ПӘНІ: Алгебра
|
Мектеп: «№6 орта мектеп»
ММ
|
САБАҚТЫҢ
ТАҚЫРЫБЫ: Теңдеулер мен теңсіздіктерге
есептер шығару
|
Күні: 15.04.2017
ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Бисембаева
А.Е
|
СЫНЫП: 11
«Ә»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаты
|
Логарифмдік,
көрсеткіштік, айнымалысы модуль ішінде болатын теңдеулер мен
теңсіздіктерді шешуге есептер шығара
білу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
-Теңдеулерді шешу алгоритмін
біледі;
|
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:- Теңдеулерді шешу алгоритмін
есептер шығаруда қолдана
алады;
|
|
Кейбір
оқушылар:-Күрделі теңдеулерді шеше
алады
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
-Формулаларды жатқа
айтады.
-Қасиеттерді айта
алады;
-Есептерді шығаруда
терминдерді орынды пайдалана алады
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Теңдеу,
теңсіздік
|
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
|
Талқылауға
арналған тармақтар: Логарифмдік теңдеулер мен
теңсіздіктерді шешу
|
Көрсеткіштік
теңдеулер мен теңсіздіктерді
шешу
|
Айнымалысы модуль
ішінде болатын теңдеулер мен теңсіздіктерді
шешу
|
Алдыңғы
тақырып
|
Айнымалысы модуль
ішінде болатын теңдеулер мен теңсіздіктерді
шешу
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
І. Сабақты
ұйымдастыру
Оқушылар! Сіздер ұшқыр ойлы,
алғыр зейінді, көзі ашық, көкірегі ояу жансыздар. Биыл 11-сыныпты
бітіріп, арман-мақматтарыңызға қарай самғай ұшқалы отырсыздар.
Болашақ мамандық таңдауда қателік жасауға болмайды. Сондықтан бүгін
біз әр түрлі мамандықтармен
танысамыз.
Алдымен бейнематериалды
тамашалайық («Бәрі өз
қолыңда» атты таспаны
қарау)
Сонымен, оқушылар, «Бәрі өз
қолдарыңызда!» екенін
ұмытпаңыздар.
3 топқа
бөлу (1,2,3)
ІІ. Қызығушылықты
ояту
«Есептер
банкісі»
Ішінде есептер бар банкілер
таратылады. Оқушылар сол есептердің ішінен теңдеулер мен
теңсіздіктерді тауып, қандай теңдеулер екенін
анықтайды
-
Логарифмдік теңдеулер мен
теңсіздіктер;
-
Көрсеткіштік теңдеулер мен
теңсіздіктер;
-
Айнымалысы модуль ішінде
болатын теңдеулер мен
теңсіздіктер
Жаңа тақырыпқа көпірше:
Сонымен, бүгінгі тақырыбымыз «Теңдеулер мен
теңсіздіктерге есептер
шығару»
«Тілші» мамандығымен таныс болу
үшін «Кезбе тілші»
әдісі бойынша өтілген материалдарды
қайталайық. Әр топтан тілші мен оператор шығып, келесі топтарға
сұрақтар қойып,
сұхбаттасады.
І
топ. 1.Қандай
теңдеулерді(теңсіздіктерді) логарифмдік теңдеулер(теңсіздіктер) деп
атаймыз?
2. Қандай теңсіздіктерді
логарифмдік теңсіздіктер деп
атаймыз?
3. Логарифмдік теңдеулер қалай
шешіледі?
4. Логарифмдік теңсіздіктер
қалай шешіледі?
5.
ІІ
топ. 1. Қандай теңдеулерді
көрсеткіштік теңдеулер деп
атаймыз?
2. Қандай теңсіздіктерді
көрсеткіштік теңсіздіктер деп
атаймыз?
3. Көрсеткіштік теңдеулер
қалай шешіледі?
4. Көрсеткіштік теңсіздіктер
қалай шешіледі?
5.
ІІІ
топ. 1.
Қандай теңдеулерді айнымалысы
модуль ішінде болатын теңдеулер деп
атайды?
2. Қандай теңсіздіктерді
айнымалысы модуль ішінде болатын теңдсіздіктер деп
атайды?
3.
Айнымалысы модуль ішінде
болатын теңдеулер қалай
шешіледі?
4.
Айнымалысы модуль ішінде
болатын теңсіздіктер қалай
шешіледі?
5.
«Ең үздік тілші» атағы
беріледі
|
Бейнематериал, есептер банкісі, есептер
жазылған парақшалар, тілшіге қажет микрофон,
камера
|
|
|
ІІІ. Мағынаны
тану
«Дизайнер» болу
үшін «Мозаика» құрастырады.
Қазақша көйлектің
дизайны құрастырылды.
-
-
Сергіту. Кішкене бойымызды сергітіп
алайық. Ол үшін «Актер» болып көрейік. Қағазда
жазылған тапсырмаларды актерлік шеберлеріңізбен
көрсетіңіздер
-
І
топ. Далада жаңбыр жауып
тұр.Балкондағы немесе ауладағы жайылып тұрған кірді жинау сәтінен
көрініс көрсету
-
ІІ
топ. Сыртқы есіктің қоңырауы
тағатсыздана соғылды. Есікті ашу көрінісін
көрсету.
-
ІІІ
топ. Үйдегі құбырдан су кетіп
жатыр
-
Рөлдерді тамаша сомдаған
актерлерге қошемет!
-
-
«Суретші» болу үшін
төмендегі ҰБТ-те
кездесетін есептерді «Түртіп алу»
әдісімен шығарып, шешімдерін
координаталық жазықтыққа орналастырып, суретті аяқтап салу
керек.
Теңдеулер жүйесін
шешіңіз:
1.
Ж: (2;4),
(4;2)
-
2.
Ж: (2;6),
(6;2)
-
3.
Ж:
(8;0)
-
4.
Ж:
(0;8)
5.
Ж: (2;1),
(1;2)
6.
Ж: (3;5),
(5;3)
|
Қазақша көйлектің макеті,
есептер жазылған парақшалар, тікбұрышты координаталық жазықтық
салынған плакат
|
Аяқталуы
|
ІV.
Қорытынды.
«Құрылысшы» болу үшін бүгінгі сабақтан
алған әсерлеріңізді көрсетіңіздер. Ол үшін сабақты жақсы меңгерген
болсаңыздар, үйдің төбесін жасыл түспен, әлі де білмейтін
жерлеріңіз бар болса, үйдің қабырғасын сары түспен, аз ғана
үйренген болсаңыздар үйдің фундаментін қызыл түспен
құрастырыңыздар.
Рефлексия. Енді
«Аспазшы»
болу үшін
«Кері
байланыс
бутербродын» әзірлейік.
Маған ұнады ......, себебі ...., болашақта алып
кететінім .....
|
Үйдің суреті
салынған плакат, 3 түрлі: қызыл, сары, жасыл жабыстырма қағаздар,
кері байланыс парақшалары
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен
өзжоспарымақандайтүзетулеренгіздімжəненеліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|