|
Пәні: Қазақ әдебиеті Сынып: 7 сынып |
Мектеп: Қуағаш негізгі орта білім беретін мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 20. 04. 2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумагалиева М.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Темірхан Медетбек. «Тәуелсізбін» өлеңі.
|
Қатысқандар: 6 Қатыспағандар саны: 0 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
7.1.1.1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау 7.1.4.1 Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сөздік қор
|
Бостандық.Тәуелсіз . Мәңгілік ел. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жауапты азаматтық позиция: өзіне патриоттықты қамтиды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз) |
Суреттер,физикалық карта,тірек-схемалар,үлестірмелі карталар, термин сөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
М. Шахановтың «Нарынқұм зауалы» шығармасын оқыды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет 1.Үй тапсырмасын сұрау. 2.Жаңа сабаққа ену 3.Жаңа сабақты оқыту |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин
|
Өз еркімен 5 оқушы тақтаға шығады. Олардың әрқайсысы кезектесіп бір-бір сөйлемнен айта отырып, картаны пайдаланып, «Менің елім Қазақстан» деген тақырыпта сөйлейді. Кері байланыс Мұғалім «Сонымен, Қазақстан қандай ел?» деген сұрақпен оқушылардың ойын «Егеменді ел», «Тәуелсіз ел», «Мәңгілік ел» деген жауаптарға әкеледі. Медетбек Темірханның «Тәуелсізбін» өлеңі оқылатынын хабарлайды.
|
Қазақстанның физикалық картасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 5 мин 10 мин 5мин 5 мин 10 минут
|
Тапсырма №1 ДЖИГСО әдісі. 1-қадам. С. Темірхан Медетбектің «Тәуелсізбін» өлеңінің мазмұнын оқиды. 2-қадам. Т. Топтағы төрт оқушының әрқайсысының қабілетіне қарай мына тапсырмалар бөлініп беріледі. 1. Өлеңнің мазмұны мен идеясын айтыңдар. 2. Өлеңдегі тәуелсіздікті айқындайтын тіркестер қайсы деп ойлайсыңдар? 3. Автор тәуелсіздікті қалай сипаттаған? 4. Өлеңдегі қандай жолдар ерекше әсер етті? Неліктен? Олар бұл тапсырмаларға топ ішінде отырып дайындалады. 3-қадам. Бірдей тапсырма алған оқушылар бір топқа жиналады. Өздерінің тапсырмалары туралы ізденеді, бірігіп талқылайды. 4-қадам. Оқушылар бастапқы топтарына қайта жиналады. Топтағы әр оқушы өздеріне түскен тапсырманы топ ішінде түсіндіреді, талдап айтады. Кері байланыс Тапсырманың жауабын одан әрі нақтылау немесе талдауды тереңдету мақсатымен топтағы оқушылар жауап беріп отырған оқушыға сұрақ қояды, талдауға араласады.
Тапсырма №2 Т. «Қайта құрастыру» әдісі
Топтар шумақтарын құрап болғаннан кейін, оларға мұғалім өлең шумақтарының негізгі нұсқасын береді. Олар өздерін-өздері тексереді, бағалайды.
Топ болып ақылдасады. Топтың атынан бір оқушы өздеріне берілген шумақтың кейіпкері болып сөйлейді. «Мен кіммін?», «Мен қандаймын?» деген сұрақтың төңірегінде жауап береді.
Тапсырма №1 Ж/Т. «Тақтамен бөліс» әдісі Сұрақ:
Мынадай жауаптар болуы мүмкін: патриот, өз елін сүйетін, арманына жеткен, бақытты, т.б. Кері байланыс. Оқушылар жазып болғаннан кейін, мұғалім олардың жазған кейбір сөздерін өздеріне бағыттап сұрақ қояды. Мысалы, «Неліктен өз ұлтын сүйген ақын деп ойлайсыңдар?» – деген сияқты. Топ мүшелері бір-бірімен сөйлеседі, өлеңнің мазмұнына сүйене отырып, жауап береді.
Тапсырма №2 Т. Топтар берілген кестені толтырады. 1-топқа
ҚБ: « Қол шапалақтау» арқылы бағалау
|
Оқулықпен жұмыс Картамен жұмыс.
«Әлемнің жеті кереметі »кітабы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Үй тапсырмасы . Эссе жазу Оқушылардан ауызша сұрауға болады. Ең оңай болған тапсырма... Ең ұнаған тапсырма... Ең қиын болған тапсырма... |
«Ең, ең, ең» әдісі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді және бағалау тапсырмасының дескрипторларын жазасыз Дескриптор Білім алушы: -картамен жұмыс нақты жүргізілді; - өлеңнің мазмұны мен идеясын түсінді; -кейіпкер бейнесін ашты; - үзіндіні жатқа айтады |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. Сандық техникаларады қолдануда қауіпсіздік шараларын еске түсіру және сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған; Ортақ мақсатқа жете білді; Оқушылар берілген тапсырмаларды уақытылы орындады; Шығармашылықпен жұмыстанды,белсенділік көрсете білді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ .Темірхан Медетбек. «Тәуелсізбін» өлеңі.
Ашық сабақ .Темірхан Медетбек. «Тәуелсізбін» өлеңі.
|
Пәні: Қазақ әдебиеті Сынып: 7 сынып |
Мектеп: Қуағаш негізгі орта білім беретін мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 20. 04. 2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумагалиева М.К. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Темірхан Медетбек. «Тәуелсізбін» өлеңі.
|
Қатысқандар: 6 Қатыспағандар саны: 0 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
7.1.1.1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау 7.1.4.1 Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сөздік қор
|
Бостандық.Тәуелсіз . Мәңгілік ел. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жауапты азаматтық позиция: өзіне патриоттықты қамтиды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз) |
Суреттер,физикалық карта,тірек-схемалар,үлестірмелі карталар, термин сөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
М. Шахановтың «Нарынқұм зауалы» шығармасын оқыды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет 1.Үй тапсырмасын сұрау. 2.Жаңа сабаққа ену 3.Жаңа сабақты оқыту |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин
|
Өз еркімен 5 оқушы тақтаға шығады. Олардың әрқайсысы кезектесіп бір-бір сөйлемнен айта отырып, картаны пайдаланып, «Менің елім Қазақстан» деген тақырыпта сөйлейді. Кері байланыс Мұғалім «Сонымен, Қазақстан қандай ел?» деген сұрақпен оқушылардың ойын «Егеменді ел», «Тәуелсіз ел», «Мәңгілік ел» деген жауаптарға әкеледі. Медетбек Темірханның «Тәуелсізбін» өлеңі оқылатынын хабарлайды.
|
Қазақстанның физикалық картасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 5 мин 10 мин 5мин 5 мин 10 минут
|
Тапсырма №1 ДЖИГСО әдісі. 1-қадам. С. Темірхан Медетбектің «Тәуелсізбін» өлеңінің мазмұнын оқиды. 2-қадам. Т. Топтағы төрт оқушының әрқайсысының қабілетіне қарай мына тапсырмалар бөлініп беріледі. 1. Өлеңнің мазмұны мен идеясын айтыңдар. 2. Өлеңдегі тәуелсіздікті айқындайтын тіркестер қайсы деп ойлайсыңдар? 3. Автор тәуелсіздікті қалай сипаттаған? 4. Өлеңдегі қандай жолдар ерекше әсер етті? Неліктен? Олар бұл тапсырмаларға топ ішінде отырып дайындалады. 3-қадам. Бірдей тапсырма алған оқушылар бір топқа жиналады. Өздерінің тапсырмалары туралы ізденеді, бірігіп талқылайды. 4-қадам. Оқушылар бастапқы топтарына қайта жиналады. Топтағы әр оқушы өздеріне түскен тапсырманы топ ішінде түсіндіреді, талдап айтады. Кері байланыс Тапсырманың жауабын одан әрі нақтылау немесе талдауды тереңдету мақсатымен топтағы оқушылар жауап беріп отырған оқушыға сұрақ қояды, талдауға араласады.
Тапсырма №2 Т. «Қайта құрастыру» әдісі
Топтар шумақтарын құрап болғаннан кейін, оларға мұғалім өлең шумақтарының негізгі нұсқасын береді. Олар өздерін-өздері тексереді, бағалайды.
Топ болып ақылдасады. Топтың атынан бір оқушы өздеріне берілген шумақтың кейіпкері болып сөйлейді. «Мен кіммін?», «Мен қандаймын?» деген сұрақтың төңірегінде жауап береді.
Тапсырма №1 Ж/Т. «Тақтамен бөліс» әдісі Сұрақ:
Мынадай жауаптар болуы мүмкін: патриот, өз елін сүйетін, арманына жеткен, бақытты, т.б. Кері байланыс. Оқушылар жазып болғаннан кейін, мұғалім олардың жазған кейбір сөздерін өздеріне бағыттап сұрақ қояды. Мысалы, «Неліктен өз ұлтын сүйген ақын деп ойлайсыңдар?» – деген сияқты. Топ мүшелері бір-бірімен сөйлеседі, өлеңнің мазмұнына сүйене отырып, жауап береді.
Тапсырма №2 Т. Топтар берілген кестені толтырады. 1-топқа
ҚБ: « Қол шапалақтау» арқылы бағалау
|
Оқулықпен жұмыс Картамен жұмыс.
«Әлемнің жеті кереметі »кітабы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Үй тапсырмасы . Эссе жазу Оқушылардан ауызша сұрауға болады. Ең оңай болған тапсырма... Ең ұнаған тапсырма... Ең қиын болған тапсырма... |
«Ең, ең, ең» әдісі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді және бағалау тапсырмасының дескрипторларын жазасыз Дескриптор Білім алушы: -картамен жұмыс нақты жүргізілді; - өлеңнің мазмұны мен идеясын түсінді; -кейіпкер бейнесін ашты; - үзіндіні жатқа айтады |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. Сандық техникаларады қолдануда қауіпсіздік шараларын еске түсіру және сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған; Ортақ мақсатқа жете білді; Оқушылар берілген тапсырмаларды уақытылы орындады; Шығармашылықпен жұмыстанды,белсенділік көрсете білді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














