|
Тақырыбы: Сабақ 8 |
Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері. |
||||
|
Күні,айы: 13,14.09.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
5 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1 қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру; 5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу; |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: санды және әріпті өрнектер ережесін айта білу, біліктерін логикалық оймен іске асыра білу; |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: теорияны практикамен ұштастыру, ойлау қабілетін, танымын, есеп шығарудағы білік, дағдыларын дамыту; |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыр |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылармен амандасу, түгендеу; ә) сыныпты топқа бөлу; б) балаларды сабаққа психологиялық дайындау: шаттық шеңбері арқылы сабақты бастау. Балалар, енді қолымызды ұстап, алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып, сабағымызды бастайық. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де, Қуанайық достарым, Арайлап атқан күнге. II.Үй тапсырмасын тексеру: Бір бірімен дәптер алмасу арқылы |
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Амалдар таңбаларынан, жақшалардан және сндардан ғана құрастырылған жазу санды өрнек деп аталады. Санды өрнектегі көрсетілген барлық малдарды орындау нәтижесінде шыққан сан өрнектің мәні деп аталады. 12+(12-5)=12+7=19 өрнектің мәні. Құрамында әріптері бар өрнек әріпті өрнек деп аталады. 86+(86+а) Әріпті өрнектегі әріптің орнына алынатын сан сол әріптің мәндері деп аталады. а=15 болса, 86+(86+а) =86+(86+15) =187. Өрнектің мәні. Мысалы . Санды өрнектер : 15-6 , 45 -25 =20 6 мұндағы 20 санды өрнектің мәні. 23 + а - әріпті өрнек , ал а=3 болғандағы 23+3=26 . 26 саны әріпті өрнектің мәні . Санды өрнектер мен әріпті өрнектер - математикалық өрнектер. 7а әріпті өрнегіндегі 7-ні коэффициент деп атайды. Коэффициент әріп көбейткіштің алдына жазылады. Коэффициент пен әріп көбейткіштің арасына көбейту таңбасы қойылмайды. Егер коэффициент 1-ге тең бола, ол жазылмайды. Мысалы 12+в, мұндағы в-ның коэффициенті 1-ге тең. Әріпті өрнектердегі әріп көбейткіштердің арасына және жақша алдына көбейту таңбасы қойылмайды. Мысалдар:
Деңгейлік тапсырмалар: 1 топ А
156+а, мұндағы а =14
В
Бір қасықтың бағасы а тг, 1 шанышқының бағасы в тг. 12 қасық пен 12 шанышқы үшін қанша ақша төлеу керек ? С 5.Теңдеуді шеш: (х-86)*204=7548 Деңгейлік тапсырмалар: 2 топ А
240+в, мұндағы в =25
В
Бір орам кәмпит m гр, бір орам жаңғақ n гр. 7 орам кәмпит және 7 орам жаңғақ неше гр? С
(45-х)*9=126 Деңгейлік тапсырмалар: 3топ А
2. (57-а)·в; мұндағы а=8; в=5 3. Тіктөртбұрыш ұзындығы 16см, ені 7см. Ауданын есепте. В 4. Өрнегін жазыңдар: 1кг кәмпиттің бағасы а тг, 1кг алманың бағасы в кг. 5 кг кәмпит, 5 кг алма алу үшін қанша ақша төлеу керек? С 5. Теңдеуді шеш: (4118-х):68=56 |
Оқулық Аудиодиск: 1.2.1 : 1.2.3: Қосымша тапсырма:1.2. |
|||
|
Сабақтың соңы |
Топ бойынша есептер шы5ару Өрнектің мәнін табыңдар. 1.146+а , мұндағы а=14 146+14=160 . Шалқар қорығында а түрлі құс ьар , ал Аққұм қорығында в түрлі құс бар. Мұндағы а =130 6 в = 60 а+в = 130+60 =190 Шалқар және Аққұм қорығында барлығы 190 құс бар. а-в = 130 – 60 =70 Шалқар қорығында Аққұм қорығындағыдан 70 артық құс бар. 4 . Өрнектің мәнін тап.
№2 А*100+5*10+7 Х*1000+У*10+9 8*1000+В*100+6 Әр топқа үш сұрақ қойылады:
Сөзжұмбақ сұрақтары: 1 топ:
Ұзындығы жазулы тұр бойында.( сызғыш)
2 топ:
салмақтары қандай ?(бірдей)
3 топ:
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
|
||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері". 5 сынып
Ашық сабақ "Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері". 5 сынып
|
Тақырыбы: Сабақ 8 |
Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері. |
||||
|
Күні,айы: 13,14.09.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
5 сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1 қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру; 5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу; |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: санды және әріпті өрнектер ережесін айта білу, біліктерін логикалық оймен іске асыра білу; |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: теорияны практикамен ұштастыру, ойлау қабілетін, танымын, есеп шығарудағы білік, дағдыларын дамыту; |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыр |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылармен амандасу, түгендеу; ә) сыныпты топқа бөлу; б) балаларды сабаққа психологиялық дайындау: шаттық шеңбері арқылы сабақты бастау. Балалар, енді қолымызды ұстап, алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып, сабағымызды бастайық. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де, Қуанайық достарым, Арайлап атқан күнге. II.Үй тапсырмасын тексеру: Бір бірімен дәптер алмасу арқылы |
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Амалдар таңбаларынан, жақшалардан және сндардан ғана құрастырылған жазу санды өрнек деп аталады. Санды өрнектегі көрсетілген барлық малдарды орындау нәтижесінде шыққан сан өрнектің мәні деп аталады. 12+(12-5)=12+7=19 өрнектің мәні. Құрамында әріптері бар өрнек әріпті өрнек деп аталады. 86+(86+а) Әріпті өрнектегі әріптің орнына алынатын сан сол әріптің мәндері деп аталады. а=15 болса, 86+(86+а) =86+(86+15) =187. Өрнектің мәні. Мысалы . Санды өрнектер : 15-6 , 45 -25 =20 6 мұндағы 20 санды өрнектің мәні. 23 + а - әріпті өрнек , ал а=3 болғандағы 23+3=26 . 26 саны әріпті өрнектің мәні . Санды өрнектер мен әріпті өрнектер - математикалық өрнектер. 7а әріпті өрнегіндегі 7-ні коэффициент деп атайды. Коэффициент әріп көбейткіштің алдына жазылады. Коэффициент пен әріп көбейткіштің арасына көбейту таңбасы қойылмайды. Егер коэффициент 1-ге тең бола, ол жазылмайды. Мысалы 12+в, мұндағы в-ның коэффициенті 1-ге тең. Әріпті өрнектердегі әріп көбейткіштердің арасына және жақша алдына көбейту таңбасы қойылмайды. Мысалдар:
Деңгейлік тапсырмалар: 1 топ А
156+а, мұндағы а =14
В
Бір қасықтың бағасы а тг, 1 шанышқының бағасы в тг. 12 қасық пен 12 шанышқы үшін қанша ақша төлеу керек ? С 5.Теңдеуді шеш: (х-86)*204=7548 Деңгейлік тапсырмалар: 2 топ А
240+в, мұндағы в =25
В
Бір орам кәмпит m гр, бір орам жаңғақ n гр. 7 орам кәмпит және 7 орам жаңғақ неше гр? С
(45-х)*9=126 Деңгейлік тапсырмалар: 3топ А
2. (57-а)·в; мұндағы а=8; в=5 3. Тіктөртбұрыш ұзындығы 16см, ені 7см. Ауданын есепте. В 4. Өрнегін жазыңдар: 1кг кәмпиттің бағасы а тг, 1кг алманың бағасы в кг. 5 кг кәмпит, 5 кг алма алу үшін қанша ақша төлеу керек? С 5. Теңдеуді шеш: (4118-х):68=56 |
Оқулық Аудиодиск: 1.2.1 : 1.2.3: Қосымша тапсырма:1.2. |
|||
|
Сабақтың соңы |
Топ бойынша есептер шы5ару Өрнектің мәнін табыңдар. 1.146+а , мұндағы а=14 146+14=160 . Шалқар қорығында а түрлі құс ьар , ал Аққұм қорығында в түрлі құс бар. Мұндағы а =130 6 в = 60 а+в = 130+60 =190 Шалқар және Аққұм қорығында барлығы 190 құс бар. а-в = 130 – 60 =70 Шалқар қорығында Аққұм қорығындағыдан 70 артық құс бар. 4 . Өрнектің мәнін тап.
№2 А*100+5*10+7 Х*1000+У*10+9 8*1000+В*100+6 Әр топқа үш сұрақ қойылады:
Сөзжұмбақ сұрақтары: 1 топ:
Ұзындығы жазулы тұр бойында.( сызғыш)
2 топ:
салмақтары қандай ?(бірдей)
3 топ:
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
|
||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
|||||
шағым қалдыра аласыз













