Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Тинчлик ва осойишталик- олий неъмат 7-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мактаб: |
№ 65 А.Музрапов номли у.м. |
||||||
Фан: |
Ўзбек тили |
||||||
Узоқ муддатли режа бўлими: |
ҒАЛАБА КУНИ. БУЮК ЖАСОРАТГА ТАЪЗИМ. |
||||||
Ўқитувчи исми-шарифи: |
Хамутова Афтабай |
||||||
Куни: |
|
||||||
Синф: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||||
Дарс мавзуси |
ТИНЧЛИК ВА ОСОЙИШТАЛИК – ОЛИЙ НЕЪМАТ |
||||||
Таълимий мақсадлар |
7.1.1.Матндаги асосий мазмунни тушуниш, бош ва иккинчи даражали ахборотни таниш ва нотанишини ажратиш; 7.2. 4. Матннинг мазмуни, сўзловчининг товуш интонацияси (оҳанги) билан сўзлаш маданияти орқали айтилаётган фикрни аниқлаш; |
||||||
Дарс мақсадлари |
1.Матндаги асосий мазмунни тушунади,бош ва иккинчи даражали ахборотни таниш ва нотанишини ажратиш 2.Матннинг мазмунини, сўзловчининг товуш интонация ( оҳанг) билан сўзлаш маданияти орқали айтилаётган фикрни аниқлай олиш. |
||||||
Инсоний қадриятларни сингдириш |
Ватанга муҳаббат, юртга садоқат, инсонларга меҳр –оқибатли, урушга нафрат, ёвга беаёв, яқинларига оқибатли инсон бўлиб етишиш. |
||||||
Муаммоларни бартараф этиш |
Овқатланишнинг умумий одобларини билишади |
||||||
Дарснинг бориши |
|
||||||
Режалаштирилгандарс босқичлари |
Ўқитувчининг иш- фаолияти |
Ўқувчининг иш- фаолияти |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|||
Дарснинг кириш қисми 5-7 дақиқа
|
Дарс бошида қуйидагиларга эътибор бериш зарур: ўқувчиларнинг диққатини жалб этади; “Ҳаракат бошчисида топ” ўйинини синф ўқувчилари жойларида ўтиради. Хоҳловчи бир ўқувчини сиртга чиқаради, қолган ўқувчилар ичидан биттасини танлайди, у қандай ҳаракат қилса (масалан бурнини ушласа. Китоб варақласа), бошқалар шу ҳаракатни қайтаради.Сиртдаги ўқувчи чақирилади ва у ҳаракатни бошловчисини топиши керак. Мозаика орқали синфни 3 гуруҳга бўлиш УВ уруши ҳақида видеофильмдан парча кўрсатиш;
|
“Ҳаракат бошчисини топ” ўйини Синф ўқувчилари жойларида ўтиради. Хоҳловчи бир ўқувчини сиртга чиқаради, қолган ўқувчилар ичидан биттасини танлайди, у қандай ҳаракат қилса (масалан бурнини ушласа. Китоб варақласа), бошқалар шу ҳаракатни қайтаради.Сиртдаги ўқувчи чақирилади ва у ҳаракатни бошловчисини топиши керак. Мозаика орқали синфни 3 гуруҳга бирикади.УВ уруши ҳақида видеофильмдан парча кўрсатиш; УВ уруши ҳақида тушунчага эга бўладилар. Инсонлараро меҳр-мурувватли, раҳм-шафқатли, ён-атрофидагиларга раҳмдил бўладилар. |
Қолиплаштирувчи баҳолаш Ўзаро бир-бирини баҳолаш “Бошбармоқ” |
|
|||
Дарснинг асосий қисми 30-35 дақиқа
|
Янги мавзу: ТИНЧЛИК ВА ОСОЙИШТАЛИК – ОЛИЙ НЕЪМАТ Тинглашолди топшириқ Синфни 3 гуруҳга бириктиради. Ўқувчиларга сўзлар берилади, сўзларнинг маъносини очиб, сўзнинг асосий моҳиятини очинг. 139-машқ. Матн асосида қуйидаги топшириқларни бажаринг. Топшириқлар: 1. Матнни ўқинг, гуруҳингизда матн юзасидан диалог тузинг ва саҳналаштиринг. 2. Диалогда қўлланган сўз-гапларни ёзинг. 3. “Тинчлик учун курашиш керакми?” мавзусида эссе ёзинг Тинглаш топшириғи Ўқувчилар матнни тинглайди. Ўқитувчининг саволларига жавоб беради. Ўқитувчи тинглаш материалини парчаларга бўлиб тинглатади. Биринчи парчасини тинглаб бўлгач, ўқитувчи: «Шарқ ўғлони» деган сўзни муаллиф нима учун қўлланади? Бу хат қандай тарихий воқеа билан боғлиқ деб ўйлайсиз? Муаллиф нега хат ёзди? Кейин муаллиф нима дейиши мумкин? Ўқитувчи тинглаш материалининг кейинги парчасини қўшади. Ўқувчилар тинглайди. Муҳокама саволлари: Муаллиф нима учун «Ватан» сўзининг маъносини тушунтиради? Муаллифнинг ҳиссиёти билан нутқ оҳангига қараб нимани тушунасиз? «Сўз билан эмас, иш билан айбсизлигини исботлашга интиласиз» муаллиф нима ҳақида ўйлади? Ўқитувчи ўқувчиларга ушбу саволларни қўяди. Тинглаш материали тугатилиши билан: 1.Бу қандай якун топади деган савол қўйилади? Топшириқлар: Тинглашдан кейинги топшириқ «Муаллиф ўриндиғи» Ўқувчилар бир-бирини «Икки юлдуз, бир тилак» орқали баҳолайди. 140-машқ. Матнни ўқинг. Ўқиш 3 мин |
Ўқувчилар иш дафтарларига сана ва янги дарс мазмунини ёзиб олади. Синф 3 гуруҳга бирикади. 1-чи гуруҳга «Хат» деган сўз берилади 2-чи гуруҳга «Шарқ ўғли» сўзи 3-чи гуруҳга «Ватан» сўзи Ўқувчилар берилган сўзларнинг маъносини очиб, сўзнинг асосий моҳиятини очади. 139-машқ. Матн асосида берилган топшириқларни бажаради. Ўқувчилар матнни тинглайди. Ўқитувчининг саволларига жавоб беради. Биринчи парчасини тинглаб бўлгач, ўқитувчининг саволларига жавоб беради. Ўқувчилар тинглайди. Муҳокама саволларига иштирок этади. «Ватан» сўзининг маъносини тушунтиради «Сўз билан эмас, иш билан айбсизлигини исботлашга интиласиз» Ўқитувчи ўқувчиларга ушбу саволларни қўяди. Тинглаш материали тугатилиши билан: Бу қандай якун топади деган савол қўйилади? Ўқувчилар хатни ўзлари тугатиб кўриши мумкин. 140-машқ. Матнни ўқинг. Ўқиш уч дақиқа Жаннат хола чайла олдига келганда, Турсунбой қимирламай ўтирарди. У шошиб она қўлидан тугунчани олди-ю, ҳеч қаёққа қарамасдан ўзини овқатга урди. У бир умр овқат кўрмагандек пишиллаб, шалоплатиб қуймоқни еб бўлди... Турсунбой қўлларини тўнининг этагига артиб, онасига қаради. (С. Аҳмад) Дескрипторлар: 1. Матнни ўқийди, гуруҳда матн юзасидан диалог тузади. 2.Тузган матнларини саҳналаштиради. 3. Диалогда қўлланган сўз-гапларни ёзиб боради 4. “Тинчлик учун курашиш керакми?” мавзусида эссе ёзади 5. Ўқувчилар хатни ўзлари тугатиб кўриши мумкин. Ўқувчилар бир-бирини «Икки юлдуз, бир тилак» орқали баҳолайди. |
Қолиплаштирувчи баҳолаш Ўзаро бир-бирини баҳолаш |
http://khdavron.uz/yangiliklar/unutilmas-satrlar.html |
|||
Дарс якуни 5-7 дақиқа
|
Дарс якунида ўқувчилар рефлексия олиб борадилар: - нимани билдим, нимага ўргандим; Ўқувчилар ўзларининг ва синфдошларининг ишларини изоҳлайдилар.. |
||||||
Дарс рефлексияси Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Дарсда табақалаштириш/саралаш тўғри олиб борилдими? Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун?
|
|
Текширди: