Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөліп шығару |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: 25.05.2018 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 8 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.5.3 - терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы үшін: терінің құрылысын біледі және оның бөліп шығарудағы маңызын түсіндіреді Көпшілігі үшін: тері қабаттарының қызметің біледі және қандай заттар шығаратының ажыратады Кейбіреуі үшін: терінің бөліп шығарудағы маңызын біледі және тер бездерінің рөлін бағалайды |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Тері-сүтқоректілер денесінің …жамалғылсы; - Сыртқы қабат…деп аталады; - Терінің орта қабаты…; - Терінің iшкі қабаты…; Пәнге тән лексика мен терминология:
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, химия, өзін-өзі тану |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы, бөліп шығару жүйесінің рөлі, бұйректің құрылысы, зәрдің шығарылуы. |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал: «Жүректен жүрекке» СМАРТ БЕЙДЖ бойынша топқа бөлу «Карта ойыны» арқылы үй тапсырмасы тексеріледі Кері байланыс: «Білім қоржыны» |
Қызыл түсті қағаздан
«Жүректің» қимасы |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім сөзі: Слайдқа қарап сканвордты шешейік.Ортадағы сөз қандай болып шықты? Дұрыс! Бүл сөз «Тері», яғни бүгінгі сабақтын тақырыбы терімен байланысты, сондықтан бүгінгі сабағымыздың мақсаттары:
Жаңа тақырып: «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы I-топ тапсырмасы:Терінің құрылысын және оның бөліп шығарудағы маңызын оқулықтан, қосымша ақпараттан талқыланыз, ІІІ-топқа түсіндірініз
ІІ-топ тапсырмасы: Тері қабаттарының қызметің сипаттап талқыланыз және қандай заттар шығаратының ажыратып ІV-топқа түсіндірініз
ІІІ-топ тапсырмасы:Терінің қызметін сипаттап ІІ- топқа түсіндірініз
ІV-топ тапсырмасы: Терінің бөліп шығарудағы маңызын, тер бездерінің рөлін сипаттап І-топқа түсіндірініз Дескриптор:
Кері байланыс: Топтардың өзара бағалауы «Бағдаршам» стратегиясы арқылы: Жасыл түс – түсінерлік, түсінікті етіліп айтылды. Сары түсті – түсінерлік, түсінікті етіліп айтылды, бірақ әлдеде жұмыс жасау керек. Қызыл түс –кейбір жерлері түсініксіз. ІІ- тапсырма: «Салыстыру» (Қай топ бірінші) Тері қабаттарының қызметтерін салыстырып дәлелдеу. (бірінші бітіргендер 3 балл, екінші бітіргендер 2 балл, үшінші бітіргендер 1 балл, төртіншілерге балл қойылмайды ) Дескриптор:
Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі бойынша топтар бірін бірі бағалайды
ІІІ- тапсырма: Қойылмаған сөздерді орнына қою: 1.Тері-сүтқоректілер денесінің …жамалғылсы;(сыртқы) 2.Сыртқы қабат…деп аталады; (эпителий) 3.Терінің орта қабаты…; (дерма) 4.Терінің iшкі қабаты…; (шелді қабаты) 5. Ішкі мүшелерді сыртқы ортаның механикалық әсерінен .....,.... қорғайды. (соғылудан, жарақаттанудан) 6.Тері ............................... өткізбейді; (микробтарды, еріген улы және зиянды заттарды) 7.Тері ағзадағы ...............үдерісіне қатысады; (зат алмасу) 8. Тері арқылы ...........................өнімдері сыртқа шығарылады; ( сумен бірге түрлі тұздар (хлорлы), сүт қышқылы, азоттық алмасу) 9. Теріде көптеген жүйке талшықтары, сезгіш жасушалар шоғырланғандықтан................ қызметін де атқарады; ( сезім мүшесінің) 10. Теріде болатын ерекше заттардан күннің ультракүлгін сәулелерінің әсерінен .............түзіледі; (Д витамині) 11. Адам терісіндегі ...............................ыдырау өнімдері бөлінеді; (тер, май және сүт бездері арқылы) 12. Теріде ағзадағы артық........ қор ретінде жиналады; (май) 13. Тері қанайналым үдерісінде ..............қоймасының қызметін атқарады;(қан сақталу) 14. Теріде аздаған мөлшерде газ алмасу үдерісі жүреді, яғни ............сіңіріп, ..................................бөледі. (оттекті көмірқышқыл газын) 15. Дене температурасының үнемі тұрақты деңгейде болуын қамтамасыз ететін физиологиялық үдерістерді ...............дейді. (жылу реттелу) Дескриптор: 1.Терінің қабаттарын аңықтайды. 2.Терінің қызметін сипаттайды. 3.Бөліп шығару заттарын аңықтайды. 4.Терінің бөліп шығарудағы ролін сипаттайды Кері байланыс: «Түйін сөз» ІV- тапсырма: Жалпы топтарға- деңгейлік тапсырмалар А
В
С
Дескриптор:
Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» әдісі |
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
«Бағдаршам» Жасыл, сары, қызыл түсті кесінділер. Бір А-4 парақта мәтін беріледі және жауаптары бар кесінділер. |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар «ВАК» (визуал, аудиал, кинестетик) стратегиясы арқылы рефлексия жүргізеді: - Бүгінгі сабақта көзбен көріп не үйрендім? - Бүгінгі сабақта құлақпен естіп не үйрендім? - Бүгінгі сабақта қолмен жасап не үйрендім? Өз ойларын ламинатталған параққа немесе стикерлерге жазады. Үй тапсырмасы: & |
Ламинат парағы немесе стикерлер. |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||
|
Сабақ мақсаты оқушыларды қажеттіліктеріне сай қойылады.Әр бір тапсырма оқушылардың білімін деңгейін ескере отырып құрастырылды.Сабақ оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай дайындалады.Үлгірімі жоғары оқушылар тапсырманы қарқынды орындаған оқушылар қалған оқушыларға көмектеседі.Көмек қажет ететін сыныптасарына көмектеседі.Мұғалім тарапынан әр оқушыға бағыт береді.
|
Психологиялық ахуал: «Жүректен жүрекке» СМАРТ БЕЙДЖ бойынша топқа бөлу «Карта ойыны» арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. «Айналмалы бекеттер» әдісі Топтардың өзара бағалауы «Бағдаршам» стратегиясы арқылы: «Салыстыру» «Басбармақ» әдісі бойынша топтар бірін бірі бағалайды «Қойылмаған сөздерді орнына қою» әдісі «Түйін сөз» Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» әдісі
|
Денсаулықты дұрыс сақтау: Бөлмені желдету,жарықтың жеткілікті болуы ,бөлме температурасының қалыпты болуы. Сергіту сәті: «Қыдырып қайтайық» |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Терінің құрлысы мен қызметі 8 сынып
Ашық сабақ Терінің құрлысы мен қызметі 8 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөліп шығару |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: 25.05.2018 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 8 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.5.3 - терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы үшін: терінің құрылысын біледі және оның бөліп шығарудағы маңызын түсіндіреді Көпшілігі үшін: тері қабаттарының қызметің біледі және қандай заттар шығаратының ажыратады Кейбіреуі үшін: терінің бөліп шығарудағы маңызын біледі және тер бездерінің рөлін бағалайды |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Тері-сүтқоректілер денесінің …жамалғылсы; - Сыртқы қабат…деп аталады; - Терінің орта қабаты…; - Терінің iшкі қабаты…; Пәнге тән лексика мен терминология:
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, химия, өзін-өзі тану |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы, бөліп шығару жүйесінің рөлі, бұйректің құрылысы, зәрдің шығарылуы. |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал: «Жүректен жүрекке» СМАРТ БЕЙДЖ бойынша топқа бөлу «Карта ойыны» арқылы үй тапсырмасы тексеріледі Кері байланыс: «Білім қоржыны» |
Қызыл түсті қағаздан
«Жүректің» қимасы |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім сөзі: Слайдқа қарап сканвордты шешейік.Ортадағы сөз қандай болып шықты? Дұрыс! Бүл сөз «Тері», яғни бүгінгі сабақтын тақырыбы терімен байланысты, сондықтан бүгінгі сабағымыздың мақсаттары:
Жаңа тақырып: «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы I-топ тапсырмасы:Терінің құрылысын және оның бөліп шығарудағы маңызын оқулықтан, қосымша ақпараттан талқыланыз, ІІІ-топқа түсіндірініз
ІІ-топ тапсырмасы: Тері қабаттарының қызметің сипаттап талқыланыз және қандай заттар шығаратының ажыратып ІV-топқа түсіндірініз
ІІІ-топ тапсырмасы:Терінің қызметін сипаттап ІІ- топқа түсіндірініз
ІV-топ тапсырмасы: Терінің бөліп шығарудағы маңызын, тер бездерінің рөлін сипаттап І-топқа түсіндірініз Дескриптор:
Кері байланыс: Топтардың өзара бағалауы «Бағдаршам» стратегиясы арқылы: Жасыл түс – түсінерлік, түсінікті етіліп айтылды. Сары түсті – түсінерлік, түсінікті етіліп айтылды, бірақ әлдеде жұмыс жасау керек. Қызыл түс –кейбір жерлері түсініксіз. ІІ- тапсырма: «Салыстыру» (Қай топ бірінші) Тері қабаттарының қызметтерін салыстырып дәлелдеу. (бірінші бітіргендер 3 балл, екінші бітіргендер 2 балл, үшінші бітіргендер 1 балл, төртіншілерге балл қойылмайды ) Дескриптор:
Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі бойынша топтар бірін бірі бағалайды
ІІІ- тапсырма: Қойылмаған сөздерді орнына қою: 1.Тері-сүтқоректілер денесінің …жамалғылсы;(сыртқы) 2.Сыртқы қабат…деп аталады; (эпителий) 3.Терінің орта қабаты…; (дерма) 4.Терінің iшкі қабаты…; (шелді қабаты) 5. Ішкі мүшелерді сыртқы ортаның механикалық әсерінен .....,.... қорғайды. (соғылудан, жарақаттанудан) 6.Тері ............................... өткізбейді; (микробтарды, еріген улы және зиянды заттарды) 7.Тері ағзадағы ...............үдерісіне қатысады; (зат алмасу) 8. Тері арқылы ...........................өнімдері сыртқа шығарылады; ( сумен бірге түрлі тұздар (хлорлы), сүт қышқылы, азоттық алмасу) 9. Теріде көптеген жүйке талшықтары, сезгіш жасушалар шоғырланғандықтан................ қызметін де атқарады; ( сезім мүшесінің) 10. Теріде болатын ерекше заттардан күннің ультракүлгін сәулелерінің әсерінен .............түзіледі; (Д витамині) 11. Адам терісіндегі ...............................ыдырау өнімдері бөлінеді; (тер, май және сүт бездері арқылы) 12. Теріде ағзадағы артық........ қор ретінде жиналады; (май) 13. Тері қанайналым үдерісінде ..............қоймасының қызметін атқарады;(қан сақталу) 14. Теріде аздаған мөлшерде газ алмасу үдерісі жүреді, яғни ............сіңіріп, ..................................бөледі. (оттекті көмірқышқыл газын) 15. Дене температурасының үнемі тұрақты деңгейде болуын қамтамасыз ететін физиологиялық үдерістерді ...............дейді. (жылу реттелу) Дескриптор: 1.Терінің қабаттарын аңықтайды. 2.Терінің қызметін сипаттайды. 3.Бөліп шығару заттарын аңықтайды. 4.Терінің бөліп шығарудағы ролін сипаттайды Кері байланыс: «Түйін сөз» ІV- тапсырма: Жалпы топтарға- деңгейлік тапсырмалар А
В
С
Дескриптор:
Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» әдісі |
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
«Бағдаршам» Жасыл, сары, қызыл түсті кесінділер. Бір А-4 парақта мәтін беріледі және жауаптары бар кесінділер. |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар «ВАК» (визуал, аудиал, кинестетик) стратегиясы арқылы рефлексия жүргізеді: - Бүгінгі сабақта көзбен көріп не үйрендім? - Бүгінгі сабақта құлақпен естіп не үйрендім? - Бүгінгі сабақта қолмен жасап не үйрендім? Өз ойларын ламинатталған параққа немесе стикерлерге жазады. Үй тапсырмасы: & |
Ламинат парағы немесе стикерлер. |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||
|
Сабақ мақсаты оқушыларды қажеттіліктеріне сай қойылады.Әр бір тапсырма оқушылардың білімін деңгейін ескере отырып құрастырылды.Сабақ оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай дайындалады.Үлгірімі жоғары оқушылар тапсырманы қарқынды орындаған оқушылар қалған оқушыларға көмектеседі.Көмек қажет ететін сыныптасарына көмектеседі.Мұғалім тарапынан әр оқушыға бағыт береді.
|
Психологиялық ахуал: «Жүректен жүрекке» СМАРТ БЕЙДЖ бойынша топқа бөлу «Карта ойыны» арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. «Айналмалы бекеттер» әдісі Топтардың өзара бағалауы «Бағдаршам» стратегиясы арқылы: «Салыстыру» «Басбармақ» әдісі бойынша топтар бірін бірі бағалайды «Қойылмаған сөздерді орнына қою» әдісі «Түйін сөз» Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» әдісі
|
Денсаулықты дұрыс сақтау: Бөлмені желдету,жарықтың жеткілікті болуы ,бөлме температурасының қалыпты болуы. Сергіту сәті: «Қыдырып қайтайық» |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||

шағым қалдыра аласыз













