
Сабақтың тақырыбы:
Т.Ахтанов «Күй
аңызы» әңгімесі
Мектеп:Мұнайлы ауданы «№6 жалпы білім беру орта мектебі»
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Созакбаева Венера Куватжановна
Сынып: 8 «а» сынып Қатысқаны: 22 Қатыспағандар: 2
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
ТЖ 8.1.1. 1 - әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік
желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
АИ 8.2.1. 1 - композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа
қарай талдау
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады: әдеби шығарманың жанрына
байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтай алады
тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әдеби шығарманың
жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды
анықтай алады тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай
талдайды,өз көзқарастарын айта алады.
Кейбір оқушылары орындай алады:. әдеби шығарманың жанрына
байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтай алады
тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай отырып,
жанрлық ерекшеліктерін ажыратады.
Тілдік мақсат Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Күй, күйші, күй аңызы
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер
Қандай жаңа білім алдың?
Талқылауға арналған сұрақтар:
Қандай күйлерді біліміз?
Аңызға айналған қандай күйлерді білесіңдер?
Неліктен әңгіме «Күй аңызы» деп аталған?
Күйші сөзін қалай түсінесің?
Бағалау критерийлері - әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін,
эпилог,прологтарды анықтай алады;
-жанрлық ерекшелігін ажыратады;
композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай
алады.
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Білу, түсіну,қолдану,талдау
Құндылықтарға баулу Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Пәнаралық байланыс Тарих, қазақ тілі, музыка
Алдыңғы оқу Мұқағали Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы
Жоспар

Жоспарлан
ған уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Басы
5 мин
Ширату жаттығуы
Топқа бөлу: 3 түрлі сурет арқылы 3 топқа бөлу.
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы тақырыпты болжайды
«Допты қағып ал» әдісі арқылы топтар бір –біріне сұрақтар
қойып, тақырыпты ашамыз.
Бұл суреттерден нені байқадық?
Қандай күйлерді біліміз?
Аңызға айналған қандай күйлерді білесіңдер?
Неліктен әңгіме «Күй аңызы» деп аталған?
Күйші сөзін қалай түсінесің?
Үлестірме
материал
13 күн
Ортасы
30 мин
1- тапсырма. «Сюжеттік кесте» әдісі арқылы әңгіменің
сюжеттік желісі бойынша талдау жасау, эпилогы мен
прологын анықтау
Сюжеттік кесте
Оқиғаның орны
мен уақыты
(Қашан?қайда?)
Кейіпкерлері
(Кім?)
Оқиға
(не
болды?)
Мәселе
(байланысқа
түсу, бұл
оқиғаға не
әсер етті?)
Жасалған
әрекеттердің немесе
оқиғаның салдары
(шешімі)
Дескриптор
- Шығарманың сюжеттік желісіне талдау жасай алады;
- Шығарманың эпилогы мен прологын анықтай алады.
Қалыптастырушы бағалау: Ауызша/жазбаша (сюжеттік желісін
анықтай алдыңыз, прологын дұрыс таптыңыз, оқиғалардың
байланысын дұрыс тапқансыз, өте ұтымды пікір қолдандыңыз,
Әлі де толықтыра түс, Жарайсың!)
2-тапсырма:
«Композициялық талдау»
Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай
талдау.

Басталуы Екі салт атты, екі күйшінің жолға шығуы,
күйшілер әңгімесі
Байланысы жалғыз нардың кезігуі, аруананың зары,
домбыраға тіл бітуі
Дамуы жолаушылардың жалғыз қараша үйге келуі
Шиеленісуі шал мен Естеместің бір –біріне қолқа салуы, үй
иесінің қолқа салуы
Шарықтау
шегі
жаңа күйдің пайда болуы, нардың иіп, сүт шығуы.
Шешімі күйшінің жолын жас жігітке беруі, «Наридірген»
күйінің өмірге келуі.
Дескриптор
- шығарманың композициялық құрылымына талдау жасай алады
Қалыптастырушы бағалау
Жазбаша бағалау (композициялық талдауды дұрыс талдай
алдыңыз,оқиғаның басталуын, байланысын дұрыс тапқансыз,
шиеленісуі мен шарықтау шегінде әлі де толықтыра түскенің
дұрыс! Тағы да ойлан!)
Соңы Рефлексия «Миыңның суретін сал» әдісі арқылы
Оқушылар мидың суретін дәптерге салады да, оны сабақ кезінде
меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.
Үйге тапсырма: «Күй құдіреті» тақырыбына эссе жазу
Қосымша ақпарат
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық
байланыс –
Денсаулық және
қауіпсіздік,
АКТ-мен
байланыс.
Құндылықтарме
н байланыс
(тәрбие
элементі).
Оқу мақсатына сайкес
тапсырмаларды саралап
аламын. «Композициялық
талдау» әдісі арқылы
тапсырманы орындау
барысында қолдауды
қажет ететін оқушылар
оқиғаның басталуын,
байланысын анықтай
алады. Ал оның дамуын
Оқушы білімін тексеруді оқу мақсатына сай
құрылған тапсырмалар арқылы тексеремін.
Әр тапсырмадан кейін оқушыға
қалыптастырушы баға арқылы оқушы
бағытына нұсқау беріп отырамын.
Қалыптастыру бағалауды ауызша және
графикалық түрде жүргіземін. Ауызша
қалыптастырушы бағалауда «Жарайсың!»
«Әлі де болса ойланып қара», «Толықтыра
түс!» деген сияқты сөздер арқылы оқушымен
Тарих, қазақ
тілі,музыка
пәндерімен
байланыстырдым.
«Суреттер
сөйлейді» әдісі
арқылы АКТ-мен
байланысты.
Ұлттық
құндылықтармен

шиеленісуін, шарықтау
шегін, шешімін табуға
бағыттау үшін диалог
арқылы қолдау көрсетемін.
Қарқынына байланысты
қосымша уақыт беремін.
Топтық жұмыста
сыныптасының
көмектесуіне ықпал етемін.
Орта деңгейдегі оқушы
оқиғаның шешімін табуда
қиналды, сол себепті
диалог арқылы
көмектесемін, шешімі
айтылған үзіндіні оқуды,
яғни дереккөз ұсынамын.
Жоғары деңгейдегі
оқушы оқиғаның
басталуын,
байланысын,шиеленісін,
шарықтау шегін,шешімін
анықтай алады, оған
шығармашылық деңгейдегі
зерттеу жүргізуге қосымша
тапсырма ретінде тақырып
бойынша шығарма жазуға
беремін.
үнемі кері байланыс орнатамын. байланысады,
өнер адамы
бойындағы
жақсы қасиеттер,
өнерді құрметтеу
дәріптеледі,.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу
міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай
деңгейде өтті? Жоспарланған
саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды
ма?) Уақытты қалай
пайдаландым? Жоспарыма
қандай өзгеріс енгіздім және
неге?
Сабақтың оқу мақсаттары мен міндеттері орындалды.
Оқушылар мақсатқа сай тапсырмаларды орындады.
Бүгін оқушылар күй құдіреті туралы білімдерін толықтырды.
Әңгіме мазмұнын түсіне білді. Әдеби шығарманың жанрына
байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтай
алды.
Жоспарланған саралау тапсырма орындау барысында әр
оқушы өз деңгейіне сай жұмыс жасай білді. Жақсы іске асты.
Әр түрлі деңгейдегі оқушылар жауабы да, тапсырма орындалу
сипаты да өз деңгейінде болды.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:«Сюжеттік кесте» әдісі тақырыпты ашуда тиімді болды.Себебі, оқушылар әңгіменің сюжетін
толық меңгеріп, пролог, эпилогтарын анықтай алды.
2: Оқушылардың тапсырма орындауға белсенділігі артты.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1 «Көшпенділер» әдісі арқылы шығарманы толықтай мазмұнын оқытып алуым керек еді.

2:«Жылдам дебат», сабақта оқушылардың пікірлерін, сөздік қорларын дамытуда ықпалы зор
болар деп ойлаймын.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:Оқушылар әңгімені талдау барысында өз ойларын айтқанда келесі сабақта оқушылардың әр
қайсысына жеке жұмыс тапсырмалар беруді назарға алдым.
2.Т.Ахтанов өміріне байланысты қосымша материалдар іздеп тауып таныстыру.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Т.Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесі
Ашық сабақ. Т.Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесі

Сабақтың тақырыбы:
Т.Ахтанов «Күй
аңызы» әңгімесі
Мектеп:Мұнайлы ауданы «№6 жалпы білім беру орта мектебі»
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Созакбаева Венера Куватжановна
Сынып: 8 «а» сынып Қатысқаны: 22 Қатыспағандар: 2
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
ТЖ 8.1.1. 1 - әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік
желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
АИ 8.2.1. 1 - композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа
қарай талдау
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады: әдеби шығарманың жанрына
байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтай алады
тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әдеби шығарманың
жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды
анықтай алады тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай
талдайды,өз көзқарастарын айта алады.
Кейбір оқушылары орындай алады:. әдеби шығарманың жанрына
байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтай алады
тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай отырып,
жанрлық ерекшеліктерін ажыратады.
Тілдік мақсат Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Күй, күйші, күй аңызы
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер
Қандай жаңа білім алдың?
Талқылауға арналған сұрақтар:
Қандай күйлерді біліміз?
Аңызға айналған қандай күйлерді білесіңдер?
Неліктен әңгіме «Күй аңызы» деп аталған?
Күйші сөзін қалай түсінесің?
Бағалау критерийлері - әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін,
эпилог,прологтарды анықтай алады;
-жанрлық ерекшелігін ажыратады;
композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай
алады.
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Білу, түсіну,қолдану,талдау
Құндылықтарға баулу Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Пәнаралық байланыс Тарих, қазақ тілі, музыка
Алдыңғы оқу Мұқағали Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы
Жоспар

Жоспарлан
ған уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Басы
5 мин
Ширату жаттығуы
Топқа бөлу: 3 түрлі сурет арқылы 3 топқа бөлу.
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы тақырыпты болжайды
«Допты қағып ал» әдісі арқылы топтар бір –біріне сұрақтар
қойып, тақырыпты ашамыз.
Бұл суреттерден нені байқадық?
Қандай күйлерді біліміз?
Аңызға айналған қандай күйлерді білесіңдер?
Неліктен әңгіме «Күй аңызы» деп аталған?
Күйші сөзін қалай түсінесің?
Үлестірме
материал
13 күн
Ортасы
30 мин
1- тапсырма. «Сюжеттік кесте» әдісі арқылы әңгіменің
сюжеттік желісі бойынша талдау жасау, эпилогы мен
прологын анықтау
Сюжеттік кесте
Оқиғаның орны
мен уақыты
(Қашан?қайда?)
Кейіпкерлері
(Кім?)
Оқиға
(не
болды?)
Мәселе
(байланысқа
түсу, бұл
оқиғаға не
әсер етті?)
Жасалған
әрекеттердің немесе
оқиғаның салдары
(шешімі)
Дескриптор
- Шығарманың сюжеттік желісіне талдау жасай алады;
- Шығарманың эпилогы мен прологын анықтай алады.
Қалыптастырушы бағалау: Ауызша/жазбаша (сюжеттік желісін
анықтай алдыңыз, прологын дұрыс таптыңыз, оқиғалардың
байланысын дұрыс тапқансыз, өте ұтымды пікір қолдандыңыз,
Әлі де толықтыра түс, Жарайсың!)
2-тапсырма:
«Композициялық талдау»
Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай
талдау.

Басталуы Екі салт атты, екі күйшінің жолға шығуы,
күйшілер әңгімесі
Байланысы жалғыз нардың кезігуі, аруананың зары,
домбыраға тіл бітуі
Дамуы жолаушылардың жалғыз қараша үйге келуі
Шиеленісуі шал мен Естеместің бір –біріне қолқа салуы, үй
иесінің қолқа салуы
Шарықтау
шегі
жаңа күйдің пайда болуы, нардың иіп, сүт шығуы.
Шешімі күйшінің жолын жас жігітке беруі, «Наридірген»
күйінің өмірге келуі.
Дескриптор
- шығарманың композициялық құрылымына талдау жасай алады
Қалыптастырушы бағалау
Жазбаша бағалау (композициялық талдауды дұрыс талдай
алдыңыз,оқиғаның басталуын, байланысын дұрыс тапқансыз,
шиеленісуі мен шарықтау шегінде әлі де толықтыра түскенің
дұрыс! Тағы да ойлан!)
Соңы Рефлексия «Миыңның суретін сал» әдісі арқылы
Оқушылар мидың суретін дәптерге салады да, оны сабақ кезінде
меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.
Үйге тапсырма: «Күй құдіреті» тақырыбына эссе жазу
Қосымша ақпарат
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық
байланыс –
Денсаулық және
қауіпсіздік,
АКТ-мен
байланыс.
Құндылықтарме
н байланыс
(тәрбие
элементі).
Оқу мақсатына сайкес
тапсырмаларды саралап
аламын. «Композициялық
талдау» әдісі арқылы
тапсырманы орындау
барысында қолдауды
қажет ететін оқушылар
оқиғаның басталуын,
байланысын анықтай
алады. Ал оның дамуын
Оқушы білімін тексеруді оқу мақсатына сай
құрылған тапсырмалар арқылы тексеремін.
Әр тапсырмадан кейін оқушыға
қалыптастырушы баға арқылы оқушы
бағытына нұсқау беріп отырамын.
Қалыптастыру бағалауды ауызша және
графикалық түрде жүргіземін. Ауызша
қалыптастырушы бағалауда «Жарайсың!»
«Әлі де болса ойланып қара», «Толықтыра
түс!» деген сияқты сөздер арқылы оқушымен
Тарих, қазақ
тілі,музыка
пәндерімен
байланыстырдым.
«Суреттер
сөйлейді» әдісі
арқылы АКТ-мен
байланысты.
Ұлттық
құндылықтармен

шиеленісуін, шарықтау
шегін, шешімін табуға
бағыттау үшін диалог
арқылы қолдау көрсетемін.
Қарқынына байланысты
қосымша уақыт беремін.
Топтық жұмыста
сыныптасының
көмектесуіне ықпал етемін.
Орта деңгейдегі оқушы
оқиғаның шешімін табуда
қиналды, сол себепті
диалог арқылы
көмектесемін, шешімі
айтылған үзіндіні оқуды,
яғни дереккөз ұсынамын.
Жоғары деңгейдегі
оқушы оқиғаның
басталуын,
байланысын,шиеленісін,
шарықтау шегін,шешімін
анықтай алады, оған
шығармашылық деңгейдегі
зерттеу жүргізуге қосымша
тапсырма ретінде тақырып
бойынша шығарма жазуға
беремін.
үнемі кері байланыс орнатамын. байланысады,
өнер адамы
бойындағы
жақсы қасиеттер,
өнерді құрметтеу
дәріптеледі,.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу
міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай
деңгейде өтті? Жоспарланған
саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды
ма?) Уақытты қалай
пайдаландым? Жоспарыма
қандай өзгеріс енгіздім және
неге?
Сабақтың оқу мақсаттары мен міндеттері орындалды.
Оқушылар мақсатқа сай тапсырмаларды орындады.
Бүгін оқушылар күй құдіреті туралы білімдерін толықтырды.
Әңгіме мазмұнын түсіне білді. Әдеби шығарманың жанрына
байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтай
алды.
Жоспарланған саралау тапсырма орындау барысында әр
оқушы өз деңгейіне сай жұмыс жасай білді. Жақсы іске асты.
Әр түрлі деңгейдегі оқушылар жауабы да, тапсырма орындалу
сипаты да өз деңгейінде болды.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:«Сюжеттік кесте» әдісі тақырыпты ашуда тиімді болды.Себебі, оқушылар әңгіменің сюжетін
толық меңгеріп, пролог, эпилогтарын анықтай алды.
2: Оқушылардың тапсырма орындауға белсенділігі артты.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1 «Көшпенділер» әдісі арқылы шығарманы толықтай мазмұнын оқытып алуым керек еді.

2:«Жылдам дебат», сабақта оқушылардың пікірлерін, сөздік қорларын дамытуда ықпалы зор
болар деп ойлаймын.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:Оқушылар әңгімені талдау барысында өз ойларын айтқанда келесі сабақта оқушылардың әр
қайсысына жеке жұмыс тапсырмалар беруді назарға алдым.
2.Т.Ахтанов өміріне байланысты қосымша материалдар іздеп тауып таныстыру.
шағым қалдыра аласыз













