Сабақтың тақырыбы: Ш. Құдайбердіұлы «Бостандық таңы атты» өлеңі
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: №10 ОМГ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Блеутаева Н.Ж. |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ш.Құдайбердіұлы «Бостандық таңы атты» өлеңі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; 8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу; 8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу. |
|
|
Сабақ мақсаты |
Ш. Құдайбердіұлының өмірі мен жалпы шығармашылығы жайлы мғлұматтарын кеңейтеді .«Бостандық таңы атты» өлеңі бойынша өзіндік креативті ой , өзіндік сыни пікір жазады. |
|
|
Сабақ кезеңі/ |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. 3 мин Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. ІІ. Қызығушылығын ояту. «Ой салу» тәсілі
|
Оқушылар амандасады.
|
ҚБ
|
https://bilim-all.kz/olen/375-ZHastarga |
||||||
|
ІІІ. Өткенге шолу. 10 мин 1 – ТАПСЫРМА «Категория» тәсілі. 6 мин (4 мин бағалау) Оқушыларға арнап 4 категориядан тұратын тапсырма берледі. 1.Картография 2.Топтастыру, Артық деректі алып тастау 3. Ойды аяқта ....... 4. Оқушы пікірі:. Белгілі уақтта осы 4 категори тапсырмасын орындайды |
|
Дескриптор: 4 балл 1.Граф.орган. сәйкестендіреді -1 б 2.Артық деректі алып тастайды – 1 б 3.Ойды аяқтайды – 1 б 4.Өзіндік пікір қалыптастырады – 1б
|
Карточкалық ресурс |
|||||||
|
|
ІҮ Жаңа сабақ «Бостандық таңы» өлеңі 3 минут Оқушылар оқиды. Өлеңге кіріспе сұрақтар
2- ТАПСЫРМА «Үш түрлі күнделікпен» жұмыс Жеке күнделік толтырады. 7 мин. 5 мин бағалау
Оқушылар жауабын тыңдайды. Өздерің көріп отырғандай Шәкәрім аталарың қандай адам? 3 – ТАПСЫРМА Тақтада қайтадан «Кілт сөздер» шығады ОПТИМИСТ, РЕАЛИСТ, ПАТРИОТ 7 минут. 5 бағалау Әр қатар өздері 1 тапсырма таңдайды. Тапсырма бойынша өз пікірін білдіреді «ПОПС» формуласы Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ….». Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін…». Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын….». Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім…». 1-қатар: Автор – оптимист. дүниеге үміт көзімен, сеніммен караушылық, үмітсіздіктен аулақ болушылык. 2-қатар: Автор – реалист. өмір шындығын анық кескіндеу 3-қатар: Автор – патриот (елжанды, отансүйгіштік ). |
Шәкәрімнің қандай адам екенін кілт сөздер арқылы айтады. Тақтада көрсетілген кіл сөздер мағынасын түсінеді.
Таңдап алған категорияларына орай өлеңді зерттей отырып, «ПОПС» формуласы арқылы пікір білдіреді.
|
ҚБ
Дескриптор: 3 балл 1.Өлеңдегі ерекше әсер еткен жолдарды анықтайды - 1б 2.Өлең жолдарына жеке түсінік береді – 1б 3.Бүгінгі күнмен байланыстырып, өз ойын білдіреді – 1б
Дескриптор: 3 балл 1.Пікірінің себебін анықтайды – 1 б 2.Мысалдар не дәлелдемелер келтіреді – 1 б 3.Өзіндік қорытынды ой шығарады – 1б
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Презентация |
||||||
|
Сабақ соңы |
Ұйге тапсырма: «Бостандық таңы атты» өлеңін жаттау Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» 5 минут
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Шәкәрім Құдайбердіұлы. Бостандық таңы атты
Ашық сабақ. Шәкәрім Құдайбердіұлы. Бостандық таңы атты
Сабақтың тақырыбы: Ш. Құдайбердіұлы «Бостандық таңы атты» өлеңі
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: №10 ОМГ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Блеутаева Н.Ж. |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ш.Құдайбердіұлы «Бостандық таңы атты» өлеңі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; 8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу; 8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу. |
|
|
Сабақ мақсаты |
Ш. Құдайбердіұлының өмірі мен жалпы шығармашылығы жайлы мғлұматтарын кеңейтеді .«Бостандық таңы атты» өлеңі бойынша өзіндік креативті ой , өзіндік сыни пікір жазады. |
|
|
Сабақ кезеңі/ |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. 3 мин Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. ІІ. Қызығушылығын ояту. «Ой салу» тәсілі
|
Оқушылар амандасады.
|
ҚБ
|
https://bilim-all.kz/olen/375-ZHastarga |
||||||
|
ІІІ. Өткенге шолу. 10 мин 1 – ТАПСЫРМА «Категория» тәсілі. 6 мин (4 мин бағалау) Оқушыларға арнап 4 категориядан тұратын тапсырма берледі. 1.Картография 2.Топтастыру, Артық деректі алып тастау 3. Ойды аяқта ....... 4. Оқушы пікірі:. Белгілі уақтта осы 4 категори тапсырмасын орындайды |
|
Дескриптор: 4 балл 1.Граф.орган. сәйкестендіреді -1 б 2.Артық деректі алып тастайды – 1 б 3.Ойды аяқтайды – 1 б 4.Өзіндік пікір қалыптастырады – 1б
|
Карточкалық ресурс |
|||||||
|
|
ІҮ Жаңа сабақ «Бостандық таңы» өлеңі 3 минут Оқушылар оқиды. Өлеңге кіріспе сұрақтар
2- ТАПСЫРМА «Үш түрлі күнделікпен» жұмыс Жеке күнделік толтырады. 7 мин. 5 мин бағалау
Оқушылар жауабын тыңдайды. Өздерің көріп отырғандай Шәкәрім аталарың қандай адам? 3 – ТАПСЫРМА Тақтада қайтадан «Кілт сөздер» шығады ОПТИМИСТ, РЕАЛИСТ, ПАТРИОТ 7 минут. 5 бағалау Әр қатар өздері 1 тапсырма таңдайды. Тапсырма бойынша өз пікірін білдіреді «ПОПС» формуласы Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ….». Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін…». Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын….». Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім…». 1-қатар: Автор – оптимист. дүниеге үміт көзімен, сеніммен караушылық, үмітсіздіктен аулақ болушылык. 2-қатар: Автор – реалист. өмір шындығын анық кескіндеу 3-қатар: Автор – патриот (елжанды, отансүйгіштік ). |
Шәкәрімнің қандай адам екенін кілт сөздер арқылы айтады. Тақтада көрсетілген кіл сөздер мағынасын түсінеді.
Таңдап алған категорияларына орай өлеңді зерттей отырып, «ПОПС» формуласы арқылы пікір білдіреді.
|
ҚБ
Дескриптор: 3 балл 1.Өлеңдегі ерекше әсер еткен жолдарды анықтайды - 1б 2.Өлең жолдарына жеке түсінік береді – 1б 3.Бүгінгі күнмен байланыстырып, өз ойын білдіреді – 1б
Дескриптор: 3 балл 1.Пікірінің себебін анықтайды – 1 б 2.Мысалдар не дәлелдемелер келтіреді – 1 б 3.Өзіндік қорытынды ой шығарады – 1б
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Презентация |
||||||
|
Сабақ соңы |
Ұйге тапсырма: «Бостандық таңы атты» өлеңін жаттау Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» 5 минут
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














