарыңды жұта алмай Жүрмін қазір, Содан болар тұрамын ұйқым қанбай. Сағынумен келіп ем Салып ұрып, Қалыпсың ғой қатыгез қар астында Асап едім сол қарды, Ғашық иіс Кернеп кетті кеудемді... Ғажап мұнда! Оқушыларды жусанның түрлері бейнеленген суреттер арқылы топтарға бөлу.
І топ- Қара жусан ІІ топ – Тықыр жусан ІІІ топ- Дермене жусан |
Слайдтар
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 8 мин 5 мин 6 мин 3 мин |
Мағынаны тану.
|
Қазақ әдебиеті оқулығы
жұлдызша
Бағалау
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин 3 мин 1 мин |
«Ой түйін» стратегиясы
«Жусан иісі» әңгімесінің негізгі түйіні- тағдыр талқысына түскен,жастайынан жетімдіктің зарын татқан жетім бала - Аянның тағдыры Жетімді жетім демеңіз, Жетімнің ақысын жемеңіз. ҚБҚ: бағалау парақшасына стикер жазбасын ілу арқылы оқушыларға өз -өздерін бағалату Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісімен Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтың қалай өткенін, қаншалықты жемісті болғанын стикерге жазып, қоржын түстерін таңдау арқылы жапсырады Қызыл қоржын- өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды. -Көк қоржын- мен сабақты жақсы түсіндім. -Сары қоржын-тақырып бойынша әлі де ізденуім керек. Үйге тапсырма: «Жетім көрсең, жебей жүр» тақырыбына эссе жазу
|
Слайдтар
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат Аянның протатипі –Науқан Керімов. Ол қазіргі кезде Алматы облысы, Ескелді ауданында тұрады. 11 ұл, 3 қыз тәрбиелеген аяулы әке. Балалар өздерің оқығандай жетімдікті, жоқшылықты, қиындықты көп көрген Аянды ең соңында жетім балалар тәрбиелейтін үйге жібереді .Аянның келешегінің өзінің ақылдылығы мен қайсар, жігерінің арқасында жақсы, өзі тұлдыр жетім болса да өзінің үбірлі-шүбірлі болғанына көз жеткізуге болады. |
||
|
Саралау -Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау -Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс -Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері -Құндылықтағы байланыс |
|
- Сабақтың мақсатына жету негізінде қабілетті оқушыларға шығармада көтерілген әлеуметтік мәселені анықтатып, идеясын аштырып, өз ойларын дәлелмен жеткізуге бағыттаймын. - Үлгерімі төмен оқушыларға әңгімеден түсінгендерін мазмұндатып, сұрақтарға жауап аламын |
Оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеру мақсатында жұлдызшалар беру, бас бармақ арқылы жүргізіледі. |
Оқушыларға сабақта орындықта отыру ережесін, қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіледі. Қазақстан тарихы пәнімен байланыстыра отырып, ҰОС зардабы, халықтың ауыр халі , ананың жарынан айрылып, жесір қалуы, баланың ата – анадан айырылып, жетімдік көрген тауқыметі жайлы түсінік беру. Өзін – өзі тану пәнімен байланыстырудағы мақсат: қиындық көрсе де жасымаған, рухы түспеген, ауыл балаларының достығының шынайылығын жіті түсіндіру Биология пәнімен байланыстырудағы мақсат: жусанның дәрілік қасиетін түсіндіру. |
|
*Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) *Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) *Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не нәрсе екенін білдім |
|
|
шағым қалдыра аласыз


























