Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
Материалдар / Ашық сабақ. Сандарды дөңгелектеу. 5 сынып
5.1.2.32 ондық бөлшектерді
берілген разрядқа дейін
дөңгелектеу;
Сабақ
мақсаты
Оқушылар:
- санның жуық мәні ұғымымен
танысу;
- сандарды түрлі разрядтық
бірліктерге дөңгелектеуді
орындау;
Бағалау
критерийлері
- санның жуық мәні ұғымымен
танысады;
- сандарды түрлі разрядтық
бірліктерге дөңгелектеуді
орындайды;
- ондық бөлшектердің жуық мәнін табу ережесін
тұжырымдай алады;
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі
Педагогтың
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
1.«Шаттық
шеңбер»стратегиясы.Оқушыны бір-біріне тілек айту
арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады
Мақсаты:жағымды ахуал
туғызу.
2. Үй тапсырмасын
тексеру.
3. Өтілген материалды
бекітуге арналған
сұрақтар:
Әр топ сұрақтар жасырынған үш
ұяшықтан таңдап, сұраққа жауап
береді.
Оқушыларды топқа бөлінеді:
қызыл, сары, көк. Топ басшысы сайланып, бағалау парағын толтырып
отырады.
Оқушылар дұрыс нұсқамен өз
шығарған есептерін салыстыру арқылы
тексереді.
Оқушылар белсенділігіне
байланысты мұғалім
бағалайды
Слайд
1
Түрлі-түсті
қағаздар
Қима
қағаздар
Слаид
2
Сабақтың
ортасы
Жаңа сабақ: «Сандарды
дөңгелектеу»
Практикалық өлшеулердің
нәтижелері шамамен алынғандықтан , математиада сандарды дөңгелектеу
ережесі жиі қолданылады.Мысалы
Екі оқушы спорт алаңының
ұзындығын өлшеп, оның 58,7 екендігін анықтады. Денешынықтыру пән
мұғалім алаңның ұзындығы туралы сұрағанда Болат :
«58м»,
Ерлан: «59 м» – деп жауап
берді.
Ерланның жауабы дұрыс, өйткені
ол алаң ұзындығын шамамен дөңгелектеп
айтты.
57-суреттегі АВ кесіндісінің
ұзындығы 3,4 см, яғни 3 см және 4 см аралығында орналасқан.Демек ,
3 см саны АВ кесіндісі ұзындығының кеммен алынған жуық мәні, 4 см
АВ кесіндісі ұзындығының артығымен алынған жуық
мәні.
«Ереже
»
Егер
aх - тің кемімен алынған жуық
мәні,артығымен алынған жуық мәні
болып табылады.
Қажетті
разрядты тауып, астын сызып қоямыз.
Осы
разрядтан кейінгі цифрды
анықтаймыз.
Егер0,1,2,3,4, цифрлары
болса,онда көрсетілген разрядтан кейінгі цифрларды тастап
кетеміз.
Ал,
егер5,6,7,8,9,
цифрлары
болса,онда көрсетілген разрядтан кейінгі цифрға 1ді қосамыз да,
одан кейінгі цифрларды тастап
кетеміз
«Дұрыс сөйлеп
үйренейік!»
АВ ≈
3
Оқылуы : АВ кесіндісінің
ұзындығы шамамен 3-ке
тең.
3,4 ≈
3
Оқылуы :
3,4
саны шамамен 3-ке тең.
«Жуықтау
ережелері»
1.Егер санды қандай да бір
разрядқа дейін дөңгелектейтін болса, онда осы разрядтан кейін
тұрған цифрлар нөлмен ауыстырылады, егер ол үтірден кейін болса ,
онда оларды алып
тастайды.
2.Егер ең бірінші алынып
тасталған цифр бестен кіші болса , онда оның алдында тұрған цифр
өзгермейді.
3.Егер ең бірінші алынып
тасталған цифр бестен үлкен немесе беске тең болса , онда оның
алдында тұрған цифр бірге
артады.
Жуықтау теңдіктерін оқыңдар.
Берілген сандар қандай разрядқа дейін
дөңгелектелген?
I
топ:
356 082 ≈ 356
080;
356 082 ≈ 356
100;
356 082 ≈ 356 000
?
II
топ:
75,0395 ≈
75;
75,0395 ≈
75,04;
75,0395 ≈ 75,040
?
III
топ:
236 073 ≈ 240
000;
236 073 ≈ 236
000;
236 073 ≈
200 000?
Тапсырма
№3
Топтық
жұмыс.
«Құпия хат»
әдісі
І-топ ІІ
топ
ІІІ
топ
Оқушылар мұғалімнің жаңа
сабақтағы түсіндірме анықтамалар мен есептердің шығарылу жолдарымен
мұқият танысады.
Оқушылар «Ережемен»
танысып,жұмыс дәптерлеріне
жазады.
Оқушылар «Дұрыс сөйлеп
үйренейік!» математикалық есептердің дұрыс оқылуын
оқиды.
Оқушылар жаңа тақырып бойынша
жуықтау ережелерімен
танысады.
Дескриптор
-Бүтін
бөліктерін жуықтауды
орындайды
-Бөлшек бөліктеріндегі
жуықтауды орындайды.
Оқушылар топ бойынша есеп
амалдардың дұрыс орындалғандығын тексеріп, кері байланыс
береді.
Дескриптор Білімалушы
-жуықтау теңдіктерін
оқиды;
- берілген сандардың
разрядтарын
анықтайды.
Оқушылар тапсырмалар
орындайды, дәптерлеріне
жазады.
Дескриптор Білімалушы
Оқушылар жуықтау теңдігін оқи
алады,
Топтық жұмыс
орындалады.
Мұғалімнен құпия хат
алады,жіне берілген QR код арқылы әр топқа берілген есептерді
топтасып орындайды.
«Жұлдызша» арқылы
бағаланады.
Топтар бірін-бірі бағалайды
және
мұғалім«Жұлдызша»арқылы
бағалайды
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Соңғы бір жылда:
45 000 000 ₸
Авторлар тапқан ақша
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз